No. 36. Woensdag 11 Augustus 11)15. 31e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Nederland en de oorlog. Een bestuurslid van den Anti-Oorlog Raad heeft in een persgesprek eenige inlichtingen gegeven betreffende het hoofdpunt van de beraadslaging op de algemeene vergadering, n.l. het (geamen deerd aangenomen) bestuursvoorstel, dat de Ned. Anti-Oorlog Raad den wensch kou uitspreken, dat de Nederlandsche regeering het initiatief neme tot het bijeenroepen van een conferentie, be paaldelijk in het belang van den vrede, van bijzondere vertegenwoordigers van onzijdige mogendheden, welke tot het 1 einde van den oorlog zitting houdt en ten doel heeft, bemiddeling voor te bereiden en te zijner tijd in te leiden. De bedoeling blijkt te zijn, in het midden te laten, wat de conferentie onmiddellijk zal doen. Hoofdzaak is afgevaardigden van de verschillende neutrale landen op een bepaalde plaats bijeen te krijgen om te overleggen hoe U men tot vrede zou kunnen komen, p Men stelt zich voor, dat een aantal neutrale staten (de Vereenigde Staten, Zwitserland, Spanje, Nederland, Zweden, Noorwegen, Denemarken) en voorts de Paus algemeen was men van oordeel dat de Paus mede moest worden uit- genoodigd elk een deputatie van drie personen zullen afvaardigen. Men gat de voorkeur aan de uitzending van speciale afgevaardigden voor het be oogde doel om verschillende redenen. In de eerste plaats zijn aan de ver schillende hoven niet al de bovenge noemde neutrale landen door een gezant vertegenwoordigd. Bovendien zijn de gewone gezanten aangewezen voor een geheel ander doel, en men achtte voor het zooveel moei lijker werk, hier beoogd, een deputatie van drie personen meer gewenscht, samengesteld, bijv. uit een diplomaat, W een parlementslid en iemand uit weten f schappelijken kring. Op deze wijze hoopt men eeD groep mannen bijeen te krijgen, die èen en ander weten mede te deelen, de oorlogvoerende landen en de stemming aldaar betreffende. Van het uitnoodigen van de oorlog voerende landen zelf, die momenteel L niets nog van vrede willen hooren, verwachtte men niet het minste succes Acht de conferentie het geschikte oogen- blik gekomen, dan zou zij met de oor- logvoerende landen officieel in verbin ding kunnen treden haar voorloopige taak zal echter vermoedelijk slechts kunnen zij ahet verzamelen van in lichtingen. - De conferentie kan uit haar midden zoo noodig vertrouwensmannen benoe men en naar andere landen afvaardigen indien dat gewenscht wordt geoordeeld met geheime opdracht, en wier arbeid - ook geheim blijft. Naar aanleiding van r een vraag of het niet te vreezen is dat het feit, dat de afgevaardigden be kend zijn, nadeelig zou kunnen werken werd er op gewezen, dat trouwens ook de gewone gezanten, door wier bemid deling thans, zonder een dergelijke conferentie, het initiatief tot den vrede zou moeten worden bevorderd, bekend zijn. Alen verwacht van een dergelijke conferentie van afgevaardigden van verschillende neutrale landen meer resultaat dan van vredespogingen van één land, omdat de bewoners van elk land, hoe neutraal ook, toch veelal hun sympathieën hebben, en geen neutraal and door alle oorlogvoerende landen wordt vertrouwd, terwijl het nadeel van die bestaande of vermeende sympa thieën en dat gemotiveerde of onge motiveerde gebrek aan vertrouwen door het bijeenroepen van afgevaardigden uit een complex van landen weder wordt opgeheven. Het ligt niet in de bedoeling van den Nederlandschen Anti-Oorlog Raad, een taak van zich af te schuiven op de regeeringen der neutrale landen, die het voor zich zelf zwaar of te zwaar acht, doch van een conferentie van officieele vertegenwoor digers verwacht men uit den aard der zaak beter resultaat dan van den arbeid van particulieren. Men verwacht, dat de publieke opinie allicht, indien er een conferentie samen komt van bekwame mannen, wier ge- heele denken gericht zal zijn op het tot stand komen van den vrede, invloed zal oefenen, ook in de oorlogvoerende landen, dat tal van ideeën en raad gevingen zullen inkomen, en de lust zal ontstaan ook van de conferentie gebruik te maken. Reeds werd telegrafisch uit eenige landen de vertrouwelijke mededeeling ontvangen, dat vertrouwd mag worden, dat de regeering van dat land tot mede werking bereid is. De namen dier lauden kunnen thaus nog niet worden gepubliceerd. Voorts kwam reeds in een zeer groot aantal telegrammen, waarin de beste wenschen worden uitgesproken voor een succesvollen arbeid. De inhoud van eenige dier telegrammen volgen hier van Frederick Lynch, secretaris van het Amerikaansche comité van de cen trale organisatie voor een duurzamen vredeverscheidene vooraanstaande Amerikanen wenschen een conferentie vau neutrale statenzy stemmen in dezen wensch met mij in. Van baron Adelswaerd, minister van financiën in het vorig kabinet in Zweden, voorzitter van de Zweedsche groep van de Interparlementaire Unie: Ik geef uiting aan het dringend verlangen, dat uw streven, gesteund door de leven digste instemming in mijn land, goede en rijke vruchten zal afwerpen. Van den heer Niels Petersen, lid van het Deensche parlementDansk Freds- forening betuigt zijn instemming met de pogingen van den Ned. Anti-Oorlog Raad ten bate van den vrede. Wij zijn gaarne bereid ons te wenden tot de Deensche regeering om haar te ver zoeken zich aan te sluiten bij het ge- meeuschappelijk streven van de neu trale staten naar het verheven doel, dat ons allen ter harte gaat. Vau den Belgischen senator Lafon taine, voorzitter van het Internationaa Vredesbureau, uit Boston: Volkomen stem ik in met het adres aan de Neder andsche regeering voor een conferentie van neutrale staten. Van een aantal Italiaansche profes soren en rechtsgeleerden Wij hopen, dat de Nederlandsche regeering het initiatief zal nemen voor een perma nente conferentie van afgevaardigden van neutrale staten. Van Jane Addams, de voorzitster van het van 28 April tot 1 Mei j.l. in Den Jaag gehouden Internationaal Congres voor vrouwenAlle succes met uw streven. N. R. Crt. Vervalsching van Regeeringsmeel. Wij lezen in het Maandblad tegen de vervaltchingen „Wij hadden dezer dagen gelegenheid te constateeren, dat hoezeer ook van Regeeringswege getracht wordt, om door billijke bepalingen, prijs en qualiteit van ons hoofdvoedsel met elkaar in overeenstemming te brengen, de knoeie rij ook in deze het hoofd opsteekt, on danks de wettelijk vastgestelde normen. Zooals bekend is, houdt het z.g. Regeeringsmeel" (ongebuildtarwemeel) 13 a 14 pCt. water van nature, en is door de Regeering vastgesteld, dat de voor de bereiding benoodigde vochtig heid van het meel dit percentage tot 15 pCt. mag doen stijgen met een marge van '/.J pCt., zoodat meel'met ruim 15 pCt. water nog aan de eischen voldoet. Wij constateerden nu in Regeerings meel (buiten de provincie Noord-Holland gemalen) een watergehalte van c.a. 17 pCt. en achten het wenschelijk hierop de aandacht der bevoegde autoriteiten te vestigen. Niet alleen dat verbruiker financieel bedrogen wordt, doch het met dit meel vervaardigde brood is minderwaardig wegens het te hooge watergehalte, terwijl ook het spoedig bederven en duf worden van het meel er door bevorderd wordt. Middenstandscrediet. Namens de Commissie van Uitvoering uit de Regeeringscommissie in zake het Middenstandscrediet is een circulaire gericht tot de colleges van B. en W der verschillende gemeenten, waarin herinnerd wordt aan de op initiatief van H. M. de Koningin op 13 Maart gehouden vergadering tot het oprichten van een organisatie, ten einde den kleinen Aliddenstander, die tengevolge van de oorlogscrisis in moeilijkheden geraakte of wiens zaak daardoor te niet ging, hec bekomen van een klein crediet om zich te kunnen staande houden of oprichten, te vergemakke lijken. De Regeering is bereid van goedge keurde credieten een deel van het risico op zich te nemen. Hoewel reeds thans is gebleken, dat het den kleinen Middenstander niet steeds onmogelijk is, voor het niet door den Staat gedekte gedeelte van het verlangde crediet, persoonlijke of zake lijke zekerheid te stellen, doen zich toch verschillende gevallen voor, dat Middenstanders, wier ongunstige om «tandigheden louter door de tegenwoor dige oorlogscrisis in het leven werden geroepen en die in alle opzichten ver dienen staande gehouden te worden, zouden moeten worden afgewezen, om dat zij voor het niet van staatswege gegarandeerde deel van het voorschot geen zekerheid kunnen geven. Nu de Staat zich bereid heeft ver klaard een hoog percentage van het risico te dragen in het alleronguns tigste geval, dus wanneer van het ge- .eende bedrag in het geheel niets wordt afgelost, betaalt de Staat 55 pCt. van het verlies, welk cijfer naar mate van de aflossing toeneemt hoopt de Com missie van uitvoering, dat de gemeenten met den Staat zullen willen mede werken om de Middenstanders, die daarvoor in aanmerking komen, bij het verkrijgen van credieten te helpen, door ook een deel van het risico op zich te nemen, wanneer de hulpzoe kende niet in staat is op andere wijze zekerheid voor het niet door den Staat gedekte gedeelte van het voorschot te geven. Gewezen wordt op de regelingen, die bereids door sommige gemeenten in het belang van het Middenstandscrediet in verband met de huidige omstandigheden werden getroffen. De gemeente Den Haag stelt zich aansprakelijk voor het volle bedrag, dat verstrekt wordtde gemeente Amster dam draagt voor 50 pCt. bij in het risico en de gemeente Leiden en Sas- senheim troffen eveneens een zeer gunstige regeling, terwijl er nog tal van dergelijke voorzieningen in voor bereiding zijn. De Commissie van Uitvoering ver trouwt, dat de besturen van gemeenten met meer dan 5000 iuwoners een rege ling als in de evenbedoelde gemeenten getroffen is, zullen willen overwegen en de noodige stappen zullen willen doen, teneinde zulk een regeling ook voor hunne gemeenten tot stand kome en dat de besturen van gemeenten met minder dan 5000 inwoners medewerking in dit opzicht zullen willen verleenen óf door een gemeentelijke regeling tot stand te brengen óf op andere wijze door bijv. aan een commissie van daar voor aangewezen ingezetenen de be hartiging van deze aangelegenheid op te dragen. De Commissie verklaart zich gaarne bereid alle nadere inlichtingen te ver strekken en vraagt, met het oog op het dringend belang dezer aangelegenheid, haar zoo spoedig mogelijk de op deze circulaire genomen beslissing te willen mededeelen. Nader wordt nog gemeld dat op het oogenblik bij de Regeeringscommissie 500 baukeu zijn aangesloten. O.a. zijn in haar geheel aangesloten alle centrale organisaties op het gebied van het Middenstandscrediet. De drie centrale Boerenleenbanken hebben elk een ver tegenwoordiger aangewezen, die als adviseur optreedt voor de commissie van uitvoering bij het beoordeslen van credietaanvragen, de landbouwende be volking betreffende. De organisatie is thans zoover tot stand gekomen, dat de ligging van geen enkele plaats iu Nederland voor de daar wonenden een AXEESCHE11 COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1