[binnenland. Landbouw. van tusschenhandelaars, die zich met elkaar verstaan bij de vaststelling van de prijzen. De minister was met hen in onderhandeling getreden en zij had den beloofd hun prijzen niet overmatig te verhoogen. Het ministerie van handel zal hen nu verzoeken, op gezette tijden hun prijzen mee te deelen en het zal die publiceeren. Tal van leden bleken echter geens zins gerust, dat dit middel van open baarheid zal baten en bij de derde lezing van het ontwerp zal over deze leemte nog wel veel worden gezegd, evenals over het ontbreken van eeir bepaling in het ontwerp, dat bestaande contracten en voor export bestemde steenkool buiten de wet vallen. Daarop is reeds bij de tweede lezing, die zonder stemming afliep, kritiek geoefend. N. R. Crt. De Engelsche soldaat Lonsdale heelt aan zijn vrouw uit Spandau, waar hij gevangen zit, een brief geschreven, waarin hij haar mededeelt dat zijn doodvonnis in 15 jaar gevangenisstraf veranderd is „Mijn 15 jaar", zegt hij „zullen gauw om zijn; nog maar 770 Zondagen. Niet veel. Ik tel alleen de Zondagenik heb geen tijd om mij met de werkdagen in te laten hel? het te druk om te tobben. Zoen de kinderen voor mij en laat hen nooit weten, dat hun vader zoo'n slechte man is, dat hij vijftien jaar moét zitten, omdat hij, uit zelfver weer, een klap heeft uitgedeeld." N. R. Crt. De Times meldt, dat er einde Juni 14 duikbooten te Zeebrugge waren. Drie werden door bommen getroffen en vernield. Een werd naar Hoboken teruggebracht, om herstellingen te ondergaan. De Duitschers hebben verder 3 duikbooten te Oostende. Ook zijn er torpedobooten uit Antwerpen naar Gent en verder langs de kanalen naar Zeebrugge gekomen. N. R. Crt. Niet alleen hebben meisjes getracht hen door wenken en knipoogjes tot zich te lokken, maar zelfs schuifdansen voor hen uitgevoerd. Dan wordt melding gemaakt van een briefje waarin „El- chen, Trudchen en Betty" groeten en kussen zenden aan alle Fransche krijgs gevangenen. N. R. Crt. Tengevolge van nieuwe verbete ringen in den dienst der spoorwegen is een directe verbinding tusscben Ber lijn en Rijssel over Brussel tot stand gekomen. De reis duurt nu slecht 17 uren. Dagelijks zal een trein loopen. Avp. Ook in Saksen heerscht op het oogen blik verbittering over de ongegronde sterke opdrijving van prijzen voor levensmidden, waaraan, meent men, iets moet gedaan worden. Weliswaar heeft de minister van binnenlandsche zaken onlangs in de Tweede Kamer den woeker in levensmiddelen als een misdaad tegenover het vaderland ge brandmerkt, doch dezejuiste voorstelling van zaken heeft niet kunnen beletten, dat te Dresden de prijs van melk nu wederom verhoogd is. De liter kost nu 28 en 32 pfenning per liter. Deze, vooral voor zuigelingen en arme lieden rampzalige opdryving van prys heeft te Dresden verontwaardiging veroorzaakt en ook in regeeringskringen bezorgdheid gewekt. De Deutsche Tageszeitung bevestigt, volgens berichten door haar ontvangen, dat de Bondsraad zal afzien van een verhooging van de maximumprijzen voor granen ter bereiding van brood. N. R. Crt. Volgens een mededeeling van den generalen staf hebben gevangenen van het 6de Oostenrijksche legerkorps, die gedurende de eerste dagen van Juli in de richting van Cholm in handen vau de Russen waren gevallen, positief ver klaard, dat de Duitschers te Rawa Russka 5000 Russische gevangenen hadden gefusilleerd. De soldaten, die met de versterkingstroepen waren aan gekomen, hadden een groot kerkhof gezien, waar deze slachtoffers begraven waren. W. R. crt. De Fransche krijgsgevangenen schij nen bij Duitsche meisjes erg in den smaak te vallen. Het general-commando te Stettin heeft althans een bekend making uitgevaardigd, waarin hij dreigt een einde te zullen maken aan de schaamtelooze wijze, waarop meisjes van 16—20 jaar de Fransche gevan genen, die in tabrieken te werk zijn gesteld, met hun gunsten vervolgen. Uitvoer van levende schapen. Sedert eenigen tijd ontwikkelde zich een vrij belangrijke uitvoer van geslach te schapen, bestemd voor de burger bevolking van België, voornamelijk van Brussel. In de laatste weken gebeurde het echter meermalen, dat, tengevolge van het warme weder, het vleesch in bedor ven toestand ter plaatse van bestemming aankwam. Van verschillende zijden, zoowel iu België als in Nederland, werd dan ook aangedrongen op het verleenen van vergunning tot uitvoer van levende schapen. Dit was de aanleiding tot treffing van een regeling, waarbij aan de commissie in zake de voeding van mensch en dier machtiging werd gegeven consenten tot uitvoer van levende schapen te verstrekken. Nauwelijks was daarvan in de Neder- landsche Staatscourant mededeeling ge daan, of een niet verwachte vloed van aanvragen richtte zich tot bedoelde commissie. De vrees was, niet ongegrond, dat, werd aan al die aanvragen voldaan, onze schapenstapel en daarmede onze wolvoorraad ernstig schade zoude lijden. Toch kon niet, zonder dat onbillijkheden werden begaan, aan den een wel en aan den ander geen verguuuing worden verleend. Daarom moest worden afgezien van het aanvankelijk voornemen om gele genheid te geven tot uitvoer van levende schapen. De grenzen blijven dus voor den uitvoer van levende schapen gesloten. N. R. Crt. len wij ons gesterkt in de hoop, dat Nederland een factor van beteekeuis zal kunnen worden in de pogingen, die eindelijk paal en perk zullen stellen aan de gruwzame menschen slachting en de woeste verdelging te land en ter zee. Dankbetuiging. Wolff seint officieel uit Berlijn Nadat onlangs de tweede uitwisseling van zwaargewonde Duitsche en Engel sche krijgsgevangenen via Nederland heeft plaats gehad met de meest wel willende medewerking van de Neder landsche regeering en 't Nederlandsche Roode Kruis, is aan beide door den keizerlijken gezant te 's Gravenhage een warme dankbetuiging van de Duit sche regeering overgebracht. M. Cv. Rogge en aardappelen, verreweg de belangrijkste akkerbouwgewassen, zul len waarschijnlijk geen ruimen oogst geven. De hooioogst was mede niet groot. De weiden zijn velerwege kaal. De zomergranen zijn door de droogte kort van stroo gebleven en met name de haveroogst laat te wenschen over. Hengstenkeuring. De prov. regelingscommissie van de paardenfokkerij in Zeeland maakt in het Z. Landb.blad bekend dat de verplichte keuringen van dekhengsten zullen ge houden worden Maand. 6 Sept. te Middelburg l1/, u nm Dinsd. 7 Woensd. 8 Donderd. 9 Vrijdag 10 Zaterd. 11 vm. Onze Neutraliteit. Het Centrum schrijft „Niemand heeft het recht Nederland van zijn onzijdigheid een verwijt te maken", verklaarde de Engelsche minister Churchill in het onderhoud, dat hij aan den Londenschen corres pondent der N. R. Crt. toestond, een verklaring, die hier te lande met begrijpelijke voldoening is ontvangen. Ook van Duitsche zijde wordt erkend, dat op onze neutraliteit geen a timer- king te maken valt, en zoo zijn de groote tegenstanders het althans op dit punt en in deze waardeering met elkander eens. Een overeenstemming, die te hooger moet worden aangeslagen, wijl over de beteekenis, welke onze neutraliteit voor de strydende partijen heeft, de mee- ningen weer uiteenloopen. Deze wederzijdsche erkenning heeft bovendien groote waarde voor de moge lijkheid dat ons land metterdaad werk zaam zal kunnen zijn voor het herstel van den vrede en het blusschingswerk van den atschuwelijken wereldbrand. Op de eerste plaats is daartoe noodig, dat men naar beide zijden het ver trouwen heeft gewekt in de correctheid van het eenmaal ingenomen neutrali teits standpunt. Wij bedreigeD niemand en worden niet bedreigd. En nu zelfs een Engelsch bewinds man in een verklaring, die blijkbaar door de geheele Regeering is goedge keurd, aan onze onzijdigheid in het openbaar recht deed wedervaren, voe- te Oostburg 8 te Kattend. 10 te Hulst 8 te B. op Z. 9V9 te Zierikzee 97s Aangiften voor deze keuring worden ontvangen tot en met den 15 Augustus 1 uur n.m. Stand der landbouwgewassen. I. Aan het overzicht van den stand der landbouwgewassen op 14 Juli 1915, is het volgende ontleend Evenals in voorgaande jaren werden ook nu weder in de maand Juni door de burgemeesters de gegevens verstrekt omtrent de in 1915 met verschillende gewassen bezette oppervlakte. Hoewel deze opgaven niet geheel met de later definitief vast te stellen cijfers overeen zullen komen, mag wel worden aange nomen, dat de afwijkingen van geringe beteekenis zijn. Groote verschillen tusscben 1915 en voorgaande jaren geven deze cijfers niet te zien. De belangrijkste zyn wel dë uitbreiding van de tarweteelt en het inkrimpen van den verbouw van rogge en suikerbieten. Omtrent den toestand van het weer I valt het volgende op te merken. Gemiddeld was over de geheele maand Juni de temperatuur overdag ongeveer 1° hooger en bet minimum des nachts 1° lager dan normaal. Nachtvorst kwam vrij veel voor, vooral op den lsten, 2den en van den 18den tot den 21sten. De neerslag was betrekkelijk gering. Gemiddeld bedroeg de maandsom ruim de helft van de normale hoeveelheid. Van den lsten tot den 7den en van den 12den tot den 22sten was het alge meen droog weer. Uitgebreide onweders op den 8sten, 9den, lOden, 23sten, 24sten, 25sten, 27sten en 30sten gingen plaatselijk van zware regens vergezeld. I'n het algemeen is het weer voor de ontwikkeling der gewassen niet gunstig geweest. Droogte en nachtvorsten heb ben veel kwaad gedaan. Door het ongunstige weer deed de onvoldoende stikstofbemesting zich verder sterker gevoelen dan anders het geval zou zijn geweest. Doordien de regen hoofdzakelijk aan plaatselyke buien te danken was, loopt de hoeveelheid gevallen regen en daar mede ook de stand der gewassen zeer uiteen. Tot dit laatste heeft ook het in verschillende mate optreden van AXEL, 23 Juli 1915. Eenigen tijd geleden is door eenige handelaren alhier een verzoekschrift ingediend om te verkrijgen, dat aan de Axelsche Sassing van Rijkswege een telefoon zou worden beschikbaar gesteld. Deze pogingen zijn in zooverre reeds met succes bekroond, dat bij de firma D. J. Oggel alhier bericht is ingekomen van den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegraphie, inhoudende „dat I naar aanleiding van bovenbedoeld ver- L zoek tegen half Augustus aanstaande r het gereedkomen van een publiek tele foonstation te Axel-Sassing kan worden tegemoet gezien." We vernemen, dat de telefoon aan gelegd zal worden in de herberg bij de Wed. J. van Doeselaar. De aanwezigheid van een telefoon op de Sassing zal voorzeker in eene groote behoefte voorzien, te meer waar deze wijk een half uur buiten onze gemeente van het postkantoor verwijderd is en er vaak heel wat bedrijvigheid aan het „Axelsche Kanaal" heerscht. De Te rritoriale Bevelhebber in Zee land waarschuwt de bevolking in Zee land voor de aangespoelde glazen ballen. I Deze ballen zijn niet geheel gevaarloosA wanneer ze breken gaat dit gepaard met eene geringe explosie door dat de ballen luchtledig zijn. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland enz. is het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan Jan Steen geboren 22 April 1882 Koopman wonende te Soest, nationali teit Nederlander, terzake het versprei- L den van opruiende geschriften onder T de militairen. Rémie Debruycker, geboren 3 Mei I 1890 te Gent, wonende te Selzaete, nationaliteit Belg, terzake het bevor deren van overtreding van het uitvoer verbod. M. Crt. Bij de herstemming voor 3 leden - van den gemeenteraad te Neuzen stem den 1241, van de 1568 kiezers. Gekozen werden de heeren L. T. van Hasselt (lib.) met 618, R. Nolson (lib.) mat 607 en A. de Bruijne (chr. hist, altr.) met 1*597 stemmen. Verder verkregen J. de Feijter (aftr. lib.) 592, H. van Wijck (a. r.) 523 en C. Wolfert (a. r.) 475 stemmen. t' Maandagmiddag heeft hier in den Ferdinanduspolder gemeente Koewacht een hoogst treurig ongeval plaats gehad. De 17 jarige landbouwersknecht J. van Regenmortel kwam na volbrachten arbeid met de beide paarden die de slede trokken huiswaarts. Op de slede lag de ploeg. Onderweg schrokken de paarden door het voorbijrijden van een automobiel. De knecht, die op een der paarden zat, viel er van en werd door het ploegijzer zoodanig gekwetst, dat hij voor dood bleef liggen. Aanstonds werd geneeskundige en geestelijke hulp ingeroepen, beiden kwamen te laat. De ongelukkige stierf onder hevige pijnen. Hij diende nog slechts acht dagen als knecht bij mej. de wed. D. v. d. Vijver. Tem. crt. Woensdagmorgen ongeveer 6 uur daalde in een bietenveld in den Van Wuijckhuisenpolder, onder de gemeente* Hoek, een tweedekker, no. 678, van Engelsche nationaliteit, bemand met 2 personen, nl. de heeren R. F. B. Hunt, kapitein en F. H. Jackson, luitenant, beiden van het Koninklijke vliegers korps. Naar we vernamen waren zij dezen morgen te half vier ure opgestegen te St. Omer, voor het houden van een te die nad had een offi< in 1 was var sch een Hos het ma dat 1 bes dal nes dal kei En mi he hit wc zy pr va op E. sts K* ui R di ei vorstschade medegewerkt. Op de klei staan vooris de gewassen over het ge heel beter dan op de lichtere gronden, jj Ofschoon voor enkele gewassen de 1 sedert 14 Juli gevallen regen nog veel verkenningstocht. Zij hadden veel hin- goed zal kunnen maken, kan het oordeel j der gehad van koude. Door een defect over den oogst toch niet gunstig luiden. aan den motor waren zij genoodzaakt t stl Jt V! V)

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2