ik ra Maten en Gewi Dameskragen, enz. Een niet-gehuwd Ploeger Ontvangen enhtB Leeuwen-spaden. Kunstmeststoffen 1916. Door groote inkoopen firma. 9. E. TS8M8VIXS1I. r Vrijdag 6 Augustus 1915, Zoo'n enorme keuze Burgerlijke Stand. Marktberichten. Bekendmakingen. Advertentien. Paardenslager. Firma P. H. VEENHUIZEN, De Nieuwste Modellen. De fijnste Nouveauté s. H. H. Landbouwers De Firma D. J. OGGEL, te AXEL, beveelt zich bij U aan voor de levering van al uwe benoo- digde Kunstmeststoffen voor seizoen 1916, en zal daartoe gaarne uwe opgaven voor 28 Augustus 1915 ontvangen. De levering geschiedt aan de prijzen door de Regeeringseommissie te bepalen, zooals ook dit jaar de Chili-Salpeter door ons berekend is. Axel, 2 Augustus 1915. Firma 0J. OGGEL kunnen wij zoovéél mogelijk niettegenstaande de goederen steeds duurder worden, de OUile prijzen nog handhaven. Koopt dus uitsluitend uw artikelen bij eeti plaats vacant, waarin is voorzien door de benoeming van den beer Iz. van Vliet, broeder van eerstgenoemde, en onlangs benoemd als onderwijzer aan eene bijz. school te Zaamslag. En ook in de vacature te Zaamslag is weer een zoon van den heer Van liet be noemd, n.l. de heer P. van Vliet Pz. te Axel. Nabij Cadzand zijn vier jeugdige Belgen uit Knocke, die de Duitschers behulpzaam waren met den aanleg van de draadversperring, over de grens geloopen. Zij vertelden, dat er veel gebrek in België komt en dat werklieden bijna niets kunnen verdienen. Alles is even duur. Bijna eiken nacht werpen de vliegers der bondgenooten bommen op verschillende plaatsen langs de kust. Avp, er ir- an an ir- de en de fin Ik: in, ro bij oet ge ien ier de eze len jen ïun aan en aan zijn de era- den ind- 915, adig aan, stus i de urg, liet, en ■g 4 na- nten laat, and- g 6 mid- nten ïstus ^s in Ixel, i van istus q het osch- dam, Jan- 14 rt. van shool 1 een zijn dhier De heer L. J. d'Haens, onderwijzer te Hulst, is als zoodanig benoemd aan eene 0. 1. school te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Sas van Gent, de heer L. W. G. Hoetnagel, wethouder te' Asten (N.Br.) en tot burgemeester der gemeente Graauw, de heer P. A. van Campen. De heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, griffier der Arrondissements- Rechtbauk te Middelburg heeft met ingang van 1 October a. s. ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Blijkens te Ter Neuzen ontvangen telegrafisch bericht, zijn Zaterdag j l op de vrachtboot, „De Cornells'(eige naar de heer J. A. van Rornpu), dat op weg was van Holland naar Engeland, vier bommen geworpen van uit een Duitsche biplane. Geen der projectielen trof doel en het schip kwam behouden op de plaats zijner bestemming aan. Kasopncmingen. Afgescheiden van de bij de wet voor geschreven opneming der boeken en kas van de gemeente-ontvangers werden in 1914 vanwege Gedep. Staten van Zeeland onverwacht opgenomen de kassen van de ontvangers der gemeenten Aagtekerke, Aardenburg, Boschkapelle, Colljnsplaat, Domburg, Ellemeet, Elle woutsdijk, Haamstede, Hontemsse, Koe wacht, Koudekerke, Kruiningen, Ter Neuzen, Oostburg, Philippine, Renesse, Retranchement, Ritthem, Scherpemsse, Schore, Serooskerke (S.), Veere, Vrou wenpolder, Wemeldinge en Zonnemaire In slechts zes gemeenten kwam de stand der kas met de boeking overeen. In twee gemeenten wasonderscheiden- lijk 167,11 en 67,38 te weinig in kas welke tekorten, blijkens ontvangen be richt van Burg. en Weth. door de ontvangers werden aangezuiverd. In een van deze gemeenten waren tot een bedrag van 5660,28 betalingen bij voorschot gedaan, welke deels nog het dienstjaar 1913, deels het dienstjaai 1914 betroffen. In eene andere gemeente was een tekort van 52,287» dat dadelijk door den ontvanger werd bijgepast. Ontvang sten totaal van J 6507,11 waren niet in het journaal geboekt, terwijl het bedrag der niet geboekte uitgaven f 2719,9973 beliep, een en ander omdat de journalen van ontvang en uitgaal na de laatste kasopname aoor Burg en Weth., welke op eind van Juli plaats had, bij den burgemeester berustten. Bij 'voorschot was 3025,11 Va uit de kas betaald, slechts gedeeltelijk door voldoende quitanciën gestfeafd. Door Gedep. Staten werd een tweede opneming van de kas in bedoelde ge meente noodig geacht. Bij die opneming bleek, dat de gemaakte opmerkingen het gewenschte gevolg hadden gehad. In eene gemeente werd 661,31 te veel in kas bevonden, waarvan de ontvanger geen verklaring kon geven. Bij de opneming bleek, dat een bedrag van 1153,347, wegens uitgaven van den dienst 1911 en een bedrag van 2082,277, wegens uitgaven van den dienst 1912, welke uitgaven in de reke ningen van die jaren niet worden ver antwoord, ook nog niet op den dienst 1914 konden worden overgeboekt, omdat nog geen bevelschrift daartoe aan den ontvanger werd afgegeven. In eene gemeente was, volgens ver klaring van den ontvanger, door geld- wisseling 65,7572 te vee^ ^as* Het in een andere gemeente te veel in kas bevonden bedrag van 43,12 bleek voor een deel het gevolg te zijn van epn bij vergissing te hooge boeking in uitgaaf ad 40, welk bedrag vroeger door den ontvanger was bijgepast en voor het overige van geldwisseling. De verschillen in de overige gemeen ten werden hoofdzakelijk toegeschreven aan geldwisseling. De bovenvermelde kasopnemingen gaven Gedep. Staten aanleiding eenige opmerkingen aan Burg." en Weth. van 12 gemeenten mede te deelen. Tem. crt. Het aantal openbare lagere scholen in Zeeland verminderde in 1914 met 2 en daalde alzoo tot 161, het aantal bijzondere scholen vermeerderde met 4 en klom tot 97. Het aantal leerlingen der openbare scholen bedroeg 23,968 (12 739 meisjes en 11,229 jongens), dat der bijzondere scholen 13,073 (63$2 meisjes en 6691 jongens). L. et E. Van 16 lot 31 Juli 1915. Axel. Huwelijks-aaDgitten. 16. Jacob Meeusen (van Ter Neuzen), 23 j., jm. en Fran9oise Dieleman, 20 j„ jd. 21Andries Jacobus Hamelink, 25 j., jm, en Dina den Engelsman, 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19. Luciaan Maria Antoon Reynaerts (van Temscbe, België), 67 j., jm. en Maria Leonora van Strijdonck, 48 j jd. 29. Jacob Meeusen (van Ter Neuzen), 23 j., jm. en Fran?oise Dieleman, 20 j., jd. Geboorten. 19. Jozias, z. van Florus van de Velde en Janneke de Groote. 24. Engeltje, d. van Marinus Pieter Zegers en Elizabeth Schieman. 26. Poulina Neeltje, d. van Pieter Dingeman Marijs en Diengetje de Regt. 27. Albert Joh. Theresia, z. van Jozef van Gheem en Philomena Augusta Geerinck (van Tem- sche, België). 28. Jan, z. van Andries van Dixhoorn en Janneke Koster. 30. Jacobus, z. vaD Johannes Leviuus de Putter en Levina Bareman. Overlijden. 27. Gilles van Langevelde, 9 jz. van Pieter en Dina de Visser. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in een lokaal van de 0.1. s. te Axel, op i:3, II, 12, 13 en 14 Augustus en wel als volgt Voor hen, wier familienaam begint met de letter A ot B: Dinsdag 10 Augustus van 9 tot 12 uur. C of 1)Woensdag 11 Augustus van 9 tot 12 uur. E, F, G of HWoensdag 11 Augustus van 1 tot 4 uur. 1, J, K of LDonderdag 12 Augustus van 9 tot 12 uur. M, N of 0 Donderdag 12 Augustus van 1 tot 4 uur. P, Q, R of S: Vrijdag 13 Augustus van 9 tot 12 uur. T, U of V: Vrijdag 13 Augustus van 1 tot 4 uur. W, X, T of Z Zaterdag 14 Augustus van 9 tot 12 uur. B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden C. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist; D. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeu- ringsmerk, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden E. dat de maten en gewichten voor het einde van het jaar 1915 gestempeld moeten zijn met de letter V en dat er bij verzuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg op 19 en 20 Augustus van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur en na 4 September eiken Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur F. dat de millegram-gewichten niet op de heriikzitting maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kun nen worden. (Opzending per post franco). Axel, den 27 Juli 1915. De Burgemeester, L. J, DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. HULST, 2 Aug. Ter graanmarkt van heden [Maandag] waren de prijzen als volgt: Tarwe 114,50, rogge f 12,—wintergerst f 13, zomergerst f 13,haver f 15, -, erwten f witteboonen f bruineboonen f dui venboonen f paardenboonen f boek weit f 0,lijnzaad f—koolzaad per 100 L. f30,—, aardappels f 4,B>'. Boter per kilo f 1,50, eieren per 26 stuks 11,0. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 32 stuks rundvee, 15 varkens en 0 paarden waarvan verkocht 17 stuks rundvee, 12 varkens. De BURGEMEESTER van AXEL maakt bekend, dat de keuringsraad woorden Land- stoy*m lichting 1915 zitting zal houden in het Gymnastieklokaal der 0. 1. school, op des namiddags te 2,30 uren. Axel, 2 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Geboren MAAETEN, zoon van P. DE PUTTER. A. DE PUTTER— Deegmans. Axel, 2 Aug. 1915. Aan het geachte publiek van Hulst en Omstreken. Hiermede bericht ik U, dat ik mij ten huize van mijn vader, JOSEPH VERBERCKMOES (bijgenaamd De Si mon) nabij het station te Hulst heb gevestigd als Door eene prompte en nette bedie ning hoop ik Uw vertrouwen waardig te worden. CHARLES VERBERCKMOES. Hulst, Juli 1915. Als toU vindt U nergens. Achtend, ALS BOVEN. gevraagd tegen 12,per week, ook goed met machines kunnende om gaan en in staat om geheel zelfstandig te kunnen optreden. Adres: W. PLAISIER, Rijweg, Haarlemmermeer. C. J. SCHIEMAN—Cappon. Stoomsmederij. AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend: I

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3