No. 40. Woensdag 25 Augustus 1915. 3!e Jaar». ilif tr -zJ 4 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, De Nederlandsche groote Scheepvaart, Buitenhuid. r Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent*. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/3 maal. Advertentiën worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 18 I II i e. en n8t ram. ram. In eeue beschouwing gewijd aan de Nederlandsche groote scheepvaart in 1915 beschrijft het Nederlandsche Zee wezen, hoe 1914 tengevolge der ont trekking van zooveel schepen aan de vaart en van de daardoor ontstane ver hooging der vrachtprijzen, veel betere resultaten voor onze reederijen heeft opgeleverd, dan eerst verwacht werd. Dit gaf goede hoop voor 1915 en deze is, volgens genoemd blad, over 't algemeen genomen, niet beschaamd. Niettemin had het bedrijf steeds te kampen met tal van bezwaren. Al waren de vrachten hoog, ook velerlei lasten lieten zich voortdurend geducht gevoelen. De vrije vaart bleef ernstig aan banden gelegd. De Nederlandsche groothandel heeft intusschen niet stil gezeten om de ver bindingen met de overzeesche gewesten zoo goed mogelijk gaande te houden. De bekende consigneering van goederen aan de Nederlandsche regeering en vervolgens de oprichting van de Neder landsche Overzee-Trust Maatschappij, welker bemoeiingen zich noodgedwon gen van maand tot maand reusachtig hebben uitgebreid, brachten zeer veel bij tot het in stand houden van den buitenlandschen handel en tot verge makkelijking van 't scheepvaartbedrijf. De vrachtvaart op de Nederlandsche koloniën, die aanvankelijk onder zeer moeilijke omstandigheden plaats had, kon zich door de met de Engelsche regeering gesloten overeenkomst allengs herlevendigen. De Stoomv. Maatschij. Nederland en de Rotterdamsche Lloyd vonden door de gewijzigde omstandig heden bovendien aanleiding een dienst te openen van New York op Nederl. Indië via Zuid-Atrika met terugvaart via het Suez-kanaal. Tevens wordt nu Manilla aangedaan. Een buitengewoon druk verkeer ont wikkelde zich vooral tusschen Amerika eu Nederland voor het vervoer van granen, waaraan hier te lande een aan zienlijk te kort was,.terwijl bovendien door 't Amerikaansche Relief Comité de Belgische bevolking via ons land gestadig van nieuwe voorraden wordt voorzien. Reederijen met vaste dien sten brachten booten in den graauvaart, vooral ook van Zuid Amerika, terwijl talrijke vrachtbooten, die in normale tijden gewoonlijk naar de Zwarte Zee en de Oostzee varen, thans emplooy vonden in de vaart op Noord en Zuid Amerika. Engeland is niet afgeweken van zijn besluit tot afsnijding van alle aanvoeren voor en, behoudens bepaalde uitzonde ringen, tevens van alle uitvotren naar overzeesche gewesten van Duitschen en Oosteurijkschen oorsprong. Dat hier door aan de Nederlandsche scheepvaart een gevoelige slag wordt toegebracht, laat zich verklaren. Ons land is niet in staat zijn groote scheepvaart inko mend en uitgaand voldoende te voeden. De meeste reederijen met vaste diensten hier te lande zijn daarom voor een kleiner of grooter deel aangewezen op Duitschland en Oostenrijk waarmede in normale tijden, vooral ook door rivier vaart, een druk verkeer wordt onder houden. Tal van Nederlandsche stoom schepen gaan tegenwoordig dan ook leeg of gedeeltelijk beladen naar Enge- and, om aldaar voor de uitreizen kolen in te nemen. De voorziening van voldoende bun kerkolen blijft voor de Nederlandsche scheepvaart een moeilijk vraagstuk. Door het gedeeltelijk uitvoerverbod van Engeland zijn de prijzen niet alleen onrustbarend hoog maar vreest men, dat, indien de oorlog nog lang mocht duren, de voorraden ten slotte onvol doende zullen blijken. Zoowel de Stoom vaart-Mi]. Nederland als de Rotterd. Lloyd hebben, om op de ergste gebeur lijkheden voorbereid te zijn, contracten afgesloten ter bekoming van Ameri kaansche kolen, die in eigen schepen naar hier worden vervoerd. De reederijen hebben, in tegenstelling met het vorig jaar, thans niet spoedig schepen te veel. De prijzen, die er de laatste maanden voor worden betaald, zijn echter geleidelijk zoo fabelachtig gestegen, dat verscheidene stoomsche pen, die reeds een aantal jaren in de vaart warea, aanmerkelijk boven de bouwkosten van de hand werden ge daan, vooral aan Noorsche reeders, die daarmee de talrijke verliezen, welke de Noorsche vloot reeds geleden heeft, blijkbaar weder trachten aan te vullen. Hoe moeilijk de algemeene toestand thans ook is, de Nederlandsche reeders geven blijk goeden moed te hebben voor de toekomst. Gelegen tusschen mach tige Staten, geeft zulks ons land een gunstige gelegenheid zich als doorgang® land zijn ligging ten gunste te maken. De Nederlandsche scheepvaart heeft slechts te zorgen, dat zij met behoud harer zelfstandigheid zal weten mede te dingen in den scherpen economischen strijd, die zonder twijfel zal volgen op het sluiten van den vrede, wanneer de overgebleveu strijders en de krijgsge vangenen naar hun haardsteden terug- keeren en den arbeid zullen hervatten. Voor het oogenblik blijft het de zorg, partij te trekken van de voordeelen, die de vaart onder neutrale vlag aan biedt. De Vereeuigde Staten blijven veel ruimte vragen voor granen be nevens voor kolen naar Italië, Spanje, Zuid-Amerikahoutvrachten van de Ver. Staten en Canada zijn hoog. De vaart door het Panamakanaal begint levendig te worden. De eerste groote cacaolading van W.Z.-Amerika is door een Nederl. stoomschip via het kanaa hier aangebracht. DE OORLOG. Donderdag is weer een Engelsche passagierboot getorpedeerd. Uit Londen wordt daaraan het volgende geseind De gezagvoerder van de Arabic die aan een been gekwetst is, zeide dat hij geen onderzeeboot gezien heeft. Toen hij de torpedo zag naderen, was het voor het schip niat meer mogelijk, te ontsnappen Er waren maar 8 minuten om de" booten uit te brengen. De tweede purser deelde mede, dat de torpedo het schip trof bij de machine kamer en dat er een ketelontploffing volgde. De meeste passagiers waren juist klaar met ontbijten. De geheele zijde van het schip werd losgerukt. Vele passagiers waren bezig met kijken naar een ander stoomschip, toen de torpedo trof. Een bekend tooneelspeler aan boord zeide, dat de lieden in zijn boot 41/» uur hadden geroeid, voor z\j waren opgepikt. Er was geen paniek geweest en er waren geen ongevallen geweest. Uit Liverpool wordt gemeld, dat een der vermiste passagiers van de Arabic een Amerikaan is. Ook was er een Duitsche geestelijke aan boord, die een pas van de Engelsche regeering had. Telegrammen aan de Engelsche bla den uit New-York verklaren, dat de tijding in Washington sensatie heeft gewekt. De overweging dat de meeste opvarenden gered zijn heeft opluchting gegeven. De Amerikaansche consuls te Liver pool en Queenstown hebben last ge kregen rapport uit te brengen. President Wilson heeft telefonisch mededeeling ontvangen van het ge beurde; hij onthield zich van opmer kingen. Donderdagavond zijn te Queenstown 2 schepen aangekomen met 175 passa giers en 216 koppen van de bemanning (uit een totaal aantal van 423 personen aan boord van de Arabic). Dezen waren gered uit elf booten van de Arabic. De lieden in de booten maakten een allertreurigsten indruk, zij waren ter nauWernood gekleed en veelal zonder hoed. Verscheidenen waren aan hoofd of gelaat gewond en moesten per auto naar hotels worden gebracht en zich onder dokters behandeling stellen. Voor dat de Arabic getorpedeerd werd stormden de passagiers vol angst naar de reddinggordels, en nauwelij.cs hadden zij die omgedaan toen het schip ge torpedeerd werd. Reddingsbooten en vlotten werden in allerijl te water ge laten en de passagiers drongen er zoo snel mogelijk in. Velen vielen in het water en grepen zich aan een vlot vast. Twee matrozen zwommen met een vrouw, die in 't water lag en om hulp gilde, naar een vlot en tilden haar er op. Tal van dames, die zich te bed bevonden, op het oogenblik dat het schip getorpedeerd werd, liepen in haar nachtgewaad het dek op. Aan deze dames werden dekens verstrekt. Een Amerikaansche damespassagier, die enkel een peignoir aan had, ver klaarde, dat zonder de prachtige disci pline van de bemanning, meer dan 200 menschen zouden zijn verongelukt. N. R. Crt. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende Telegrammen BERLIJN, 20 Aug. (Wolff.) Offici eele mededeeling van het groote hoofd kwartier van heden De vesting Nowo-Georgiewsk, het laatste steunpunt van den vijand in Polen, is, na hardnekkigen tegenstand van den vijand, genomen met het geheele garnizoen. Gisteren werden in den strijd alleen reeds 20,000 man gevangen genomen. Een vooralsnog onoverzienbare voorraad oorlogsmate- rieel viel ons in handen. De Keizer begaf zich naar Nowo- Georgiewsk, om den bevelvoerder, die den aanval geleid had, generaal von Beseier, en onzen dapperen troepen die den aanval hadden ondernomen, zijn dank en dien van het vaderland te betuigen. BERLIJN, 20 Aug. (Wolff.) Volgens de ambtelijke mededeeling uit het hoofd kwartier is de geheele bezetting van Nowo Georgiewsk, te weten 6 generaals en meer dan 85,000 man, gevangen genomen. Het aautal buitgemaakte kanonnen is gestegen tot meer dan 700. BERLIJN, 20 Aug. (Wolff.) Ambte lijke mededeeling uit het groote hoofd kwartier Legergroep van von Hindenburg Ten O. van Kowno vervolgen onze troepen na voordeelige gevechten den vijand. In de streek van Dawina tot den weg AugustowoGrodno zijn de Russen in de linie Gadele (ten Oosten van Mari- ampol) Luzozecje Studzieniczna te ruggetrokken en bieden daar opnieuw tegenstand. Ook ten westen van Tycoshin wordt nog gestreden. Het leger van generaal v. Gallwitz zette zijn aanval met succes voort en nam 10 officieren en 2650 man gevan gen, maakte voorts 12 machine-ge weren buit. In de vesting Nowo Georgiewsk, die na een taaien strnd is genomen, werd het geheele garnizoen gevangen ge maakt, bestaande uit 6 generaals, meer dan 85,000 man, waarvan gisteren in den eindstrijd alleen meer dan 20,000 werden gevangen genomen. Het getal der buitgemaakte kanonnen is tot ruim 700 gestegen. De omvang van het overige buitgemaakte materiaal is nog niet te overzien. De legergroep van Leopold van Beieren gaat verder voort. De linker vleugel wierp den vijand achter den Coterca—Pulwa— sector ten Z.-W. van Wisoco Litowsk terug. Ten zuiden van de Boeg tegenover Brest Litowsk werd terrein gewonnen. Ten oosten van Wlodawa bereikten onze troepen in scherpe vervolging de streek van Piscza. ST. PETERSBURG, 21 Aug. (Reuter.) De Russen hebben een Zeppelin, die Wilna naderde, neergeschoten. De be manning, bestaande uit twee officieren en acht man, is gevangen genomen. Het luchtschip bevatte een machine geweer en een hoeveelheid ontplofbare stoffen en brandbommen. BERLIJN, 21 Augustus. (Wolff.j Offi- cieele mededeeling van von Benncke, plaatsvervangend chef van den mari nestaf SCHE 1 j <9 7.— 7,30 «,30 8,41

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1