IS li VASTEOUDI 1IJS0PDMII Ti Aanbesteding. pl. m. 260,000 LG. KackMeü. VULPENHOUDERS in het openbaar aan te besteden, V oorhanden: Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Bekendmakingen. Advertentien. ONDERHOUDSWERK, Voor het beroep bij de Ger. Kerk alhier is door Ds. H. S. Bouma te Hoogeveen bedankt. Vrijdag slaagde te 's Gravenhage voor de akte Fransche taal 1. o. de heer P. M. D. van der Peijl van Ter Neuzen Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland j tot voorzitter van het bestuur der I waterkeering van den calamiteuzen I Nieuw.-Neuzenpolder, D. Scheele Pzn., te Hoek Itot gezworene van den Koninginnen polder, G. Buysse, te Biervliet; tot dijkgraaf van den Kleine Stelle-, polder, E. Cuelenaere, te Philippine; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze pol ders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, F. de Ruyter Jz., te Zaamslag. tot dijkgraaf van den Nieuwe Haven polder, P. J. de Badts, te Schoondijke. Krachtens de weduwenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 is een pensioen toegekend van j 378 aan de wed. van den heer A. Moerdijk, ge meente-secretaris, ontvanger en ambte naar van den burg. stand te Zuiddorpe. Zondagnamiddag heerschte te Koewacht aan de grens eene groote drukte en levendigheid. De Duitsche bezetting vierde het feest van de in neming van Warschau en voor die gelegenheid was het militair muziek van Selzaete overgekomen. Alle soldaten waren in groot tenue. Verschillende nationale liederen werden gespeeld, afgewisseld door opgewekte marscheu. Daar de muziekuitvoering juist aan de Hollandsche grens geschiedde, was er aan deze zijde van de grens ook veeL volk op de been, dat met aandacht naar de schoone muziek luisterde. Tem. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Aug. 1915. F. C. P., 18 j., visscher te Philippine, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot J 10 of 10 dagen hecht E. d'H., 21 j., veldarbeid ster te Bosch- kapelle, is wegens mishandeling van een dier veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. E. D., 38 j., opperman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens landlooperij veroord. tot 2 dagen hecht, en 1 jaar Rijkswerkinrichting. Vervallen verklaard het verzet ge daan door A. F. v. H., 36 j., klompen maker te Kapellebrug tegen het ver oordeelend verstek vonnis ter zake van verboden uitvoer. De koopman W. de Graaf van St. Maartensdijk bevond zich Donderdag in den voormiddag met paard en kar in den Molenweg onder die gemeente, toen de heer De Graaf, rijksveearts te Scherpe nisse hem in tegengestelde richting wilde passeeren op zijn motorfiets. Het paard van den koopman werd aDgstig van de fiet6 en de kar geraakte in de sloot. Tengevolge van den val bekwam de koopman een breuk aan den pols en werd de kaï gehavend. Doch ook de veearts geraakte met zijn motor fiets in de sloot, tengevolge waarvan ook de fiets een defect bekwam en hij zelt genoodzaakt was op een andere fiets zijn reis te vervolgen. De koopman moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Cri. Toen de werkman L. G.teColijns- plaat Vrijdag hielp bij het binnenhalen van den oogst, kreeg hij zoo'n hevigen slag van een paard, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Hoewel de man hevige pijnen lijdt, vooral in de borst, kou de genees heer toch niet constateereD, dat et iets gebroken was. M- Crt. Onweer. Ofschoon we- Zondag en gisteren bijna onafgebroken het rommelend onweer in de verte hoorden en zelfs hier al en toe de bliksemstralen verrassend zichtbaar waren, hebben we toch niet meer last van die buien gehad, dan dat nu en dan en vooral Zondag een malsche regenbui het aangename van een wandeling kwam bederven. Op Walcheren is het echter noodweer geweest. De M.idd. rtschrijft er o. m. het volgende over In jaren en jaren heeft er te Middel burg niet een onweer gewoed- zoo hevig en zoo langdurig als dat van Zondag avond. 's Avonds tegen acht uur kwam een dikke doDkere lucht opzetten en al gauw begon het te regenen en te don deren, onophoudelijk tot half elf. Toen kwam een oogenblik verademing, doch kort daarna begon een -^nieuwe regen stroom en werd het onweer DOg veel heviger. We hebben het nooit zoo bij gewoond. Tien tot 12 keer vlak achter elkaar felle bliksemstralen, onmiddellijk gevolgd door ontzettende slagen, dus juist boven de stad. En het blééf boven de stad. Wind was er niet. Eerst om halt twee klonk de donder wat verder weg. Al dien tijd heeft het ontzaglijk ge regend, zoodat van alle kanten klachten kwamen over ondergeloopen kelders en kamers en beschadigde tapijten en meu bels. Menigeen moest den geheelen nacht hard werken. Het is verwonderlijk dat geen ernstiger ongelukken zijn gebeurd. Het ergste dat voorkwam, was het inslaan in een molen, waarbij een wiek werd vernield en gaten in den muur werden geslagen. Een begin van brand werd gebluscht. Op meerdere plaatsen sloeg de bliksem in, maar nergens met persoonlijke onge lakken of aanzienlijke schade gepaard. De telefoon was er natuurlijk heele- maal in de war. Ook te Vlissingen sloeg de bliksem in enkele huizen, zonder brand te veroor zaken. Op den Boulevard werd een schildwacht door het hemelvuur geraakt Naar gemeld wordt, is hij aan eene zijde verlamd. Men noemt zijn toestand niet onbevre digend. De landbouwers lijden op sommige plaatsen ernstige schade. Wijl het in de laatste dagen te Tilburg rustig is geweest, heeft de com mandant van het veldleger, generaal Buhlmao zijn proclamatie waarbij de sluiting der koffiehuizen des avonds 9 uur werd bevoleD, en tevens een verbod van samenscholing bevatte, ingetrokken. Ook het avond-appèl is weer op ID/s uur bepaald. Avp. Aan de Brabantsche grens onder Poppel is het kalm. Geen eleo. draad versperring en slechts 'n enkele Duitsche landweerman lot bewaking. Degeheele omtrek wordt bewaakt door in totaal 60 Duitschers gelegerd in het kasteel van den heer De Meester ongeveer 50 M. over de Ned. grens. Axp. - De Raad van Delfzijl heeft besloten de noodige brandstoffen aan te koopen, om die aan de ingezetenen tegen den kostenden prijs over te doen. Avp. Het departement van oorlog heeft aan verschillende groote firma s hier te lande opgedragen het vervaardigen van uniformen voor den landstorm. Een dezer firma's die te Amsterdam gevestigd is, heeft een deel van haar werk weer overgedragen aan kleinere kleermakers-firma's in verschillende steden. Zoo had zij ook een overeenkomst gesloten met een sedert Maart te Dor drecht gevestigden kleermaker. De laatste had voor dit doel een pand gehuurd van de Levensverzekering Mij. Dordrecht op het Levensverzekering» plein hoek Havenstraat, terwijl hij tevens een 15-tal naaisters in dienst had genomen, die in dat perceel werkzaam waren gesteld. Bovendien waren een 25 tal thuiswerkende kleermakers voor de vervaardiging der uniformen aange nomen. Twee te Dordrecht gevestigde agen ten van groote naaimachine fabrieken hadden een 12-tal trapnaaimachines geleverd. Alles was grootscheeps inge richt en liep oogenschynlijk ais op rolletjes. De kleermaker maakte goede zaken en zijn personeel werd op tijd uitbetaald. Niemand had te klagen, totmen Zaterdag plotseling de tijding vernam dat de ondernemer met de Noorderzon was vertrokken. Zooals te begrijpen is wekte dit bericht groote ontsteltenis. Het geheele personeel had nog een week loon of het verschuldigde bedrag voor gemaakte en afgeleverde uniformen te goed. Volgens verklaringen van de betrokken personen moet het verschul digde arbeidsloon in de honderden gul dens beloopen. Zijn vrouw had de naaisters en de kleermakers die nog geld te vorderen hadden tegen Zondagmorgen 11 uur ontboden, om hun geld te ontvangen. Toen men echter verscheen, was de zaak gesloten. De vertegenwoordigers j yan de naaimachinefabrieken konden nog bijtijds beslag leggen op hun eigen dommen. Een machine is echter verdwenen. Ouder het personeel en kleermakers, die de verdweneue in dienst heeit gehad, heerscht groote verslagenheid, daar allen nog een meer of minder groot weekloon hebben te vorderen. Dordr. crt. Een ernstig ongeluk had Zaterdag morgen in de nabijheid van Rugby plaats waar een mailtrein ontspoorde. De spoorwegmaatschappij maakt offi cieel bekend dat, voor zoover bekend is, bij het spoorwegongeluk 5 personen zijn gedood en 20 gekwetst. Het treinongeluk is veroorzaakt door den breuk van den zuieerstang devjoco- motief van een naar Londen gaanden trein. De locomotiet sloeg om en kwam op het tweede spoor terecht. De Iersche posttrein, komende van Londen, reed er bovenop en sloeg eveneens om. De machinist van het tweede gedeelte van den posttrein kon niet bijtijds worden gewaarschuwd en zijn treiü stortte zich ook op de wrakhoop. Een locomotief moet den spoordijk zijn afgegleden. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 18 Augustus Zwakke tot matige wind uit Westel. tot Noordel. richtingen. Meest zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regenbuien, met. kans op onweer. Zeltde warmte graad. HULST, 9 Aug. Ter graanmarkt van heden [Maandag] waren de prijzen als volgt Tarwe 114,—rogge f 13,50, wintergerst f 14, zomergerst f 13,50, haver f 15, erwten f 18,50, witteboonen f brnineboonen f dui- venboonen f paardenboonen f boek weit f 0,lijnzaad f koolzaad per i00 L. f32,-, aardappels f3, Boter per kilo f 1,50, eieren per 26 stuks 11,40. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 32 stuks rundvee, 18 varkens en 0 paarden waarvan verkocht 2l! stuks rundvee, 13 varkens. ters de bevoegdheid is verleend om na machtiging van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel levens middelen» gnondstoffen van levensmiddelen, huishoude- lijke artikelen en brandstof fen onmiddellijk en zonder eenige formaliteit in bezit te nemen en tegen prijzen die niet te boven gaan de door genoemden Minister bepaalde bedragen ten behoeve van de bevolking of van in de ge meente bestaande bedrijven ter beschikking te stellen. De Burgemeester vertrouwtdat door de medewerking van de houders der waren en van hei publiek bedoeld ingrijpen niet nood zakelijk zal blijken. Intusschen is het de be doeling der Regeering, dat door den Burgemeester on middellijk met de grootste gestrengheid zal worden in gegrepen, wanneer zich in de gemeente gevallen moch ten voordoen, dat de gestelde maximumprijzen niet wor den in acht genomen, hou ders voorraden terughouden of particulieren aanmerke lijke voorraden gaan ver zamelen. Axel, 16 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. EN Burgemeester en Wethouders van AXEL, zijn voornemens, behouden» nadere goedkeuring van den Raad, bij enkele inschrijving op Maandag 23 Augustus 1915 des voormiddags 10 ure ten Raadhuize. in twee perceelen, timmerwerk en Schilderwerk, aan de Openbare Lagere School en Onderwijzers woning. Bestek en voorwaarden van at heden ter inzage bij den Gemeente-Opzichter. De Burgemeester L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Het BESTUUR der Koleu- vereeniging ,,De Herleving" te Axel,.zal onder bare leden trachten aan te besteden, het uitlossen van: Voorwaarden te verkrijgen bij den Penningmeester P. VAN der Welle, Weststraat, Axel en inschrijvings biljetten in te leveren bij den Voor zitter, vóór of op 21 Augustus 1915. Namens het Bestuur, P. VAN DIJKEN, Voorzitter. P. DEES Pz., Secretaris. De BURGEMEESTER van AXEL, brengt iu herinnering, dat in verband met de buitengewone tijdsomstandig heden bij de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 351) aan de Burgemee»- F. DIELEMAN Weststraat AXEL.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3