Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. ▼an bet front, waar de activiteit bij zonder was verhoogd (in België, bij Atrecht, in Champagne), blijft, wat algemeen beloop van het front betreft, alles bij het oude. In de groepeering van de bondgenootschappelijke strijd krachten schijnt al evenmin verandering te zijn gebracht, althans nog telkens kan men uit de verschillende berichten opmaken, dat de Belgen nog altijd in hun eigen land ageeren, de Engelschea ten Zuid-Oosten daarvan, bij Yperen en La Bassé vechten, terwijl de F rauschen hun legers hebben opgesteld langs het overige deel van het front. Ware het anders, zouden Engelsche troepen ook op andere deelen van het front staan, tusschen de Franschen in, dan had men dit ongetwijfeld al wel eens in Duitsche berichten aangetroffen. Het gevechtsfront der Engelschen schijnt inderdaad niet veel uitbreiding te heb ben ondergaan en men is geneigd zich al te vragenzou het leger zelf wel de meermalen, met veel ophef, aange kondigde uitbreiding hebben ondergaan Den 5den Juli heeft het geheele 3de Italiaansche leger een aanval gedaan ep het frout Görz tot aan de zee, welke aanval geheel is mislukt. Nadien zijn de aanvallen, zonder resultaat evenwel, dagelijks herhaald. De strook hierboven genoemd bedraagt pl.m. 20 K.M., als daar, zooals gemeld is, vier legerkorpsen zijn ingezet, bewijst het toch wel, dat het den Italianen daar ernst is. 's Vijands stellingen schijnen evenwel buitengemeen krachtig te zijn, gesteund als zij worden door Isonzo en Wippach en de hoogteruggen, die zich tusschen deze rivieren uitstrekken. Op het Oostelijk oorlogstooneel blijft het woord nog aan de Russen. Uit Weenen wordt getracht den tegenstoot der Russen tusschen Weichsel en Bug alle beteekenis te ontnemen, door aan te duiden, dat alleen een vooruitge schoven groep voor den aanval der Russen heeft moeten wijken. Voorts zegt dit bericht, dat het gebeurde zonder invloed is op naburige troepen en even min op den voor de Centralen gunstig blij venden algemeenen toestand. Avp. Men meldt uit Philippine Hoe gevaarlijk de electrische stroom langs onze Zuidergrens is, bleek Maan dag j.l. Vier Belgen zouden de grens overgaan nabij het Belgische dorp St. Margriet. Drie hunner wisten over de draadversperring heen te springen de vierde echter kwam tegen den draad aan en werd doodgeslagen. Hij heet L. Goosen en woonde te Assenede. Van andere zijde meldt men, dat Zondagavond ongeveer 11 uur 2 per sonen uit Burght (bij Antwerpen) te Nieuw-Namen beproefden de grens te passeeren. Aan een hunner gelukte dit, doch de andere, een zekere Antoon Noorthamer, die tusschen de twee draden wilde doordringen moest het met den dood bekoopen. M. crt. Bandennood. Er heerscht gebrek aan automobielbanden in on» land. De weinige bandenfabrieken kunnen het werk niet aan. Gebrek aan grondstof heerscht er niet, doch men mist de gele genheid, in de groeiende behoefte te voorzien. De fabrieken vervaardigen natuurlijk in de eerste plaats voor het leger. De particuliere orders worden in volgorde uitgevoerd, doch de vraag over treft zoodamg het aanbod, dat er thans reeds in vele bedrijven gebrek is aan banden. Men heeft de bestaande fabrieken reeds zooveel mogelijk uitgebreid. Thans is men aan het maximum-productievermogen gekomen. De bandennood zal dus, nu de voorraden op-gereden zijn, met den dag toenemen. De aflevering aan particulieren ge schiedt eer6t dan nadat er voldoende voor de militaire autoriteiten is vervaar digd. Voor de particuliere eigenaren van auto's, is het zeer moeilijk aan banden te geraken. Wat het huurauto bedrijf te Amsterdam betreft, nijpt de baodenDood reeds sterk zegt de Tel. Een maatschappij hier ter stede heelt reeds tweederde van haar aantal voer tuigen in de garage moeten opbérgen. En wat nog erger is, een gedeelte van he.t rijdend- en garage-persool wordt hier door in hun bestaan getroffen. Andere maatschappijen, die nog banden voorradig hadden, zijn langz/imerhand door haar voorraad heengeraafat, en moeten succes 8ievelijk eveneens de wagens van de straat af nemen, 't Is zoo sterk, dat, wanneer een wagen vóór z'n tijd de garage bereikt, de directsur en het personeel 'teerst naar de banden kijken. Immers één gesprongen band kan oorzaak zijn, dat de wagen binnen blijft en dechauf feur er de onaangename gevolgen van ondervindt. Sommige maatschappijen weten door kunst- en vliegwerk hun banden zoolang mogelijk »in leven* te houden. Enkele personen uit het taxi bedrijf, die we spraken, waren ontstemd over het dikwijls noodeloos »rijden en rossen* der militaire auto's. Deze moeten 'teerst banden hebbeo, behoeven niet zoo zuinig te zijn en slijten soms noodeloos banden. Konden er wat meer banden voor 't particuliere bedrijf overschieten, dan stonden er nu niet zoo veel chauffeurs op straat. Een ander wist ons nog mede te deeleD, dat Amerikaansche wagens, die hier gelost worden, hun banden missen. Dit gebeurt in Engeland, dat zelf maar al te sterk banden voor z'n militaire auto's behoeft. Indien de toestand nog eenige weken op deze wijze voortduurt, zal het over groote gedeelte der huurauto's Diet meer op straat verschijnen. Avp. Dezer dagen is bij een compagnie Jagers te Monster typhus geconstateerd, Zondag wareD vijf militairen overgebracht naar het militair hospitaal te Den Haag. Woensdag zijn alle manschappen der aangetaste compagnie met een anti typhus serum ingeënt. Voorloopig zullen geen verloven meer aan militairen van deze compagnie worden verleend. Er zal een kamp betrokken worden, ter ontsmetting van de kwartieren, waarin zij tot heden waien ondergebracht. Avp. Te Maastricht doet zich het onge woon verschijnsel voor, dat het wittebrood in overvloed te krijgen, is, zoo zelfs dat er meer dan honderdduizend kilo per week van naar België gaat, maldt het Hbld. Regeeringsbrood (het zoogenaamde kropbrood) is er mede volop, terwijl het zuivere roggebrood, wat vóór den oorlog daar ter stede het volksvoedsel was, thans niet meer of bijna niet te krijgen is. Dit zou nu heel natuurlijk zijn, als er gebrek aan rogge was. Maar even voorbij de grenzen der gemeente Maas tricht, bij de landbouwers in geheel Zuid Limburg, liggen de schuren zoo vol rogge dat ze hun nieuwen oogst niet kunoen bergen. Als veevoeder mag ze Diet ge bruikt worden als voedingsmiddel heb ben ze slechts een klein gedeelte noodig zoodat de boeren niets liever verlangen dan hun overtolligen voorraad aan de stad Maastricht van de hand te doen. Da scheepvaart te Maastricht is de laatste weken zoo druk, als ze nog nooit geweest is. Er komen handen te kort om de schepen aan de sluis bij de Maas brug te schutteD. Behalve de schepen van de American Commission for relief of Belgium, gaan al de schepen leeg naar de richting Luik, en geladen, in hoofd zaak met kolen, maar ook enkele met steeneD, komen ze alle terug. De steenen zijn voor Nederland, de kolen voor Duitscbland of België (Antwerpen en de Kempen). Ook gaan er dagelijks vaD de aanlegplaats bij het Stadspark booten met brood naar België. Het comité voor het Belgische Roode Kruis in Nederland heeft van een vrij gevig weldoener, die onbekend wenscht te blijven, een som van 15000 frank ontvangen voor de aankoop van een vol ledige auto-ambulance voor het oorlogs veld. Deze schenking doet het aantal van door naar Nederland uitgeweken Belgen naar het oorlgogstooneel gezonden ambu lances tot zeven stijgen. M. crt. Aangespoeld. Te Bergen bij Alk maar is een lijk aangespoeld, dat herkend is als dat van den zeemilicien-stoker W. J. van Holten, die behoord heeft tot de bemanning van de in het Brielsohe Zeegat vergane detensiesloep der marine. Te Hoek van Holland is verder aange spoeld 't lijk van den zeemilicien matroos, C. de Jong, die rot de bemanning behoord heeft. Avp. Het vreemde verschijnsel. Het merk waardige geval in oud-Delfshaven te Rotterdam, waarbij allerlei eetwaren een roode kleur hebben aangenomen, wordt inderdaad door bacteiiën veroorzaakt, aldus schrijft men aan het Hbld. Som mige bacterie-soorten verraden hare aan wezigheid door intensieve geuren andere geven licht van zich weer andere vormen kleurstoffen, zooals in dit geval. In het gewone leven heeft deze wonder bacterie (Bacillus prodigiosus) evenals nu in Rotterdam, ook vaak groote ontsteltenis verwektnu eens was het een bakkerij waar het deeg als met bloed overdekt was dan weer werden op een boerderij alle kazen met bloed bespat, en nam de melk een roode kleur aanelders ge schiedde dit met den inhoud van een stokvischpakhuisof een behanger zag zijn emmer met «plaksel* bedorven, enz. Vloesch. kaas, rijstebrij, eieren, melk, meelspijzen, kortom allerlei eetwaren vormen een vruchtbaren voedingsbodem. Het verschijnsel is dus algemeener dan de meesten wel weteo. In vele gevallen tracht men het natuurlijk te verheime lijken met het oog op het belang van »de zaak*. De mogelijkheid, dat deze bacillen zoo buitengewoon overvloedig optredeo, is het gev.olg van Iiud ongewoon snel voortplan tingsvermogen. Onder gunstige omstan digheden is een bacil na 20 min. in staat, om zich in tweeën te splitsen na nog maals 20 mip. doen deze beide hetzelfde en zoo gaat dit door. Verondersteld, dat de nakomelingschap van één enkele cel zich ongehinderd kon vermenigvuldigen, dan zou dit na 4 uur een getal opleveren van rnim 4000; "na 8 uur 16 000.000; na 12 uur 64.000.000.000; na 24 uur zou het een reuzencijfer vau ruim 4.000.000.000.000.000.000.000 bereikt wordeD. (Het juiste aantal moet zijö 4.722.366.482.869.645,213.696 rekenlief- hebbers mogen het coDtroleeren Het spreekt vanzelf, dat alleen de uiterste zindelijkheid hier helpen kaD. Geen eetwaren laten staan, opdat de won derbacterie geen gelegenheid vindt tot voortplanting. Voorts als 't mogelijk is, de ruimte uitzwavelen met het vaatwerk er in natuurlijk. Afwasschen onder des kundig toezicht met een sublimaat oplos sing, kort daarop gevolgd door eeoe af- wasschiug met creoliue hoyidend water. En ten slotte nauwkeurig acht geven, of het verschijnsel zich weer vertoont, om dan terstond weer de noodige maatregelen te nemen: Prof. dr. Poels te Rotterdam, die overigens nog niet in de gelegenheid geweest is, de besmette spijzen bacteriolo gisch te onderzoeken, en die dus geen definitief oordeel wil uitspreken acht het vrij waarschijnlijk dat men hier met den bekenden «bacillus prodigiosus* te doen heeft. Gevallen van roodkleuring door dezen bacil komen h. 1.1. wel meer voor. De bacil is aan de Rijksserum- inrichting in cultures aanwezig; zijn eigenschappen zijn uitstekend bekend. Hetzelfde vermoeden vyordt geopperd door prof. dr. A. Pulle, te Utrecht. De Gezondheidscommissie te Rotterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de rood kleuring op spijzen aan den Oost- koesdijk en de overblijfselen van de spijzen, waarop de roode kleur zich had vertoond, ter onderzoek in handen gestelp van haar medelid prof, dr. Poels, direc- teur van de Rijksserum-incichting, alhier. Uit hel onderzoek is gebleken, dat uitsluitend Bacillus Prodigiosus de oor zaak is van het optreden van de roode kleur. Ofschoon deze bacterie de spijzen waarop hij groeit voor consumptie ongeschikt maakt, behoeft men zich hierover niet verontrust te maken en kan dit micro organisme door een vou- dige reiniging inzonderheid met kokend water worden geweerd. Te Amsterdam had Maandag een dame een postwissel te verzending inge vuld aan eefi der schrijftafels in het postkantoor aldaar. Ter goeder trouw of veistrooid, had de dame haar porte- monnaie, die zij bij haar op de tafel had nedergelegd, daar laten liggen, terwijl zij zich met den postwissel naar een der loketten begaf. Toen het de dame binnen schoot dat zij haar portemonnaie op de schrijftafel had lalen liggen, spoedde zij zich naar die tafel terug, echter om tot de ontdekking te komeö, dat de beur» met haar inhoud, niet minder dan f 67. eD een ring, verdwenen was. Niemand had van het geval iels be merkt, tot op het oogenblik dat de besto lene verschrikt aan de omzittenden vroeg of men ook wist waar haar portemonnaie gebleven was De dader had zich intusschen uit de voelen gemaakt. Avp. Telegrafisch Weerbericht vau het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 17 Juli: Meest matige Zuidel. tot Westel. wind. Zwaar bew:olkt. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Zelfde warmtegraad. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 18 Juli 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. A Timmerman (van Ter Neuzen, Dankz.) Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. Verhage Oevenaar Nam. 2 ure Dhr. erhage Oevenaar 's Ai', 51/, ure Dhr. Verhage Oevenaar (van Meliskerke). Van 115 Juli 1915. Axel. Huw.-aangiften. 1. Luciaan Maria Antoon Reynaerts (van Temsche België), 67 j., jm. en Maria Leonora van Strijdonck, 48 j., jd. 2. Josephua Ludovicus Camillus Karei Gislenus Maria Casteel, 22 j., jm. en Jeanne Marie Berthe Willems, 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1. Jacobus van Rijsbergen (van Hoeven), 23j., jm. en Victoria Seraphina Groothaert, 22 j., jd. 15. Joseph Vereecken, 25 j.,jm. en Geertruida van Akker, 19 j., jd. Geboorten. 3. Adriana Marina, d. van Hendrik Joh. Hoebé en Adriana Geelboedt. Maria Debora, d. van Anthony Pladdet en Cornelia Dina Wiemes. >5. Neeltje, d. van Jacob Willem Bakker en Maria Maatje van Langevelde. 9. Frederik, z. van Pieter van Langevelde en Catbarina Verstrate. 15. Adriaan Marinus Cornells, z. van Marinus Dieieman en Elisabeth Catha rina Witte. Overlijden. 2. Johanna Mathilda van den Bulcke, 64 j., ecbtg. van Aloysius Cortvrieudt. 12. Jacob Hamelink, 57 j., echtg. van Pieternella Jansen. t «I

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2