Gemengd Nieuws. ;n m ig n- ns 3n is- 1 n, I dt at en jk B. te ?e- sn- ir de er 1 en ch ie, de pt, au iht is ort iet an len is de let eer oor erd nte lid. een nn uit sel. /en ien i op ge- wat t. t is En- ver P 7 van che nue ■sch irbii ind Den 1 rsch ■den )eze i op rsch it in eele wel ks 6 j rug. I van de ten het ipge aar een Is ik nent 3r3te AXEL, 31 .Augustus 1915. IVan andere zijde meldt men dat de mijn is ontploft tusschen den vuurtoren en den misthoorn aan de Wielingersluis. -J v.- De zware slag was ver in de omgeving jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina h_rhaaT. Aanh wnnW van ri(fn HiiJf wappert heden van de openbare en zeer vele particuliere gebouwen de driekleur. Een groot deel der school jeugd en ook enkele volwassenen had den zich met oranje getooid. Bij gunstig weder zal hedenavond om 8 ure een concert op de markt gegeven worden. Ten overstaan van den notaris Drogmans, werd alhier Maandag j 1. geveild het huis en erf te Axel, eigen dom van en in gebruik bij den heer J. H. van Dixhoorn. Kooper werd de heer J. P. Smies, schoenmaker, te Neuzen (Sluiskil) voor de som van 2480. Niettegenstaande het zeer ongun stige weder had Zondagnamiddag te Zuiddorpe onder groote belangstelling de militaire sportdemonstratie plaats door aldaar verblijvende militaireu; door den landbouwer J. Dieleman was daar voor een groote weide beschikbaar ge steld. Alle deelnemers waren keurig ge- costumeerd en enkelen gemaskerd, waardoor een zeer vroolijke indruk werd verkregen, te meer zulk», wijl er eenige onbetaalbare grappenmakers bij waren. Het programma bevatte 1 Wedloop, 2 Hardloopen over 100 en 300 M., 3 Hoog en ver springen, 4 Polsstok hoog en ver springen, 5 Estafetteloop, 6 Hinderniswedstrijd, 7 Wielrijden. Er werd aardig wat gepresteerd, bijzondere vermelding verdient een polsstokhoogsprong van 2,70 M. en een sprong zonder stok van 5,40 M., beide door onderofficier Van der Zee. Het feest werd opgeluisterd door kranige muziek van de militaire fanfare. De prijzen werden in de cantine onder eene hartelijke toespraak door den kapitein uitgereikt, wien later eene serenade werd gebracht. Opvallend mag de goede geest ge noemd worden, die hier bij de militairen heerscht. M. Crt. Toen Zaterdagmorgen de knecht van den landbouwer P. Dieleman te Zaamslag met een wagen met vlas naar Sluiskil reed, verschrokken de paarden van de locomotief, die bij het tram- leggen naby de Otheensche brug ma noeuvreerde. De beesten waren niet meer te be sturen, zoodat het voertuig in de sloot naast den weg terecht kwam en ge deeltelijk werd vernield. De knecht kon nog bijtijds van den wagen komen en bezeerde zich slechts een weinig aan het been. Ds. J. F. van Hulsteijn, predikant bij de Geref. Kerk te Ter Neuzen, heeft het beroep naar die gemeente te Mid- delstum aangenomen. Bij het Zaterdag te 's Gravenhage gehouden examen voor de Fransche taal 1. o. is geslaagd de heer D. W. F. Rommel, te Ter Neuzen. Door den Commissaris der Konin giu is benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Graauw en Langendam de heer P. J. Durinck ter vervanging van den heer P. A. van Campen, die door zijne be noeming tot Burgemeester ambtshalve lid en voorzitter van het college van zetters is geworden. M. crt. Te Sint Jansteen moest een nieuwe verkiezing voor een lid van den raad worden uitgeschreven, daar de heer C. G. Bleyenberg, als zoodanig herkozen verzuimde tijdig de kennisgeving van het aannemen der benoeming in te zenden De verkiezing is bepaald op 2 Sept. a.s. M. Crt. Gisterenochtend drie uur is ver moedelijk een mijn los geraakt, en aan de Nieuwesluis, gemeente Breskens, ontploft. De woningen in de nabijheid hebben schade aan daken en ramen. hoorbaar. Aan de woning van den dijk werker Collemeijer is veel schade. De mijn is Zondagnamiddag nabij paalhoofd no. 16 aangespoeld en Maan dagochtend met hoog water weer gaan drijven, doch in aanraking gekomen met het staketwerk langs de zeedijk, waardoor hij ontplofte. Er is eenige schade aan de paalwerken veroorzaakt. In het huis van Collemeijer is geen ruit heel gebleven het heele dak is er af, en het houtwerk is uit de ramen versplinterd. De kinderen, die op den zolder sliepen, hebben wonder genoeg geen letsel ge kregen; geen pan heeft hen geraakt. M. Crt. Zaterdag werd te Serooskerke mond en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den landbouwer A. Melis Pz., hofstede „Ter Linde". Zes-en- twintig stuks vee werd geslacht, waar van twee begraven werden, die lijdende waren. De hofstede van A. Melis grenst aan die van S. de Nood, waar Woensdag al het vee afgemaakt is. M. Crt. De territoriale bevelhebber in Zeeland, enz. heeft het verblijf in zijn gebied ontzegd aanHortensia Sophia De Pape, geboren te Watervliet, wonen de te Philippine, echtgenoote v. Alphons Verplancke (Belg), wegens verboden uitvoer en poging tot omkooping van Nederlandsche militairen Beneventura Rijckaert, geboren te Clinge (Zeeland) en wonende aldaar, en George Smit, geboren te Sint Nicolaas (België), wonende te Clinge, (Belg), beiden ter zake van het zich krachtdadig verzetten tegen de bijzondere maatregelen van orde, voor het oord Clinge ingesteld voorts aan Francois de Haas, geboren te Stekene, wonende te Sint Jansteen (Belg), wegens het niet voldoen aan bevelen van in de uitoefening van hun functie zijnde militairen en kwalijke bejegening van dezen. Spaar de wegen. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft 24 Aug. een verordening uitgevaardigd, waarbij het in een groot aantal gemeenten aan den bestuurder van een voertuig verboden is, zich daarmede op een openbaren weg te bevinden, zonder dat dit voertuig en in het bijzonder de raderen te voren zoodanig van klei en modderzijnontdaan dat deze niet door de voertuigen op den openbaren weg kunnen worden ge bracht. Een zeer nuttige maatregel, die ook elders, bijv. op de Zuid Holl. eilan den in den tijd van den bietenoogst, met strengheid moest wordeu toegepast. Hiermede is, aldus schrijtt de M. crt., een kwestie beslist, di£ vroeger heel wat besprekingen heeft uitgelokt, maar waarvau de beslissing steeds afstuitte op de bezwaren der landbouwers. Men zal zich herinneren dat op dien maatregel werd aangedrongen omdat de van de wielen op den weg vallende klei, in 't bijzonder in den tijd van bietenvervoer de wegen bijna onbegaan baar maakt. Maar ook een bespreking in de Prov. Staten, en het betoog dat het plaveisel der wegen zelf ernstig lijdt door het tengevolge dier klei-laag loszuigen der steenen onder zware wa gens, overtuigde de tegenstanders niet. Thans is de knoop doorgehakt door een verordening van den Territorialen Bevelhebber, althans voor de gemeenten in de beide Zeeuwsch-Vlaanderens, Walcheren en Zuid-Beveland. Commandanten van troepen en van patruuilles worden hierbij gemachtigd, overtreding van deze verordening te beletten. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van teD hoogste driehonderd gulden. Men meldt uit Brielle aan de Maasb.: Piijoa had zich op de Brielsche Maas wederom hetzelfde treurspel afgespeeld met de defensie-sloep als de vorige maal, doch op eenigszins andere wijze Vrijdagavond ging de defensie sloep omstreeks 9 uur halttij voor anker nabij het Molenhaventje. De sloep bevond zich boven een steenen berm en zat wijl het water vallende was, spoedig omhoog. Zondagmorgen, omstreeks vier uur, met den vloed, zou ze vlot gekomen zijn, indien er niet drie a, vier gaten met het omhoog varen in de kiel van de sloep waren geslagen. Van de vijf manschappen, dié zich in de sloep bevonden, sprongen twee over boord en bereikten zwemmende den kant; de drie overige sprongen in een vlet en namen het zinkende defensie- vaartuig op sleeptouw en kwamen be houden iD de Brielsche haven aan. Gelukkig was het weer zeer gunstig; er was niet de minste wind en de maan begunstigde met haar licht het werk. Zaterdagmorgen om 10 uur kwam een zoon van den heer van Eeghen met zijn motorrijwiel, waarop achter op de bagagedrager een logé, de adelborst v. Hall was gezeten het Brediusbosch uitrijden bij de kruisweg van den Laar- derweg, toen daar juist de stoomtram aankwam. Door het lawaai van den motor hadden zij de tram niet gehoord, terwijl het boschgewas op de hooge wallen het uitzicht belemmerde. Geen kans ziende links af te gaan den straatweg op naar Laren, stuurde de berijder den motor schuinslinks de trambaan over, veilig nog de tram voorbij. Daar stiet de motor achter de kiosk tegen een boomstam, met het gevolg, dat de adelborst van den pakketdrager onder de tram viel. De linkerbovenarm werd hem afgereden en hij werd bovendien inwendig en aan een der beenen gekwetst. Na een voorloopig verband van dr. Bijvoet, werd de onge lukkige naar het militair hospitaal te Naarden vervoerd en vandaar later naar eene inrichting te Amsterdam overge bracht. In het belang van de veiligheid staan er twee groote spiegels op de hoeken aan de zijde tegenovergesteld aan de tram baan. Komt men van Bussum, dan heeft men kans in die spiegels naderende voertuigen waar te nemen, van den boschkant komende heeft men eenter aan deze spiegels niets. Naar de N. R. crt. meldt, is de adel borst v. H. aan de bekomen verwondin gen overleden. De Minister van Financiën maakt in de St. crt. bekend, dat, ten behoeve van 's Rijks schatkist, van een onbekende, onder letters P. P., is ontvangen f160 aan bankbiljetten, ter voldoening van te weinig betaalde vermogensbelasting. Omtrent den diefstal in het post kantoor te Loosduinen meldt het Vadert. nader De dieven hebben een ruit uitge sneden in de spreekcel van de telefoon en zijn daardoor binnengekomen. Zij hebben bij kaarslicht alle laden der schrijftafels opengebroken en de papieren over den grond geworpen. Alleen in de laden bij de loketten vonden ze geld ze hebben tusschen de honderd en twee honderd gulden meegenomen, doch alle aatigeteekende stukken laten liggen. De zware brandkast is voorover geworpen en er is van achteren een groot gat in geboord, doch verder zijn de dieven niet gekomen. Een drietal personen hield zich met een auto 's nachts halftwee op ver dachte wijze op bij de pastorie der R. K. kerk. Zij moeten aan voorbijgangers ge vraagd hebben, waar de Gereformeerde kerk was. Zooals men weet, is het tijdelijk kantoor in de voormalige Ge reformeerde kerk. Te Middelstum is de lljarige D. U. bij het baden verdronken. Uit Zierikzee zijn ruim honderd paarden vertrokken, tegen hooge prijzen opgekoeht op Schouwen en Duiveland. M. crt. Ongelukken. Te Wijchen (Teersdijk) kwam een zesjarig meisje, dat gelogeerd was bij den landbouwer Broekman, met hare kleertjes in aanraking met de as van den rosmolen, welke door een paard rondgetrokken werd. Het kind werd geheel misvormd dood opgenomen. Te Purmerend is de militair K., afkomstig uit Leeuwarden bij het zwem men in het Groot Noordhollandsch kanaal verdronken. De man was sedert vijf weken gehuwd. Te Harderwijk is een geïnterneerde Belgische adjudant-onder officier bij het baden in zee verdronken. Men vermoedt, dat de mao zich buitensporig ver in zee gewaagd heeft. De verdronkene laat een vrouw en eenige kinderen, die nog in Antwerpen vertoeven achter. Te Sneek is de 25jarige J. H., werk man aan de gasfabriek en waterleiding, die bezig was met eenige andere werk lieden een reservoir van de watertoren te verven, gevallen en 10 minuten later overleden. De man was getrouwd, en vader van twee kinderen. In de gemeente Emmen hebben on langs eenige verveners 3000 stobbe bagger opgehaald en deze thans met f 10 extra winst per stobbe weer verkocht, zoodat ze eene winst van f30.000 hebben ge maakt. Het »Journal de Rouen" vertelt van een zoo goed als onzichtbare onder zeeër, die uitgevonden zou zijn door den Amerikaan Patric Kenaen, te Denver (staat Coldrado). De inrichting is tamelijk eenvoudig. De romp van de boot is in gelegd met zinrijk aangebrachte spiegels, die ver in den omtrek niets terugkaatsen dan de golven. Zoo moet men op een afstand van slechts enkele Meters den indruk krijgeu, dat de watervlakte vol komen vrij is en niet bevaren wordt. De proeven zijn in den aanvang met op ver schillende wijze aangebrachte spiegels gedaan op het Coloradomeer en moeten tenslotte tot uitstekend resultaat geleid hebben. De uitstekende periskoop is voor zien van een glazen kast, waarvan het binnenoppervlak met kwikzilver is be- legd. De »Tagliche Rundschau" meldt aldus het N. v. d. D. dat na vele pogingen gelukt is een niéuw procédé te vinden, voor de bereiding van druk papier, hetwelk zeer waarschijnlijk een geheelen omkeer in de tegenwoordige fabricage zal verooi zaken. Terwijl tot heden de vervaardiging van dat papier wordt verkregen door de verwerking van celstof, aan welke een zeker procent cellulose, d.o. gekookte en chemisch be handelde houtslijp, toegevoegd is, zal het nieuwe procédé het mogelijk maken, geheel af te zien van deze toevoeging vaD cellulose, en zich aldus te bepalen tot celstof. Met deze methode is ver bonden een aanmerkelijke daling der productiekosten, hetgeen vooral thans, nu tengevolge van den oorlog de prijzen der cellulose sterk gestegen zijn, van gewicht is. Het product, aldus vervaardigd, zou niet alleen op ééne lijn staan met het met behulp van cellulose gefabriseerde, doch zou voor den druk daarboven nog te verkiezen zijn. De proefnemingen, gedaan door een groote fabriek in Peters- dorf, zijn reeds afgeloopen, en binnenkort zou deze met de fabrikatie op groote schaal aanvangen. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 1 September Meest matige Noordwest, tot Westel. I wind. Zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen. Aanvankelijk nog buiïg. j Overdag iets zachter. 00 jn

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3