SPAARBANK. firma fi. Veenboizcn V Gemeenteraad. Marktberichten. Bekendmakingen. Advertentien. verschillend geweest en daardoor ook de invloed van de droogte op den stand der gewassen. In Zuidholland zijn na het vorige oogst- overzicht af en toe regenbuien gevallen, waardoor het weer meestal gunstig was voor de ontwikkeling der gewassen. Daar de meeste regens uit onweersbuien vielen, w as de regenval zeer verschillend. Dooreent'onomen staan de gewassen vrij goed tot goed. De invloed van eene te geringe stikstofbemesting is zeer goed merkbaar. In Zeeland is de kans op een goeden oogst, hoewel niet geheel verdwenen, toch minder dan eene maand geleden. Een a'lgemeene klacht der corresponden ten is, uat te weinig regen is gevallen en dat in verband daarmede het tekort aan stikstof zich ook meer doet gevoelen. Wel kwamen onweersbuien voor, maar versqhillende streken profiteerden daar niet van. Zoo zijn er plaatsen, waar bij het afzenden der berichten liet sedert 22 Mei niet had geregend. In Noordbrabant beeft de regen in den laatsten tijd nogal goed gedaan. In Limburg is over het algemeen te weinig regeD gevallen. Aangezien de neeislag bijna geheel met onweersbuien is gekomen, is de regenverdeeling zeer oogelijk geweest eD loopt de stand der gewassen nogal uiteen. Ten gevolge van de droogte is de stand der weiden in deze provincie bijna overal slecht tot matig. De vooruitzichten der groen voedergewas sen zijn bepaald zorgwekkend. Ten aanzien van de verschillende ge wassen zij voorts aan deze algemeene opmerkingen nog het volgende toe gevoegd. Tarwe. De stand der tarwe is zeer goed in Friesland en Noordholland, goed lot zeer goed in Groningen, Zuidbolland en Limburg. In de andere provinciën staat het gewas goed. Rogge. Gp de klei, waar slechts weinig rogge verbouwd wordt, staat het gewas goed. Op het zand en in de veenkoloniën zal de rogge geen ruimen oogst geven. De stand schommelt er tusschen matig en vrij goed. Over het algemeen staat het gewas te hol en is het stroo kort, wat moet worden toegeschreven aan het ongunstige voorjaarsweer, alsmede aan i 4 het dorre en droge weer in Juoi. De aar schijnt intusschen goed geladen te zijn, zoodat het beschot in verhouding tot de 8troo opbrengst nog wel mee kan vallen. Uit enkele streken wordt bericht dat door de felle droogte sommige stukken in het laatst van Juni noodrijp zijn ge worden. Winterger8t. De stand der wintergerst is vrij goed in Noordholland, vrij goed tot goed in Groningen en Noordbrabant, goed tot zeer goed i« Limburg en overal elders goed. Haver. De haver heeft veel van de droogte geleden en ofschoon in sommige streken de na 21 Juni gevallen regen nog een gunsligen invloed heeft uitge oefend, zoo is over bet algemeen het stroo toch kort gebleven en zal de opbrengst beneden het gemiddelde blijven. Inzon derheid geldt dit van het zand en de veenkoloniën. Over het algemeen schom melt de stand daar tusschen matig en vrij goed. Alleen in het noorden van Limburg en in Zuid-Groningen is de stand nog minder, n.l. van vrij slecht tot matig. Ofschoou ook op de klei de droogte een ongunstigen invloed heeft uitgeoefend en het stroo daardoor kort is gebleven, zoo staat het havergewas er toch beter dan in de zand- en veenstreken. In I Zeeland is de stand zelfs goed. Elders schommelt hij tusschen vrij goed en goed, behalve op de rivietklei van Gelderland en Utrecht, waar de stand slechts matig is. Zomergerst. De stand van de zomer gerst is in de provinciën Noordholland en Zeelaud, waar dit gewas veel verbouwd wordt, alsmede in Zuidholland goed. In Gelderland eD Noordbrabant is hij vrij goed, in Friesland matig. Boekweit. De boekweit heeft erg van de vorst geleden, zoodat de opbrengst zeer gering zal zijn. Vrij algemeen wordt de stand opgegeven ais mislukt of slecht. Alleen in Utrecht en Limburg, waar de met boekweit bezette uitgestrektheid echter niet groot is, zijn de vooruitzichten iets minder ongunstig. Blauwmaanzaad. De stand van het blauwe aanzaad is over het algemeen vrij goed. Karwij. In Groningen is de Stand van de karwij vrij goed tot goed. In Zeeland had het gewas van den beginne af een te dunnen stand, zoodat de opbrengst slechts matig zal zijn. Overigens is de stand over het algemeen vrij goed. Koolzaad. Het koolzaad staat goed in Zeeland, Noordholland en Friesland. El ders is de stand vrij goed. Brnin en geel mosterdzaad. De stand van het mosterdzaad is goed. In Zeeland waar eene veel grooter oppervlakte met gele mosterd is bezaaid, is het gewas wel kort van stroo, maar best gepeuld. In Groningen heeft de laat gezaaide gele mosterd op veel plaatsen sterk te lijden van de koolrups. Vlas. Ten gevolge van de droogte is het vlas te kort gebleven. Uit Friesland wordt bericht, dat door de regens der laatste weken het gewas zich velerwege heeft hersteld, al laat de stand op vele perceeleu ook Dog te weoschen over. De stand wordt voor deze provincie aange geven als goed. In de andere provinciën is de stand slechts vrij goed, in Groningen daar zelfs nog iets beneden. Waar in deze provinciën voldoende regen viel, kwam deze toch te laat om nog veel verbetering aan te brengen. In Zeeland verwacht men eene groote zaadopbrengst. Boonen. Ook de Waalsche, wier, paarden en duivenboonen leden van de droogte. De stand is vrijwel overal vrij goed tot goed. Alleen in Friesland is hij zeer goed. In Zeeland wordt geklaagd over eene minder goede, peulzetting als gevolg van den feilen zonneschijn. In Utrecht leden de boonen in den top door vorst en in Gelderland van de luis. Bruine boonen. De bruine (en witte) stam boonen staan goed in Zeeland, Noordbrabant en Zuidholland. Vrij goed in Utreeht eD Noordholland. In Over. ijssel is de stand op de klei goed, doch heeft het gewas op het zand en het veen zeer van de vorst geleden. Op Walcheren, waar veel witte boonen verbouwd worden verlangt dit gewas sterk naar regen. Erwten. De erwten staan zeer goed in Friesland, goed in Groningen en Noordholland, matig in Zeeland. In de overige provinciën is de stand vrij goed. In Zeeland treedf, als gevolg van de droogte, de St. Jansziekte over de geheele provincie zeer sterk op. Een groot aantal perceeleu zal daardoor slechts eene geringe opbrengst geven. Üe schok kererwten zijn beter dan de kroonerwten. Over de knopmade wordt voorts geklaagd in Gro ningen, vooral bij de laat gezaaide erwten alsmede in Zuidholland. Op de rivierkei van Gelderland zijn vele perceelen slecht door het optreden van de St. Jaosziekte, Consumtie-aardappelen. De vooruit zichten van den aardappeloogst zijn niet onverdeeld gunstig. Het minst laat het sewas te wenschen over op de klei. In Friesland en Gelderland is de siand op deze grondsoort goed, in Zeeland van vrij goed tot goed. In Zuid- en Noord holland loopt de stand uiteen van matig tot zeer goed. Over het algemeen heb ben de aardappelen velerwege van de droogte geleden. In Frièsland hebben zij dientengevolge weinig loof. Uit Zeeland wordt bericht, dat de aardappelen groote behoefte te hebben aan vocht, om zich normaal te kunnen ontwikkelen. In Zuidhollaud zullen de vroege en middel vroege soorteu een grooten oogst geven doch van de late zijn de stukken, die geen of te weinig stikstof kregeo, achter lijk. Van aardappelziekte wordt nog geen gewag gemaakt. Op het zand hebben de aardappelen, behalve van de droogte, in de uachten tusschen 18 en 21 Juni ook zeer van de nachtvorsten geleden, vooral in het noor den des lat ds. Ofschoon daar waar spoedig ra h- t afvriezen voldoende de reeen is gevallen, het gewas zich betrek kelijk goe.d heeft iiersteld zal de opbrengst inch waarschijnlijk beneden het gemiddel de blijven. In de nooideiijke provinciën varieert de stand tusschen matig en vrij goed in het zuiden, waar de vorst min der schade heelt aangericht, tusschen vrij goed en goed Fabrieksaardappelen. Het meesthebben de aardappelen in de veenkoloniën van de vorst en de daarbij komende droogte geleden. In de Groninger veenkolonieën wordt de stand vrij slecht tot matig ge noemd. De Rijkslandbouwleeraar te Veendam bericht voorts het volgende >De nachtvorsten van 19 —20 en 20 —21 Juni d. a. v. namen alle hoop op een goeden oogst weg. Over het geheel herstelt het gewas zich onvolkomen waar spoedig regen gevallen is, beter dan waar dit niet het geval was. De oogst blijft Heilig beneden het gemiddelde. Veel han°t Dochtans van den nazomer af. Uit Overijssel luiden de berichten mede niet zeer gunstig. De stand wordt hier opgegeven als matig. Iets beter is de stand in Drenthe, nl. vrij goed. Ofschoon de verschillen in stand ook in deze pro vincie vrij groo zijn, al naar het gewas veel of weinig van de vorst heeft geleden en al of niet volledig is bemest, heeft het zich naar omstandigheden vrij goed hersteld. Suikerbieten. De stand van de suiker bieten is over het algemeen goed. In verschillende streken verlangen zij echter naar vocht en begint de onvoldoende stikstofbemesting zich te doen gevoelen. Voederbieten. De stand van de voeder bieten varieert van vrij goed tot goed. Cichorei. De cichorei staat over het algemeen goed. Uien. De stand der uien is goed. Uit Zuidhollaud wordt medegedeeld, dat zij eene zeer gezonde kleur en een krachtig gewas vertoonen. Roode klaver. De stand van de roode klaver is over het algemeen vrij goed tot goed. Eene uitzondering moet in deze worden gemaakt voor Limburg, waaT de stand matig en de veenkoloniën, waar hij vrij slecht tot matig is Witte klaver. De witte klaver staat vrij slecht tot matig in de veenkoloniën, overigens vrij goed tot goed. Lucerne. De stand der lucerne is over het algemeen vrij goed tot goed. Weiland. Over het algemeen hebben de weiden, ten gevolge van de droogte, weinig gras. Bepaald gebrek is er in Zeeland en Limburg. In de andere provinciën is de toestand zeer verschillend. Op de hoogere gronden, vooral waar weinig regen viel, zijn de weiden mede kaal. Waar men van de plaatselijke regenbuien profiteerde en io het algemet n op de lagere gronden is de toestand beter. Grashooi. De hooioogst is ten gevolge van het schrale en droge weer niet groot geweest, ofschoon er in deze nogal be langrijke verschillen bestaan tusschen de eene streek en de andere. De qualiteit, van het hooi is over het algemeen zeer goed. Klaverhooi. O er het geheel liet het klaverhooi, wat opbrengst en qualiteit betreft, weinig te wenschen over. In Groningen iiep dc opbrengst echter nogal zeer uiteen, nl. vaD matig tot zeer goed. HULST, 26 Juli. Ter graanmarkt van heden [Maandag] waren de prijzen als volgt Tarwe 111,50. rogge f 12,wintergerst f 13, zomergerst f 12,-haver f 15, -, erwten f 20,— witteboonen f bruineboonen f dui venboonen f paardenboonen f boek weit f0,lijnzaad fkoolzaad per IOO L. f 20,aardappels f4,5 Boter per kilo f 1J-0, eieren per 26 stuks 11,40. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 5 stuks rundvee, 18 varkens en 0 paarden waarvan verkocht 3 stuks rundvee, 15 varkens. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 28 Juli Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk uit Zuidelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt met kans op regen of onweer. Iets warmer. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen Vrijdag 30 Juli a. s., des voormiddags 10 ure, ten Raadhuize, ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven verko zen Raadsleden. 3. Aanbieding Gemeenterekening over 1914. 4. Aanbieding begrooting Alg. Burg. Armb. voor 1916. 5. Wijziging begrooting Gemeente lijke gasfabriek over 1915. 6. Af- en overschrijving Gemeente lijke gasfabriek over 1915. 7. Verzoekschrift van den heer Abr. Wiemes e. a. alhier om het niet gerioleerde gedeelte van de Kerk- dreef te rioleeren. 8. Benoemen Commissie onderzoek reclames inzake hoofdei, omslag. Axei, den 26 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Rentevergoeding 3 Inlagen kunDen geschieden van des morgeus 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk d i r e k t. UASH HEEL Co. AXEL, Telefoon No. 21. fiel besle en voordeeligsie Hdres voor fi. fi. Winkeliers en Wederverkopers, fliie besleüingen worden franco thuisbezorgd, zonder verhooging van prijs, aanbevelend. Sis boven. -I

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3