VULPENHOUDERS Voorhanden Gemengd Nieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Advertentien. Openbare Verknoping. Een WOON- en WINKELHUIS. Bij het kasteel staan vele menschen, ofschoon daar aan den Weichsel het infanterie gevecht nog voortduurt. De electrische tram rijdt zooals gewoonlijk. Bijna alle zaken zijn open, de ver woesting in de stad en in de omgeving is gering, daar de bevolking geen gehoor gat aan het bevel van het terugtrek kende leger tot vernieling der stad De troepen van een reserve-divisie waren de eersten, die's ochtends vroeg om 3 uur Warschau binnentrokken, nadat zij 's nachts tevoren de zuidelijke forten in stormaanval genomen hadden. Op hen volgden vau uit het Westen de Beyersche, Saksische en Wurtem bergsche troepen, die door hevige ge vechten hier en daar tot de westelijke forten opgerukt waren. De Russen ontruimden deze forten om één uur in den morgen van den 5den Augustus. Wij bezichtigden het zesde westelijke fort, oostelijk van Raszyn. Uit de borstwering woei een uit zak doeken van Beiersche soldaten gemaakte dubbele vlag, in de Duitsche en Oosten- rijksche kleuren. Alle belangrijke pun ten van het fort waren reeds vernield toen in den winter de Weichsellinie het was als klonken nog de echo's van de woedende kanonnades der vorige dagen. Op den weg zag een arme, verwezen vrouw ons aan, zonder ons te zien. Maar nu rooken in de dorpen de schoor8teenende verhavende daken zijn opnieuw met mooie roode pannen bedekt. De bouwvallen zijn opgeruimd. Langs de beschadigde wegen wiegelen bloeiende grassen en klaprozen op den zomerwindmet bloemen getooide en zorgvuldig onderhouden graven bergen het stoffelijk overschot van helden de lucht is geurig, een leeuwerik zingt jubelend en een mollig roze en blond kindje lacht van den wegkant ons toe. Zoo volgt het leven op den dood, de hoop op de wanhoop opbouw op ver woesting en ik zie in deze feiten, in deze mooie landschappen een symbool en een les. t A7. R. crt. werd opgeheven. N. R. Crt. Aartshertog Jozef Ferdinand is Don derdagochtend aan het hoofd zijner troepen plechtig Lublin binnengetrok ken. Bij het regeeringsgebou w was een eere wacht te paard opgesteld. Ier ontvangst waren de president van de stad met een afvaardiging van den gemeenteraad, vertegenwoordigers van de provincie Lublin en van de geeste lijkheid aller gezindten aanwezig. De aartshertog heeft de hem huldigende toespraak van den president van de stad als volgt beantwoord: Ontvang mijn dank, voor de mij uit naam van de stad aangeboden groet. De ver bonden legers voeren oorlog tegen de Russische weermacht, doch niet tegen de vreedzame bevolking der door ons veroverde streken. De bevolking van Lublin kan verzekerd zijn van mijn welwillendheid en bescherming, zoolang zij zich onthoudt van tegenstand of vijandige houding en zich schikt naar onze rechtmatige eischen. N. R. crt.. Het stoomschip „Dirksland" van Rot terdam, heeft de bemanning van een Engelsch visschersvaartuig medege bracht. Het waren een schipper met twee matrozen. Kapitein de Jel, van de „Dirksland" deelde volgens de N. R. Crt. mede, dat hij, varende van Newcastle naar Rotterdam met een lading steenkolen, werd gewaarschuwd door een Duitsche duikboot, die vlagseinen gaf en mede deelde, dat een roeiboot met Engelsche visschers rondzwiert. Kort daarna hadden de Hollanders de bewuste roeiboot opgepikt. Schipper Lee, die Zaterdag Lowestoft had ver laten, vertelde, dat hij, toen hij aan het visschen was, gepraaid werd door een Duitsche duikboot. Hem werd gelast met zijn bemanning het schip te ver laten. Nadat zij hun kleeding van boord hadden meegenomen, begaven zij zich in de roeiboot. De Duitschers haalden de reeds ge vangen visch uit het zeilschip en deden het door 2 bommen zinken. Men hoorde twee ontploffingen. De Engelschen werden liefderijk door J de „Dirksland opgenomen en te Rotter- dam naar het Zeemanshuis gebracht. Een Fransch officier, die sedert het —I begin van den oorlog aan het front is, heeft een gedeelte van do slagvelden van verleden jaar kunnen bezoeken. In een brief aan zijn ouders schrijft hij daarover Ik heb een paar dagen geleden een bedevaart kunnen doen naar de slag velden van 10, 11 en 12 September. Toen heb ik verwoeste dorpen gezien velden, die door schroot doorploegd warendooden, overal neerliggend. Ellende beerichte in het verwoeste land; Een staaltje van broederschap on danks den oorlog geeft mevr. Booth, de generaalsche van het Leger des Heils, in AU the World. Zij is onlangs in Zweden en Noorwegen geweest en vertelt van de reis, Te Stockholm heeft men veel gedaan het Leger hielp daarbij om duizen den vluchtelingen, meest Russen en Duitschers, op de doorreis te onder steunen. „Bij een gelegenheid was de Duitsche commissie (niet van het Leger des Heils) in den waan gebracht, dat er drie duizend Duitsche vluchtelingen zouden komen. In een goederenloods aan het station had zij voor een maal voor hen gezorgd. Er kwamen er echter slechts twee of drie honderd. Daarentegen werden onze Heilsoldaten overstelpt met een groot aantal Russen, waar zij niet op voorbereid waren, maar men kwam de moeilijkheid te boven door de ruimhartigheid en edelmoedigheid van de Duitsche commissie, die de Russische vluchteliugen uitnoodigde, zich te zetten aan de tafels, aangerecht voor de Duitsche ballingen. N. R. Crt. Boskoopscke rozen. Naar de Avp. verneemt heeft de Konin gin haar moeder ter gelegenheid van haar verjaardag op 2 Augustus j.l. eene prachtige collectie rozenstruiken geschon ken, welke door een groot aantal Bos- koopsche kweekers zullen worden gele verd en dit najaar in het park van het Paleis Soestdijk uitgeplant zullen worden. Dit geschenk vertegenwoordigt eenegroote waarde. Het was H. M. bekend, dat in, het boomkweekersbedrijf en meer in het bijzonder in de rozenkweekerijen, de zaken zoo goed als stil staan en daarom zal in de eerste plaats in die kringen dit bewijs van H. M. belangstelling op hoogen prijs worden gesteld. Waar het thans uit den aard der zaak niet het seizoen voor het verplanten van rozen is, had H. M. de opdracht gegeven dat op j.l. Maandag reeds zeer vroeg in een dei zalen van het Paleis van H. M. de Koningin Moeder eene keurcollectie van afgesneden rozen zou worden opge steld, die een beeld moesten geven van het eigenlijke geschenk, dat zooals wij hierboven vermeldden eerst later volgt. Aan dén heer Jan Spek, te Boskoop, den ver over onze grenzen bekenden rozenkweeker, die de winner was van den thans zoo veelvuldig en met zooveel succes gebruikten Boskoopschen rugosa stam, werd door H. M. opgedragen, zoowel deze keurcollectie als later het plantmateriaal, waaruit het Vorstelijke geschenk zal bestaan, bijeen te brengen, terwijl de heer J. G. Ballego te Leiden, die zulk prachtig werk leverde bij het schikken der Nederlandsche inzendingen op de tuinbouwtentoonstellingen te Lon den, Gent en St. Petersburg, gaarne bereid gevonden werd, op Boskoop s verzoek, voor het etaleeren der afgesneden rozen zorg te dragen. H. M. de Koningin kwam reeds vroeg tijdig deze keurcollectie in oogenschouw nemen en liet zich door beide heeren over verschillende zaken, de rozenteelt en onzen tuin bouw uitvoerhandel betreffende inlichten, terwijl hun een uur later opnieuw ten Paleize genoodigd, werd verzocht, de geheele Koninklijke Familie mededeelingen te doen, welke op het geschenk betrekking hadden Stelt Boskoop het op hoogen prijs, dat deze mooie urder aldaar geplaatst werd, de kweekers verheugen zich er te meer over, omdat nu inr het prachtige park te Soestdijk opnieuw het bewijs kan worden geleverd, dat de Boskoopsche ondeistam ook op zandgrond schitterende resultaten geeft. Een geverfd paard. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat smokkelaars met paard en wagen de grens overgingen, zonder dat het gelukte ze te snappen. Dinsdagmiddag werd door een rijks veldwachter te Enschede, en een te Lon- neker in het Aamsveen wederom een paard met wagen waargenomen, welke in de richting der grens gingen. Toen de voerman de politie zag zette hij het paard aan en in galop ging het naar de grens. Voor die echter bereikt was werd hij ingehaald en bleek het te zijn een landbouwer uit Glans, (gemeente Losser). De man was in het bezit van een bewijs, afgegeven door den grens wachtcommandant, dat hij vergunning had met paard en wagen te mogen rijden. Het signalement van het paard, waarmede mocht worden gereden, kwam oppervlak kig beschouwd, met het dier voor den wagen overeen. Bij aandachtige beschouwing bleek echter, dat enkele der gesignaleerde ken- teekenen kunstmatig waren aangebracht, o.a. was het dier een kol voor den kop geverfd. Als verdacht van poging tot uitvoer is de landbouwer geverbaliseerd en zijn gerij in beslag geuomen. Avp. Smokkelen. Men schrijft uit Groesbeek aan de Geld. Door een sergeant is aangehouden een voerman met paard en kar, welke schijn baar geladen was met tuiten gevuld met melk. Bij onderzoek bleken deze tuiten gevuld te zijn met olie Onder een laagje melk n.l. bevond zich een bodem, waar onder de olie aanwezig was. Een en ander werd in beslag genomen en de voerman in arrest gesteld. 21 j., jd. 21. Charles L. Rombaut, 63 j., en Philomena Sturms, 73 j., wed. 28. August J. de Bock, 22 j., jm. en Delina M. vau Rumste, 22 j., jd. Geboorten, 8. Sidonia Maria d- van Alphonse van Hove en Maria de Smet. 10. Victor Joseph Marie, z. van August de Bliek en Clementina van de Vijver. 14. Josephus Camillus, z, van Ignatius M. Scholter en Emerence van Overloop. 23. Margaretha Eulalia, d. van Augustus Sturtewagen en Maria de Dauw. 25. Maria Eduarda, d. van Henri de Guchte- neire en Leodia Vermeire. 28. Maurice Petrus, z. van Aloysius de Blok en Geertruid Benkei. Overlijden. 10. Leonie Clara de Caluwe 3 m., d. van Camillus en Eulalia Herwegh. 19. Josephus Augs. van Regeomortel, 17 j., z. van Aloysius en Marie C. Verstraeten. 26. Florimundus Gijsel, 20 j,, z. van Petrus en Leonie de Caluwe. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zaamsiag. Huwelijks-aaog. 8. Meeu- wis de Bruijne (van Axel), 43 j., jm. en Maria Scheele, 44 j., wed. van Abraham de Jonge. Huwelijks voltrekkingen. 22. Meeuwis de Bruijne (van Axel), 43 j., jm. en Maria Scheele, 45 j., wed. van Abraham de Jonge. Geboorten. Jan, z. van Jan Wisse en Adriana Wisse. 3. JohanDa Maria Fran- cisca Leonard, d. van Pieter Hendrik Mees en Anna Maria van Camp, beiden van Mechelen (België). 8. Hebrina, d. van Jan Zegers en Hebrina Dieleman. 12. Jacob Anthonie, z. van Willem Cor nells Ruijtenburg en Lourina Boeije. 20. Jan Abraham, z. van Pieter Willemsen en Jacoba Pieternella Lensen. 24. Adri- aan Jacobus, z. van Hendrik Vreeke an Jozina de Leijser. 27. Adriana, d. van Aarnout Hamelink en Adriana Pieternella Goosen. 30. Pieternella, d. van Cornelis Pladdet en Geeftruida Adriana Jansen. Overlijden. 14. Pieternella Faas, 48 j., echtg. van Francois Buijze. Govert Faas, 17 j., z. van Willem Faas en Debora Krina Gerrits. 27. Jan de Bruijne, 47 j., echtg. van Pieternella Servaas. 29 Jacoba van Kerkfort, 42 j., echtg. van Abraham 't Gilde. Zuiddorpe. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Tem. Crt. Van 1 tot en met 31 Juli. Graauw. Geboorten. 5. Madeleine Maria, d. van Ludovicus Theodorus Boone en Mathilde Daalmau. 11. Albert Ludo vicus, z. van Coruelis Josephus de Bilde en Mathilde Mangnus. Johan Joseph, z. van Desiré Alouisius Boënne en Catha rina Louisa van Linden. Overlijden. 15. Coleta Mathilda Buijs- rogge, 1 j., d. van Josephus Johannes en Maria Cornelia van Kampen. 30. Maria Anna de Beule, 76 j., wed. van Pieter Augustinus Staal. Hoek. Geboorten. 17. Gerard, z. van Antheunis Tollenaar en Leuntje van Cadsand. 23. Francois Jacobus, z. van Marinus Maas en Cornelia de Braai. Ebrina, d. van Adriaan Leijs en Catharina 't Gilde. Overlijden. 23. Janna de Meester, 48 j., echtg. van Jan van Alten. 29. Janna Drabbe, 73 j., wed. uit le huwelijk van Coruelis Dieleman en uit 2e huwelijk van Izaak Verheijke. 30. Petrus Fran- cies Dhollander, 75 j., echtg. van Amelia Michielsens. Koewacht. Huwelijks-aang. 9. August J. de Bock, 22 j., jm. en Delina M. van Rumste, 22 j jd. 15. Laurentius Kalle, 39 jwedn. en Pharaïlda de Beule, 29 j., jd. 27. Achilles J. M. Kips, 30 j., jm. en Maria L. van Berlo, 52 j., wed. Huwelijks voltrekkingen. 2. Alphonse J. Kegels, 24 j., jm. en Anna M. Borgt, HULST, 9 Aug. Ter graanmarkt van hedeu [Maandag] waren de prijzen als volgt: Tarwe 114,—, rogge f 13,50. wintergerst f 14, zoinergerst f 13,50, haver f 15, -, erwten f 18,50, witteboonen f bruineboonen f dui- venboonen f paardenboonen f boek weit fO,—lijnzaad f—koolzaad per 100 L. f32,—, aardappels f4,—. Boter per kilo f 1,50, eieren per 26 stuks 1 1,40 De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal teu verzoeke van den heer J. H. VAN DIXHOORN, winkelier te Axel, in het hotel van den heer J. Rolff, op Vrijdag den 27 Augustus 1915, des namiddags 2 ure, verkoopen waarin ruim 30 jaar handel in Koloniale waren, Comestibles e. d. gedreven wordt, staande te Axel, Korte Kerkstraat, kadaster sectie G No. 1414, groot 97 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling zijnde 1 maand na de toewijzing. F. DIELEMAN Weststraat AXEL. i ii in

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3