Koning Albert pl. i. 260,000 KI Metalen. j. c. slxjpiv Li SPAARBANK. Kunstmeststoffen 1916. r Belgische Uitgewekenen. geen spreekuur je beste adres Ingezonden Stukken. Advertentien. Landbouw. H.H. Rookers! uitmuntende 3-cents Sigaar- Firma P. H. VEENHUIZEN. GEVRAAGD: H. H. Landbouwers De Firma D. J. OGGEL, te AXEL, beveelt zieli bij U aan voor de levering van al uwe benoo- digde Kunstmeststoffen voor seizoen 1916, en zal daartoe gaarne uwe opgaven voor 28 Augustus 1915 ontvangen. De levering geschiedt aan de prijzen door de Regeeringscommissie te bepalen, zooals ook dit jaar de Chili-Salpeter door ons berekend is. Axel, 2 Augustus 1915. Firma D. J. OGGEL De verdrevenen uit het gebied, dat ïd staat van beleg verkeert, gaan zich organiseeren Het Vad. trof tenminste in een blad de volgende oproeping aan „Allen, die belang hebben als uitge wezenen uit 't gebied van staat van beleg in Brabant en Limburg, worden opgeroepen tot een algemeene vergadering op Zondag den 15n Aug. a.s., des namid dags 1 uur, in het Hotel Bruxelles, Weverstraat, Arnhem, teneinde daar verbetering van hun toestand te bespreken Een trouwe opkomst wordt zeer aanbe volen.* Naar De Auto verneemt, stelt het bestuur der »Kon. Ned. Automobiélclub* pogingen in het werk, om, ten behoeve der leden, automobielbanden uit Engeland ingevoerd te krijgen. Het bestuur hoopt binnen niet al te langen tijd 2000 biïiten banden en 500 binnenbanden ter beschik king der leden te kunnen stellen, zulks onder zekere bepaalde voorwaarden. De consent aan vragen voor uitvoer uit Enge land zijn bereids daarheen ingezonden. Zoodra het consent tot uitvoer door de Engelsche regeering zal zijn gegeven, zullen 'de leden tijdig ter zake worden ingelicht. Te Velsen is bij het hengelen de 7 jarige Frans Stores, een Belgisch knaapje, te water gevallen en verdronken. Avp. De politie te Delft heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 9 jarig knaapje, dat reeds ontelbare malen dief stal pleegde bij winkeliers. Hij vroeg een boterham of drinken en benutte de gelegenheid dat hij even alleen was, om te stelen. De vorige week stal hij bij den rijwielhandelaar F., in de Choorstraat eenige electrische lantaarns, een bel, een stel pedalen en andere rijwielonderdeelen. Ditmaal ontvreemdde hij een koperen gewicht bij een winkelier aan de Bra bantsche Turfmarkt, doch liet dat door kameraadjes terugbrengen, met het oog op de belooning en kaapte daarna bij een gasfitter een tang weg, welk hij een anderen winkelier te koop bood. Avp. Uit Kerk-Driel wordt aan de Geld. gesehreven Een paardenhandelaar die in deze streek paarden ontving, kwam tot de onaangename ontdekking, dat hij zijn portefeuille met f42.000 kwijt was. Na bij de boeren, bij wie hij het laatst vertoefde, vruchteloos gezocht te hebben vond hij het nog onaangeroerd in het café terug, waar hij het onachtzaam had laten liggen. In den polder Eierland op Texel, is het lijk van een twaalfjarigen knaap gevondeu, die vermoedelijk al spelende in een paardentuig verward was geraakt en zich toen moet hebben geworgd bij de pogingen om zich te bevrijden. Zijn ouders waren op reis naar Zeeland. Een winkelier te Leerdam ontving k een ongeteekend briefje, met de mede deeling, dat de schrijver vele jaren geleden 110 te veel terugontvangen had, maar ze niet dadelijk teruggebi acht had, omdat hij ze toen zoo goed gebruiken kon. Nu in beter doen geraakt, vroeg hij vergeving voor zijn daad en had een biljet van f 10 ingesloten. St. ct. Iemand in Duitschland trachtte door een tusschenpersoon bij een boer te Wanssum (L.) een paard te koopen. De 2 boer wilde zich echter niet aan mede plichtigheid bij het uitvoeren van het paard schuldig maken en weigerde het te leveren' Toen wilde de kooper het paard betalen en 's nachts weghalen de boer behoefde er immers niets van te weten Deze wilde ook dat niet. Nadat vruch teloos gepoogd was een paar familieleden van den boer te bewegen de hand te leenen in het zaakje, besloot de kooper een bekend smokkelaar in den arm te nemen, deze ontving de koopsom, 2400 mark, en zou de zaak wel opknappen. doch verdween met het geld en liet niets van zich hooren weshalve de man is, aangeklaagd wegens oplichting, en voor de rechtbank te Roermond terecht zal staan. Avp. Reeds was medegedeeld, dat de degradatie van Desclaux, den ontrouwen betaalmeester in het Fransche leger, uit gesteld is moeten worden, omdat Des claux ziek was. Enkele dagen na den aanvankelijk vastgeste.lden datum heeft nu de trieste ceremonie ingevolge het vonnis van den krijgsraad plaats gehad, 's Ochtends om zeven uur op het binnen plein van de militaire school te Parijs, in alle stilte voor het groote publiek. Slechts enkele menschen stonden voor het hek van de krijgsschool. Twee pelotons kurassiers te voet, twee bereden pelotons, soldaten van de staf-sectie en van een territoriaal regiment stonden op de binnen plaats opgesteld. Voor de ramen van de school" veel toekijkende soldaten. Even voor zevenen kwam Desclaux in een auto aangereden, inzittende tusschen twee soldaten een officier van gezondheid is bij hem. Desclaux was peer verouderd zijn haar is kortgeknipt, bij ziet er moe en teneergeslagen uit. Over de binnen plaats klinken de bevelen Bajonet op De trommels roffelen. Hel lijkt alsof Desclaux zich met moeite op de been houdt, in het midden van het plein. Vier man staan rond hem. Hij heeft zijn kepi afgenomen wanneer de kapitein griffier het vonnis leest. Een majoor leest vervolgens de degradatie-formule en de andere formule, waarbij Desclaux vervallen verklaard wordt van de orde van het Legioen van eer: Desclaux Franfois Camille, gij zijt onwaardig de wapens te dragen. In naam der wet degradeeren wij u Gaat Desclaux flauw vallen? Zijn beenen wankelen; maar hij reikt uit zichzelf zijn kepi aan den sergeant die hem zijn galons komt af- i ukken. Snel tiekt de onder-officier de galons eerst van de kepi, dan van de jas en met een kort gebaar neemt hij I het kruis van de borst van den veroor deelde af. Het wordt op een kussen gelegd. Desclaux sluit zijn oogende sergeant grijpt zijn sabel, breekt dien en werpt de twee stukken ver weg. Weer klinkt er een bevel. Tamboers beginnen een roffel en de gewezen betaalmeester schrijdt langs het front van de troep. Hij loopt kalm, maar schijnt niets te zien. Zijn kepi zonder galon houdt hij in de hand. Het défilé duurt een paar minuten. Eindelijk is het afgeloopen. De weinige nieuwsgierigen gaan verder. Het is tien minuten over zevenen. Door agenten wordt Desclaux naar de auto I gevoerd, die hem naar de Cherche-Midi gevangenis zal brengen. Desclaux moet nog zeven jaar opsluiting ondergaan. ÜV» R. Crt. Hieruit blijkt dus, dat de aan wezigheid van een Zeeuw aan zoo'n voor onze provincie belangrijken tak vau dienst ook van onberekenbaar nut kan zijn voor den landbouw in dit gewest. En waar we die hoop koesteren, is het met gemengde gevoelens dat we den heer Kakebeeke zijn tegenwoordige betrekking zien verwisselen voor'een gewichtig ambt als waarmede hij thans bekleed is. In het vervolg houd ik des Zondags dan alleen voor dringende gevallen. JENS. Prins Hendrikschool met Internaat voor Schipperskinderen. (Beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik.) Het Bestuur van bovengenoemde school ziet zich gedwongen door dezen een beroep te doen op de offervaardig heid- van ons volk. 1 September a. s. zal zij in gebruik worden genomen door c.a. 100 kinderen, na op 28 Aug. door Z. K. H. den Prins der Nederlanden te zijn geopend. Voor meubileering en verdere in richting der Huisvesting ontbreekt ons echter nog de som van 12 duizend gulden. Op 1 October a. s. moeten wij onzen verschillenden leveranciers deze som voldoen. Hebben wij tot hiertoe in stilte, met uitstekend succes, gewerkt, waardoor wij een aanzienlijk bedrag verzamelden, dat ons in staat stelde het gebouw te doen verrijzen, en waarvoor wij bij dezen onzen hartelijken dank aan de vriendelijke gevers en geefsters be tuigen, de nijpende omstandigheden dwingen ons, thans een beroep op het publiek te doen, daar de verdere ver schillende betalingen onze financiëele krachten te boven gaan. Indien ieder lezer van dit blad ons iets zendt, zijn wij gered. Ons Vorstelijk Huis ging reeds voor. Hare Majesteit de Koningin schonk ons 200 en H. M. de Koningin-Moeder 100. Wie volgt dat koninklijk voorbeeld De kleinste gift zal met dank door ons worden aanvaard en terstond ver antwoord. Stelt het niet uit, maar doet het nog heden. Helpt ons in 't belang der misdeelde schipperskinderen. Het Moderamen H. BUITENHUIS, Voorzitter. J. J..KUIJPER, Vice-Voorzitter N. SCHOUTEN, Secretaris. J. MONSTER, Penningmeester. Vreeswijk, Aug. 1915. Rookt het merk Te AXEL alleen verkrijgbaar bij: Het BESTUUR der Kolen- vereeniging „De Herleving" te Axel, zal onder bare leden trachten aan te besneden, het uitlossen van: Voorwaarden te verkrijgen bij den Penningmeester P. van der Welle, Weststraat, Axel en inschrijvings biljetten in te leveren bij den Voor zitter, vóór of op 21 Augustus 1915. Namens het Bestuur, P. VAN DIJKEN, Voorzitter. P. DEES Pz., Secretaris. te AXEL VOOR 9 Bij Kon. besluit is met 1 Februari aan F. B. Löhnis op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als inspecteur van den landbouw, onder dankbetuiging. Een mooie promotie. Bij Kon. besluit is I. G. J. Kakebee ke te Goes benoemd tot inspecteur van den landbouw, onder toekenning van eervol ontslag als rijks landbuuwleeraar. Hij is werkzaam gesteld bij de directie van den landbouw. De landbouwers in Zeeland zullen met leedwezen den heer Kakebeeke l zien vertrekken uit een ambt, dat hij sedert 11 Febr. 1893 met zooveel be kwaamheid en onvermoeiden ijver heeft vervuld, aldus meldt de M. crt. Veel is dan ook op zijn initiatief hier tot stand gekomen, en zijn advie zen telden mee. Het laatste jaar heeft bij bovendien als secretaris van het bemiddelingsbureau voor Zeeland met toewijding de belangen van den land bouw verzorgd. De gewichtge taak van den heer Löhnis, die hij nu zal overnemen, be treft de leiding van de tweede atdeeling vau de Directie van den Landbouw veeteelt, akkerbouw, tuinbouw, en uit voering van verschillende wetten, waar onder ook valt den dienst van def rijksland- en tuinbouwleeraren, zuivel- consulenten, enz. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 14 Augustus: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen. Zwaar be wolkt met kans op regen of onweer. Zelfde warmtegraad. om terstond in dienst te treden. J. SCHEELE, vrachtrijder. Nieuwstraat, Axel. Rentevergoeding 3 Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel njogelijk d i r e k t. VAN HEEL Co. i

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3