Binnenland. Gemengd Nieuws. Turksche kolenbooten, met «teenkool op weg naar Konstautinopel, bij Haidar Prasja door een Engelsche duikboot in den grond geboord. Het gebrek aan steenkool, zoo meldt hetzelfde bericht, doet zich in Turkije sterk gevoelen. De Auatolische spoor weg loopt met halve snelheid. De gas fabriek te Doema Bagtsja is stop gezet en de stad wordt met petroleum ver licht. Hotels, koffiehuizen en dergelijke moeten op aanwijzing van de politie een lantaarn buiten hangen. N. R. Crt. Men meldt uit Esschen de geëlectri- seerde draden, welke dienen voor de afsluitingen der gemeenten Capellen en Eeckeren, zijn Zaterdagnacht door hoogdruk gesprongen. Of er ongelukken aan menschenleveus te betreuren ziju, kan nog niet gemeld worden. Dat het spoedig bekend was onder de bevolking dezer gemeenten, kon men opmaken uit het feit dat er Zondag verscheidenen de grenzen gepasseerd zijn die zich nu veilig op Hollandsch grondgebied voelen. M. Crt. Uit Sluis wordt aan de Tel. gemeld Het Berlijnsche communiqué over het bombardement van Zeebrugge is niet volledig. Het spreekt van een vijandelijke vloot van 40 schepen. Alle getuige nissen stemmen hierin overeen dat het er '23 waren. Het communiqué laat het voorkomen, alsof de batterijen de vijandelijke vloot onmiddellijk verdreven en spreekt niet over het tamelijk hevige bombardement van Zeebrugge. Van ongeveer halt zeven tot acht uur bleven met het bloote oog op de breedte van Knokke zeven Engelsche schepen duidelijk zichtbaar. Wij vernemen nog meer. Reeds dagen te voren kruisten Engel sche schepen in de nabijheid van de door de Duitschers bezette Belgische kust. Van Vrijdag af was de kabel ballon van Zeebrugge zichtbaar, die in geruimen tijd niet meer was opgestegen. Een bewijs'dus, dat de Duitsche posten trouw waakten. Een Duitsche torpedojager verliet Zondag Zeebrugge en kruiste ter obser vatie tusschen deze haven en Ostende, langs het mijnenveld, 's Nachts werd hij door Fransche torpedobooten aange vallen en vernield. Dit gebeurde om streeks twee uur na een hevigen strijd, waarbij het kanongebulder in Vlaan deren duidelijk werd gehoord. Het nieuws van dit gevecht was reeds Maandagmorgen in Vlaanderen bekend en te Brugge meende men ook dat het hevige kanongebulder van Maandag morgen een voortzetting was van een gevecht tusschen Duitsche en Engelsche schepen. Later vernam men, dat Zee brugge gebombardeerd werd. Over de schade te Zeebrugge loopen allerlei geruchten, die ook in sommige bladen worden medegedeeld, doch er is nog niets met zekerheid bekend. De Duitschers beweren, dat alleen particuliere gebouwen zijn beschadigd, zooals hun bewering is bij elk bom bardement van de Belgische kust. Veel van de geruchten spreken van een beschadiging van den muur van Zee brugge. Artikel 1. Met ingang van 30 dezer zal gedurende eeuigen tijd gelegenheid bestaan tot uitvoer van hengsten en ruinen, die den leeftijd van 20 maanden nog niet hebben bereikt. Artikel 2. De uitvoer zal kunnen geschieden per schip via Rotterdam, en per trein via Nieuweschans, Oldenzaal, Winterswijk, Zevenaar, Venlo en Sim- pelveld, indien de dieren onmiddellijk vóór den uitvoer door den districtsvee arts of onder diens leiding door veeartsen door den districtsveearts aan te wijzen, zijn onderzocht en ten uitvoer toege laten. Artikel 3. Gelegenheid om de voor uitvoer bestemde dieren, in verband met. het bepaalde in het voorgaande artikel, te doen onderzoeken zal bestaan a. te Rotterdam op de plaats van inlading in het schip op alle werkdagen tusschen zonsop- en zonsondergang, mits de districtsveearts te Rotterdam ten minste 24 uur vóór het voor de inlading bestemde tijdstip door belanghebbenden schriftelijk wordt verwittigd b. aan de veeladingen van het spoor wegstation te Nieuweschans, Oldenzaal, Winterswijk, Zevenaar, Venlo en Sim- pelveld op 30 en 31 Augustus, 1 en 2 September 1915 en voorts eiken Woens dag, telkens des namiddags te 1 uur. Artikel 4. Belanghebbenden zijn ver plicht de dieren desverlangd gehalsterd voor te brengen en ten behoeve van het onderzoek te laden uit de spoorwegwa gons, waarin zij zich mochten bevinden. Artikel 5. Het onderzoek geschiedt op kosten van belanghebbenden naar een regeling door den districtsveeaits in overleg met den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst vast te stel len. cr'- 15,—, Hulst 17.48, Koewacht 1,95, Ossenisse 5,Overslag 3,30, Phi lippine 4,02, Sas van Gent ƒ11,55, Sint Jansteen 2,15, Stoppeldijk 8,23°, Ter Neuzen f 10,67, Westdorpe 12,50, Zaamslag f 1,40 en Zuiddorpe 1,72s. Totaal 131,75. Bij het vanwege de Z. L. M. 23 en 24 Aug. te Middelburg gehouden examen voor gediplomeerd hoefsmid, zijn geslaagd G. Vlaauder, Axel; G. J. Verlinde Jz., Ter Neuzen; Corn, de Jager Jz., Driewegen (Z.-B.)E. Laman Rz., Haam stedeW. Willemsen, ZaamslagA. Sommeijer, Axel (Spui Neuzen)W, A. Lindhout, Oosterland J. L. v. d. Zande, EllemeetAdr. Hanse Dz., Sir Jansland J. M. Verhulst, ZonnemaireA. Gili jamse, Ouwerkerk; A. P. Kesbeke, St. Jansteen J. G. de Looff Thz., Wisse kerkeM. Verlinde, ZaamslagC. E. van Nieuwlande, KoewachtIz. Som meijer, OvezandeA. van Nieuwen- huijse, BorsseleM. van Doorn, Kloe- tingePh.* J. Duinker, Sas van Gent, Fr. A. P. Leenhouts, Zaamslag. M. Crt. Onder het vee van den land bouwer J. Kools te Cadzand is j 1. Zaterdag mond- en klauwzeer gecon stateerd. Er zijn 20 beesten onteigend. Ook bij den landbouwer J. A. Nortier te Oostburg is bij een viertal runderen het mond- en klauwzeer geconstateerd. Aldaar is, blijkens een bericht in de M. Crt. de geheele veestapel, bestaande uit 32 stuks hoornvee en eenige varkens afgemaakt en voor zooveel noodig be graven. De Landstorm. De commissarissen der Koningin zijn uitgenoodigd om over te gaan tot rege ling van de keuring voor de jaarklassen 19f4 en 1913 van den Landstorm in dier voege dat die keuring zoo mogelijk vóór half September afloopt. De bedoeling is aan de manschappen van de jaarklasse 1914 in werkelijken dienst te stellen omstreeks 1 Oct. en die van de jaarklasse 1913 omstreeks 10 Nov. AvP- Uitvoer van paarden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald Postverkeer met België. Het Duitsche gezantschap deelt het volgende mede Tot het postverkeer met Nederland zijn in België tot dusver alleen de steden Brussel, Luik, Verviers (deze drie met voorsteden en plaatsen in de onmiddellijke omgeving), Antwerpen, Hasselt en Welkenraedt toegelaten. Voor mededeelingen van persoon lijken aard zijn alleen briefkaarten, voor zuiver zakelijke mededeelingen brieven van hoogstens twee bladzijden omvang en de daarbij behoorende bij lagen (van zakelijken aard) geoorloofd. Daar het overige gedeelte van België niet tot het postverkeer met Holland is toegelaten, is voor schriftelijke mede deelingen van uit Holland, welke aan een tusschenpersoon in een van ge noemde steden ter verdere verzending naar andere plaatsen van België zijn gericht, geen uitziclit op doorzending en bestelling. De Duitsche militaire overheid in Noordelijk Vlaanderen deelt mee, dat binnen etikele dagen, zoodra de elec- trische grensversperring zal zijn vol tooid, het grensverkeer van en naar Nederland langs alle openbare wegen zal worden toegelaten als vroeger, terwijl dit tot nu toe alleen mocht ge schieden van Watervliet naar IJzendijke en van Sas van Gent uaar Selzaete. De volgende hoofdwegen worden voorloopig reeds toegankelijk gesteld, te rekenen van het marine-gebied af Sluis Moerbeke, Ede-Maldeghem, Oost burg St. Marguérite, Waterlandkerkje- Oudeman, IJzendijke-Watervliet, Phi lippine Bouchaute De te verwachten maatregel betee kent een belangrijke verbeteringvan het grensverkeer. M. Crt. Blijkens de opgave in de St. Crt. van het aantal besmettelijke ziekten in de week van 18 tot en met'24 Aug. kwamen in Zeeland voor1 geval van typhus te lerseke, tien gevallen van roodvonk, n.l. te Hoek 3, Neuzen 4, Sluis 1, Zuidzande 2 en '2 van diphte- ritis, n.l. te Kruiningen en te Oost- kapelle ieder één. HERIJK. De herijk der maten en gewichten in 1915 voor de hierna vermelde ge meenten zal plaats hebben op de vol gende dagen Rapenburg voor Bosehkapelle 30 Augustus des namiddags voor Hengstdijk 31 Augustus des voormiddags voor Stoppeldijk 31 Augustus. Graauw en Langendam 1 September. Kloosterzande voor Hontenisse en Ossenisse 2 en 3 September en 4 September des voorm. •PREDIKBEURTEN TE AXEL. zonder de Nederlandsche wet te overtre den zoodat zij door den Gardiaan aan de inmiddels gewaarschuwde militaire over heid zijn afgegeven. De Z Het lid der Tweede Kamer de heer Albarda had een onderhoud met den minister van Bnitenlandsche zaken, naar aanleiding van de omstandigheden dat een aantal ingezetenen van Losser, die te Gronau werkzaam zijn, verplicht worden in Duitschen krijgsdienst te treden omdat hun ouders Duitschers waren ofschoon zij 'nier te lande hun militieplicht hebben vervuld. Drie van deze personen zijn zelfs volgens de inlichtingen door den heer Albarda untvaogen op de textielfabriek te Gronau door de militaire overheid gearresteerd en bij het Duitsche leger ingelijfd. At>p. Een lezer van de Avp. schrijft. Het is mij reeds meermalen overkomen dat ik, wanneer ik als sergeant op den openbare-D weg een mindere aanhield voor het niet brengen van den militairen groet, op ergerlijke wijze gehoond werd door omstanders, 7oorat wanneer de aan houding plaats had in 'n volksbuurt. Velen schijnen te meenen dat een onder officier een dergelijke aanhouding altoos verricht uit »opschepperijc (Om hier het woord te gebruiken dat men dan altijd hoort) en houden er geen rekening mede dat, wat die onderofficier dan doet, slechts zijn plicht is, bij nalating waarvan hij door zijn superieuren wordt gecorrigeerd. Mogelijk dat het publiek, dit wetende de zaak uit een ander oogpunt zal be schouwen en ongemotiveerde op en aan merkingen erger nogverzet wat meer achterwege zullen blijven. AXEL, 27 Augustus 1915. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapendea dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.) het vol gende opgebracht Axel 11,31s, Bosehkapelle 3,57, CÜDge ƒ2,10, Graauw ƒ4,185, Hengst dijk ƒ2,37, Hoek ƒ13,23, Hontenisse Zondag 29 Augustus 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugeuholtz. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Veorm. 9 ure Ds. J. Sybesma (van Zierikzee). Nam. 2 ure Ds. J. H. Lsmmertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. Sybesma (van Zierikzee). Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. J. R van Gordt Nam. 2 ure Ds J. R. van Oordt 'sAv. 51/, ur>. Ds. J. R. van Oordt (van Middelburg). Zaterdagavond omstreeks 8 uren ver voegden zich aao het klooster te Rilland twee in burger gekleede Duitschers welke voorgaven 7 maanden aan den Yser te hebben gestaan en thans dat leven moede zijnde waren gedeserteerd. Zij vroegen om eten en een slaapplaats. Het eerste werd hun liefderijk verstrekt, doch aan het tweede kou niet worden voldaan Gestoorde trouwerij. Woensdag ochtend meldde zich te 's Gravenhage voor den „algemeenen trouw" een Scheveningsch paartje aan, waarvan het mannelijk deel gemobiliseerd was, maar voor deze gelegenheid verlof had gekregen. Echter bleek de nog in leven zijnde vader van den bruidegom te ontbreken hij lag met een visschers- r schuit vóór de haven en kon niet bin nenvaren. Toen den bruidegom beduid werd, dat het zonder de tegenwoordigheid van den vader niet ging, vertrok het bruids paar om vader te gaan halen. Men zou een roeibootje nemen, om de haven uit te roeien en dan het hoofd der familie van boord te halen, opdat het bruidspaar in het huwelijksbootje zou kunnen stappen. Inderdaad kwam men na eenigen tijd met een in gekleede jas gedoschten man terug, die zich als 's bruigom's vader bekend maakte. Maar den ambtenaar van den Burgelijkeu Stand kwam het voor, dat men den vader wel in héél weinig tijd van boord had gehaald, on gerekend nog het teit, dat hij wel niet in hoogen hoed en gekleede jas zijn bedrijf zou hebben uitgeoefend en du3 ook nog eenigen tijd had noodig gehad om zich te verkleeden. Het bruidspaar met getuigen en fami lie werd toen uitgenoodigd de trouwka mer even te verlaten waarop de „vader" werd ondervraagd over de^eboortedata enz. van zich zelf en den bruidegom. 't Bleek nn dra, dat een dorpsgenoot den bruidegom „uit den brand" willende helpen, er in toegestaan had, voor eeni ge oogeublikken voor diens vader te tungeeren. De pseudo papa werd nu door den ambtenaar geducht onderhan den genomen, en dat er ook voor den bruidegom wat opzat laat zich denken. De „vader" maakte van een onbe waakt oogenblik gebruik om de plaat 9 te poetsen en het paartje moest onge trouwd naar Scheveningen terugkeeren in afwachting dat de echte vader van de kustvisscherij zal ziju teruggekeerd. Avp. Onder Sittard is door de Neder landsche grenswacht te Watersleijde aangehouden een Duitsch huzaar, die vertelde te hebben deelgenomen aan de gevechten in het Argonnerwoud.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2