21 31e Jaar 1 Zaterdag 19 Nieuws- en Advertentieblad voor Zccuwscli^Vlft^ndcrcn. F. DIELEMAN, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. OORLOG. zijn de Duitschers D E In. Galicië zijn de Duitschers en Oostenrijkers ten Oosten van de San een geducht eind in de richting van Letnberg opgeschoten. Von Mackensen heeft blijkbaar de periode van stilstand gebruikt, om de door de Russen gedeeltelijk vernielde verbindingslijnen achter zijn front te herstellen, de zware artillerie op te brengen en beter in gereedheid te brengen voor een nieuwe doorbraak. Deze" doorbraak is gelukt en met grooten Spoed is von Mackensen naar het Oosten voortgemarcheerd. Daarbij zat hij, naar de voorstelling die het Duitsche hoofd kwartier van de zaken geeft, den terug- trekkenden Russen zoo dicht op de hielen, dat dezen de tijd ontbrak om zich in opnemingsstellingen achter hun front te herstellen en opnieuw tegen stand te bieden. Zulks gebeurde ten Noordwesten van Jaworow, dat halver wege tusscheu Jaroslau en Przemysl ligt. Von Mackensen is voorts in Noord oostelijke richting Oleszyce genaderd, dat aan den spoorweg Jaroslau Rawa Ruska ligt, een 30-tal K.M. van eerst genoemde plaats. Het is weder het leger van von Mackensen, dat de grootste terreinwinst te boeken heeft. Zjjn vorderingen zijn van dien aard, dat zij voor dezen veld tocht, waarin het gaat om Lemberg en het deel van Galicië dat'aan gene zijde van San en Dnjestr ligt, den doorslag kunnen geven. Ter linkerzijde van von Mackensen staat aartshertog Jozef Ferdinand, die na de bezettiug van Sieuawa, stroom- afwaarts langs de San is opgerukt en daar Piscorowice heeft bereikt, 8 K.M. van de Russische grens. De doorbraak van von Mackensen en zijn daarop gevolgde opmarscb in de richting Jaworow, heeft ook de Russen, die ten Noordejf en ten Zuiden van Mosciska (ten Oosten van Przemysl) stonden, tot den terugtocht genoopt. Zij hebben zich naar de opnemings stellingen begeven, die ten Zuiden van Jaworow liggen en den toegang tot Grodek dekken. Deze stellingen sluiten zich bij die van Jaworow aan. Heeft dus inderdaad von Mackensen bij Jawo row deze tweede linie reeds geforceerd, dan is het de vraag of de Russen ook hier niet weder zullen teruggaan. Men mag hier naar den loop van von Mac- kensen's krijgsbedrijf' benieuwd zijn, aangezien daar niet alleen het lot van Lemberg, maar ook voor een goed deel de beslissing in den nu langs het heele Galicische deel van den Dnjestr woe denden slag van afhangt. Totdusver heeft hun tegenslag in het San gebied de Russen niet verhinderd om met succes bij Mikolajow (ten Zuiden van Lemberg), bij Zydaczow en bij Halicz aan de aanvallen van generaal von Linsingen het hoofd te bieden. Ook de aanvallen vau PflauzerBaltin, die verder stroomafwaarts staat, ontmoeten krachtigen tegenstand, terwijl in Zalesz- cyki, aan den Noordelijken oever van den Dnjestr, de Oostenrijkers de handen vol hebben met het afslaan van tegen aanvallen der Russen. In het hooge Noorden zijn de Duit schers met de bezetting vau het dorp Dauksze weer tot op ettelijke kilometers van Szawle genaderd. N. Ft- Crt. Volgens een mededeelins: van den Amerikaauschen gezant te Berlijn, heeft de Engelsche regeering aan den Ameri- kaanschen gezant te Londen verklaard dat de geredde manschappen der Duit sche duikbooten 8, 12 en 14, naar de algemeeue kampen voor krijgsgevan genen zullen worden overgebracht, en aldaar juist dezelfde behandeling als de andere krijgsgevangenen genieten zullen. Daarop heeft de Duitsche re geering onmiddellijk gelast dat de Engelsche officieren, die, ter vergelding voor de voormalige behandeling der gevangen duikbootbemanningen, in offi cierengevangenissen waren gezet, zon der verwijl naar de kampen voor krijgs gevangenen zullen worden terugge bracht, waar zij wederom zooals de overige krijgsgevangen officieren zullen wordeu behandeld. De Amerikaanscbe gezant is daarmee, onder dankzegging voor zijn bemoeiingen in dezen, in kennis gesteld. FV. R. Crt. Reuter seint uit Londen aan de N. R. Crt.: Het aanbod van vrij willigen arbeid in munitiefabrieken neemt steeds toe. Maandag hebben zich weer bijna dui zend menschen opgegeven om hun vrije Zaterdagsche en Zondagsche uren in de fab.ieken door te brengen. Lloyd George is tot algemeene vol doening als president vau een munitie brigade opgetreden. Baltour heeft zitting genomen in het algemeene comité. Porters en andere leden van de arbei- I derspartij, hebben hun diensten aange- boden. Van het personeel der Londen- sche visch- en veemarkten hebben zich ook houderden aangemeld. Lord Nor bury, een Peer, 52 jaar oud, heeft als vitt'er dienst genomen in een vliegtuig fabriek, waar hij van 's ochtends 6 tot 's avonds 7 werkt en met de andere werklieden tezamen zijn maaltijden nuttigt. Lady Norbury werkt in een militaire koffie-cautine aan het Euston- station. Het ouderzoek omtrent het vergaan van de Lusirania is begonuen. De gezagvoerder van der Lusitania, als getuige opgeroepen, verklaarde dat het schip niet was bewaoend, zoomin voor aanval als voor verdediging. Het voerde geen verdekt opgestelde^ ka nonnen. R- Crt- volgende maanden. Vergeleken met een vorig jaar vermeerderde de invoer van tarwe met een en een kwart millioen centenaars en van rijst met een en een derde millioen centenaars; de in voer van cacao en koffie was verdrie dubbeld, die van katoen, wol, zijde en huiden nam eveneens zeer toe en onder de fabrieksproducten die van rood koper en machinegereedschappen. De Daily Chronicle vestigt er de aan dacht op, dat het nieuwe «cheepsbouw- stelsel vau Isherwood in den duikboot oorlog uitstekend voldaan heeft. Er zijn nu bij de Engelsche handelsvloot 350 schepeü met een gezamenlijke tonnenmaat van 1,670,000 ton volgens dat stelsel gebouwd of in aanbouw. Bijzonderheden erover kunnen niet openbaar gemaakt worden, maar het stelsel heeft teu doel de schepen sterker en beter bestand tegen de gevaren vau de zee te maken. Opmerkelijk is, dat drie volgens dit stelselgebouwdeschepen de Belridge, de Gulflight en de Maricopa nadat zij getorpedeerd werden, drijveude bleven. De San Wilfrido die op den dag voor de oorlogs verklaring op drie mijnen buiten Cux- haven liep, was ook gebouwd volgens het stelsel van Isherwood. Zij bleef drijvende nadat zij op de eerste en tweede mijn geloopen was. de derde pas bezegelde haar lot. De Storstad, het schip dat de Empress of Ireland op den St. Laurens in den grond boorde zonder zelf schade vau beteekenis te krijgen, was ook een schip van het Isüerwood-type. Bij hetonderzoekkwam ter sprake, dat de Storstad .longitudinaal of volgens heclsherwood stelsel gebouwd en bijgevolg zeer sterk is." De Daily Chronicle merkt nog op, dat Dunschiand voor den oorlog al vier kruisers volgeus dat stelsel gebouwd had, onder welke de veelgenoemie Breslau. Maar de Engelsche admirali teit heeft totnogtoe weinig gedaan om de verbetering in constructie over te nemen. A. R. Crt. De actie in de lucht. Een particuliere brief uit Hull, van den 12en dezer, geeft bizonderheden van den Zeppelin aanval in den nacht van 6 op 7 dezer. De vertaling luidt aldus: „Wij hebben Zondag omtrent midder nacht een zeer ernstigen Zeppelin aan val gehad. Er zijn twee braudeu ge weest. Een houttuin en een uitgestrekt kautoorgebouw zijn atgebrand. Vele groote gebouwen zijn beschadigd en geschokt, duizeuden ruiten gebroken. De Engelsche legatie publiceert de volgende verklaring van de Kamer van KooDhandel Ondanks de Duitsche onderzeecam pagne blijft de Engelsche nandel op het buitenland toeuemeu. De .waarde van den invoer in het Vereenigi Koninjcrijk in Mei bedroeg 7 L,645,030 en overtreft de cijfers vau elke vroegere Mei maand met meer dan f 10,000,000. De uitvoer steeg tot 33,619,000, een vermeerde ring aangevende voor vier achtereen- Er zijn iets van 30 ot 40 menschen om het leven gekomen en een groot aantal gewond. Er zijn terrassen op geblazen. Toen er den volgeud en avond weer een aauval aangekondigd werd, trokken duizenden menscheu, meest I arme menscheu die in kleine huisjes i wonen, de stad uit naar het open veld, medenemende bedden, enz enz. De parken werden open gesteld, opdat zij er den nacht in kouden doorbreugen. Sedert is alles weer in gewonen doen geweest." A. R. cri. De redactie van de Avp. had dezer dagen een interessant onderhoud met een Nederlandschen scheepskapitein, die op last van Engelsche marine autoriteiten een viertal dagen op de hoogte van Duins met zijn schip voor anker moest blijven liggen. Natuurlijk kwam het gesprek op den oorlog en in dit geval meer speciaal op de aanvallen van Duitsche onderzeebooten van welke we in den laatsten tijd vernamen dat zij in hoofdzaak onder trawlers en an dere kleinere vaartuigen haar slachtof fers zochten. Wij uitten onze verwon dering dat er zoo weinig vernomen werd van de aanwezigheid van Duitsche onderzeebooten in het Kanaal. Onze zegsmans gat daarvan een eigenaardige verklaring, al moeten we toegeven, die reeds eerder te hebben vernomen, doch destijds niet te hebben vermeld, daar het bericht ons ietwat onwaarschijnlijk scheen. Men kan soms niet weten de jonge „canards" zijn reeds op de vleugels In het Kanaal dan, is het vaarwater niet overal even diep en bevinden zich hier en daar zandbanken en ondiepten welke het manoeuvreeren en varen met ouderzeebooten niet toelaten of ten minste zeer moeilijk maken. Tusschen deze zandbanken nn in het dieper ge deelte du3, liggen verscheidene trawlers en andere visschersvaartuigen, welke ondening verbonden zjjn door een stalen netwerk - laten we het verge lijken met kippengaas met groote mazen. Behoudens in de ondiepe gedeelten bevindt zich in deze lijn, welke van de Fransche tot de Engelsche kust loopt sl-echts één onderbreking, een vaargeul waardoor neutrale koopvaardijschepen kunnen passeeren. Het scheen dat op de een' ot andere wijze dit bij de Duitsche marine bekend was geworden. Tenminste bij het gedwongen verblijf voor Duins was onze zegsman getuige van een opwindend schouwspel dat voor de Duitsche ouderzeeboot, het mag wel de „U 14" geweest zijn, slecht afliep. Kalmpjes lieten de Engelschen den Duitscher door het „gat". Maar eenmaal achter, d.w.z. ten Zuiden van het net, werd de onderzeeboot, welker aanwezig heid reeds door vliegers wasgesignaleerd door een aautal torpedobooten en jagers welke de bedoeling schenen te hebben haar naar het net te drijven, omsingeld liet hek ging dicht. De Duitscher zat in de klem, aan ontkomen viel niet te denken. Voortdurend werden vanuit het vliegtuig seinen gewisseld met de torpedobooten, welke den kring steeds nauwer en nauwer maakieu. Na verloop van geruimen tijd zag de onderzeeboot het hopelooze van haar toestaud in. De bemauuing stond nu voor het onpleizierige vraagstuk ót met het schip naar, den kelder te gaan, óf het te verlaten en zich gevangen te geven. Zij koos het laatste. De onder- zeebooc werd in den grond geboord, terwijl de Engelschman de bemanning overnam en aan land bracht. De Eugelsche ooggetuige in het hoofd kwartier bescnnjft een episode uit den luchtoorlog i* i - 4»

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1