31e Zaterdag 4 September 1915. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. De Eugelsche admiraliteit gaf onlangs te verstaan, dat haar strijd tegen de duikbooten meer succes opleverde dan zij in bijzonderheden kon meedeelen. Hiermee kan bedoeld zijn, dat de open baarmaking daarvan de plaats harer schepen zou verraden, of dat zij, onge wone strijdmiddelen intoepassingbrengt. Men weet, dat nauwe toegangen met sterke netten en kettingen, en met mijn- versperringen vrij afdoende kunnen worden afgesloten, niet zóó afdoende echter, of het blijft mogelijk tot bijv. in de Zee van Marmara door te dringen. Voor open water beveelt een Ameri kaan, J. W. Renö, uit Nieuw-York, een soort vallen aan, die bij honderden door een enkel schip gelegd kunnen worden of liever uitgestrooid want zij worden niet verankerd, en drijven met stroom en getij op en neer, wat ze des te ge vaarlijker maakt. Het gevaar bestaat echter alleen voor onderzeeërs, een schip aan de oppervlakte ondervindt er geen last van. De val is een ring van ijzeren staaf ot buis, die op één punt aan een boei bevestigd is, zoodat de ring, die pl.m. 8 meter in doorsnede is, verticaal in 't water hangt Hij draagt aan den omtrek een aantal touwen van 2 c.M. dik en ruim 30 meter lang, elk touw eindigt in een lus, en zit vrij los aan den ring bevestigd. Door hun geringer soortelijk gewicht hangen de touwen niet recht omlaag, maar Gotten in 't water. Een onderzeeboot die dóór zoo'u ring heen vaart, of er tegen stoot loopt nu de kan§ met de schroeven in die touwen verward te raken, te meer daar de werking der schroef het water en het touw aanzuigt. Voor een schip hangt de' val te laag om gevaar op te leveren. Natuurlijk is het zaak, de gevangen duikboot ten spoedigste te vinden, en op te brengen of in den grond te boren vóór ze weer vrij mocht raken. Daar toe wordt de boei die den ring drijvende houdt als signaalboei uitgevoerd, door haar met een ontvlambaren inhoud te voorzien. Het is practisch dien zoo te kiezen, dat de vlam veel rook geeft, zoodat ze overdag evengoed als 's nachts te zien is. De ontsteking der boei kan verzekerd worden door in den ring een paar koorden aan te breugen, die aan de boei verhouden, door een ruk haar doen ontbranden als er iets tegen hen stoot. N. R. crt. Het geschil in de steenkoolmijnen van Zuid Wales is bijgelegd, seint Reuter De Eugelsche ochtendbladen van Dins i dag waren nog uiterst mismoedig ge stemd over den afloop van de onder handelingen, die Maandag den gauschen dag te Londen gehouden zijn tusschen vertegenwoordigers van mijneigenaren en mijuwerkers met de ministers Run ciman en Lloyd George als tusschen- personen. Intusscheu breidde de sta king zich nog uit en te Cardiff heerschte de algemeene overtuiging dat een groote staking zou uitbreken, indien regeering en mijneigenaren niet toegaven. Men, moet namelijk weten dat ook Runciman het aanvankelijk niet eeüs was met de opvatting der werklieden dat de toeslag aan machinisten, stokers enz. in de nieuwe overeenkomst was begrepen. Maandagavond laat kregen de verslag gevers der bladen, die den heelen dag tevergeefs hadden getracht de resultaten der conferentie te vernemen, de bood schap dat er geen officieele mededeeling hieromtrent zou worden gedaan. Hieruit werd natuurlijk de gevolgtrekking ge maakt dat het met de onderhandelingen misliep. Men blijkt in ieder geval Maandag nog niet tot overeenstemming te zijn gekomen. Dinsdag is de confe rentie voortgezet, en we vernemen nu dat de mijneigenaren „uit vaderlands liefde" de eischen omtrent den toeslag hebben ingewilligd. TV. R. crt. Dezer dagen werd gemeld, dat Japan aan Rusland wapenen en munitie zou leveren. Naar baron Ishi, tot nog toe Japansch gezant te Parijs en nu benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, aan een medewerker van het Petit Journal heeft gezegd, beeft Japan Rus land van het begin van de vijandelijk heden af, wapenen en munitie geleverd. Op de vraag of Japan zijn bondge- nooten ook niet door rechtstreeksche deelneming aan den oorlog zou helpen gaf Ishi eeu ontwijkend antwoord. Aan dat vraagstuk zaten zooveel technische moeilijkheden vast, dat het niet op zoo'n afstand kou beoordeeld worden. N. R. Crt. Enver pasja, de Turksche minister van oorlog heeft een berichtgever van de Eu verteld, dat de oorlogsverklaring van Italië aan Turkije niet veel te be- teekenen heeft. Wij zullen, zegt Enver Pasja, Italië nu den Tripolitaanschen oorveeg teruggeven. Tripoli zal voor Italië onhoudbaar zijn. Ik heb in Tri poli meegevochten en weet wat de ge vechten daar beteekenen. Ik weet ook dat ze aan de Italianen zware verliezen kosten. Het volk haat de Italianen. En wanneer wij daar dén heiligen oorlog uitroepen zullen de Senoessi de Italianen voor zich uit drijven. Italië wacht daar een nieuw Abessynië. Het is mij bekend, dat de Italianen in Klein-Azië willen landen. Wij zijn erop voorbereid en wachten met ver trouwen af. Op Gallipoli is het onzen tegenstan ders niet gelukt op eenig punt vooruit te komen. N. R. crt. De Matin vertelt van den mislukten aanslag op Parijs, die zes Duitsche vliegtuigen ondernomen hebben. Het was tien uur in den Ochtend ongeveer toen de vijandelijke vliegers, komende uit het Noord-Oosten boven het ver schanste kamp van Parijs verschenen. Er werd terstond jacht op hen gemaakt door Fransche vliegers,, terwijl zij bij het passeeren boven de Fransche liuies en forten hevig met kanonnen beschoten werden. Vijf Duitsche vliegtuigen keer den spoedig terug, een wierp er nog in de vlucht 5 bomnsn op Moatmorency die niet noemenswaardige schade aan richtten. Tegen twaalf uur 's middags kreeg een Fransche vlieger boven het bosch van Halatta, tusschen het dorp Fleurines en Senlis Duitsche Aviatik C 311 te pakken. Een mitrailleuze duel in de lucht volgde en de Duitscher werd neergeschoten. Het toestel geraak te in brand en de bewoners uit de buurt vonden op de plaats, waar de Aviatik neer was gekomen, slechts een brandende hoop waarin de half-verkool de lijken der beide inzittenden. De bewoners van Fleurinehebbenden Fran- schen overwinnaar een ovatie gebracht en bloemen geschonken. De overige Duitsche vliegers zijn ontkomen. N. R. Cit. De Duitsche regeering heeft besloten voorloopig af te zien van verdere publi catie van Belgische archiefstukken. Over het vinden van deze documenten geeft net „Berl. T.bl." nog de volgende bijzonderheden en beschouwingen De vondst is van grooten omvang. Slechts eenige stukken, en daaronder de brieven van de gezanten, zijn naar Berlijn gezonden, en tot nog toe is slechts een klein gedeelte gepubliceerd. De diplomatieke bescheiden zijn keurig ingebonden, in 26 dikke banden slechts een deel met Parijsche berichten wordt nog vermist. Met gouden letters staat op de bandengedrukt „Correspondences" politiques," daaronder 't woord „Léga- tions" en daaronder weer het Belgische wapen met nader omschreven aandui ding, bijv. „Allemagne 1906." Geheel onderaan staat „Ministère des Affaires Etrangères." Andere stukken liggen in portefeuilles, los of saamgebonden. Dat alles rustte sedert lang in dakkamertjes van het ministerie van Buitenlandsche Z iken en in een bijgebouw. Hier werden Duitsche soldaten ingekwartierd en sliepen rustig naast de bronnen waaruit later de wereldgeschiedenis zal worden geput. Eerst in Mei kwam men tot de ont dekking van deze stukken. Het schijnt dat veel ervan door den Belgischen gezant, baron Grend te Berlijn, die den Duitschers goed gezind was, persoonlijk is geschreven. De documenten van den gezant te Parijs, baron Guillaume zijn aan een schrijver gedicteerd: G heeft ze slechts onderteekend. Er be vinden zich ook courantenartikelen on der. Deze verzameling zal een leerooek voor de toekomst zijn vau de geschie denis van den tegenwoordigen tijd. Aon. William Mosses, secretaris vau het Eugelsche nationale comité vau advies inzake de productie van oorlogsmateri aal, is met Arthur Henderson en andere parlementsleden behoorende tot de arbeiderspartij naar het frout in Frank rijk geweest om met eigen oogen de behoefte aan vermeerdering en bespoe diging van de munitiefabrikatie vast te stellen. Zij zijn in Eugelani terugge keerd met de mededeeling dat er uog altijd gebrek is aan granaten, vooral aan brisante granaten. Volgens Mosses zou men aan het front algemeen voor dienstplicht zij n. Hij roemie de houding van officieren en manschappen. N. R. Crt. De Belgische corresp. van De Tijd schrijft aan zyn blad: Evenals het Belgische leger blijft zijn opperbevelhebber, de Belgische koning, met bewonderenswaardige volharding in het veld. De trekjes, die men van zijn onverschrokkenheid, zijn goedheid en alomtegenwoordigheid vertelt, zyn nauwelijks bij te houaen. Ik hoor echter, dat zij verzameld worden in een na den oorlog uit te geven nieuw guldenboek, hetwelk den koning te velde ten voeten uit zal teekenen in zijn revue's over de troepen, ziju om gang met de soldaten, zijfi inspectie reizen, de liefdewerken, die hij met de onvolprezen koningin heeft verricht voor de gewonden, zijn tegenwoordig heid bij de artillerie enin de loopgraven. Want ondanks de dringende waar schuwingen dergenen, op wie de taak rust over leven en veiligheid van het Belgische staatshoofd te waken, laat hy zich niet weerhouden, geregeld in de loopgraven te verschijnen. Nog de vorige week konden hem daar de lieden der tiende divisie van zien afdalen in de khakilileeding met de platte pet, welke hij sedert eenigen tijd draagt en die hem een ongemeen eenvoudig voorkomen geeft. Hij drong tot de voorste linie door, terwijl hij zich daarbij herhaaldelijk moest dekken tegen de vijandelijke geweren, die op een afstand van 30 meter loerden op elke beweging aan het Belgische front. Bij de hoeve vanliep de vorst werkelijk onmiddellijk levensgevaar. De vijand deed daar juist een regen van shrapnells neerdalen, die de zakken zand ter dekking van de loopgraven verwoestten. Onmiddellijk nam hij deel aan het herstel der vernielingen, toen de compagniescommandant de lange gestalte van den koning, welke boven den rand der loopgraaf uitstak, bij den lederen gordel van het middel met een forschen ruk in de laagte trok onder den uitroep Dat gaat te ver, Ma jesteit!" Juist scheerden een paar kogels over de zandzakken, waar man de lange gestalte ongetwijfeld aan de overzijde had opgemerkt Voor den krijgsraad te Parijs, aldus meldt de N. R. Crt. stonden dezer dagen twee Fransche soldaten terecht, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van laken ten nadeele van den kleer maker van het 21e regiment koloniale troepen. Bij de behandeling hunner zaak kwam toe groote verbazing van den krijgsraad aan het licht, dat zulk een „meester-kleermaker" van eenregiment, die de beschikking schijnt te mogen hebben over de z.g. roguures de drap", de atknipsels en lappen laken, die er bij het maken der uniformen over schieten, daarmede per jaar een bij ver dienste van zestigduizend, zegge zestig duizend, frank maakt. E3U der advoka- ten merkte op, dat Jotfre heel wat minder verdient en eeu andere i Ivokaac rekende snel uit, dat de vierhonderd regiments kleermakers tijdens den oorlog dus zoowat zes ea-twintig milhoen frank „verdiend" hebben. 18

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1