No. 28, Woensdag 14 Juli 1915 31® *?aarg. 1 Nieuws- Advertentieblad ^3» voor Zeeuw.ch-VIaasd^ren F. DIELEMAS. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Tweede Oproep. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. DRUKKER—UITGEVER ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent A X E L vJ)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. öroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maai. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 4 Eere-VoorzitsterH.3L DE KONINGIN. Toen het Koninklijk Nationaal Steun comité, den 22en Augustus 1914, kort na zijne oprichting zich tot, het Neder- landsche Volk richtte, om de gelden te vragen, noodzakelijk voor de ver vulling zijner taak, is het in de ver- wachting op de offervaardigheid zijner landgenooten niet teleurgesteld. Aan zienlijke bedragen konden elke week door den penningmeester verantwoord worden. Dank zij in het bijzonder ook de hooge giften, die ons Comité uit Insulinde bereikten, kon dit tot heden voldoen aan de talrijke aanvragen om financieële hulp, die van alle zijden inkwamen. Thans, na 10 maanden werkzaamheid, zijn de geldmiddelen uitgeput. Wel is de economische toestand des lands na het uitbreken der crisis niet onbelangrijk verbeterd; wel Nzijn uit den aard der zaak tal van uitgaven, die het gezin van den werklooze des winters drukken, in den zomer niet noodig, maar toch zijn de eischen, die ook thans nog aan de kas van het Koninklijk Nationaal Steun comité gesteld worden, zeer vele zelts in deze zomermaanden moet dit weke lijks 80,000.— uitgeven. Zullen, dank zij het Rijkssubsidie, waarover het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité krach tens een pas aangenomen wet de be schikking heeft, in den eersten tijd geen ernstige financieële zorgen zijne bestuurderen drukken, toch meenen dezen thans opnieuw een beroep op de offervaardigheid hunner landgenooten te mogen doen. Met alle waardeering voor den ont vangen geldelijken steun zou het vooi hen toch zulk een groote voldoening zijn, indien dit subsidie slechts in ge ringe mate zou behoeven te worden gebruikt Niet alleen dat dit een verheffend bewijs zou zijn van den gemeenschaps zin der betergeatelden, een krachtig teeken van de eensgezindheid onzer natie, maar tevens zou dan de schatkist, aan welke toch in deze dagen zulke zware eischen gesteld worden, niet worden belast. In het bijzonder doen de ouderge- teekenden een beroep op de offervaar digheid van zoo menig industrieel, die, dank zij de hulp van het Koninklijk Nationaal Steuncomité of van een zijner organen, zijn bedrijf heeft kunueu voort- r zettenop de landbouwers en andere producenten van eerste levensbehoeften, die door het duurder worden van deze veel grootere winsten maken dan ge woonlijk, waardoor in het bijzonder de levenskosten dergenen, voor wie de steuncomités moeten zorgen, zoo be langrijk stijgen; op bezitters van fondsen (aandeelen in scheepvaartmaatschap pijen, in industrieële ondernemingen, enz.), welke in den laatsten tijd groote dividenden gavenin één woord op allen, die niet door de crisis getroffen zijn, ja, die zelfs tengevolge van deze een niet onbelangrijke winst gemaakt hebben. Met grooten aandrang noodigen onder- geteekenden hun landgenooten uit, hun gaven aan een der onderstaande adressen te zenden. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914: Mr. M. W. F. TREUB, Minister van Financiën, le Algemeene Voorzitter. F. E. POSTHUMA, Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, 2e Algemeene Voorzitter. De Commissie van Uitvoering Prof. Is. P. DE VOOIJS, Voorzitter van den Werkloosheidgraad, Voor- zitter. Mevr. H. v. BIEMA-HIJMANS, Presi dente van den Nationalen Vrouwen raad. jhr. Mr. W. Th. C. v. DOORN, Voor zitter van den Ned. Tuiubouwraad. J. VAN HASSELT, Voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid. J. R. SNOECK HENKEMAN3, Lid van de Algemeene Armencommissie. Mr. J. T. LINTHORST HOMAN, Voor zitter van het Nederl. Landbouw- comité. Prof. Dr. W. H. NOLENS, Lid van den Werkloosheidsraad. J. OUDEGEEST, Lid van den Werk loosheidsraad. A. S. TALMA, Lid van den Werk loosheidsraad. H. A. VAN 1JSSELSTEYN, Directeur Generaal van den Arbeid, Algemeen Secretaris. Giften worden ingewacht bij de Heeren Jhr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN, le Penningmeester, Koninginue gracht No. 35. W. 's JACOB, 2e Penningmeester, Nassau Ou werkerkstraat No. 8. Ook kan (le storting van bijdragen geschieden bij: de Directie der Neder landsclie Bank, hare Bijbank te Rotter ilain en hare Agentschappen 's Graven- liage, Dordrecht en Leiden, de Neder landsche Handel Maatschappij of hare Agentschappen te liott rdain en 's-Gra- venhage en de Administraties dei Dag bladen die zich tot het in ontvangst nemen van bijdragen beschikbaar heb ben gesteld en de door hunne Admi nistratie ontrangen bijdragen telkens zullen bekend maken. 's-Gravenhage, 10 Juli 1915. Nieuwe Uitleg 12. Westen een doorbraak uit te werken, zonder anders dan plaatselijk succes te boeken, en de Russen trachtten met zoo weinig mogelijk verliezen Galicië te ontruimen. De Italianen deden intusschen ver- geet8Che pogingen om in Oostenrijk binnen te dringen. Dit waren de vaste lijnen waarlangs gedurende de afgeloopen 2 maanden de toestand zich scheen te ontwikkelen. Sedert eenige dagen is dat anders geworden. Op het Zuidoostelijk front, langs Dujestr, Zlota Lipa en Boeg en ten Westen van die rivier, treedt van de zijde der centralen geen initiatief meer aan den dag. Ten Oosten van den Weichsel, bij Krasnik, verdedigt Jozef Ferdinand zich met groote moeite tegen de aanvallen van Russische ver sterkingen. De geweldige activiteit der centralen in Galicië en heel hun slag vaardigheid schijnt plotseling vervlogen want van een verplaatsing naar elders naar het Westen of het Noordoosten, is nog niets te bemerken. Is het deze die wordt voorbereid, of verzamelen de centralen, ziende hoezeer de Russen zich hebben versterkt, krachten tot een nieuwen aanval in het Zuidoosten, groot genoeg om ook nu nog de Russen ach teruit te drijven? In alle geval beleven wij een tijdperk van overgang, hetzij de toestand zich, na een kort tijdperk van rust, volgens dezelfde lijnen als in de afgeloopen maanden verder zal ontwikkelen, hetzij het krijgsbedrijf een geheel ander aan zien zal aannemen. In het Westen onbeteekenende ge vechten, behalve fn de Vogezen, waar de Franschen door de herovering van de hoogte tusscben Fontenelle en Lau- nois een aardig plaatselijk succes hebben behaald. De toestand is daar nu weer als vóór den 22sten Juni. M. R. Cit. behalve artilleriegevechten, met name in het bosch van Aprémont, in het Bois le Prêtre en in Fontenelle, waar de Duitschers geen tegenaanval deden en zich bepaalden tot het bombardeeren, tot tweemaal toe, van de verloren stel lingen. Een telling van de Duitsche gevan genen, gemaakt in het gevecht van den 8sten, geeft een totaal van 881, onder wie 21 officieren. Fransche vliegtuigen hebben gisteren de stations van Arnaville en Bayonville en de militaire barakken te Noroy be stookt. Zij wierpen 22 bommen en 1000 pijlen. OE OORLOS. In de laatste twee m tanden vertoonde het krijgsbedrijf eenige vaste lijnen. Krachtig offeusief van de centralen in Galicië. Daarentegen in het Westen een uitsluitend verdedigende houding van de Duitschers. Da Franschen en Eigelschen tracht ten van de omstandigheid, dat Duitscb- land zijn voornaamste krachten elders gebruikte, te profiteeren door iu het Omtrent de krijgsverrichtingen ont leenen we aan de N. R. Crt. de volgende Telegrammen. PARIJS, 10 Juli. (Havas). Officieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur: In de streek ten N. van Atrecht zijn eenige pogingen tot aanvallen van de Duitschers tegen de Fransche stellingen aan den weg Angres—Souchez afge slagen in den nacht van 9 op 10 dezer. De Duitschers gaan voort met de beschieting van Atrecht, met granaten van groot kaliber. In het Doolhof gevechten met hand granaten, zonder wijziging van het front aan een van beide zijden. In Champagne is aan het front Per- thes-Baauséjour tusschen de hoogte 196 en het fort een Duitsche aauval door het vuur van de Fransche infauterie en artillerie met gevoelige verliezen gekeerd. In Lotharingen hebben de Duitschers met een bataljon da Fransche stellingen te Leintrey aangevallen. Zij werden afgealageu. Niets van beteekeuis aan het overige front. In den nacht van 9 op 10 dezer, BERLIJN, 10 Juli. (Wolff). Officieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Gisteren is er aan het geheele front weinig gevochten. Drie aanvallen van de Franschen by Lauuois, aan de zuidelijke helling van de hoogte 631, en bij Ban de Sapt mis lukten reeds in ons artillerie-vuur. Vaunacht hebben wij in Champagne een vooruitspringende Fransche loop graat, ten N.W. van de hoeve Beausé- jour, bestormd. Naar het Oosten toe daarop aanslui tend hebben wij eenige mijnen met succes laten ontploffen. Tusschen Ailly en Aprémont zijn op zich zelf staande gevechten op korten afstand geleverd. In het Bois le Prêtre hebben wij door een voorwaartsche beweging onze nieuwe stellingen verbeterd. Sedert 4 Juli zijn in de gevechten tusschen Maas en Moezel 1798 gevan genen gemaakt, o. w. 21 officieren. Bovendien namen wij 3 kanonnen, 12 machinegeweren en 18 mijnwerpers. Bij Leintry, ten O. van Lunéville, zijn nachtelijke voorwaartsche bewe- gingen van den vijand tegen onze voor posten afgeslagen. ST. PETERSBURG, 9 Juli. (P. T. A.) Mededeeling van den generalen staf In de buurt van Sjawle, ten Westen van de Njemen, op het front van de Nare w en links van den Weichsel geen verandering van beteekenis. De vijand heeft in de buurt van het dorp Brzostowo, stroomafwaarts van Ossowiec,- getracht een brug over de rivier te slaan. Onze aitillerie ver nietigde de brug bijna geheel en onze patroeljes vernietigden wat er nog van over was. Aan de Pisa maakten wij ons meester van een vliegtuig. Op den sector Jeduoro3iec--Przasnysc levendig artilleriegevecht en op zichzelf staande ontmoetingen. In de streek van Boliraow, bij het dorp Humin, is de vijand, die onze stelliageu met verstikkeude gassen aan viel, nergens vooruit kuunen komen. Teu Zuilen van Lubliu heeft ons offensief zich uitgebreid over de heels streek va a de samenvloeiing van de Podlipe en Wyznica tot een beek be zuiden Bychawa. De vijand tracht, al terugtrekkende, ons tegen te houdenbizonder hevigen

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1