AvoniMteetoctool te Axel Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentien. Oproeping Leerlingen. wachtpost komend, door een patrouillee rend militair doodgeschoten. Het schot viel. toen de getroffene op het herhaalde halt van de patrouille bleef doorloopeD. Het was zeer duister, waardoor de pa trouille meende, smokkelaars voor zich te hebben. N.-R. crt. Omtrent een auto ongeluk bij Hees meldt het Hbld. dat den chauffeur J. Wassenberg, uit Haarlem, de borstkas en de kin ingedrukt en drie ribben ge broken zijn. Hij is naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch vervoerd. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. Van de vijf officieren, die in de auto zaten, heeft de kapitein Dudok van Heel beide beenen gebroken. Hij werd onmiddellijk naar Breda vervoerd, de anderen bekwamen allen min of meer kwetsuren en werden naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch getransporteerd, nadat hun door drie geneesheeren en een verpleegster ter plaatse de eerste hulp werd verleend. Wij vernemen nog, dat kapitein van Heel niet zelf chauffeerde, toen het auto ongeluk plaats greep De toestand van de gekwetste officieren was heden goed. TragUch. In den nacht van Woensdag op Donderdag had in de Jor daan te Amsterdam een vechtpartij plaats waarbij de agent B. verwond werd door zekeren B. 11., een ongehuwd jongmensch dat bij zijn zuster inwoont in de Hout rijkstraat. De agent B. had een hoofd wonde gekregen en was in het Binnen gasthuis opgenomen. Zijn toestand is redelijk wel en er is alle kans, dat hij geheel hersteld binnenkort zijn dienst weer kan hervatten. Gelijk wei meer gaat in het praatgraag Amsterdam verspreidde zich door de Jordaan het hardnekkig gerucht, dat B. aan de gevolgen van zijn verwonding was overleden. Het kwam ook B. H., ter oore, die zich het geval zoo aantrok, dat hij Donderdagavond uit wanhoop over zijn daad zich van de vliering zijner wouing op straat wierp. Hij kwam eerst met het hoofd op een lantaarn terecht en botste daarna op de keien. Levenloos werd hij opgenomen, zegt de Tel. Verschil in pryzen. Een lezeres in Zeeland zond der N. R. crt. een advertentie, geknipt uit de „Rhein- und Ruhr Ztg van Duis burg, van 19 Aug. In die advertentie wordt „Hollandscbe schelvisch" aauge boden voor 15 pfennig het pond en „mooie, groote stoofappelen" tegen 29 pfg. de 3 pond en stoof en handperen voor 35 pfg. en de 5 pond. Wij betalen schrijft de lezeres in Zeeland voor fruit, wanneer het tenminste te krijgen is. Voor appelen (heel gewone waar) 10 ets. Dat is ongeveer het dubbele van wat men te Duisburg betaalt Peren in Duisburg 7 pfg. het pond kosten hier 10 en 15 cent. Van schelvisch, trouwens van alle visch, zijn wij hier in Zeeland zeer slecht voorzien, en dan is ze, in ver houding tot de Duitsche prijzen veel duurder, wat te minder begrijpelijk is, aangezien die visch uit Nederland naar Duitschland wordt verzonden. Een pond schelvisch „versch en goed in ijs verpakt", zegt de advertentie kost in Duitschland 15 pfg., dat is naar den tegenwoordigen koers van het Duitsche geld 8 cent. Waar zou men in Zeeland daarvoor versche schelvisch kunne koopen Zitting van 24 Aug. 1915. Tegenwoordig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, F. Dekker, Diele man, P. Dekker, Smies en Wolfert Afwezig de heeren Oggel, Dregmans en De Feijter. Voorzitter dhr. L. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden zonder aanmerking gearresteerd. I. Mededeeling ingekomen stukkeD a. Procesverbaal van kasopneming raarbij in kas blijkt te zijn 3688,26. b. Kasopneming gasfabriek waaruit blijkt dat meer ontvangen is dan uit gegeven de som van 1782,29. De Voorz. deelt mede dat in de be grooting gasfabriek eene af en over schrijving van posten moet plaats heb ben ten bedrage van 1750, betreffende aankoop grondstoffen. Al.vorens verder te gaan met de be handeling van de agenda deelt de Voorz. mee dat laatst eene aanbesteding is gehouden van het benoodigde onderhoud der openbare school. Voor het timmer werk was begroot 264, ingeschreven was voor 244 dat kan dus gegund worden. Het schilderwerk echter was begroot op 250, hiervoor was de laagste inschrijver ƒ310. Nu zouden B. en W. willen vragen of dit gegund kan worden. Dhr. Dieleman vraagt of de begrooting juist gemaakt is. V e Voorz. zegt dat de berekening is gemaakt in verband met de dure grond stoffen. Dhr. Smies zegt dat het verschil nog al groot is en het raadzaam is om eene herbesteding te houden. Hij vraagt of er veel inschryvers waren. De Voorz. zegt dat Antheuni3 heeft ingeschreven voor 310, Brakman voor ƒ343,. Hoebé voor 376 en Knieriem voor 390. Dhr. Dieleman zouhet dan wensche- lijk achten dat den gemeente-opzichter werd gevraagd of hij het zelf wil doen voor de begrootingssom. Dhr. Kruijsse met andere leden zouden dit denkbeeld kunnen steunen aange zien hier meer van verfwerk dan van schilderwerk sprake is. Echter wordt besloten 't schilderwerk te herbesteden. Dhr. Smies vraagt inlichtingen om trent het leggen van 2 nieuwe plafonds de school hij vraagt of dat pleister werk worden zal. De Voorz. antwoordt dat het houten plafonds zullen worden. Dhr. Smies neemt hiermede genoegen. II. Verzoek van dhr. Ph. J. van Dixhoorn om aan hem grond van de gemeente in koop of in ruil af te staan Dit adres wordt om advies gerenvoij- eerd naar B. W. III. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1916. Deze begrooting in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f57061.98 wordt in handen gesteld eener commissie bestaande uit de hh. Dieleman van Driel en F. Dekker. Dhr. F. Dekker bedankt waarna benoemd wordt dhr. P. Dekker. Alle drie nemen de benoeming aan. IV. Aanbieding begrooting gafabriek voor 1916. Voor het nazien dezer begrooting wordt dezelfde commissie aangewezen. V. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1914. Deze was in handen geweest eener commissie bestaande uit de hh. Wolfert, Dekker en de Feijter. De commissie adviseert tot goedkeu ring der rekening met eene ontvangst van 55357.54Y2 en eeue uitgaaf van ƒ52013.01. M. a. s. goedgekeurd. VI. Goedkeuring rekening gasfabriek over 1914. Wordt m. a. s. goedgekeurd met een goed slot van 25.25. De ontvangsten bedroegen 23536,1872 en de uitgaven 23510.93Vr De commissie van onderzoek bestond uit de heeren F. Dekker, Dieleman en de Feyter. VII. Goedkeuring rekening Burgerl. Armbestuur over 1914. De commissie Smies Dieleman Van Driel adviseert tot goedkeuring tot een bedrag van 4780.68 in ontvang eD in uitgaaf. M. a. s. goec ƒ4143.38 gekeurd. VIII. Goedkeuring begrootingBurgerl. Armbestuur voor 1916. De commissie Smies Dieleman en Van Driel rapporteert tot goedkeuring op een bedrag in ontvang en uitgaaf van 5232.30 met een post voor onvoorziene uitgaven van 247.30. M. a. s. goedgekeurd. IX. Rioleering Kerkdreef. B. en W. stellen voor dit adres te behandelen bij de begrooting voor 1916. Dhr. Smies vraagt of het dan wel in tijds in orde zou komen in verband met den tramaanleg De Voorz. zegt dat volgens advies van den bouwkundigen opzichter de aanleg van den tram op dien der rio leering niet veel invloed zal uitoefenen, en niet veel in de kosten uit elkaar zal loopen. Dhr. Kruijsse zegt dat er maar een perceel in de Kerkdreef is dat zou kunnen aansluiten en dat is van Dees de andere liggen allemaal veel lager Dhr. Smies Ja maar ik bedoel den blok huizen in de Noordstraat. Dhr. KruijsseDat heeft met den aanleg van den tram niets te maken. Dhr. Lamaitre zegt dat de bedoeling is om aan al die menschen in de Kerk dreef te vragen of ze aan willen sluiten. M. a. s. wordt aangenomen om te behandelen by de begrooting van 1916. X. Verzoek van den heer Ingenieur der Telegrafie te Vlissiugen om een 2e pijp te plaatsen op het dak van de school. M. a. s. wordt op voorstel van B. en W. besloten het verzoek in te willigeA. Omvraag. Dhr. Van Driel vraagt of er nooit geen sprake meer van is om het kanaal van de Axelsche Sassing door te trekken naar Axel, omdat er tegenwoordig zooveel landbouwproduc ten naar de Sassing worden gevoerd. De Voorz. zegt dat er niet veel kans van slagen zal zijn om dat te verkrijgen. Dhr. Van Driel vraagt of het niet zou kunnen dat de gemeente het onder nam met aandeelen van particulieren. De landbouw' en ook de burgerij zou er veel mèe gebaat zijn. Spr. zegt dat men tegenwoordig iets moet durven aanpakken. Vroeger durfden de men schen, nog geen weegbrug zetten, we hebben het gezien iu den Pauliuapolder. De Voorz. geeft toe dat het wel eene verbetering zou zijn, maar wanneer de heer Van Driel eens mocht raden wat zoo'n werk zou kosten, zou hij wel eens een 50000 mis kunnen raden. Boven dien nu de tram er komt is de behoefte aan een kanaal tot een minimum ge reduceerd. Dhr. Van Driel zegt dat het voor het bietenvervoer van V8ei belang zou zijn De Voorz. meent dat er toch alleen voor de beeten geen kanaal noodig is Dhr. Kruijsse zegt dat zulk een onder zoek geen onderzoek is als b.v. naar het leggen van eene rioleering in de Kerkdreef. Om zoo'n begrooting te maken daar zijn ingenieurs voor noodig en het opmaken van zoo'n begrooting zou minstens 2000 kosten. De Voorz., wil den heer Van Driel. wanneer hij veel tijd heeft, wel eens gelegenheid geven om de over deze questie gevoerde correspondentie te lezen en dan zal hem blijken, dat alleen ten gerieve van het bietenvervoer geen 5 ton kan worden uitgegeven, want dat zulks den intrest niet kan weren. Boven dien is het nooit te verwachten dat hier een haven van eenige beteekenis zou kunnen komen. Dhr. van Driel wist niet dat zoo'n werk zooveel kosten zou en zal na de verkregen inlichtingen gaarne van de zaak afstappen. Zijne meening was dat de zaak in de vergetelheid was geraakt, zijne bedoeling was een onderzoek op kleine schaal in te stellen. Dhr. P. Dekker vraagt of er niet eens naar gekeken kan worden dat de geulen voor het aflaten van het water in den weg van Sluiskil naar de Axel sche Sassing niet zoo diep worden ge maakt. Daardoor wordt het lastig om met een rijtuig langs dien weg te rijden. De Voorz. zegt dat het een kleinig heid is om hierover te correspondeeren, en belooft dit onder de aandacht van autoriteiten te zuilen brengen. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Achilles, z. van Anna JosephiDa Van 1 tot 15 Augustus 1915. Overslag. Huw.-aangiften. 6. JanBaptiste Audenaert, 23 j., jm. en Maria Margaratha Hermon, 19 j., jd. Geboorten. 13. Alphons Alouisius de Coninck en Elegeert. Zaamslag. Huweiijks-aang. 12. Jacobus Jan Bavekoo, 24 j., jm. en Geertruida de Bokx, 20 j., jd. Geboorten. 1. Erin-, d van Martinus Ver- helst en Maria de Footer. 2. Elizabeth, d. van Francois Jozeph van den Heuvel en Anna Marie Katharina de Pues |van België]. 10. Maria, d. van Frederik Bakker en Janneke Hamelink. 12. Marinus Cornelis. z. van Jan Goossen en Metje Suzanna Sol. 13. Maatje, van Dingenus Kempe en Helena Dieleman. Overlijden. 2. Jan de ruijr e, 5 m., z. van Hendrik en Janneke Pieternella 'tGilde. 3. Francois de Ruijter, 66 j., echtg. van Pieter nella Wolfert. 5. Geertruida van Fraeijenhove van Zaamslag], 85 j., wed. van Jannis den Decker, [overleden te Ter Neuzen], 9. Metje Hamelink, 21 j., d. van Joost en Sara Hamelink. Zuiddorpe. Huwelijks-a ng. 6. Alphons Nicolaas Klaaijsen [van Aardenburg], 23 j., jm. en Angélique Marie Waelput, 27 j., jd. Geboorten. 11. Remi Conrad Gerard, z. van Aimé Charles van VVaes en Melania Sophia de Bruijkere. Overlijden. 5. Maria Louisa Camfijn, 75 j., echtg. van Dominicus Michielsens. Telegrafisch Weerbericht vau het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 25 Augustus Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Half bewolkt. Waar schijnlijk droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Iets warmer. HULST, 23 Aug. Ter graanmarkt van heden [Maandag] waren de prijzen als volgt Tarwe 114,rogge f 13,win tergerst f 14, zomergerst f 14,haver f 14, -, erwten f20,— witteboonen f bruineboonen f dui- venboonen f paardenboonen f boek weit f0,lijnzaad fkoolzaad per 100 L. f 32,aardappels f 3, Boter per kilo f 1,50, eieren per 26 stuks f 1,45. De Belgen, verblijvende in de gemeenten, ressortee- rende onder het'Belgisch Consu laat van Terneuzen, die in het bezit zijn van een geneeskundig certi ficaat en de vergoeding aan afgekeur- den niet genieten, zijn verplicht zich op bovengenoemd Consulaat aan te melden, teneinde er eene mededeeling te ontvangen, in het belang der rege ling van hun toestand. Terneuzen, 23 Augustus 1915. De Consul van België, H. VAN CANTFORT. Les Beiges, résidant actuellemeut dans cette cir- conscription, qui sont porteurs d'un certificat médical et De touchent pas l'indemnité de réforrae, auront a se présenter au Consulat de Bel- gique a Terneuzen a l'effet d'y recevoir une communication intéressant la régularisation de leur situation. Terneuzen, le 23 aoüt 1915. Le Consul do Belgique, H. VAN CANTFORT. Allen, ook oud-leerlingen, alsmede van omliggende plaatsen, die wenschen deel te nemen aan de te vervolgen lessen, kunnen zich aanmelden bij den ondergeteekende, vóór 31 Augustus a s. De Secretaris, J. A. VAN HOEVE.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3