i Binnenland. Gemengd Nieuws. I Ia de Vogezen hebben de Duitschers in den avond van 8 dezer opnieuw een aanval op de Fransche stellingen ge daan, maar ze zijn geheel teruggeslagen. Een nieuwe aanval van de Duitschers, tegen 1 uur ondernomen, is geheel mislukt. De Hilsenfirst is door de Duitschers zwaar beschoten. Het vuur der Fran- schen heeft den vijand gevoelige ver liezen toegebracht. Op zee voor Nieuwpoort hebben de Duitschers getracht twee watervlieg tuigen van de bondgenooten met gra naten van groot kaliber neer te schieten. De Fransche artillerie bracht de batte rijen van den vijand spoedig tot zwijgen. Van de twee vliegtuigen is er een op eigen kracht teruggekeerd het andere is zonder schade aan de kust gesleept. Het avondcommuniqué luidt De dag is op het geheele front be trekkelyk kalm verloopen. Op ver schillende punten artillerievuur. Een escader van 32 bomdragende vliegtuigen, begeleid door verkennings toestellen, heeft het station Saarbrücken gebombardeerd. De toestand van den dampkring was ongunstig voor de onder neming, de dalen waren in mist gehuld, de lucht bewolkt, maar toch hebben 25 vliegtuigen het doel bereikt en 164 bommen geworpen. De begeleidende toestellen verdreven de Duitsche toe stellen, die den onzen den weg trachtten te versperren. Dichte rookzuilen zijn boven de ge bombardeerde punten waargenomen. Uit het Duitsche groote hoofdkwar tier wordt gemeld Ten O. van Yperen gelukte het een Engelsche strijdmacht, zich meester te maken van het W. deel van Hooge. Fransche mijnontploftingen in de streek bij het gehucht Beau Séjour mis lukten. Na de vernieling op 30 Mei van het viaduct ten W. van Dammerkirch, door ons geschut, hebben de Franschen bij het aanleggen van een omtrekken- den spoorweg de Larg, ten Z. van Mausbach overbrugd. Deze brug is gisteren door eenige treffers van ons geschut vernield. Aan den Z. rand van het Hessen- bosch, ten W. van Verdun, werd een Fransche kabelballon neergeschoten. Tusschen Billingen en Rheinweiler, ten zuiden van Mühlheim, moest een Frausch vliegtuig door het vuur van ons afweergeschut een noodlanding doen. De bestuurder en de waarne mer werden gevangen gepomen. Avp. Maandagavond zijn bij Vlieland vijf Zeppelins gepasseerd. Zij kwamen uit Oostelijke en gingen in Noordweste lijke richting. Den daaropvolgenden morgen kwam bericht uit Londen, dat een vijandelijk vlieg eskader boven de Oostkust van Engeland bommen had laten vallen, waardoor 13 menschen gedood en 12 gewond werden. Een Zeppelin werd vernield 'Uit Berlijn seinde men hieromtrent het volgende In den nacht van 9 op 10 Augustus hebben onze marine luchtschepen aanvallen gedaan op de versterkte kust- en havenplaatsen op de Oostkust van Engeland. Niettegen staande de pogingen tot tegenwerking hebben wij bommen geworpen op Engelsche oorlogsschepen in de Theems de dokken van Londen en op de torpe- dobootbasis, te Harwich en belangrijke werken aan de Humber. Men nam goede resultaten waar. De luchtschepen keerden van hun goed geslaagde onderneming terug. een openingsrede, waarin hij de hoop uitsprak, dat ofschoon de geestdrift voor staatspensionneering thans wat latent was, toch ook deze vergadering haar nut zou afwerpen. In verband met den oorlogstoestand, aldus vervolgde spr. blijkens verslag in de N. R. Crt. zijne rede, zal de vergadering een zakelijk karakter dra gen. Er is nog een poging aangewend om een bekend politicus een rede te doen houden over staatspensionneering in verband met ons belastingstelsel. Dezo poging is echter niet gelukt. Spreker had gehoopt, dat deze 14e jaarlijksche vergadering een mijlpaal op den weg van den bond zou hebben beteekend. Helaas heeft het niet zoo mogen zijn. De wereldoorlog is oorzaak dat het ontwerp. Treub in de richting van staatspensionneering tot nu toe in portefeuille, is gebleven. Spreker koes tert echter hoop, dat het ontwerp eenmaal wet zal worden en dat onze regeering, wanneer de tijden weer nor maal zijn, snel zal aansturen op staats pensionneering. Spreker bracht in herinnering, dat onze volksvertegenwoordiging onlangs ƒ28 millioen heeft toegesta n voor vlootuitbreiding. Spreker zou het schan de vinden, wanneer later zou blijken, .dat er wel geld is voor kruisers en duikbooten, doch niet voor de ouden van dagen. (Applaus.) Als de tegenwoordige mobilisatie voorbij is, kan wel eens een nieuwe mobilisatie noodig zijn van alle mannen en vrouwen van 18 tot 100 jaren om een aanval te openen op hen, die niet het recht van de ouden van dagen erkennen. Mocht deze mobilisatie noodig zijn, dan hoopt spreker, dat er een dusdanige kracht van uit zal gaan, dat spoedig het einddoel van den bond, het staats pensioen voor iederen oude, zal zijn bereikt. Blijkens het jaarverslag bestond de bond op 31 December 1914 uit 444 afdeelingen met 51,213 leden. Voorts telde hij 250 algemeene leden en 122 bonden en vereenigingen met totaal ongeveer 42,000 leden. Vergeleken bij 1913 is de bond met 3 afdeelingen vooruit, doch met een paar duizend leden achteruitgegaan als gevolg van de mobilisatie. Deze achteruitgang is nu tot staan gekomen en thans gaat het ledental zelfs weer vooruit. Het aantal aangesloten bonden en I vereenigingen is met 8 toegenomen De ontvangsten bedroegen 14,244, het batig saldo 847. De bégrooting voor 1916, uitwijzende aan inkomsten 16,362 en aan batig saldo 3737, werd na eenige discussie vastgesteld. Uitvoer van hengsten en ruinen. Naar men verneemt zijn maatregelen in voorbereiding, waardoor de uitvoer van hengsten en ruinen beneden den leeftijd van 20 maanden ongeveer 25 dezer mogelijk wordt. N. R. Crt. Uitvoer van hanen en hennen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat behalve langs de sub 2 van zijne beschikking vau 31 Juli vermelde stations, de uit voer van jonge hanen, oude hanen en oude hennen kan geschieden langs het grenskantoor Kapellebrug, per as, op eiken Woensdag, op nader door het Rijksbureau tot regeling van den uitvoer van pluimvee vast te stellen uren en met inachtneming van de bepalingen in voornoemde beschikking vermeld. <St. Crt. De ontwikkeling der jeugd. Op veczoek van den minister van Binnenlandsche Zaken hebben de Ka merleden Van Wijnbergen, v. d. Molen en Gerhard, een commissie gevormd tot onderzoek naar de ontwikkeling der jeugdige personen, waaronder te ver staan zijn allen van 1318 jarigen leeftijd. Deze Commissie stelt zich als het eene deel harer taak voor een overzicht te erlangen van alle personen van dien leeftijd, die eenigerlei inrichting van onderwijs bezoeken, waartoe de mede werking van alle burgemeesters is in geroepen. Het andere deel harer taak is van grooten omvang. De Commissie' wil een overzicht samenstellen van alles wat er ten behoeve van de lichamelijke en geestelijke verzorging der oudere jeugd geschiedt. Daarvoor zal zij de hulp behoeven van alle godsdienstige en maatschappelijke organisaties. Het onderzoek betreft een nog bijna geheel onbetreden terrein, waarvan de -gegevens zoo goed als geheel ontbreken, terwijl de zorg voor die oudere jeugd van onbetwistbaar groot belang is. Avp. Varkens. De slager«vereeniging te Heerenveen besloot, het slachten van varkens Zaterdag a.s. stop te zetten, wanneer de minister geen toezegging van regee- ringsvarkens geeft, waarom telegrafisch gevraagd is. W. R. crt. Oorlogsbelasting Naar'de Tijd. uit wel ingelichte bron uit den Haag verneemt, is de regeering voornemens een speciale oorlogsbelas ting in te stellen, een zoogenaamde weerbelasting, waarin het meeste zal moeten worden bijgedragen door hen, die geen militie- en landweerplichten vervuld hebben. Het betrokken wets ontwerp is reeds bij den Raad van State. stoffen door te laten, welke voor onze fabrieken bestemd zijn. Van de zijde van laatstgenoemden is alle mogelijke zekerheid aangeboden, dat de uit Engeland ontvangen boonen niet zullen verzouden worden naar de, in met Engelaud vijandige landen gevestigde cacao labrieken, doch tot nu toe zonder resultaat. Bond voor Staatspensionneering. Dinsdag werd te Amsterdam de 14de jaarvergadering gehouden, van den Bond voor Staatspensionneering. De voorzitter, dr. D. A. van Krevelen hield Minister Treub heeft een medewer ker van het Corr.-Bureau, die hem in verband met de op de algemeene ver gadering van den „Bond voor Staats pensionneering" uitgesproken wenschen ten aanzien van de ouderdomsvoorzie ning, inlichtingen verzocht aangaande zijn voornemens inzake het aanhangige ontwerp-ouderdomswet en de verzeke- ringswretgeving in het algemeen, in verband met de tegenwoordige tijds omstandigheden geantwoord, dat de Troonrede zal bevatten wat omtrent deze quaestie valt te melden. Hij deelde verder mede, dat de Regeering zich stelt op het standpunt, dat de buitengewoon hooge uitgaven welke in de tegenwoordige tijdsomstandigheden van de schatkist gevorderd worden, voor haar geen aanleiding mogen zijn, om uitgaven voor de ontwikkeling van land en volk noodzakelijk achterwege te laten. Wat do herziening van verschillende belastingen aangaat, deelde de Minister mee, dat de voorbereidende arbeid daar voor goed vordert en met name de com missie voor de tabaksbelasting spoedig met haar arbeid hoopt gereed te zijn. Avp. De Rogge prezen. De minister van Laudbouw heeft tot de graanhandelaren een circuliere ge richt, waarin hij zegt, dat het hem gebleken is, dat de roggeprijzen hooger loopen dan met het oog op de rogge- broodprijzen wenschelijk i», en hem dit aanleiding geeft een maximumprijs vast te stellen voor de rogge van 8 de H.L. van 70 K.G. franco op de plaats waar het gewoonte is de partijen te leveren. Handelaars en commissionnairs kun nen de gewone commissionnairs-provisie van 5 cent per H.L. ontvangen. Avp. Cacao. De cacao-industrie in ons land ver keert thans, gedeeltelijk, in de moeilijke omstandigheid dat Engeland weigert boonen uit te voelen, bestemd voor die fabrikanten, welke onder denzelfden firmanaam ook cacao fabrieken geves tigd hebben in landen, welke thans met Engeland in oorlog zijn. Het eigenaar dige van het gevel is nu dat deEngelsche afnemers dier cacaofabrieken, op allerlei wijze op levering aandringen, waaraan echter geen gevolg kan gegeven worden omdat hun regeering weigert de grond- AXEL, 13 Augustus 1915. Te 'beginnen met 16 Augustus a.s. wordt de Stoombootdienst op de Wes- terschelde, lijn Vlissingen- Breskens— Neuzen gewijzigd. De vertrekuren zijn dan alsvolgt Dagelijks van Vlissingen naar Bres kens vm. 5.20, 7.15, 10.nam. 12,10, 3,43, 5.45. Van Breskens naar Vlissin gen vm. 5.50, 8.10, 10.45, nam. 12.40, 4.10, 6.15. Van Vlissingen naar Neuzen vm. 6.30, 9.20, nam. 12.10, 5,45. Van Neuzen naar Vlissingen vm. 5.30, 7.50, 10.40, nam. 4. 's Woensdags van Neuzen naar Hoe- dekenskerke nam. 1.45 en vandaar naar Neuzen nam. 2.15. Maandag vierde het echtpaar E. Pauwels-Batens te Klinge zijn 61 jarig huweiijksteest, omdat verleden jaar de diamanten bruiloft niet werd gevierd wegens den pas ingetreden oorlogs toestand. Na eeu H. Mis van dankbaarheid in de kerk te hebben bijgewoond, werd een stoet geformeerd, die tot Hulst trok en vandaar weer terugkeerde. Prachtige geschenken werden aan geboden. De man, klompenmaker van beroep verricht nog dagelijks goed zijn werk, terwijl ook de vrouw nog steeds met opgewektheid de huishouding doet. Als een staaltje van de krasheid van den 91 jarigen jubilaris vertelt men, dat hij onlangs den trein te Hulst miste voor de reis naar Axel en daardoor niet ontmoedigd zette de man eenvou dig zijn reis te voet voort, zoodat hij in Axel aangekomen een marsch had afgelegd van ruim drie uur gaans. MCrt. Voor Fransch L. O. is te 's Hage geslaagd de heer L. J. C. Eggermont van Nieuw-Namen. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. is het verblijf in lijn gebied ontzegd aan Gustaaf Geirnaert geb. 3 Oct. 1893 te Bouchaute (België) wonende te Maagd van Gent; Gustaaf de Greve geb. 15 Febr. 1868 te Watervliet (België) wo nende te Maagd van GentGustaaf Coquit geb. 12 Juli 1897 te Bouchaute wonende te BiervlietPrudent Joseph de Milliano geb. 22 December 1875 te Biervliet wonende te Philippine Camiel Andries geb. 2 Aug. 1893 te Bassevelde (België) wonende te Maagd van Gent. De Milliano is een Nederlander de andere drie zijn Belgen. Het bevel tot hunne uitzetting staat in verband met b'eleediging van een Duitsche schild wacht. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. De Regeering heeft op Texel, onge veer f200.000 aan wolgeld doen uit- Avp. betalen. gese in tot zijn Na ver' von caft late is gev in en de eei de tl ze hij in vo in ee W bc Pl P« le D te le d a d Zondag 15 Augustus 1915. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz. Veorm. 9 ure Ds. A. Brouwer (van Zwartsluis). Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Brouwer. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 5'/».ure Leeskerk OU( bi bi i V1 ei D ff V 8

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2