Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Onze strijdkrachten in de Oostzee zijn de Goh van Riga binnengedrongen, nadat zij zich door talrijke, handig aangebrachte mijnvelden en versperrin gen met netten in moeilijken arbeid van dagen lang een weg gebaand hadden. Gedurende de voorpostengevechten, die zich daarbij ontwikkelden, werd de Russische torpedojager Emir Bucharski (580 ton. Red.) vernield en een andere torpedojager, de Nowik (1280 ton. Red.) en een groot schip zwaar beschadigd. Bij den terugtocht der Russen, in den avond van den 19den, in deMohnsund (ten Noorden van de Golf van Riga en ten Westen van Esthland. Red.) werden de Russische kanonneer booten Seiwutsch (890 ton. Red.) en Korejetz (zelfde ton nenmaat. Red.) door artillerievuur en torpedoschoten vernield. Veertig koppen van de bemanningen waarbij 2 officieren konden, sommigen zwaar gewond, door onze torpedobooten worden gered. Drie van onze torpedobooten zijn door mijnen beschadigd. Eén zonk, een tweede werd op het strand gezet, de derde heeft een haven bereikt. Onze verliezen aan mecschenlevens zijn gering. ST. PETERSBURG, 22 Augustus. De generale staf van de marihe maakt bekendDen 16den Augustus hervatte de Duitsche vloot met groote kracht haar aanvallen op onze posities aan den .ingang vnn de Golf van Riga. Onze schepen weerstonden geduren de den 16den en den 17den de aan vallen des vijands, wiens verborgen toebereidselen tot het doordringen in den Golf door nevelachtig weer waren begunstigd. Den 18den, gebruik makend van een dichten mist, drongen ten slotte aanmerkelijke vijandelijke strijdkrach ten in de Golf van Riga door, terwijl onze schepen hun tegenstand voort zetten en zonder het contact met den vijand te verliezen, zich terugtrokken. Den 19den en den 20sten voerde de vijand in verschillende richtingen ver kenningen uitterzelfdertijd kwam hij in botsing met onze oorlogsschepen, waarby hij aanzienlijke verliezen leed. Aan Russischen kant valt het ver lies te boeken van een kanonneerboot, welke glorieryk onderging. Daar staat tegenover, dat van de Duitsche vloot twee kruisers en 8 torpedobooten zijn buitengevecht gesteld, nl. voor een deel in den grond geboord en voor een deel onklaar geschoten. Tegelijkertijd zijn onze onversaagde bondgenooten erin geslaagd in de Oost zee een der sterkste Duitsche dread noughts te torpedeeren. BERLIJN, 23 Augustus. Offieieele mededeeling uit het groote hoofdkwar tier. (Wolff.) Hedenochtend verscheen een vijan delijke vloot van ongeveer 40 schepen voor Zeebrugge, welke, na door onze kustartillerie te zyu beschoten, naar het Noord-Westen wegstoomde. In de Vogezen ten Noorden van Munster zijn nieuwe gevechten op de linie LingekopfSchratzmaenele Bar renkopf aan den gang. Een sterke aanval der Franschen bracht hen gisteravond hier en daar tot in onze stellingen. Onze tegenaanvallen wierpen den vijand uit onze stellingen aan den Lingekopf terug. Bij Schratzmaenele duurden de ge vechten van man tegen man den gan schen nacht nog voort. Dertig Fran schen werden gevangen genomen. Ten zuidwesten van Rijssel werd een Engelsch vliegtuig naar beneden ge schoten. PARIJS, 20 Augustus. (Reuter.) Het offieieele bericht van hedenavond luidt jfrtilleriegevechten op talrijke punten vru het front. In Artois slaagde de vijand erin na een hevig geschutvuur en drie tegen aanvallen Donderdagavond weer vasten voet te krijgen in de loopgraven, welke wij Woensdag aan den straatweg van Ablain naar Angres hadden veroverd. Hij leed daarbij aanmerkelijke verliezen. Het mijngevecht in de Argonnen duurt voort. Bij Yperen de laatste twee dagen ongewoon sterk artillerievuur, zoo seint de oorlogscorrespondent van de Times d'd. 19. Den 17den 's avonds werd een Duitsch vliegtuig bij Warneton naar beneden geschoten. Op denzelfden avond werd een Duitsche mijn tot ont ploffing gebracht voor de Engelsche loopgraven bij Frelinghien, zonder schade aan te richten. RQME, 20 Augustus. (Reuter.) Hat offieieele bericht luidt Wij zijn van Valsugana naar Meso vooruitgerukt. Een geweldig artillerievuur trachtte ons tevergeefs te verdrijven uit onze .nieuwe stellingen. In Boven-Cordevole schoot de vijan delijke artillerie het dorp Pieve di Livinalonge in brand, zonder onzen voor het dorp gelegerde troepen schade te doen. In den Tolmeinsector worden de operaties met gunstig verloop voortgezet. KONSTANTINOPEL, 20 Augustus. (Wolff.) Italië heeft Turkije den oorlog verklaard. De ltaliaansche gezant is vertrokken. KONSTANTINOPEL, 20 Augustus. (Wolff.) Markies Garroni, de Italiaan sche gezant, heeft heden de Porte een nota overhandigd, waarin wordt ver klaard, dat Italië zich met Turkije in oorlogstoestand acht. Tevens vroeg de gezant zijn pas Als redenen voor Italië's oorlogsverklaring worden opge geven ondersteuning van den opstand in Libyë door Turkije en de verhinde ring van de in Syrië wonende Italianen om te vertrekken. Dhr. Stephan Steiner schrijft in de Lokal Anzeiger De vijf dagen, die vooraf gingen aan de verovering van Lomza, zijn wei de heetste en bloedigste geweest van den geheeleu strijd op dit gedeelte van het front. Van beide kanten spande men zich tot het uiterste in om meester te blijven in den laatsten sector voor de vestingwerken van Lomza. Acht en veertig uur lang zonder op houden donderden langs het geheele front de zware kanonnen. Een ontzag lijke massa staal hagelde neer in den lichten zandgrond van de Russische stellingen. De vijand, het zij tot zijn eer gezegd, hield zich heldhaftig en ver weerde zich tot het uiterste. Vreeselijk waren zijn verliezen, want op het heele lange front was geen vierkante meter oppervlakte, die niet door de zware Duitsche granaten was omgewoeld. Als papier snippers vlogen de dekkingen in de lucht, levenden en dooden onder zich begravende. De ver vertakte draadhindernissen van de Russen knap ten af als touwtjes, wanneer de scherp kantige splinters der granaten ze aan raakten. Hier en daar brachten stukjes dennebosch eenig leven in de troostlooze zandwoestijn van het vijandelijk slagveld doch ook deze poovere schoonheid van de arme streek werd door de granaten niet ontzien. Boomen braken en hun kronen vlogen in duizend stukken ver scheurd in het rond. Geweldige stam men knapten, in het midden getroffen als lucifers afen na twee dagen toen de ondergaande zon de stuiptrekkende aarde bescheen, waren de bosscheu verdwenen. Als doode soldaten lagen de boomen over het veld op den door ploegden grond. De vijandelijke stelling was rijp voor den storm en onze infanterie ging tot den aanval over. De zoo vreeselijk door onze artillerie geteisterde vijand hield echter nog steeds stand. Bijna in alle loopgraven kwam het tot een moordend handgemeen. Wat van de Russen niet bijtijds onder bescherming van de verdragende kanonnen van Lomza vluchtte, lag dood of gewond in de bestormde loopgraven. N. R. Crt. Nu de Duitschers Kowno genomen hebben, herinnert de Matin er aau, dat de vesting ook in handen van Napoleon geweest is. Er staat zelfs een pyramide, waarvan het inschrift herinnert aan den tocht der Franschen naar Rusland. „Rusland", zoo leest men, „werd in 1812 overvallen door een leger van 700,000 man. Er keerden er slechts 70,000 over de grens terug." Zoo de Duitsche tfoepen bij het bin nentrekken in Kowno triumfantelijk langs de pyramide getrokken zijn, dan, zegt de Matin, moet het inschrift hun tot nadenken gestemd hebben. A'. R. Crt. Uit goede bron verneemt de Avp., dat de Gentsche hoogeschool tegen begin Oct. heropend zal worden. Bij onvol doend aantal Belgische professoren zal het tekort door Duitsche worden aange vu ld. N. R. crt. Naar gemeld wordt, wenscht H. M. de Koningin, dat de herdenking van haar verjaardag met het oog op de tijdsomstandigheden zonder het gewone feestbetoon voorbijga. Nederland en de oorlog. Hedenavond worden per extra trein te Vlissingen weer een aantal gewonde' Eugelschen verwacht, die Woensdag morgen per mailboot naar Engeland gaan. Donderdagavond zullen te Vlissingen per mailboot gewonde Duitschers aan komen, die per extra-trein naar Duitsch- land doorreizen. Het Nederlandsche Roode Kruis zal ook bij het vervoer van deze gewonden haar hulp verleenen. N. R. Crt. Onze gezant by den Paus. Omtrent de ontvangst van mr. L. Regout, door den Paus verneemt de Tijd nog Aan de'trappen van het San Damaso- pleiu werd de gezant opgewacht door twee busselanti in uniform, die hem naar boven geleidden, waar hij werd ontvangen door den pauselijken major- domus. Bij het doorschrijden der verschil lende vertrekken, welke naar de troon zaal geleidden werd den gezant de militaire eer bewezen door de leden der gewapende pauselijke korpsen, die in kleine gala-uniform zijn komst af wachtten. In de statige troonzaal begroette Paus Beuedictus XV, omringd door de leden der pauselijke hofhouding, welke door de kleuren der geestelijke gewaden en de uniformen der edelwacht, een schit terend schouwspel bood, met souvereine minzaamheid den vertegenwoordiger der Ned. Regeering, die in de Fransche taal zijn erkentelijkheid uitdrukte voor de hooge ontvangst, hem te beurt ge vallen bij de inneming van den post, waartoe hij door het vertrouwen van H. M. de Koningin der Nederlanden was geroepen. Hij herinnerde daarbij aan de edelste pogingen van den Vader der Christenheid in het belang der ver zachting van den oorlog en het ver krijgen van den vrede, naar welken ook door Nederland vurig wordt uit geJien. De Paus memoreerde in zijn ant woord de bemoeiingen, waardoor Neder land zich steeds onder leiding zijner édele koningin heeft onderscheiden in het trachten naar rust en welvaart ouder de volkeren, die daartoe op de vredesconferentie beraadslaagden. In het bijzonder sprak hij de hoop uit, dat de opdracht aan den Nederlandschen gezant verstrekt, niet weinig zou bij dragen tot het bespoedigen van den vrede, waar de natiën smachtend naar verlangen. Na de wisseling dezer korte toespra ken noodigde de Paus den gezant uit in zijn particuliere vertrekken, en ge leidde hem naar de Pauselijke biblio theek. Aldaar had tusschen beiden een onderhoud van ongeveer een kwartier plaats, waarover uit den aard der zaak niets kan worden meegedeeld. AXEL, 24 Augustus 1915. Door aanplakking is vanwege het gemeentebestuur der gemeente Zaam- slag bekend gemaakt de uitslag van het gewicht van het regeeringsbrood, na een desbetreffend onderzoek bij de ver schillende bakkers. Bij alle bakkers had het brood ruim het gewicht, behalve bij den bakker M. aldaar, bij wien het brood van 1 kilogram zeven lood te licht woog. M. Crt. Uit Overslag wordt aan het A. v. d. D. gemeld In den nacht van Woensdag op Donderdag kwamen vijftien Franschen vóór .de grensafsluiting. Elf daarvan wisten er ongehinderd door te geraken en zich op Nederlandsch grondgebied in veiligheid te stellen, twee werden gevangen genomen en naar Kemseke gevoerd, terwijl de twee anderen zich door de vlucht redden. Een Belgisch ingezetene, die kort te voren namens de vluchtelingen getracht had den Duitschen schildwacht met duizend franken om te koopen, werd denzelfden nacht nog van het bed ge licht en gevankelijk weggevoerd. Bij het te's-Gravenhage gehouden examen voor de Fransche taal 1. o. slaagde o. m. de heer F. Versloot van Ter Neuzen. Voor het examen hoogduitsch 1. o. is o. m. geslaagd de heer A. de Kraker van Ter Neuzen. Voor het examen voor de hoofd akte slaagden Zaterdag te Breda o. m. de heeren J. Herrebout van Zaamslag, L. B. H. Rottier van Hulst en E. S. Cullenaire van Aardenburg. Bij Kon. besluit is aan P. A. Smet, W ambtenaar van den burgerlijken stand f te Clinge, een pensioen toegekend van 75 's jaars. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Graauw is benoemd dhr. R. Lafarre te Boschkapelle. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Aug. 1915. C. v. O., 19 j., landbouwersknecht te Sas van Gent, is wegens niet voldoen aau het bevel van een ambtenaar ver oordeeld tot j 10 of 10 dagen hecht. A. S., 21 j., veldarbeider te Koewacht, 4|| is wegens diefstal veroord. tot 3 of 3 dagen hecht. A. L. V., 26 j., veldarbeider te Koe wacht, is wegens alsvoren veroord. tot f 3 of 3 dagen hecht. F. V., 42 jvoerman te Clinge, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. G. G. M. B., 42«j., pastoor te Neuzen, is wegens van het hem ten laste gelegde, vrijgesproken. De schepen „Najade" en „Vrede" beide beladen met graan voor België, zijn bij Hoedekenskerke gestrand. De „Najade" is vlot gebracht en met assis tentie van lichter- en sleepbooten be- westen Ilansweert op slikken omhoog gezet. De lading tarwe wordt overge- L laden. Een groot gedeelte is door zeewater beschadigd. De „Vrede" is zonder averij vlot gesleept en binnengebracht. Avp. De Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij is stop gezet wegens gebrek aau garens. 600 arbeiders zijn zonder werk. Avp. Te Herken bosch is Zaterdagnacht de milicien B, uit Bocholtz, van een

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2