Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. P U BLICAT I E. eenig geld had verzocht, „omdat hij zich anders genoopt zou zien diDgen over de ramp bekend te maken, die niet tot eer strekten van de reederij, noch tot eer van de Britsche Admiraliteit." De voorzitter, lord Mersey, vroeg nu aan getuige ot deze van plan w as ge weest om, indien hij geld had gekregen zijn mond te houden. Neen zei getuige ik zou toch hebben gesproken. 't Spijt mij merkte nu lord Mersey op maar ik geloot u niet. Marichal werd wel boos, maar Mersey bleef erbij dat hij den ander voor een leugenaar hield. De gezagvoerder van de Lusitauia werd door den president nog eens pertinent ondervraagd over de quaestie of er Ganadeesche troepen aan boord waren geweest. „Niet een" was 't met beslistheid gegeven antwoord van kapitein Turner. N. R. Crt. In een interview, dat de kroonprins van Beieren had toegestaan aan een verslaggever van de New York Times had de geïnterviewde prins o. m. ver klaard, dat 50 pet. van de granaten die de Fransche artillerie verschoot in de Ver. Staten waren vervaardigd. Thans wordt vanwege hetdepartement van oorlog te Parijs bekend gemaakt, dat noch thans, noch te eeniger tijd sinds het beginvan den oorlog, door de Fransche artillerie granaten uit de Ver. St. zijn verschoten. N. RCrt. Een reeder schrijft in de Times naar aanleiding van het torpedeeren van de Armenian dat de pers zoomin als het groote publiek de ernst van dit geval schijnt te begrijpen. Een duikboot die twintig knoopen loopt is een bedreiging van de Engelsche koopvaardijvloot, waarover men niet licht moet denken. In reederskringen is men verbaasd, dat de admiraliteit een schip als de Armenian met zoo onschatbare lading in de ge vaarlijke zone laat komen zonder het te doen eskorteeren door torpedojagers. N. R. Crt. Granville Fortescue van de Daily Telegraph is van een reis door Servië te Sofia aangekomen. Hij seint dat de oogst in oud Servië prachtig staat en dat alle man, die in het leger gemist kunnen worden, bezig zijn op het land In nieuw Servië zijn de vooruitzichten niet zoo goed. De gezondheidstoestand is aanmerke lijk verbeterd. De typhus is met de komst vau den zomer snel verminderd en komt nu maar weinig meer voor, ofschoon de bevolking zich aan sanitiare voorschriften weinig of niet stoort. De kampen der Oostenrijksche krijgs gevangenen zijn over 't algemeen goed ingericht, maar ook daar laat de hygiëne te wenschen. -V. R. crt. Naar aan de N. R. crt. wordt mede gedeeld ligt de voor den mond der Eems verongelukte Duitsche duikboottusschen Rottum en Borkum, op een diepte van 35 M. Vermoedelijk is het de U 30. Perso neel en booten zijn uit Wilhelmshafen vertrokken, om te trachten hem te lichten, waarin zij, naar men vermoedt wel zullen slagen. Nader kan worden bericht, dat nadat de duikboot gezonken was, in allerijl duikers er heen werden gezonden, die constateerden dat er nog leven in de boot te bepeuren was. Er was op dat oogenblik echter geen middel tot redding zoodat de geheele bemanning op 3 na is omgekomen. Omtrent een zeegevecht in de Oostzee tusschen Duitsche en Russische oorlogs schepen meldt men van Duitsche zijde Op den terugkeer van de voorposten stelling, stiet op 2 Juli te 6 u. v.m. een deel onzer lichte Oostzeestrijdmacht, die overeenkomstig de opdracht, in verspreide orde voer tusschen Gothland en Windau bij nevelachtig weer op Russische pantserkruisers. Er ont stonden afzonderlijke gevechten, waarbij onze zwakkere strijdmacht trachtte den vijand binnen 't bereik van haar steun punt in 'n ernstig gevecht te wikkelen. Bij het verdere verloop van de afzonder lijke gevechten is het de „Albatros niet mogen gelukken aansluiting met de andere strijdkrachten te verkrijgen. Na een hevig gevecht tegen 4 pantser kruisers dat 4 uren duurde en dat tot in de Zweedsche wateren werd voort gezet, moest de „Albatros" tengevolge van vele treffers in zinkenden toestand bij Oestergarn, Gothland op bet strand gezet worden. Er waren 21 dooden en 27 gewonden, welke laats ten door de Zweedsche bewoners liefderijk wor den verpleegd. Arp. AXEL, 6 Juli 1935. Wij vestigen de aandacht der belang hebbende lezers op de dienstregeling van de lijn Mechelen—Ter Neuzen. Daarin zal men zien, dat er reisge legenheid bestaat tot Brussel toe. Vanaf Temsche gaat de reis dan per buurt spoor over Antwerpen en Londerzeel. Deze dienst treedt 8 dezer in werking. Vooral wordt ook de aandacht gevestigd op de veranderde uren van aankomst en vertrek. Bij A. de Zwarte te Hoek, waar het in 'den laatsten tijd verschillende malen brandde, brak Zaterdag wederom door tot nog toe oubekende oorzaak brand uit. Een schuurtje met inboedel werd een prooi der vlammen, terwijl het aangrenzende woonhuis door het ontreden der brandweer gespaard bleet. M. crt. Door Ged. Staten van Zeeland is besloten dat in 1915 de jacht op water wild wordt geopend op Maandag 19 Juli behalve' in Zeeuwsch Vlaanderen voor eene strook van 5 K.M. breedté langs de Belgische grens, in Walcheren voor een strook van 3 K.M. breedte langs de kust en in Zuid Beveland ten Oosten van eene lijn vanaf het stoomgemaal van Kattendijke tot paal 10 aan den Zeedijk bezuiden Biezeliugen. De heer L. Colsen, rijksveearts te Terhole, reed voor pleizier eens met een Belgische automobiel, waarvan het mecanisme op andere wijze werkte dan van de zijne. Ter oorzake daarvau deed hij bij het draaien nabij Rustwat eene verkeerde manoeuvre, met het gevolg, dat de auto met snelheid den weg afliep, over de tramrails en tegen eene hoogte op vloog, den dijk aftuimelde, een boompje afknapte, en eindelijk gnnsch omge keerd, dus met de wielen omhoog, onder den dijk terecht kwam. De zoon van den smid v. d. Velde aldaar, die op de treeplank staande, meereed, was tijdig er afgesprongen, terwijl 't zoontje van den wagenmaker De Theye, eveneens van Terhole, die in het voertuig zat, door de snelle buiteling van de automobiel zoo'n salto mortale maakte, dat hij eenige meters over den sloot in de klavers terecht kwam, maar boven verwachting met den schrik vrijkwam. Doordat de heer Colsen vóór het stuur zat, had hij niet er uit kunnen springen, en lag nu onder de auto, die gelukkig op de beide kanten van den smallen sloot was blijven hangen, zoodat hij niet ouder het zware voertuig werd verpletterd, en nog kracht genoeg bezat, om met behulp van toegeschoten per sonen er onder uit te kruipen. Dadelijk werd hij met eigen automobiel naar huis gehaald.en was bovendien de ge neesheer aanwezig, die het breken van een paar ribben en zware inwendige kneuzingen constateerde, die buitenge woon hevige pijnen veroorzaken, doch bij beeft gegronde hoop dat de heer Colsen zal herstellen. M. rt Ouder Aardenburg is Zondag bij het zwemmen verdronken de21 jarige L. Lazóen van Maldegbem, die verblijf hield te Oostburg. M. crt. Zaterdagmiddag is te Sas van Gent te halt één, op een aardappelveld een tweedekker, bemand door twee Engel sche officieren, geland wdgens defect aan den motor. Het toestel was een Fransche twee dekker. De officieren hadden boven Belgisch grondgebied verkenningen ge maakt, toen hun toestel boven Gent door een kogel werd getroffen, waar door de motor defect raakte. Zij werden naar de richting van Sas van Gent gedreven, waar zij genoodzaakt waren te landen. Daar zij echter in de meening ver keerden nog steeds boven Belgisch grondgebied te zijn, lieten zij op eenige honderden meters hoogte hun benzine reservoir geheel leeg loopen en staken, zoodra zij geland waren, hun toestel in brand. De tweedekker werd geheel vernield. De officieren worden geïnterneerd. De namen van de Engelsche officieren zijn A. G. E. R. Meakin en A. F. P. Adams. N. R. Crt. voor Clinge 26 Augustus; voor St. Jansteen 27 Augustus. Rapenburg voor Bo"chkapelle 30 Augustus des namiddags voor Hengstdijk 33 Augustus des voormiddags voor Stoppeldijk 31 Augustus. Graauw en Langendam 1 September. Kloosterzande voor Hontenisse en Ossenisse 2 en 3 September en 4 September des voorm. Op de classicale vergadering der classis IJzeudijke werd de w ijziging art. 14 alin. 1 Algemeen reglement met algemeene stemmen aangenomen, even als de wijzigingen van art. 15 alin. 4 van hetzelfde reglement en art. 59 van het Reglement voor opzicht en tucht. De vrijstelling van een gedeelte van het examen voor godsdienstonderwijzer aan candidaten in de theologie werd aangenomen met 37 tegen 2 stemmen. Het synodale voorstel tot schrapping van „geest en hoofdzaak" werd met overgroote meerderheid 31 tegen 8 verworpen. Hetzelfde lot onderging met 37 tegen 2 stemmen het voorstel om het candi- daats-examen in de theologie van de Amsterdamsche Universiteit geldig voor de Ned. Herv. kerk te verklaren. Met algemeene stemmen werd aanvaard de wijziging van art. 25 Reglement op het examen, waarbij de examinandus meer dan drie maal proponents examen mag doen. De wijziging in art. 6 Reglement op de diaconiën werd verworpen met 31 teg^p 8, van art. 20 met 24 tegen 15 stemmen. De wijziging van art. 27 werd met algemeene stemmen aange nomen, evenzoo de aanvulling van art 7 Reglement op de kosten. Het Reglement voor kerkelijk opzicht en tucht verwierf alle stemmen, het reglement op het beheer 30 voor, 9 tegen. Herbenoemd werd tot lid van het provinciaal kerkbestuur, ds. Timmer man te Ter Neuzen, als zijn secundus ds. R. Meedwenberg te Breskens. Als leden van het classicaal bestuur werden herkozen ds. Hugenholtz te Axel, ds. v. d. Vlucht, te Zuidzande en de heer J. Wisse Jzu. te Zaamslag, als hunne secundi ds. J. N. Pattist te Aardenburg en ds. M. J. Beukenhorst te Sluis, terwijl in de vacature J. Noest te Sluis be noemd werd H. A. Cysouw te Groede. M. Crt. H E R IJ K. De herijk der maten en géwichten in 1915 voor de hierna vermelde ge meenten zal plaats hebben op de vol gende dagen Neuzen Neuzen 5, 6, 7, 8, 9 en 12 Juli. Sluiskil 13 Juli. Hoek 20 Juli. Sas van Gent voor Philippine 21 Juli; voor Sas van Gent 22 en 23 Juli eu 24 Juli des voormiddags. Westdorpe 3 Augustus. Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Overslag 4 Aug. Zaamslag 5 en 6 Augustus. Axel voor Axel 10 Augustus des voorm. 11, 12 en 13 Augustus en 14 Augustus des voorrniddag8 voor Koewacht 10 Augustus des nam. Hulst voor Hulst 23 Augustus des namiddags 24 en 25 Augustus Van 1 tot en met 30 Juni. Iloek. H uwelijks aangiften. 21. Ma- rinus Karelse, 25 j., jm. en Janna de Meester, 23 j., jd. Geboorten. 3. Hendrik en Krijn, zonen van Cornelia Riemens en Alida Pladdet. 11. Catharina Cornelia, d. van Framjoia de Jonge eu Elizabeth Wolfert. Paulina, d. van David'de Groote en Maria Meeusen. 22. Christiaan, z. van Levinus Mechielaen en Magdalena Bakker. 23 Willem, t. van Jacobus Seheele en Tanneke d« Kraker. 29. Mechelina, d. van Corneli» van Tatenhove en Janna Catharina van Hermon. Overlijden. 9. Abraham van Hoorn, 7 m., z. van David en Krina Vinke. 17. Een als levenloos aangegeveu kind van het mannel. gesl., van Jan Bolleman en Neeltje van Cadzand. 18. Janna van Hoeve, 72 j., wed. van Levinus Seheele. 29. Jan Maas, 5 j., z. van Daniël en Janna Riemens. Overslag. Geboorten. 28. Andreas, z. v. Désiré Bei nardus de Coene en Corali van Hoecke. Agnes Amelie Marie, d. van Theophilcs Baecke en van Juliana Maria de Cock. 30. Adrienne Johanna, d. van Augustus Bernardus de Coninck en Elisa beth Maria de Meijer. Zaamslag. Huwelijks aang. 1. Johan Adriaan Wisse, 25 j., jm. en Suzanna Maria Stoffels, 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10. Marinus Seheele, 23 j., jm. en Maria Hamelink, 24 j., jd. 17. Johan Adriaan Wisse, 25 j., jm. en Suzanna Maria Stoffels, 25 j., jd. Geboorten. 1. Maatje, d. van Hermanus Jan Riemens en Leijntje Seheele. Leentje Marina, d. van Jan de Bruijne en Lourina den Engelsman. 3. Johannes, z. van Cornelis Hofman en Meehelina van Fraeijenhove. 5. Pieter, z. van Michiel 'Cornelis Wilhelm en Adriana Wilhelmus. 12. Geertruida Willemina, d. van Jan Cornelis Verlinde en Neeltje Aldertha Vlaander. 17. Adriana Jacoba, d. van Adriaan Hamelink en Geertruida Goosen. Pieter Hubregt, z. van Pieter Maarten Geelhoedt en Cornelia Moerman. 19, Franciscus, z. van Alphoosus Mintiéns en Paulina Catharina van den Vijver. Overlijden. 15. Pieter Egbert Bakker, 17 j z. van Jan en Elizabeth Hamelink. 25. Johanna Florus, 48 j., echtg. van Joos den Hamer. Tern. crt. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staats blad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) Stelt bij deze de navolgende veror dening vast Artikel 1. Op Woensdag, den 7cn Juli 1915, en zoo noodig volgende dagen, alsmede op Woensdag, den 14en Juli 1915, eu zoo noodig volgende dagen, zullen op de Westerschelde nabij Bath schiet oefeningen gehouden worden,gedurende welke het verboden is, zich te bevinden

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2