k Binnenland. Terwijl 2 Engelsche marine vliegers met een vliegtuig op ruim 30 K.M. van het Engelsche iront op verkenning waren, werden zij door verscheidene Duitsche vliegers aangevallen. Het duurde niet lang, of de bestuurder werd in de kaak en den nek getroffen. Eerst werd hij flauw en verloor hij de macht over zijn vliegtuig, maar daarna herstel, de hij zich weer eenigszins en kou hij zijn vliegtuig weer in horizontalen stand brengen, dat zijn vlucht voortzette en achtereenvolgens door verscheidene Duitsche vliegtuigen beschoten werd. Hij werd nu door bloedverlies zwakker en zwakker en wist nauwelyks meer wat hij deed, maar de waarnemer reikte hem zwachtels aan en hielp zijn wond verbinden. Intusschen werd de waarneming voortgezet en de verken ning voltooid. De twee Engelsche officieren landden op hun punt van vertrek en brachten de inlichtingen mee waar zij op uit gezonden waren. De vlieger maakt het thans naar omstan digheden redelijk. N. R. Crt. Een mededeeling van de Britsche admiraliteit meldde 7 Juni, dat een luchtraid ondernomen was tegen de Zeppelinhal te Evere bij Brussel door twee Engelsche aviateurs en de hal door bommen in brand gestoken. Men wist toen echter nog niet of de loods een Zeppelin bevatte. Het Èbld. meldt nu, dat te Evere inderdaad een Zeppelin vernield werd. Zeven lange spoorwagens, vol met ver wrongen ijzerwerk overblijfsel van het luchtschip zijn naar Duitschland vervoerd. De New-York World publiceert een telegram van Karl Wiegand, een cor respondent die te Berlijn vertoeft en zijn nieuws via den Haag verzendt. Hij betoogt dat te Berlijn de autori teiten verschillend oordeelen over de Amerikaansche nota. Vrij algemeen was men verheugd over den vriend- •chappelijken toon waarin de nota ver vat is en hoopt men, dat Meyer Ger hard (de vertrouwensman die door dr. Dernburg naar Duitschland was ge zonden) te Berlijn de boodschap van de Amerikaansche regeering zal mee brengen, dat zij bereid zal zijn om, indien Duitschland aan zyn duikboot oorlog een ander karakter geeft of dat tenminste belooft, zich in verbinding te stellen met de Engelsche regeering, teneinde te verkrijgen dat die zich niet langer zal verzetten tegen den import van voedsel voor de burgerlijke bevolking van Duitschland. Voorts wees Wiegand er in zijn tele gram op dat de meeste Duitschers niet begrijpen, dat de Amerikanen het recht hebben tot munitie levering aan de bondgenooten, en dat vele Amerikaan sche leveranciers van wapentuig ook aan Duitschland zouden willen leveren als zij de goederen maar door konden krijgen. Wiegand vertelt in zijn telegram ook nog iets over een interview met Max- milian Harden. Deze geloofde niet, dat het om de Lusitania tot een oorlog tusschen Duitschland en de Unie zal komen. Echter verklaart Harden dat hij de juistheid van het Amerikaansche standpunt moet toegeven. Harden er kent, dat de Vereenigde Staten het recht en de plicht hebben hun wettigen handel en bet leven van hun burgers te verdedigen. Hy, Harden, beschouwt het in den grond boren van de Lusi tania als een fout, welke opvatting hem heel wat vrienden heeft geko3t. Maar een breuk met Engeland zou erger verlies zijn voor de Vereenigde Staten dan er met bestendiging van den duik bootenoorlog winst ware te behalen. N. R. Crt. Een van de vliegers verscheen ook boven Gent, waar hij hevig door de Duitschers werd beschoten, doch alle drie wisten te ontkomen. Turkije heeft volgens het Giornale d'Italia een aanbod aan Bulgarije gedaan. Na een stormachtige zitting van het comité »Eenheid en vooruitgang* te Kon- stantiuopel, zou de Turksche minister van biuneolandsche zaken Daar Philippopel zijn vertrokken om daar te onderhandelen met. een lid der Bulgaarsche regeering. Turkije zou bereid zijn tot onmiddellijken afstand van het gebied tot de lijn Enos Midia aan Bulgarije, waartegenover Bulgarije zich verplichten zou, tot het eiod van den oorlog toe een welwillende onzijdigheid in acht te nemen. Het aanbod is volgens het Italiaansche blad op aandrang van Duitschlahd gedaan. N. R. Crt. Order van den opperbevelhebber. Woensdag werd naar het HbldL. meldt, de onderstaande order van den opper bevelhebber van land- en zeemacht aan alle troepen voorgelezen De dagen van 16 en 18 Juni 1915 verlevendigen de herinnering aan de vóór honderd jaren door de voorgangers van de meeste Nederlandsche korpsen verrichte roemrijke daden tot bevesti giDg van het op 16 Maart 1815 gestichte Koninkryk, welke daden in de registers der mede 100 jarige Militaire Willems orde zijn geboekt. Op dezen merkwaardigen dag is het mij een behoefte mijne tevredenheid te betuigen aan de Nederlandsche krijgs macht, by den geweldigen volkenstrijd tot handhaving onzer onzijdigheid te zamen geroepen. De overwinningen van Quatre Bras en van Waterloo waren te danken aan de rotsvaste houding en de trouwe kameraadschap der verbonden troepen aan de zelfstandigheid onzer bevelheb bers onder aanvoeriug van den Prins van Oranje. Aan die voorbeelden ons spiegelende gebieden plicht, eer en belang, om tot behoud van 's lands aloude, dierbare vrijheid waakzaam, krachtig en gereed te blijven. Leve de Koningin I '8-Gravenhage, 16. Juni 1915. De Opperbevelhebber van Land- en- Zeemacht, get. Snijders. Grondwetsherziening. Naar wij vernemen zijn thans de voorstellen tot wijziging van de Grond wet door de Regeering bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Avp. Men seint vandeZeeuwsch-Vlaamsche grens aan de Avp Woensdagmorgen te half drie vlogen drie Engelsche vliegers boven Gondrade ten Zuiden van Gent, waar een Zpppeliu- loods staat en wierpen drie bommen. I EERSTE KAMER. Het eedswetje i3 gisteren in de Eerste Kamer met 23 tegen 17 stemmen, zui ver rechts tegen links, verworpen. In parlementaire en andere wel inge lichte kringen acht men het hoogst on waarschijnlijk, dat door de regeering politieke gevolgen aan de verwerping daarvan zullen worden verbonden. Avp Het gezantschap by den Paus. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de suppletoire begrooting van Buiten- landsche Zaken, betreffende de vestiging van een tijdelijk gezantschap\ bij het Vaticaan, de heereu Cremer, Van Lan- schot, v. d. Biesen, Van Lamsweerde en Laan. Naar de Avp. verneemt, hebben de afdeelingen zich slechts zeer kort met het onderzoek van dit wetsvoorstel bezig gehouden en kan de afdoening er van in openbare vergadering op een der eerstvolgende dagen worden tegemoet gezien. De bedoeling zou zijn, om, waar men zich zoo goed als algemeen aangesloten gevoelde bij de meening oer Regeering dat de instelling van het tijdelijk gezant schap noodzakelijk is, slechts een kort eindverslag uit te brengen, op 't welk de Regeering, zoo noodig mondeling zou kunnen antwoorden bij de zeer aanstaan de openbare behandeling. TWEEDE KAMER. Twee van de vijf afdeelingen der Tweede Kamer zijn Woensdag met het onderzoek der verschillende wetsont werpen gereed gekomen en de drie overigen zullen heden waarschijnlijk baar taak beëindigd hebben. Het verluidt, dat het wetsontwerp tol nadere uitbreiding van den Land storm, enz., bij meer dan een groep zeer ongunstig is ontvangen en dat overheerschend waren twee mee ningen, nl. dat dit wetsontwerp nooit anders zou mogen beschouwd worden, dan als een noodmaatregel, en voorts dat het ver heenreikt over den tijd voor walken dergelijken maatregel zou mogen strekken. Na de aanneming van het w.o. oplei ding asp. machinisten heeft de voorzitter medegedeeld dat de Kamer na het atdeelingsonderzoek van heden eenigen tijd op reces zal gaan. Hoe lang kon hij niet zeggen. Vermoedelijk zal het echter zijn tot in Juli. Avp. rydelyke opheffing uitvoerverbod van aardappelen. Het St.bld. No. 251 bevat een Kon. besluit van den 15den Juni houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van aardappelen. Engelsche officieren. Naar aanleiding vaD het bericht, dat Engelsche officieren, die in den laatsten tijd te Groningen zijn geïnterneerd, naar WierickerschaDs of Urk zullen worden overgebracht, meldt de N. R. Ct., dat bij de Britsche admiraliteit als algemeen beginsel schijDt te gelden, dat, ingeval officieren gevangen ge nomen of geïnterneerd worden, zij hun eerewoord, ten einde eenige meerdere vryheid te bekomen, niet mogen geven, dan na van de admiraliteit toestemming te hebben bekomen om hun parool te geven, dat zij niet meer aan de krijgs verrichtingen zullen deelnemen. Die toestemming was door de geïnter neerde Engelsche officieren, waarvan hier sprake is, niet verkregen. Vandaar hunne overbrenging naar Wierieker- schans of Urk, waarheen steeds geïnter neerde officieren, die hun eerewoord niet hebben gegeven, worden overge bracht. De nieuwe stadsvlag van New-York. Reuter meldt, dat de oranje-wit-en- blauwe vlag, onder welke de stad New- Yor (Nieuw-Amsterdam) in 1626 door de Hollanders gesticht is, op 24 Juni de officieele vlag van de stad zal worden. Op dien dag zal deze door de stad aangenomen nieuwe vlag 's middags om 12 uur op het stadhuis geheschen worden. Vele Amerikaansche geslachten teekent Reuter hierbij aan als de Roosevelts en de van der Bilts zijn uitvroegere Hollandsche kolonisten gesproten, en zoo bestaat er, uit ge voelsoverwegingen, begrijpelijke belang stelling voor de oude kleuren. De datum is ook van beteekenis, daar hij aan den 24sten Juni 1665 herinnert, toen de Hollanders de stad ten behoeve van de Engelschen ontruimden. Men weet, dat reeds vroeger gemeld is, dat de stad Amsterdam een vlag aan de stad New-York ten geschenke had gegeven wat, naar wij aannemen, d :n een vlag in de oude, nu nieuwe, kleuren oranje, blanje, bleu zal ge weest zijn. At. r. cr,_ AXEL, 18 Juni 1915. Bij het Gemeentebestuur alhier is ingekomen de goedkeuring van den Minister van Landbouw, enz., op de regeling, betreffende het verkrijgbaar S stellen van meel en brood aan ver minderde pryzen. Het aantal broodkaarten alhier aan de bakkers ter uitreiking afgegeven, bedraagt 300, rechtgevende tot het be trekken van brood voor 1500 personen. Maandag zal het brood verkrijgbaar zi^n. Blijkens een advertentie in dit nummer zal de Belgische minister van Kunst en Wetenschappen, Poullet, ook een bezoek brengen aan onze gemeente. Zooals vroeger is gemeld, heeft ZExc! reeds meer Zeeland bezocht. Waar het nu de bedoeling is van Minister Poullet, om de plaatselijke (Hollandsche) comité's dank te brengen voor wat ze deden in het belang der Belgen, daar kunnen we begrijpen, dat vooral ook onze streek niet ver geten kon worden. We vernemen, dat in eene vergade ring aan de Belgen gelegenheid zal worden gegeven om hunne belangen bÜ den Minister kenbaar te maken, terwijl ZExc. zelve zeer zeker zijn' landgenooten een woord van troost en bemoediging zal toevoegen Behalve in de gemeente Axel zal de Minister ook te spreken zijn in Hulst op aanst. Woensdagavond om 8 uur, en Donderdag daaraanvolgend te Sas van Gent om 11 uur vm. en te Ter Neuzen om 1 uur. Gisterenavond had ten overstaan van den heer C. van deD Broeke, bouw kundige alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: a. Timmerwerk A. P. Butler Axel, f 1105; J. C. Kaijser Zaamslag 1122; A. vau 't Hoff Axel ƒ1140; C Wisse Zaamslag 1193; A. P. Geerards Koe wacht 1265 en Th. Baert Koewacht 1315. b. MetselwerkP. de Jonge Axel, 1430 L. de Visser, Zaamslag, 1475 en P. Mannens Koewacht f 1615. c. Schilderwerk H. Harte 235 H. Hoebé 243 en C. B, Antheunis 248 allen te Axel. Timmer en metselwerk gegund aan de heeren Butler en De Jonge, schilder werk niet gegund. In de Dinsdag te Zaamslag gehou den raadsvergadering werd mededee- ling gedaan van een ingekomen plan van de N. Electra te VlissingeD voor het stichten en exploiteeren eener elec- trische centrale in die gemeente. Al vorens hierop verder in^te gaan, zullen inlichtingen worden ingewacht, die ge vraagd zijn in naburige gemeenten, waar dergelijke centrales bestaan. Het suppletoir kohier der hondenbe lasting w.erd vastgesteld op f 32 en dat van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs op 17.55. De jaarwedde van den telefoonhouder die f 200 bedraagt (en waarvoor blijkens schrijven van den inspecteur der poste rijen en telegrafie 125 voldoende wordt geacht) werd op voorstel van burge meester en wethouders, naar aanleiding van de meerdere werkzaamheden ont staan door het inrichten eener spreekcel verhoogd tot J 250. Een voorstel om de beslissing hierover aan te houden tot meerdere gegevens waren ingewon nen werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Aan den voormaligen gemeente-veld wachter en bode-concierge W. van Petegem werd als bijslag op zynpensioen in die betrekkingen resp. 23 en f 20 toegekend. De raad heeft vroeger, blijkens de nu gedaue mededeelingen den voorzitter opgedragen met den heer Van Petegem te onderhandelen en dezen te verzoeken ontslag aan te vragen, onder toezegging dat dan van gemeente wege hetgeen nog aaD zijn vol pensioen tekort kwam zou worden bijbetaald. M. crt. Te Hulst is in het Patronaatsge bouw een Belgische school opgericht, waar door Belgische onderwijzers les wordt gegeveu. Er gaan 36 jongens en 47 meisjes school. M. crt. In de week van 9 tot en met 1'5 Juni kwamen uit Zeeland ter kennis I van den centralen gezondheidsraad 2 4*

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2