Ao. 32. Woensdag 28 Juli 1915. 31e Jaarg. j n li i s. li N i e u w s- e n Advert e n t i e b 1 a d voor Zeeuw se h- Vlaanderen. zi D1ELEMAi\9 Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiëo worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdae- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. De offensieve bewegingen van de Russen zijn in dezen oorlog totnogtoe op niets uitgeloopen, maar nochtans voor hunne bondgenooten van groote beteekenis geweest. Van onschatbare waarde voorai was voor de geallieerden wij hebben het al meer opgemerkt hun eerste en tweede inval in Oost- Pruisen, welke beide met vreeselijke nederlagen voor de Russen eindigden. Den 29sten Augustus kou de kwar tiermeester-generaal von Stein melden, dat het van de Narew in Oost-Pruisen opgerukte Russische leger ter sterkte van 5 legercorpsen en 3 cavalerie divisies door maarschalk v. Hindenburg in een driedaagschen slag in de streek van Gilgenburg en Ortelsburg verslagen was en over de grens vervolgd werd. Den 2den September meldde hy dat het aantal gevangenen tot 90,000 ge stegen was. Met het Narew leger was i afgerekend. Maar toen kwam het Russische Wilna- leger (2de, 3de, 4de en 20ste legercorps, 3de en 4de reserve divisie en 5 cava- lerie-divisies) opzetten en moesten de Duitschers in de gedenkwaardige oor logsdagen van begin tot half September den vijand opnieuw in hun eigen gebied keeren. Het nieuwe offensief van de Russen uooote de Duitschers troepen uit het Westen naar het Oosten over te brengen en verhiuderde hen aan den anderen kant de Oostenrijkers, die in de buurt van Lemberg in het nauw begonnen te komen, hulp te brengen. Den 12den September kon Stein de nieuwe overwinning van Hindenburg «ft bij de Masoerische meren melden. Maar den 3den September was Lemberg door de Russen genomen en den lOden September moest Stein melden, dat de over de Marne in de richting van Parijs vooruitgerukte linkervleugel van de W Duitschers ingetrokksn was. Zonder de onvervaardheid waarmede de Russen in die zes eerste weken van den oorlog honderdduizenden van hun dappere soldaten zich tegen den ijzeren muur van Hindenburg's troepen te pletter lieten loopen, hadden de oorlogsgebeur tenissen zich heel anders kunnen ont 4 wikkelen. Na de twee mislukte invalleD kwamen de Russen voor de derde maal, nu over de Njemen, tegen de grens van Oost- Pruisen opzetten, waarop zij op 1 en L 2 October bij Augustowo opnieuw ver slagen werden. In die dagen (29 September) kwam ook het offioieele bericht uit het Duit ♦I sche hoofdkwartier „Tegen de vesting Ossowiec is zware artillerie in actie gebracht." Dit bericht brengen wij in herinnering, L omdat het leerzaam is voor de beoor i» deeling van de vraag, hoe lang een Russische vesting, waarvan het front van een kant wordt aangevallen, maar die aan de achterzijde haar verbinding met het binnenland kan onderhouden, de verdediging wel kan volhouden. Ossowiec is sedert dien tot iu deze maand herhaaldelijk door de Duitsche artillerie beschoten, maar totdusver is het den Duitschers nog niet gelukt, om die vesting, die door het Russische legerbestuur als een tweede-rangs-ves- ting wordt gekwalificeerd, in hun bezit te brengen. Op het oogenblik ver- keeren ettelijke Russische vestingen, en zeer veel sterkere, langs het tront van de Narew en den Weichsel in dezelfde positie als Ossowiec in de laatste dagen van September de vijand staat ervoor, maar niemand zal nog durven voorspellen, wanneer het hem gelukken zal er binnen te komen. Ook andere plaatseD verschijnen op nieuw ten tooneeie, die in het begin van den oorlog een rol hebben gespeeld. Zoo zal menigeen zich misschien niet meer herinneren, dat de stad Radom in Polen, ten Westen van den Weichsel, reeds op 29 Augustus door de Duitschers bezet werd, maar later, bij den alge- meenen terugtocht der centralen uit Polen en het Noorden van Galicië, weer ontruimd moest worden dat in dien tijd ook reeds ten Zuiden van IwaDgorod, ten N.O. van Radom, ge vochten isdat de Duitschers ook bij hun vroegere offensief tegen Warschau reeds bij Grojee hebben gestaan; en zoo meer. Ten slotte Dog enkele woorden over de communiqué's van verschillende zijden. In Koerland, zoo meldt het Russische communiqué, trachten de Duitschers, na de bezetting van het dorp Janisjki dat 45 K.M. ten Z. van Mitau ligt, nu in Zuidoostelijke richting op te rukken, een offensief dat tegen de spoorlijn naar Dunaburg gericht schijnt. Aan de Narew linie blijven de Duit schers hun voornaamste pogingen tegen Rozan richten. Daar zijn, volgens het Duitsche hoofdkwartier, het dorp Miluny en het veldwerk Izygi reeds stormender hand genomen. Voor Warschau niets nieuws. Verder op langs den Weichsel zijn de centralen tot Iwangorod toe den oever van die rivier genaderd, maar in het bosch terrein ten Z.O. van Koziniec, dat is ongeveer 20 K.M. ten N.W. van Iwan gorod, biedt de Russische achterhoede nog verzet. Tusschen Weichsel en Boeg is de strijd nog geenszins beslist. De Russen hebben van den terugtocht op hun fortenlinie langs Narew en Weichsel vermoedelijk dit voordeel, dat zij nu een deel van het werk aan de vesting artillerie kunnen overlaten en van dat front versterkingen aan troepen naar het Zuidoostelijke oorlogsterrein kunnen overbrengen. Wel meldt het Duitsche hoofdkwartier, dat de doorbraak daar op verschillende plaatsen gelukt is, maar voorshands lijkt alleen vast te staan, dat de centralen ten N.W. van Grubieszow in de richting van de Boeg voortgang hebben gemaakt. Bij Sokal en ten Z. van die plaats weren de Russen zich heftig en hebben zij vooi- deelen op de Oostenrijkers behaald. Hoe langer de strijd tusschen Boeg en Weichsel aanhoudt, hoe meer de Russen de gelegenheid zullen gebruiken, om door versterkingen het gevaar, dat den spoorweg IwangorodLublinCholm Kowel bedreigt, af te weren. Van Zlota Lipa en Djnestr valt niets bijzonders te melden. N. R. Crt. De Frankr. Ztg. heeft uit Sjawle een telegram over de inneming van die plaats door de Duitschers, die den 20 Juli den aanval begonnen. Na een voorbereiding door artillerievuur, die door het gebruik van zware stukken bijzonder veel uitwerking had, werd om 3.30 's middags de hoogte, naast Lepary (5 K.M. zuidwestelijk van Sjawle) bestormd en door een regiment infan terie genomen. De hevige tegenaan vallen, die de vijand in den loop van den nacht ondernam, eindigden met zijn algeheele verdrijving uit de sinds vele weken taai verdedigde posities en uit Sjawle zelf. Om den terugtocht in de richting Radziwilisjki te dekken, namen de Russen het Oostelijke ge deelte van de stad Sjwale, die bij het aanbreken van den dag door een Oost- Pruisisch regiment bezet was, onder vuur. Zij werden echter door de krachtig vervolgende Duitsche troepen reeds fel bestookt. In de vroeger reeds zwaar geteisterde en thans wederom brandende stad is tot dusver de slanke witte, ver in den omtrek zichtbare kerktoren ongedeerd gebleven. De trefzekerheid en de ge weldige uitwerking van onze zware artillerie kwam bij een bezichtiging van de ontruimde Russische loopgraven duidelijk aan het licht. N. R. Crt. De koning van Engeland heeft een tocht door de munitiestreken gemaakt. Te Birmingham heeft hij een korte toespraak gehouden. Hij was niet ge komen, zeide hij, om kritiek te oefenen, maar om zijn belangstelling te toonen voor de inspanning, die het land zich getroost om den oorlog voort te zetten. Hij was vol lof over den ijver en de opgewektheid van het werkvolk, dat niet alleen d£ huidige productie haud- haaft, maar haar vermeerdert. Wat daar gedaan werd, zou zeker tot de overwinning leiden. N. R. Cit. De industrieelen in Canada beginnon in een geprikkelde stemming te komen door het vermoeden, dat er te vee' bestellingen van oorlogstuig geplaatst worden in de Unie en dat hun den Canadeescbe fabrikanten daardoor te kort wordt gedaan. De Times teekent bij het bovenstaande dat door haar correspondent te To ronto gemeld wordt aan dat de vrees der Canadeesche industrieelen ongegrond is. N. R. Crt. De Duitschers zijn zeer bevreesd geweest voor den nationalen feestdag der Bilgen op 21 dezer, meldt de VI. Stern. Hetgeen wel ten duidelijkste blijkt uit hun pogen om allerlei open baar vertoon, zooals dit steeds vroeger met grooten luister plaats greep, te verbieden. De gouverneur van Brussel, luitenant-generaal Von Kraewel, had een proclamatie uitgevaardigd, iuidenaa Tk waarschuw het publiek, dat den 21en Juli 1915 betoogingen van eiken aard ten strengste verboden zijn. Ver gaderingen, optochten en het uitsteken van vlaggen aan openbare en particu liere gebouwen vallen onder dit ver bod. Overtredingen zullen gestraft wor den met gevangenisstraf van hoogstens 3 maanden en met een boete, welke kan opklimmen tot 10,000 Mark, dan wel een van beide straffen." Desniettegenstaande heeft het publiek zoowel te Brussel als te Antwerpen, toch gemanifesteerd en uiting gegeven aan de patriottische gevoelens. Reeds vroeg in den ochtend verschenen vele burgers in feestkleedij. Talrijke kan toren waren gesloten en verschillende zaken hadden haar personeel vrijaf gegeven. Met hun Zondagsche plunje aan en gesierd met de Belgische kleuren, met linten en bloemen in de nationale verven, flaneerde de bevolking rond. Er vormden zich toch groepen en op sommige punten groeiden die groepen tot breede manifestaties aan. Er werden hier en daar nationale liederen aanga heven, nabij de Beurs werd de vlag ontplooidToen oordeelde de Duitsche overheid het oogenblik ge komen om in te grijpen. Militairen werden gerequireerd en drukke kruis punten tusschen Boulevard Anspach en de Noorderstatie afgezet. En de mili taire afzetting bleef tot 's avonds 11 u. gehandhaafd, waut nog heel den dag bleef het druk in Brussel. Voor het koninklijk paleis hadden manifestaties plaats, die door de Duitschers werden uiteengejaagd. Vele arrestaties hadden in den loop van den gedenkwaardigen dag plaats. Des avonds moesten alle openbare lokalen, bioscopen enz. ge sloten zijn. Te Antwerpen was het niet veel anders, gaat het blad voort. 's Morgens was het standbeeld van Leopold I, op het Mechelsch plein, tot aan den top toe, met een overvloed van bloemen bedekt. Ook voor het Koninklijk paleis, op de Meir, lag de stoep vol ruikers. Het volk was zeer opgewonden, en de Duitschers, welke aanhoudend pa trouilleerden, werden in de volkswijken op klinkende wijze uitgefloten Dinsdagavond reeds hadden de meeste Autwerpenaars van aoonyme zijde een verzoek ontvangen hun aansporende ter gelegenheid'van het nationaal feest hunne „top-hoeden" uit de kast te nemen, terwijl dames werden uitge- noodigd hun beste toilet voor den dag te halen. 's Anderdaags 's morgens waren alle winkels geslotende Antwerpsche be volking was uitgedost als op de groote feestdagen. Door de Kommandautur was ver boden om „op uitdagende wijze" de Belgische driekleur te dragen. De heeren vonden niets beter dan tusschen 't lint van hunne zwarte hoeden een rij roode en gele vulcan-lucifers te steken. Aldus waren de drie nationale kleuren vereenigd op eene niet uitdagende wijze. COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1