Gemengd Nieuws. kuchend als een duivel, dien iets schrik kelijk vermaakt. Reusachtige spechten kloppen. Men hoort slagen als van een xwaren smeedhamer, die niet door mensch, maar door cyclopen bediend wordt. Ze vloeken bij het werk, roepen en maken geraas. Tusschenbeide namen zij een byl (en slaan één, twee in de I staalhard® stammen der eiken, zoodat de bergen er van weerklinken. Krakend valt de eik om. Men hoort hoe de cyclopen de eiken knikken tusschen hun vuisten en ze in het vuur werpen, dat het knettert. Dat alles hoort men heel nauwkeurig. Maar men ziet den éénoogige niet. Nu en dan glijdt een spookvogel onzichtbaar en klagend over het bruisende woud. Het is een granaat. Ja waarachtig, gezellig is dit bosch niet. Uit het kreupelhout komt een mensch te voorschijn. Zyn schoenen zijn nat en vies. Aan zijn gordel hangen fles- Bchen en zakken en leeren tasschen, op zijn rug het geweer. Zijn gezicht is zwartbruin, vies en verweerd. Zijn oogen staan daarin als lampen. Het is een soldaat, die uit de loopgraven komt. Het echte Argonnen type. Het Argonnen-type groet zoo terloops, grin nikt als hij aangeroepen wordt en ver- dwynt in den regen. Zij zijn het, die het helsch spectakel maken, geen cyclopen, maar kleine menschen. Plot seling houdt het op te regenen. Warm breekt de zon door de wolken. Vervolgens vertelt Kellermann hoe hij vanuit den top van een boom het terrein overziet. Daarginds ligt de hoogte van Vauquois tot aan den rug behoort zij ons. Dicht daarachter ligt de Franschman. In het dal het dorp Boureuilles. Met het bloote oog ziet men de draadversper ringen van de Pranschen. Ze liggen in het dal achter het dorp. Rechts echter boven hei bosch ligt de beroemde hoogte 285, die onze dapperen acht dagen geleden bestormd hebben. De hoogte is bruin en kaal. Het is den menschen hier gelukt het bosch over een groote uitgestrektheid uit te roeien. Dat moet men zeggen. De hoornen zijn verpletterd, liggen door elkaar, verkoold en versplinterd, het lage hout is geheel verdwenen. De aarde is omgewoeld. Loopgraven, sap pen, kraters van ontploffingen. De heuvel is in honderd spleten gebarsten. Een machinegeweer blaft. De geweren hoesten. Zonder ophouden wordt daar ginds gevochten. Een zwaar kanon vuurt. Het is als een donderslag. En de echo raast door de ravijnen. Snuift de lucht eens in. Ruikt ge het niet Het ruikt als in de gangen van een hospitaal. Het ruikt naar chloor en alle mogelijke dingen. Dit heb ik reeds gemerkt, toen we het bosch naderden. Dit heele bosch heeft dezen merkwaar- digen geur aangenomen. Het is afkom stig van de gasbommen der Franschen van de gassen der voortdurend inslaande granaten, van de groote graven, die met chloorkalk bestrooid zyn. Vreeselijk, afgrijselijk moet het er hier toegegaan zijn. Het bosch heeft zijn geschiedenis. En zij is verschrikkelijk als de geschiedenis van wilde zeeën. Thans nog vindt men in het kreupel hout verstrooid, lijken en geraamten. Men ziet in het kreupelbosch een soldaat met het geweer in aanslag. Men roept hem toe en hij antwoordt niet. Hij is dood en door de dorens in zijn laatste houding vastgehouden. Men moest zich een weg banen als in een tropisch woud. Men werd van nabij beschoten en zag geen vijand. De Franschman zat boven in de boomen met machinegeweren. Men hoorde den vijand spreken, de officieren bevelen geven, maar men zag niets. Volmaakt niets. Men groet zich tegenover elkaar in den grond, schoot met machinegeweren in het dichte kruid om lucht te krijgen, drong voorwaarts de vijand trok zich tien pas terug en de oude geschiedenis begon weer. Het was een Indianen-oorlog. En de Argonnen vormen een afzonderlijk hoofdstuk in de geschiedenis van dezeD veldtocht. Hier waren geen pauzen, geen rust, hier werd verbitterd gevoch ten dag en nacht, vele maanden lang en het water in de loopgraven stond dikwijls tot aan het middel. Op vele plaatsen ligt men tien pas van elkaar, een luid gesproken woord beteekent den dood. Handgranaten, onderaardsche mijnen en werpmijnen N. R. Crt. Aan de VI. Slem outleent men het volgende bericht In Brugge zijn er reeds drie en dertig ongelukkige oorlogskinderen geboren. Men noemde mij reeds de getallen in d'omliggende dorpen. Twee honderd en zestig vrouwen lijden aan geslachts ziekten, haar aangezet door de kultur soldatenzij worden verzorgd in het nieuw opgebouwde krankzinnigenge sticht van St. Michiels de herstellenden worden weggebracht. Zeer jonge meisjes werden verleid. Een zakenman, weduwnaar, met veel kinderen, kreeg bij 't uitbreken van den oorlog zijn oudste kind, een 17 jarig meisje, van de kostschool terug. Het ongelukkige kind werd door een jonker laf verleid. De vader, verontwaardigd, verstootte zijn kind, dat nu door de commandatuur naar Duitschland is ge stuurd. Zal men daar die slechte vader landers allen aanvaarden Zeker zullen zij 't best doen zich bijtijds uit de voeten te maken. Onze terugkeerende soldaten hebben schrikkelijke wraak gezworen, en zeer waarschijnlijk zal bet gepeupel wei daarbij helpen. Zelfs zij, die met de Duitschers te veel wandelen, of met hen in auto's reden, passen op. De pasteibakkers Ernest van Mullem, van de graaucommissie, had de toelating met een ander lid per auto naar Gent te rijden voor de belangen der bevolking. Zijn rit was afgebakend. De makker was nog op de afgesproken plaats af wezig, en hij besloot hem wat verder af te halen. Dit was voldoende om naar het jonkerland gestuurd te worden. De heer Fockenier, drukker van het blad ,'t Burgerwelzijn", is hem daarheen gevolgd. Te Gent, zooals reeds gemeld werd, hadden met den nationalen feestdag manifestatiën plaats, die opstootjes ten gevolge hadden. In de stad verschenen drie juffrouwen, die door de kleur harer blouzen de Belgische driekleur ver beelden. Dadelijk gevolgd, groeide het geleide tot honderden menschen aan. In de Veldstraat joegen de Duitschers auto's op de menigte in, en daar dit niet hielp, chargeerden soldaten te paard. Vijandelijke politie rukte de vaderlandsche teekens, die de vrouwen fier op de borst droegen, van het lijf. Keurslijven werden daardoor bij hou derden gescheurd. Zeer vele aanhou dingen werden gedaan. Volgens een officieel telegram uit Berlijn heeft het leger van prins Leo pold van Beieren gisterennacht de buitenste en de binnenste fortenlinie van Warschau, waar de Russische achterhoede hardnekkig tegenstand bood veroverd. De stad is door Duitsche troepen bezet. er toen onderdoor gekropen. Dit was bewesten Philippinehij is toen den Braakman overgezwommen en aan den zeedijk in de buurt Paradijs aan wal gekomen. Hij werd door de menschen daar, die hem niet konden verstaan, van eten voorzien. Avp. Men meldt uit Sas van Gent aan Het Vad. De Belgische werklieden der fabrie ken in deze streek mogen, zooals bekend is, elke week eenmaal over de grens en wel van Zondagsavonds tot Maandag morgen. Dit verlof is nu ingetrokken. Geen man tusschen 16 en 40 jaar mag de grens meer passeeren. De groote spiegelfabriek aldaar had alleen reeds 200 arbeiders te weinig, zoodat zij binnen enkele dagen den arbeid zal moeten stopzetten. Omtrent het verongelukken van een man aan de draadversperring nabij Sint Kruis meldt men nog aan de N. R. Crt. Zondagmorgen, deed in de gemeente Sint Kruis het gerucht de ronde, dat nabij deze gemeente een lijk aan den draad was gevonden. Op de aange duide plaats aankomende, stonden daar van de Duitschers verschillende offi cieren bij het lijk. Te oordeelen naar zijn kleeren, die doornat waren, schijnt de man door het kanaal gezwommen te zijn. Een zijner kleedingstukken had hij reeds over den draad geworpen aan de zijde der grens en toen is hij waarschijnlijk onder den draad willen doorkruipen en daarbij met den con tactdraad in aanraking gekomen en ge dood. Zijn lijk vertoonde vele blauwe plekken en waar hij op den draad had gelegen, was het al zwart gebrand. Uit de papieren welke bij hem werden gevonden, bleek dat hij behoorde tot het 22e Belgische linieregiment en omstreeks 20 jaar oud was. Op het lijk werd eenig Belgisch klein geld gevonden. Het aantal sollicitanten naar de vacante betrekking van gemeente-secre taris te Hontenisse klom in eenige dagen van 10 tot 25, waarvan er echter zich weer enkelen terugtrokken. De voordracht, alfabetisch opgemaakt door B. en W., bestaat uit de heeren Dalmijn en van Leeu we, respectievelijk secretaris en secretaris-ontvanger te Graauw en Stoppeldijk. Aanstaande Zaterdag zal de gemeente raad benoemen. M. Crt. In de week van 28 Juli tot en met 3 Augustus 1915 kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezond heidsraad 1 geval van typhus of tebris typhoïdea uit Axel en uit Vlissingen, 1 geval van roodvonk uit Breskens, Mid delburg, Neuzen, Sf. Philipsland en Zuidzande, 3 gevallen van diphteritis uit IJzendijke en 2 gevallen dier ziekte uit Zierikzee. AXEL, 6 Augustus 1915. Belanghebbenden verwijzen we naar de dienstregeling van den spoorweg Ter NeuzenGent welke met ingang van 5 Augustus jl. heelemaal is gewijzigd. Bij het te 's Graveuhage gehouden examen voor de Engelsche taal, 1. o. is o. m. geslaagd de heer J. L. van Wel, hoofd der R. K. school te Ter Neuzen. Te Ter Neuzen is een Rus aan gebracht, die, in Polen krijgsgevangen gemaakt, uit een Duitsch gevangenkamp was ontvlucht. In Noord Frankrijk was hij van andere kleeren voorzienhij trok door België en wist op ons gebied te komen. Hij had den electrischen draad met een stok opgelicht en was De automobiel H. 5270 is Maandag middag op den Rotterdamschen weg L nabij Delft aangereden door een achter- I op komende militaire auto, die met groote snelheid aan de verkeerde zijde passeerde. Het gevolg was dat eerst bedoelde auto tegen een boom werd geslingerd en aan de voorzijde in elkaar werd gedrukt. De bestuurder en twee inzittende dames werden door glasscherven in f het gelaat verwond. De militaire auto, waarvan het num mer bekend is, reed met onverminderde snelheid door. N. Crt. Een verdoofde. De kommandant van de padvindersorganisatie te Pur- merend d'H., is gevankelijk naar Haar lem overgebracht wegens het plegen van oneerbare handelingen. M. Crt. Smokkelaars. Dinsdagnacht werden J door de Nederlandsche grenswachten bij Roosendaal aangehouden een 20-tal smokkelaars, die in het bezit werden bevonden van 15 zakken meel, en 15 man, die trachtten een brandbare vloei stof, welke gebruikt wordt voor be spuiting der loopgraven, alles te zamen 750 liter, over de grens te voeren. Avp. Te Gieten is na afloop van een tuinconcert zóó met messen gevochten, dat een jongeman doodgestoken en een ander zwaar verwond werd, zoodat deze naar het ziekenhuis te Groningen moest worden vervoerd. Daders zijn zekere K. uit Gasselte. Avp. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 8 Augustus 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Ke-rk. Gebouw Kerkdreef. Veorm. 9 ure Ds. J. H. Beumee (van Stedum). Nam. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Beumee. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 57« are Leeskerk. Te Vlissingen is gearresteerd een Franschman, Boundi genaamd, verdacht van spionnage. Hij is naar Rotterdam overgebracht. Avp. De politie van Loosduinen heeft een troep Zigeuners van ongeveer 60 I personen, groot en klein over de grens gebracht in de richting van 's Graven- zande. De hoofdman zeide langzaam door te willen trekken tot Rotterdam. Hij wilde wel weer terug naar België, waar hij vroeger altijd geweest was, maar kon niet over de grenzen. Ook l wordt hij met zijn troep niet toegelaten r< in een gebied, waar de staat van beleg is afgekondigd. De mannen houden zich met paardenhandel bezig. Er werden een twintigtal, meest mooie dieren, meegevoerd. Met hun elt wagens waren de vreemde gasten gekampeerd aan de Loozerlaan tot grooten last van de landbouwers aldaar, wier aardappel en korenakkers nu juist niet al te veilig I waren. Avp. --- Een vliegen daalproef. Men meldt aan de Avp Maandagochtend 6.30 steeg de heer Bikbergen met één zijner eendekkers bij Ermelo op, waarbij hij tot op eene t hoogte van 3800 tot 3900 M. ging, maakte (J* eenige rondvluchten en zette koers in Z. W. richting. Ter hoogte van Maarsbergen weigerde l door eene onbegrijpelijke oorzaak plotse- I ling zijn motor, zoodat hij zich genood- a| zaakt zag te dalen, wat door de hoogte W zoowel als door de kleinheid van het toestel bezwaarlijk ging. Hij moest toen gebruik maken van zijn nieuwste vinding het »parachutedek«, waarmede hij thans proeven neemt en waarmede het hem mogelijk is in de lucht boven een bepaald punt op de aarde te blijven, waarbij hij dan in loodrechte lijn daalt. Verder is het parachutedek daarop I ingericht dat bij mogelijke ongevallen de t aviateur kan dalen onverschillig van f welke hoogte, doordat het geheele vlieg tuig blijft hangen in een parachute, waarbij het zwaartepunt door eene bas culeinrichting eenigszins naar het middel- i punt wordt verplaatst. g Terloops zij aangemerkt, dat op Zondag- T morgen 19 Juli de heer Bikbergen op I de Kemperheide op 2000 M. hoogte eene I proef deed, waarbij hij zonder gebruik- I making vari den motor daalde in 34 minuten. Zijne aanbieding om die proef f te herhalen te Soesterberg werd met hej oog op de bijzondere omstandigheden I voorloopig afgewezen door den comman- 1. dant van de militaire luchtvaartafdeeling den heer kapitsin Walaardl Sacré. (f

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2