Kruiden Wijnazijn. Axel. Firma P. H. YEMU1ZEN. Waarschuwing. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. PUBLIC A TIE. Advertentien. Voor den inmaak! f 0 F. d. B., 18 j., Clinge, 3 dagen gevang. A. d. S., 40 j., Clinge, 3 dagen gevang. M. C., 60 j., Clinge, 3 dagen gevang. J. F., 20 j., Clinge, 3 dagen gevang. F. d. R., 44 j., Clinge, 3 dagen gevang. L. F. L., 24 j., Clinge, 1 week gevang. P. V., 40 j., Clinge, 1 week gevang. D. H., 20 j., Clinge, 3 dagen gevang. F. d. R., 44 j., Clinge, 3 dagen gevang. C. d. M., 53 j., Clinge, 3 dagen gevang. L. B., 50 j., Clinge, 3 dagen gevang. M. V., 62 j., Clinge, 3 dagen gevang. J. d. W., 37 j., Koewacht, 14 dagen gevang., allen met verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen. Men meldt uit Vlissingen aan de Avp. Vrijdag is het stoomschip »MeckleD- burg» der mpij. »Zeelaud« op de terug reis naar Vlissingen door twee Engelsche torpedojagers aangehouden en naar Enge land teruggebracht, op vermoeden dat van de boot af foto's genomen waren van de Engelsche kust. Alle hutten werden nagezocht. Een Engelschman had foto's genomen. De boot is hedennacht te lis singen aangekomen. Een confectiefirma te Rotterdam is naar de N. R. Crt. meldt, opgelicht voor een dertigtal costuums ter waarde van ODgeveer f200. Hiervan wordt verdacht een jongeman uit Amstelveen, thans te Amsterdam aangehouden en vandaar naar Rotterdam overgebracht. Op 16,17 en 18 dezer maand kocht hij achtereenvolgens bij de firma deze costuums op erediet en gat daarvoor wissels af, die hij valschelijk met den naam van zijn vader ondertee- kende, zeggende dat deze op den 21 sten zou betalen. Toen hij na dien datum nogmaals een costeum op erediet wilde koopen, kreeg men argwaan en stuurde dit costuum onder rembours naar zijn vader, die het niet in ontvangst nam en van den koop van de overige costuums niets wist. Daarop volgde de aangifte bij de politie. ---* Te Amsterdam is, naar het Hbld meldt, aan de gevolgen van eeu noodlot tigen val overleden dr. K. F. L. Kaiser> arts aldaar. Onweer. Te Drouwenermond is de bejaarde arbeider H., die van het land huiswaarts keerde, door den bliksem gedood. Vrijdagmiddag is de 22 jarige K. Kool, Donderdagmorgen met 14 dagen hooi bouwverlof thuis gekomen, te Lekkerkerk in het veld door den bliksem gedood. Zijn vader A. Kool en J. v. d Wouden Pz., die bij hem waren, werden bewuste- loos en waren Vrijdagavond nog uiet buiten gevaar. Te Swalmen is de ai beider Wijnen door den bliksem gedood. Te Oss werd de vrouw van den wissel wachter H. door den bliksem doodgeslagen terwijl zij aan tafel zat. Avp. Zaterdag is te Garnwerd (Gron.) het 2-jarige dochtertje van den heer J., dat op den straatweg aan het spelen was onder een wagen van een petroleum- maatschappij geraakt. In bewusteloozen toestand is de kleine per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar zij enkele uren na aankomst is overleden. N. R. Crt. In het z.g. Oostzanerkanaal onder de gem. Buiksloot is opgehaald het lijk van een naar schatting 35-jarig Chiuees. Handen en voeten waren vastgebonden, en de zakken van de kleeren waren gevuld met steenen. A. R. Cit. Een spoorwegongeluk. Vrijdagavond is trein 146 van de S.S., die om 9 u. 8 min. uit Zwolle in de richting Utrecht was vertrokken, even a voorbij de spoorwegbrug over den IJsel, bij Hattemerbroek, ontspoord. Van de reizigers zijn drie militairen ernstig gewond en is 1 militair, genaamd J. Snedema, en wonende te Sexbierum, gedood. Beide beenen waren hem afge koeld. De gewonden en de doode zijn Daar Zwolle overgebracht. De gewonden zijn B. Groeneveld uit Stedum, K. Vos uit Roodeschool en W. Toeter uit Daarle. Ook een katholiek geestelijke is ernstig gewond. Een der reizigers deelde aan het Hbld. het volgende mede >Het was een zeer lange trein, ik meen wel 20 waggons. Ik zat met mijn vrouw in een van de middelste waggons. Plot seling, we waren juist eenige minuten de IJselbrug gepasseerd hoorden we een vreeselijk gekraak en eenigeoogenblikken later stond de trein stil. Aan den waggon waarin ik mij bevond, viel niets te be merken en aan de tWee daarop volgende ook niet. De wagen daarachter was echter schuin weggereden, 't Was juist bij een wissel, Een noodgeschrei klonk uit den nu volgenden waggon. Deze lag plat op den grond en toen ik naderbij kwam waren de militairen veler hun ner hadden iu dezen wagon plaats geno men druk bezig hun kameraden uit hun benarde positie te bevrijden, 't Was een naar gezicht. Een van de jongens die naar buiten werd gebracht bleek reeds uit zijn lijden verlost. Kermend van pijn werden de anderen weggedragen. Men vertelde dat er nog een plat onder den wagen lag, doch dat viel op dit oogeD blik niet na te gaan. Betrekkelijk spoedig waren nog een aantal geneesheeren voornamelijk ofiicierpn van gezondheid ter plaatse die zooveel mogelijk hulp verleenden. Behalve de gedoode en de drie zwaar gewonde militairen, was nog een ander reiziger vrij ernstig gekwetst. Vele andere reizigers waren echter nog licht verwond, vooral door de gebroken glas scherven. Enkelen werden nog in Utrecht ver bonden.* Uit het bovenstaande zou dus blijken, dat het ongeluk zich ongeveer zou hebben toegedragen als indertijd dat bij Hoog halen. Een wagen wordt door den wissel op verkeerd spoor getrokken, een andere, daarop volgend, kantelt. De gedoode soldaat was J. Snedema, uit Engwierumhij overleed toen hij naar het station Hattemerbroek werd gebracht. Een heer wondde zijn hand doordat deze bij den sehok door een ruit sloeg. Deze reiziger was ook tegenwoordig bij het ongeluk te Hooghalen. Een tweede soldaat, die in een hoek van een der compartimenten van het derdeklasrijtuig had gezeten, werd ernstig aan het hoofd gewond, doordat juist op de plaats waar hij zat het volgende rijtuig tegen den omgekantelden wagen aan reed. Een anderen soldaat werd een voet ver brijzeld. Zooals gezegd zou het ongeluk te wijten zijn geweest aan verkeerden wisselstand. Even over de spoorwegbrug splitst de spoorbaan ziGh in drieën. Het derdeklas rijtuig moet op verkeerd spoor geloopen zijn, en door het trekken van de machine zijn omgekanteld. Het Hbld. vertelt nog dat de trein, waarmede het ongeluk gebeurd is, trein 146 van de N. C. S was, toevallig dezelfde waarmee anderhalf jaar geleden het spoorwegongeluk te Hooghalen plaats greep. Naar aanleiding van het ongeluk is de minister van Waterstaat dr. Lely verge zeld van den voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, den heer E. H. Stieltjes, ter plaatse geweest. Nader wordt nog gemeld De adjunct chef V. zou hebben verklaard, dat bet ongeluk aan hem te wijten is. Hij had den wissel te vroeg overgehaald, om den achter den sneltrein komenden locaaltrein gelegenheid te geven om voorbij te rijden. De man is radeloos. De hoofdlijn Zwolle—Utrecht, die door het ongeluk versperd was, is thans weer vrij. Men meldt uit Leiden aau de Avp In den afgeloopen nacht kwamen twee studenteD op eeu motorfiets aan den Rijnsburger weg in botsing meteen motor rijwiel, bereden door een sergeant, met het treurig gevolg, dat alle drie zwaar verwond werden. De toestand der stu denten, de heeren Kruytbosch en Van der Ven, is zeer ernstig. Avp. Bij de politie te Watergraafsmeer werd Donderdagavond aangifte gedaan door den bakker Hormeijer, wonende aan de Weesperzijde aldaar, dat hij tot de ontdekking was gekomen, dat uit een penantkastje, staande in een der boven kamers zijner woning, een beurs was ontvreemd, inhoudende ongeveer f 275. De politie stelde een onderzoek in en het bleek haar, dat die diefstal vermoedelijk was gepleegd door de gebroeders de R., wooende te Amsterdam, daar ter plaatse zeer ongunstig bekend staande. Uit het verder onderzoek bleek, dat die heeren met een drietal dames, allen voorzien van een buitenlandsche pas, deier dagen met een auto zich begeven hebben naar het buitenland. Hoe zij aan dien auto kwamen, is op heden nog niet bekend. Het onderzoek wordt nog steeds voort gezet. Td" ke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Zelfde warmtegraad. Bij een vechtpartij op den Nieuwen Dijk te Amsterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag een politieagent op dusdanige wijze mishandeld, dat hij per auto ziekenwagen naar het RinneDgasthuis werd vervoerd. Hij trachtte de vechtenden uiteen te jagen men gooide hem toen op den grond en schopte hem op het hoofd zoodat hij ernstig werd verwond. Later werd de bende met de blanke sabel uit eengejaagd. Op aanweziug van eenige personen is later een bank werker gearre steerd als verdacht vaD deze mishande ling. A. R. Crt. Men meldt aan de N. R Crt: Een geweldige woud en heidebrand is Vrijdag uitgebroken op de Wesendorter heide Meer dan 800 morgen met veel mooie boomen van 12 tot 40 jaar oud zijn reeds door het vuur vernield. Alleen in de vorstelijke bossehen, ter grootte van circa 200 morgen, wordt de schade, welke niet door verzekering is gedekt, geschat op 80,000 a 90,000 mark. In verschillende gemeenten woedt de brand nog voort. Honderden krijgsgevangenen moeten behulpzaam zijn bij het blus- schingswerk. Het lijk van den Engelschen mili tairen vlieger luitenant Warneford, die in de lucht eer Zeppelin bevocht en ver nielde, doch kort daarop bij een vliegon geval om het leven kwam, is naar Enge land overgebracht. Toen aan het station St. Lazare (Parijs) de wagon, waarin de kist was geplaatst, zou worden gesloten en verzegeld, viel eeu treffend incident voor. Een Engelsche dame vroeg en kreeg verlof bij den doode te mogen bidden. Haar eigen zoon is als vlieger aan het frot. N. R. Crt. De correspondent van Central News iu het Noordeo van Frankrijk vertelt een roerende geschiedenis. Generaal French was onverwachts ergens achter de linies gekomen en trof een jong territoriaal soldaat aan, die bezig was een brief te schrijven en daarbij aldoor snikte. Toen hij den opperbevelhebber zag trachtte hij zijn aandoening te verbergen, maar gene raal French wilde weten, wat hem scheelde. Hij zei toen, dat hij antwoordde op een brief van -zijn zuster, die hem had geschreven, dat zijn moeder plotseling gestorven was op het onware bericht, dat haar zoon op het slagveld was gevallen.' Het bleek ook, dat het gezin het Diet breed. Generaal French zond den jongen met drie weken verlof naar huis en gaf hem een flinke som om hem te helpeD de begrafeniskosten te betalen. »Uw moeder is in alle geval gestorven met de voldoening dat haar zoon zijn plicht had gedaan», zei French. N. R. Crt. De BURGEMEESTER van AXEL, waarschuwt de ingezetenen, ingevolge opdracht van den Territorialen Bevel hebber, met nadruk in 's Lands belang, om geen onnoodige mededeelingen no pens militaire aangelegenheden aan anderen te doen en die aangelegen heden in geen geval te bespreken met personen, die hen niet persoonlijk als van goeden trouw bekend zijn. Ten overvloede wordt nog herinnerd aan de artt. 98 en 272 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het mededeelen van gegevens omtrent zaken, waarvan de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, met zware straf wordt bedreigd. Axel, 26 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staats blad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende ver ordening vast Artikel 1. Een ieder, die in het bezit is van postduiven, welke niet tot z^jn eigen hok behooren, zal daarvan direct kennis geven aan den dichtst bijzijndeu Mili tairen Commandant, die deze duiven zal doen kortwieken. Artikel 2. Alia duivenhokken moeten den ge- heelen dag openstaan, terwijl geen duiven mogen worden vastgehouden in nesthokjes, of op andere verborgen plaatsen. Worden duiven vastzittende aangetroffen, dan worden zij in beslag genomen en aan mij opgezonden. Artikel 3. Alle vervoer van postduiven, met uitzondering van die, bestemd voor de wedvluchten en waartoe machtiging is verleend door den Directeur van den Rijkspostduivendienst, is verboden. Artikel 4. De Burgemeesters zullen van deze verordening onverwijld afkondiging doen en de duivenhouders in hun ge meente er mede in kennis stellen. Artikel 5. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, 28 Juni 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 30 Juni: Meest matige Zuidelijke tot Westelij -i I

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3