I I SPAA3BAHK. Hofstede, |j. S. SLUPII ETEN je beste adres} T E H UUR: groenten, vruchten, vleesch, visch en gevogelte. Zomer- S P R 0 Een Zenuw stillend HOFSTEDE. Te KOOP in Zuid-Holland Gemeenteraad van Axel. Geinen 2 d Nieuws. Advertentien. Rechtszaken. een PUIKE ÏI3 der rekening gekozen de heer H. J. 1 ichel- man te Vlissingen. Tot lid van het bestuur werd herkozen ds. J. H. Donner en gekozen de heeren A. Timmerman te Zierikzee, J. de Feijter te Zaamslag en J. Steketee te Heinkens- land. De geneesheer directeur der stichting Vrederust* hield daarna voor de ver- gadeiing een belangrijke lezing op het gebied der psychiatrie.M. crt PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 Juni 1915. Ned. Herv. Kerk. Vnnrm 9 ure L66fk6rk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet. Voorm 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. H. S. Bouma (van Hoogeveen). Gebouw Stationstraat. 9 ure Ds. H. S. Bouma (van Hoogeveen). 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 51/. ure. Leeskerk. Voorm. Nam. t Zitting van 22 Juni 1915. (Vekvolg). X. Verzoekschrift van H. Mussche alhier, om gedeeltelijk kwijtschelding van pacht van het zoogenaamd paarden- kerkhof. Adressant geeft te kennen dat een gedeelte van de grazing heelemaal plat geloopen is en daardoor geheel waarde loos is geworden dat het terrein voortdurend in het teeken van onveilig staat door de dage lijksche troepenbeweging zoodat adres sant niet in de gelegenheid is zijn vee I te doen grazen dan alleen des avonds en dan nog wel onder bewaking. Het advies van den gemeente-op zichter luidt eeue schadevergoeding toe te kennen vau 10. De Voorz. zegt dat billijk te vinden weshalve B. en W. voorstellen te be sluiten overeenkomstig dit advies. Dhr. De Feijter vraagt of de ge meente die schade moet lijden. Dhr. Smies komt het ook voor dat het Rijk die schade moet dragen, en zou Mussche naar het Rijk willen verwyzen. Dhr. Kruijsse zegt dat billijkheid hier vopr recht gelden moet, want volgens de pachtvoorwaarden moet Mussche fcjhet teu allen tijde aan de gemeente afstaan, indien zij het noodig heeft. Hij zon er echter voor zijn om het verzoek toe te staan en te trachten de 10 van het Rijk gerestitueerd te krijgen. Aldus wordt besloten. XI. Voorstel van B. W. tot het aanschaffen van een nieuw uurwerk. De Voorz. zegt dat allen er wel van overtuigd zullen zijn dat het tegenwooi dige uurwerk veel te wenschen overlaat en er heelemaal niet meer op te rekenen is. Hij beaamt wel dat het een weiuig i geschikten tijd is om wat nieuws aan te schaften, maar nu er toch eene lee ning moet gesloten worden voor een nieuwe motorspuit, zou het en passant samen kunnen gaan. B. W. hebben prijsopgave gevraagd aan den fabrikant van torenuurwerken Eijsboudts te Asten (Nd. Br.) en bevonden dat een uurwerk dat 8 dagen loopt kan geleverd worden voor 590. Hij vraagt of iemand daar over het woord verlangt. Dhr. Smies zou nog wat willen wach ten de tijdsomstandigheden in aanmer king genomen. We zouden er misschien niet lang genot van kunnen hebben. Immers we hebben het Zaterdag 8 dagen geleden gehoord. De Regeering schijnt er ook nog niet erg gerust op te zijn. Dhr. Kruijsse beweert dat, wanneer er iets hard noodig is in de gemeente het dan toch wel een nieuw uurwerk is. Alles kan gebeuren, ja maar waar de Regeering voorgaat om er op te wijzen dat de Nederl. Industrie moet in de hand worden gewerkt en niet mag worden benadeeld door terughou den van bestellingen als anderszins daar moeten wij inzien dat we hier niet zitten om de bevolking schrik aan te jagen. Hij gelooft niet dat een dei- raadsleden hierin een reden zal vinden om nuttig werk uit te stellen. Dhr. Smies zegt dat er al jaren met het uurwerk gesukkeld is, en waarom juist nu met zoo'n voorstel aan te komen. Dhr. Kruijsse zegt nog altijd te zijn teruggedeinsd voor te hooge prijzen. B, W. dachten altijd dat zoo iets 1000 zou kosten, maar nu is de prijs zoo vreeselijk meegevallen dat we er toe konden besluiten om een nieuw uurwerk aan te schaffen. Dit is zeker dat alle inwoners tevreden zullen zijn, wanneer het nieuwe uurwerk er zijn zal. Hoe- velen komen niet te laat voor den trein of veel te vroeg aan het postkantoor, en nu we toch een leening moeten aangaan voor aankoop motorspuit, waar om zou die dan niet een 600 hooger kunnen zijn Dhr. de Feijter We'zouden misschien in de gelegenheid zijn het salaris,van den klokkenist te vermindereu en dan zou de klok zich op 't laatst zelf betalen. Dhr. Kruijsse zegt dat het voorstel van B. W. zou luiden een achtdaags uurwerk aan te schaffen de oude wijzer- borden te behouden en daarop koperen cijfers te doen plaatsen, wat voor ieder bord 28 zon kosten de heele klok zou dus komen op 590 112 702. De Voorz. merkt nog op dat nu de klok 2 maal per dag moet worden op gewonden en dan maar 52 keer per JïUDhr. Kruijsse zegt dat niemand op den toren naar den trein kan gaan. Dhr. Smies zegt dat men dat nooit heett 'gekund omdat er geen minuut wijzer op is. Hij handhaaft zijn voorstel om nog wat uit te stellen. Dit voorstel wordt door dhr. Wolfert gesteund en daarop verworpen met 5 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Kruijsse, van Driel, de Fejjter, Lamaitre en P. Dekker, voor dhr. Smies, F. Dekker en Wolfert. Het voorstel van B. W. om een nieuw uurwerk aan te schaffen voor 702 wordt m. a. aangenomen. Dhr. Smies bleef buiten stemming. Omvraag. Dhr. Smies wil nog eens de aandacht vestigen op de rioleering in de Ooster straat op het einde van de Slijkstraat Hij zegt dat vroeger al eens meer te hebben aangeroerd maar er is nog mets aan verbeterd. Het riool onder de wal Noske zit vol en de 2 syphons die het water moeten slikken uit de Slijkstraat zijn te klein. Daardoor hebben die menschen daar en vooral P. Herrebout veel last van slagregens. De Voorz. zegt dat het daar een moeilijk punt is omdat bij slagregens daar het water van alle kanten toe stroomt. Dhr. Smies denkt wel dat er verbe tering kan worden aangebracht door de twee" kleine syphons even groot te maken als de daar liggende groote syphon. De Voorz. belooft nogmaals een onder zoek in te zullen stellen en sluit hierna de vergadering. Een treurig ongeluk heeft, naar de Tel. meldt, de familie G. te Amsterdam getroffen. De 27-jarige zoon was Woens dag met eenige dames, onder wie zijn verloofde, aan het zeilen onder Aals meer. Bij den terugtocht wilde dhr. -G. zich op sleeptouw doen nemen door ee.n motorboot. Bij het aanhaken sloeg hij over boord en verdronk. Avp Op den Biltschen straatweg reed een auto in volle vaart tegen een boom aan, waarna hij in het water langs den weg terecht kwam. De eigenaar van den auto, jhr. Van Asch van Wijck, uit I Utrecht, en de chauffeur kwamen met den schrik vrij, doch mevr. van Asch werd uit den auto geworpen en kwam op den weg terecht. Zwaar verwond en in bewusteloozen toestand werd zij per ziekenauto vervoerd. De auto is geheel ontredderd. VP Moordaanslag en zelfmoord. De 21-jarige J. S., vervoegde zich Dinsdag avond ten huize van de wed- L- te IJselstein, met wier dochter hij verkee ring had. De moeder gaf hem te kennen dat haar de omgang met haar dochter niet aangenaam was waarop S. vertrok en een uur later terugkwam. S. loste toen een revolverschot op de moeder en het meisje. Beiden zijn naar Utrecht overgebracht. Hun toestand is redelijk wel, hoewel niet zouder zorg. De dader die zich na het gebeurde van het leven trachtte te berooven is naar een kliniek overgebracht en aldaar overleden. Avp, Op de Haai lemmertrekvaart te Lei den is Maandagmorgen de 36 jarige artillerist J. G., doordat de paarden op hol sloegen, met het hoofd tegen een boom geslingerd. Vervolgens is hij door een stuk geschut overreden, waarbij de wielen hem over de borst gingen. In zorgvollen toestand is de man naar het militair hospitaal vervoerd. TV- -K- crt. Een hooier te Oldeboorn, driftig geworden, omdat een paard, dat hij moest ophalen, zich niet wou laten krijgen wierp met een hooivork en trof het dier zoo ernstig, dat het is gestorven. Wat de boeren verdienden De heer G. Schilthuis lid van Ged. Staten te Groningen, heeft Dinsdag in eeD redevoe ring over den ^graanhandel in verband met deD oorlog medegedeeld, dat de Groninger boeren in dit jaar alleen aan de Grouinger Beurs acht millioen gulden meer hebben verdiend dan onder normale omstandigheden. Avp. - Te Goch viel een Nederlandsche metselaar, met een bak kalk van een steiger. De verongelukte, overleed kort daarop aan de bekomen kwetsuren. Avp. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 26 Juni: Zwakke tot matige winden, meest uit Oostelijke richtingen. Veranderlijke bewolking. Kans op regen of onweer. Warm. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond bij liet overlijden onzer geliefde Dochter en Zuster ELIZABETH ADRIANA, betuigen wij onzen harteiyken dank, inzonderheid onzen dank aan de zang- vereeniging „Orecio' voor de inDige deelneming ons betoond. L. WIEMES en Echtgenoote en Kinderen. Axel, 25 Juni 1915. zelfs de grootste en donkerste verdwijnen door het gebruik van slechts één potje SPRUTOL. Alle goede drogisten in iedere plaats verkoopen Sprutol. In 't groot Pharm. Fabr. A. MIJN- HARDT, Zeist. middel, dat aan elke zenuwachtige toestand een eiude maakt, dat IJ kalmte en rust schenkt en een verkwikkende slaap, dat gejaagd heid en onrust doet ophouden is een koker M(jiihardt's Zcuuwtabletten. Per koker 50 cent, 3 kokers 1,40. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. In 't groot Pharm. Fabr. A. MIJNHARDT, Zeist. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 Juni 1915. J. B., 20 jklompenmaker te Clinge is wegens beleediging van een arabte naar veroordeeld tot 10 ot 10 dagen hechtenis. De heer mr. J. W. Zijlstra, rechter in de Arroudissements-Rechtbank te Middelburg is wederom voor een tijdvak van 2 jaren benoemd als rechter com missaris voor strafzaken in het airou- dissement. Rentevergoeding 3 °/o Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk VAN HEEL St Co. (Hoeksche Waard) met 13 H. A. Bouw en Weiland waarbij in pacht volgt ruim 10 H.A. Bouw- en Weiland. Alles bij elkaar gelegen bij tram en haven. Brieven aan KRUIJTHOFF en MOL HOEK, Koestraat 1, Rotterdam. ts AXEL jp VOOR voor het inmaken van Gr. ar. Vleescji

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3