0P&VIIKI1I4 KATOENEN DOEKEN. Axel. Firma P. fl. YEENHUIZEN. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Bekendmaki ngen. Advertentien. POLITIEVERORDENING. Openbare Verknoping. ies re, ?e- lat ea ijk d jn. tin ire ke rie nd lu te De ien er- ;en in kt. maken van het veehet gras groeit door en kan niet worden gebruikt, zooals noodig is. Tegeu deze beschouwingen werd door andere leden opgemerkt, dat bij de bestrijding der ziekte hoogst aanzienlijke belangen zijn betrokken. De onmiddellijke schade, die door het doorzieken wordt veroorzaakt, is zeer groot. Bovendien lijdt de uitvoer handel nog lang na het eindigen der epidemie er onder. Intusschen rekenden deze leden er op, dat de regeering met het afmaken niet zal voortgaan, indien blijkt, dat daardoor in den weidetijd de ziekte toch niet is te bedwingen. Eenige leden beklaagden zich erover dat de ambtenaren bij de toepassing der maatregelen, die vanregeeringswege worden genomen, meermalen op minder oordeelkundige, soms zelfs op ruwe wijze optreden. N. R. Crt. Inwisseling ronde stuivers. De minister van Financiën brengt in de St. Crt. in herinnering dat, ingevolge K. B. van 10 Dec. 1914, de gelegenheid tot inwisseling van de ronde nikkelen stuivers op 1 Juli a. s. wordt gesloten. Tot dezen datum kunnen bedoelde munten worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters en dt i ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Ter voorkoming van geldelijk verlies zal het publiek derhalve goed doen tijdig na te gaan of nog ronde nikkelen stuivers in zijn bezit zijn en, zoo ja, deze munten vóór den genoemden datum bij een der bovengenoemde kantoren in te wisselen. Reeds is thans niemand verplicht ronde nikkelen stuivers in betaling aan te nemen. Lichting 1916. De lichting 1916 van het wapen der infanterie zal, naar het Vad. meldt, vermoedelijk medio Aug. a. s. onder de wapenen komen. den oostkant van Neuzen naar Zaamslag via de buurten Zwaantje, Driewegen en de Kraag Dit werk wordt met kracht aangepakt, om nog dit jaar te kunnen rijden en op het dorp Zaamslag aan te sluiten aan het óok bereids in aanleg zijnde gedeelte Zaamslag-Axei Drie Schouwen Sas van Gent (oostzijde;. Van het reeds in exploitatie zijnde gedeelte IJzendijke-Piramide Philippine- Sas van Gent (westzijde) wordt ook door reizigers al een aardig gebruik gemaakt er rijden op dit vak dagelijks drie treinen heen en weer. M. Cri. Uit Maastricht meldt men aan de A'. R. cl., dat de Belgische grens weer geopend is. Ar rond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Juni 1915. Uitspraak verboden uitvoer A. H., 52 j., Kapellebrug, tot 3 dagen gevangenisstraf. J. F. P., 16 j., Koewacht, tot 7 of 14 dagen tuchtschool. Ch. M., 21 j., Clinge, tot 1 week ge vangenisstraf. P. d. M., 21 j., Clinge, tot i week gevangenisstraf Ch. M., 21 j., Clinge, tot 3 dagen gevangenisstraf. Th. d. B., 19 j., Clinge, tot 1 week gevangenisstraf. J. V., 43 j-, Clinge, tot 1 week ge vangenisstraf. C. Th., 30 St. Jansteen, tot 1 week gevangenisstraf. Alle veroordeelingen met verbeurd verklaring der in beslag genomen goederen. laten. Den g&nschen nacht is daarop deze woning door de politie bewaakt om orttvlnchting van dit paar te voorkomen. De politie heeft beiden herhaaldelijk, doch te vergeefs gemaand, zich te barer beschikking te stellen. De deur bleef gesloten. Eindelijk, tegen tweeën Zondag, gaf vrouw J. R. aan den inspecteur te kennen dat zij en A. S. bereid waren zich ter beschikking van de politie 'te stellen, doch zij verzochten per rijtuig naar het bureau gebracht te worden. Voor rekening van A. S. werd er een rijtuig ontboden, een politieagent nam plaats op den bok en onder geleide van deD inspecteur ging het tweetal in het rijtuig Ond»r het gejoel van honderden en achterna gelöopen dnor velen, giDg het toeD in draf naar het politie bureau. N. E. crt. L AXEL, 15 Juni 1915. In de Vrijdag alhier gehouden alge- meene vergadering van de „Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Sas van Geut weid de winst- en verliesrekening en balans met een uitkeering aan de leden van 15.94 per 1000 K.G. geleverde bieten goedgekeurd. De minimum-levering per aandeel werd verhoogd van 15000 K.G. op 23.000 K.G. terwijl de maximum levering gebracht werd op 35000 K G. per aandeel. De altredende bestuursleden, de h.h. P. Dieleman, W. Scbeele, G. Vogel vanger en A. Wolfert werden herkozen, terwijl tot lid van de financiëele com missie werd benoemd de heer J. de Feijter en tot plaatsvervangend lid de heer E. C. Dumoleyn. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland verzoekt ons te melden Blijkens ingekomen bericht heeft een garnalenhandelaar uit Stellendam een tot zinken gebrachte mijn van een zandplaat gelicht, deze uiteen genomen en het niet onschadelijk gemaakte af vuurtoestel in zijn huis genomen. Met het oog op het groote gevaar, aan dergelijke handelingen verbonden, niet alleen voor den dader maar ook voor zijn omgeving, is het noodzakelijk, dat alle personen, die door den aard van hun bedrijf of uit anderen hoofoe op ot bij het water komen, tegen der gelijke ondernemingen nadrukkelijk ge waarschuwd worden en hen verboden wordt, aangespoelde ot tot zinkeu ge brachte mijnen aan te raken. - Tot hoofd der Chr. Herv. school te Doetinchem is benoemd de heer S. Brouwer, hootd aan de Chr. Herv. school te Zaamslag. Er is een aanvang gemaakt met de werken .tot aanleg van het gedeelte tramlijn van het net der Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegma&tschappij, van Zondagmorgen omstreeks 11 uui kwamen twee onbekende personen den winkel binnenstappen van de maatschappij »De Unie», handel in grutters en kolo niale waren, gevestigd Westerstraat 150 te A'dam. Zij verklaarden volgens de Tel. politie ambtenaren te zijn en toonden een geze geld papier, waai uit hun kwaliteit moest blijken. Nadat zij dit stuk de winkel- houdster hadden laten lezen, zeiden zij opdracht te hebben een onderzoek in te stellen naar het aanwezige geld, in verband met de uitgifte van valsch geld. Zij hebben toen f 1156.50 in beslag genomen, n.l. 420 guldens, f 107.50 aao rijksdaalders, 49 bankbiljetten van f 10, één van 1 25, benevens 10 zilverbons van f2.50. Met het bedrag zijn zijspoorloos verdwenen. Zij hadden als hunne namen opgegeven Vlamiuger en Waterland. De politie doet natuurlijk haar best om deze gauwdieven te pakken te krijgen. Xn den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks één uur, ontstond er twist in een caté te Rotterdam. De kastelein P. V., die de twistende lieden verwijderde, kreeg, toen hij op de straat was gekomen, van een hunner, A. S., messteken in een wang en den linkerarm. De kolenwerker P. J. de L., dieA.b. achterna liep, kreeg, toen hij hem bij den icgaug van zijn woning wilde grijpen van S. vier messteken in het hoofd en een in den linkerarm. In een ommezien was A. S., een bij de politie welbekend persoon, daarop binnen zijn woning eu hij wierp de deur achter zich in slot. Het was een bovenhuisje, waar S. samen woont met vrouw J. R, een gescheiden vrouw. Deze vrouw loste, volgens ge tuigen, uit een raam van haar woning eon revolverschot op degenen die A. S, achterna waren geloopen. Er werd niemand geraakt. De kastelein die veel bloed verloor, is ter verpleging in het ziekenhuis opgeno men eD de kolenwerker werd verbondeo. Van geen van beiden zijn de verwondiu- gen levensgevaarlijk. A. S. en vrouw J. R. sloten zich in hun woning op en wilden uiemaud toe- HULST, !4 Juni. Ter graanmarkt van heden [Maandag] waren de prijzen als volgt: Tarwe 115,50, rogge f 12,—wintergerst f 00, zomergerst f 0,—, haver f 14, -, erwten f 25,— witteboonen f 20,- bruineboonen f 20,dui- venboonen f 16,paardenboonen f 12,— boek weit f0,—lijnzaad f koolzaad per 100 L. f—,—, aardappels f 1,50. Boter per kilo f 1,20, eieren per 26 stuks 11,50. i De Territoriale Bevelhebber w in Zeeland enz., na ter zake overleg te hebben gepleegd met het Burgerlijk Gezag, maakt het volgende bekend aan de bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij er uitdrukke lijk de aaudacht op gevestigd wordt, dat deze bekendmaking in geenen deele geschiedt op grond van drei gend oorlogsgevaar dus geen onrust behoett te verwekken, doch uitsluitend plaats heeft, ten einde de bevolking niet onbekend te doen ziin met de, door het Militair Gezag nood zakelijk geoordeelde, verbodsbepalingen. Indien Nederland in een oorlog wordt gewikkeld en vijandelijkheden te ver wachten zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt de bevolking verzocht, niet van verblijf te veranderen. De communicatiemiddelen zijn dan niet meer ter beschikking van het publiek. De nadering van Neuzen en Breskens is door het Militaire Ge zag verboden en zal met geweld worden gekeerd. Het is niet te verwachten, dat het noordelijk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaandêren een veiljger verblijf zal aanbieden dan het zuidelijk gedeelte. Eene verplaatsing van de bevolking veroorzaakt opeenhooping van men- schen, waardoor op die plaatsen levens middelen tekort zullen komen. Wegens defensiebelangen kan, ingeval van oorlog, geen gelegenheid gegeven wofden aan de bevolking om Zeeuwsch- Vlaaaderen in de richting Walcheren of Zuid Beveland te verlaten. Ieder burger, die zijn belang goed begrijpt, blijve rustig in zijn woonplaats, waar hij meer gelegenheid zal hebben om voor zijne bezittingen te zorgen, dan wanneer hij afwezig is. Vluchtelingen, die van over de grens komen, moet worden beduid, dat zij niet verder kunnen, zonder zich aan gevaar bloot te stellen. Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staats blad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg"; Gelet op artikel 22 en 23 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende nieuwe verordening van politie vast en besluit te bepalen Artikel 1. Het is aan ieder verboden, zich, zon der bepaalde noodzakelijkheid, binnen een afstand van 50 Meter van de grens op te houden, welke noodzakelijkheid echter niet altijd behoeft te blijken uit een door een militair commandant afgegeven vergunningsbewijs. Artikel 2. Het is verboden, zoowel van als naar België de grens te passeeren langs an dere dan de heerbanen en de door de Directie der Directe Belastingen, In voerrechten en Accijnzen daarvoor aangewezen wegen. Artikel 3. 'Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge art. 49 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Door bovenstaande verordening ver vallen de bestaande waarschuwingen en bekendmakingen. Uitgegeven te Middelburg, 11 Jum 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. Telegrafisch IVcerbcriclit vau het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 16 Juni: Zwakke tot matige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Overdag iets warmer. Middelburg, 11 Juui 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. Afgekondigd te Axel, 12 Juni 1915. De Burgemeester, Tj. J. DEN HOLLANDER. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter staudplaats Middelburg VAN De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven PLEUN- TJE DE VISSER, Wed. W. Diele man Pz. aan het door haar laatst be woond geweest zijnd huis te Axel- Statioustraat, op Donderdag den 34 Juni 1915, des namiddags l1/, ure, om kontant geld, verkoopen 2 Koeien (gekalfd), 2 vette Varkens, 25 Hoen ders, 2 Menwagena, 1 Stortekar, op veeren, 1 Rolblok, 2 ijzeren Ploegen, waaronder 1 Tweescharploeg, eén Aardappelploeg, 1 Lepelegge, 1 Kettiugegge, 1 zesbalks houten Egge, 1 vijfbalks ijzeren Egge, 1 kleine houten Egge, 1 Sleper, 1 Suij molen, 1 Bietenmolen, 1 Wini- molen, 1 Geeselsteen, 1 Fornuis, 1 Tuimelkarn met toebehooren, Melkkuipeu, Teelen eu Emmers, Kruiwagen, Riakeu, Vorken, Paar dentuig, Brandhout, Zwingen en Aanschijnen, 2 cementen Water bakken, Meelkisten, 2 Bascules, eenig Huisraad, euz., enz.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3