No. 37. Zaterdag 14 Augustus 1915. 31e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM ANi Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A DVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Het voornaamste nieuws van het Oos ten noemt de N. R. crt., dat de Duit schers den spoorweg Warschau-Bialy- stok in de buurt van de Boeg overgetrok ken zijn. Door den val van Lomza wordt het verdere gedeelte van dezen spoorweg ernstig bedreigd. Ook is Bialystok zelf niet meer buiten gevaar en wordt een omtrekkende beweging van het Westen uit tegen Ossowiec verwacht. Van den val van Lomza zijn dezelfde gevolgen te wachten als van de for ceering der Narewovergangen bij Ostro- leuka. Die forceeriug opende den weg naar het zuiden en stelde hen in staat ten zuiden van Lomza een offensief in oostelijke richting te beginnen. Zoo kunnen zij nu Ossowiec uit westelijke richting aanvallen en naar het zuidwesten een opmarsch naar Bialystok beginnen, welk belangrijk kruispunt van spoorwegen, gelijk van Russische zijde is gemeld, in staat van verdediging is gebracht, en een ge wichtig onderdeel vormt van de stel lingen waarop de Russen hebben aan gekondigd, dat zij willen terugtrekken om hun strijdkrachten opnieuw te groe- peeren. Een zoodanig offensief der Duitschers zou dus rechtstreeks gericht zijn tegen die nieuwe linie, en de strijd, die zich in deze streek gaat ontspinnen, mag als den aanvang van de beslissende ge vechten om die stellingen worden aan gemerkt De „Secoio" verneemt uit Egypte, dat de Turken ondanks het slechte jaargetijde al en toe bij 'tSuezkanaal teekenen van leven geven door schepen te beschieten en mijnen in het kanaal te strooien. In het begin van Juli is het stoomschip „Theresia" bij mijlpaal 133 aan den zuidelijken uitgang van het Bittermeer op een mijn geloopen en zwaar beschadigd. Het gelukte den kapitein door snel manoeuvreeren het schip te laten strauden en zoodoende verstopping vau het kanaal te verhin deren. Later is het zoover gerepareerd dat het naar Alexaudrië gebracht kon worden. Ook hebben de Turken mijnen in de Roode Zee gestrooid. N. R. Crt. De Italiaansche legatie te 's Grave a- bage ontving van de Italiaansche regee ring het volgend communiqué De Oosteurijksché pers gaat voort onjuiste berichten te publiceeren ons betreffende, hetzij door officieele bulle tins, hetzij door geïnspireerde bekend makingen door middel van de pers. Ten einde den indruk van onze voort durende vordering te verzachten komen de Weener bladen met allerlei sofiste rijen ten opzichte van onze bulletins. De beschaafde wereld weet, dat de door onzen opperbevelhebber gepubliceerde berichten nauwgezet waar zijn. Een Weensch blad vindt zelfs een order uit van den dag der mobilisatie, geda teerd 13 April, die werkelijk nooit heeft bestaan en haalt een militair, bulletin van den 19den Juni aan, waarin, zooals de geheele wereld het kan constateeren geen woord staat van hetgeen het Oostenrijksche blad beweert. Een communiqué, uit de couranten wereld, dat niet meer kan blyven volhouden de beschuldiging van -dron kenschap aan het adres van de Italiaan sche troepen, zegt schijnheilig, dat ze zeer enthusiast waren. Een ander communiqué tracht de beteekenis van onze vorderingen in den Karst te verkleinen, maar is gedwongen ze toe te geven, uit het oog verliezende dat het officieele Oostenrijksche bulletin tot voor eenige dagen beweerde dat al onze aanvallen op de Isonzo waren afgeslagen. Andere communiqués trachten even eens door belachelijke tegenwerpingen de Italiaansche successen te verkleinen en een dagblad te'Lubiana verklaart zelfs overtuigd te zijn, dat de Italianen de Isonzo niet zullen kunnen overtrek ken, terwijl de officieele bulletins toe geven, dat er gevochten wordt op de hoogvlakte van den Karst, aan den overkant van de Isonzo. Natuurlijk maakt de Oostenrijksche pers hoegenaamd geen melding van onze voortdurende vordering en doet alsof ze niets weet van de vele duizend tallen krijgsgevangenen, waaronder een zeer groot aantal officieren, in onze handen, en de ontzaglijke verliezen door ons leger aan de keizerlijke troepen toegebracht. NR. crt. De markies de Vogue, voorzitter van het centrale comité van het Fransche Roode Kruis heeft aan den voorzitter van het internationale Roode Kruis- comité te Geneve een brief gericht, waarin hij protesteert tegen de instelling door de Duitsche overheid van werkplaatsen, waarin Fransche krijgs gevangenen die tot den gestudeerden stand behooren, onder het voorwendsel van represailles aan een onmenschelijk regime zijn onderworpen. Vele dui zenden Fransche krijgsgevangenen, be hoorende tot de elite in hun diverse beroepen, zijn uit verscheiden andere kampen gehaald en naar de Hanno- versche moerassen gezonden om daar werkzaam te worden gesteld bij de ver betering en ontwatering van terreinen. De meesten van deze lieden zijn ongeschikt voor dat soort werk, dat een lichamelijke en geestelijke marteliug is, en tot doodelijke vermoeidheid leidt, Het is een barbaarsche straf, in koelen bloede op onschuldigen toegepast, met het niet verholen doel de families van die krijgsgevangenen te terroriseeren en een moreele pressie te oefenen op de Fransche regeeriu^. Om haar handel vwjze te rechtvaar digen verwijt de Duitsche regeering aan het Fransche gouvernement dat het iu Dahomey en in ongezonde oorden van Marokko Duitsche krijgsgevangenen heeft gevangen gezet, dat het de Duit sche gevangenen heeft laten vernederen door hen te doen bewaken door neger soldaten en dat het hen overmatigen handenarbeid heeft doen verrichten. Markies de Vogue brengt dan het rapport in herinnering, door den Fran- schen gevolmachtigde baron Anthouard uitgebracht naar aanleiding van een inspectiereis naar de Fransche inter- neeringsdepöts, in welk rapport het formeele bewijs wordt geleverd, dat die (Duitsche) grieven denkbeeldig zijn. De Duitsche gevangenen, die in Da homey waren geïnterneerd, zijn af komstig uit Togo en Kameroen, dat wil zeggen uit streken die een zelfde klimaat hebben als Dahomey. Boven dien werden zij naar de landbouwpro- vincies van Marokko overgebracht, waar zij zijn te werk gesteld onder voor waarden, die officieel erkend zijn als in overeenstemming te wezen met de wetten der menschelijkheid. Wat de krijgsgevangenen in Frankrijk zelf betreft is het officieel bewijs ge leverd, dat zij op voldoend humane wijze worden behandeld. De Vogue haalt dan het rapport aan, uitgebracht door kolonel de Marval, van den Zwitserschen sanitairen dienst, optredende als gedelegeerde van het internationale comité van het Roode Kruis, die op zijn eerewoord en onder zijn verantwoordelijkheid als Roode Kruis-man verzekerd had, dat de arbeid geëischt van de Duitsche gevangenen in Marokko en in Frankrijk, als normaal was te beschouwen en niet indruischte tegen de wetten der menschelijkheid. Het optreden van de Duitschers, die hun handelwijze baseereu op denkbeel dige wreede handelingen der Franschen, is een aantijging tegen de waarheids liefde, ja tegen de eer van het Roode Kruis. Het is om op te komen voor die bedreigde eer, dat de Vogue zijn brief aan het internationale comité te Genève heeft gerichten hij verzoekt, zijn protest over te brengen aan wie bevoegd is ten dezen stappen te doen. n. r. at. Volgens een telegram, dat de „Huma nité" van de Zwitsersche grens ont vangen heeft, moeten er te Berlijn be sprekingen gaande zijn tusschen de regeering en de leiders der politieke partijen, betreffende het plan van den kanselier, om in de volgende Rijksdag zitting een wetsontwerp in te dienen, waarbij machtiging verleend wordt tot het ouder de wapenen roepen van alle weerbare mannen tot 50-jarigen leeftijd. Indien het wetsontwerp aangenomen wordt, zullen de gevolgen er van zwaar treffen, maar er moet geen twijfel over bestaan, zegt de „Humanité", of het tot wet wordt verheven. Te Esschen is de directeur met ver schillende leden van het personeel der Ijzergieterij „Fouderie Auversoise" in hechtenis genomen en naar Antwerpen overgebracht. Da reden hiervan is, dat verschillende leden van het personeel beloofd hadden, personen over da elec- trische draadversperring te brengen. Deze personen hadden zich uitgegeven Voor Walen en waren eeuige dagen geleden in de fabriek werkzaim. Het was echter gebleken dat zij Duitsche spionnen waren. Aop. In Canada waren er met de volks telling van 1911 90.000 inwoners van Russische geboorte, vermoedelijk voor een goed deel Polen, en daaronder zeker niet weinig Joden. Er zal nu, naar de Times uit Toronto verneemt, op voorstel van den hertog van Connaught in Ca nada een Russisch regiment worden gevormd. Tusschen het Cauadeesche militiebestuur en den Russischen consul- generaal was te voren een overeen komst getroffen, bepalende dat Russen in Canada, die hun land niet konden bereiken om zich bij het Russische leger aan te sluiten, dienst konden nemen bij de Canadeesche regimenten. Komt er iets van dat Russische regi ment, en wordt dat dan naar Engeland gevoerd, dan zullen de Engelschen ten slotte toch nog Russische troepen door hun land zien trekken. N. R. crt. De Tribuna, te Rome, verneemt uit Saloniki, dat de Duitschers een groote legermacht met veel geschut naar de Servische grens sturen. Deze leger macht telt 100.000 man. Er zijn den laatsten tijd op groote schaal militaire toebereidselen gemaakt in de buurt van Orsowa. Het bombardement over den Donau, deze laatste dagen, droeg het karakter van een voorbereiding van den inval in Servië, welke inval nood zakelijk was geworden door de behoefte van het Turksche leger aaü munitie. Het bericht uit Saloniki meldt echter ook, dat het Servische gereed is om iederen inval af te slaan. N. R. crt. Over de krijgsverrichtingen op het Westerfront lezen we in een Fransch communiqué d.d. 9 Augustus: In den loop van den dag van 8 dezer op het Westelijke gedeelte van het front eenig artillerie optreden in België in den sector SteeustraeteHet Sas, in Artois op het front bij Santerre, en in het Aisne-dal waar Soissons beschoten is. De nacht van 8 op 9 dezer is on rustig geweest in den sector ten N. van Atrecht. Een aanval van de Duitschers ten N. van het station Souchez is afgeslagen. Iu den sector Neuville-St.-Vaast, ten O. van den weg naar Rijssel, hebben de Duitschers, na mijnen te hebben laten springen en de Fransche stel lingen hevig te hebben beschoten, ge tracht uit hun loopgraven te komen, maar zijn onmiddellijk-tot staan gebracht door het vuur vau de Fransche infan terie en de artillerie. Bij den weg Vieune le—Chateau Binarville in Argonue, hebben de Duit schers met handgranaten en spring- bussen een aanval gedaan op de voor uitgeschoven Fransche posten en de naburige loopgraven. Ze zsin door het vuur van de Franschen in hun linie teruggeworpen. In het O. deel van het Argouuerwoud, 'van Haute Chevauc*hé tot Vauquois, is gedurende een gedeelte van den nacht gevochten met bommen en granaten. In Woëvre toenemende badrij vigheid der artillerie, vooral in de streek van Flirey en het Priesterbosch. r w*

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1