Binnenland. Frankrijk heeft, volgens een telegram aan de Times uit Parijs, besloten, alle werklieden die vroeger in munitie fabrieken werkten en andere arbeiders, die geschikt zijn om daar werkzaam te zijn, van het front terug te roepen. N. R. Crt. Het Meiningsohe vorstenhuis heeft nu al het derde verlies in dezen oorlog geleden, doordat, evenals zijn oom en zijn neef, de tweede zoon van prins Ernst vou Meiningen, de 19 jarige baron Ernst von Saalfeld, in het Oosten ge sneuveld is. Baron Saalfeld was het derde kind uit het huwelijk met de linkerhand dat prins Ernst von Mei ningen met Katharina Jersen, wie later de titel van baronnesse von Saalfeld verleend werd, gesloten had. Zijn oom prins Frederik von Saksen-Meiningen sneuvelde op 26 Augustus bij Namen, zijn neef prins Ernst von Saksen-Mei ningen op 28 Augustus bij Maubeuge. N. R. Crt. Bij de beraadslaging over het wets ontwerp betreffende de oprichting van het ministerie van munitie heeft Lord Curzon in het Hoogerhuis medegedeeld, dat het munitieverbruik in dezen oorlog op een schaal geschiedde die niet alleen alle vroegere proefnemingen overtroffen had, maar ook alle redelijke verwachting zoodat de taak te machtig was geworden voor het reeds deerlijk overwerkte departement van oorlog. Hij had groote verwachting van goede uitkomsten onder de stuwkracht en het organisatie talent van Lloyd-George. Een van de Lords, die aan het front was geweest, zeide, dat de Engelsche kanonnen alle 24 uren een millioen schoten konden lossen. Lord St. Davids vond, dat dwang niet alleen op den werkenden stand toepasselijk mocht zijn. Er waren leden in het Huis, zeide hij, die nauwelijks ooit een dag in hun leven gewerkt hadden. En die leegloopende vaders hadden leegloopende zoons. Generaal-majoor Bertram, de voor zitter van de Canadeesche projectiel- commissie, heeft te Toronto verklaard, dat Canada met gemak de tienvoudige hoeveelheid munitie kon maken van nu. Hij laakte de Engelscfie overheid, dat zij geen grootere bestellingen deed. Op het oogenblik vervaardigden de Canadeesche ijzersmelterijen met gemak reeds 34 millioen pond sterling aan munitie. N. R. Crt. Een Amerikaansch blad verzekert, dat geheime agenten van de Duitschers die ruim van geld voorzien zijn, druk „werken" om stakingen onder de werk lieden in verschillende Atnerikaansche wapen- en munitie abrieken aan te sto ken. Een staking onder de werklieden in de nieuwe gebouwen van ed Brid geport Arms Works is door de beamb ten van een vakvereeniging wegens „haar vreemde karakter'' verloochend. Duitsche agenten zijn ook bijzonder roerig onder de bootwerkers, die goe deren, welke voor de geallieerden be stemd zijn, laden. M«w. Uit Havre wordt aan het Belgisch Informatiebureau gemeldPhotogra- phieën, door Belgische vliegers genomen hebben het bewijs geleverd van de ver nieling door de Belgische artillerie, van het monsterkanon, waarmede de Duitschers van uit de omstreken van Dixmuiden Duinkerken hebben be schoten. Op deze toto's is duidelijk te zien, dat er slechts eeu hoop puin is over gebleven op de plaats waar, onderzijn gewelven en achter zijn borstwering van beton, het kanon eens heeft ge staan. Arp- De „Giornale d'Jtalia" schrijft dat de „Bayern," van de Hamburg-Amerika- lijn. die 24 Juli 1914 met eeu lading munitie uit was gevaren voor het Verre Oosten, en in Augustus een toevlucht zocht in de haven van Napels, eenige dagen geleden is uitgeladen. Behalve de munitie en explosiven, die gedeclareerd waren, voDd men kanonnen, machinegeweren en vlieg machines in het schip verborgeD, die in beslag zijn genomen. Avp. De Duitschers in België. Het Belgisch Informatie-Bureau ver neemt uit Brussel De scheidsgerechten, die de Duitsche overheid in heel het bezette gedeelte van het Belgische grondgebied heeft ingesteld om de schade te bepalen die de Duitsche onderdanen in België bij het uitbreken van en gedurende den oorlog geleden hebben, veroordeelen geregeld de gemeeuten tot bet betalen van soms zeer hooge boeten, opgelegd als schadeloosstelling. Deze sommen bedragen duizenden per dag, want zij moeten niet alleen de meest verschillende oorlogsschade ver goeden verwoesting van winkels en inboedels gedurende de opstootjes der eerste oorlogsdagen, vernieling van hui zen door bombardementen, plundering door binnentrekkende soldaten, enz. maar ook de meest uiteenloopende soorten van fiuancieel nadeel aan Duit schers berokkend, soms uitsluitend het gevolg zijnde van omstandigheden van algemeen oeconomiscben aard, soms in het geheel niet door oorlogstoestanden veroorzaakt, maar waarvoor toch altijd de Belgische gemeentebesturen worden verantwoordelijk gesteld door de Duit sche rechters. Zoo werd b.v. eeu ge meente veroordeeld tot het terugbetalen van een som geld, die een Duitscher beweerde hem ontstolen te zijn gewor den door Belgengemeenten moesten talrijke Duitschers schadeloos stellen, omdat zij hunne betrekking verloren hadden, die zij vóór den oorlog in de een of andere Belgische stad bekleedden. De partijdigheid van deze scheidsge rechten werkt dan ook het misbruik maken krachtig in de hand. Uit hoofde van allerlei door Duitschers geleden nadeelen, wordt de stad Brussel dage lijks tot een gemiddeld bedrag van 3 000 tot 10.000 fr. veroordeeld. De instelling van deze scheidsgerech ten spruit voort uit de grondbeginselen van een regeeringsbeleid dathetafper sen van 'geld aan België als bestuurs systeem heeft aangenomen, en waarvan sinds de bezetting, de-Duitsche leger commandanten en officieren de gewillige en geestdriftige werktuigen zijn. Voor al gedurende de laatste maanden, nu de tijd van het opleggen van groote oorlogschattingen voorbij is, leggen de officieren zich er op toe, nu en dan eenige duizenden van de gemeentebe sturen los te krijgen. Zelfs onderoffi eieren eigenen zich het recht toe, in kleine dorpen, belangrijke sommen op te eischen. Verwonderlijk is wel 'het telkens weer doorsnijden van een telephoon- draad juist op het oogenblik dat het geld moet geheven worden. O a. is het gebeurde te Oostende teekenend Duit sche officieren komen het gemeentebe stuur mededeelen dat de stad veroordeeld is tot een boete van 1,000,000 fr. omdat een duif werd gevonden, die zou opge laten worden om berichten naar de geallieerden over te brengen. Daar het gemeentebestuur antwoorddewij heb ben geen geld, werden de vertegen-' woordigers van het college gedwongen mede naar Brussel te gaan, om bg de „Société Générale" een leening van één millioen te sluiten. Deze bank weiger de echter het geld te leeneu,zoolatde hoeren officieren na drie dagen vruch teloos parlementeeren onverrichterzake naar Oostende mochten terugkeeren. Inziende dat al te groote gulzigheid een fout was, stelden zij zich tevreden met een meer bescheiden sommetje. De correspondent van de N. R. Crt. schrijft nog uit Brussel Een nieuwe proclamatie, gedagtee- kend 5 Juni, maakt te Gent het vol gende bekend lo. De gemeente Schoonaerde, waar op 24 April twee malen een poging is gedaan treinen te doen ontsporen door het neerleggen van steenen, is, op bevel van den opperbevelhebber van het leger, tot een boete van 5000 mark veroordeeld. 2o. De gemeente St. Gilles (bij Den- dermonde), waar in den nacht van 7 April een signaallantaarn, behoorende tot het station Baesrode - Zuid, is weg genomen en vernield, is op bevel van den opperbevelhebber van het leger veroord. tot een boete van 5000 mark. Dit wordt ter kennis van het publiek gebracht. De chef van het burgerlijk bestuur, v. Keudell, regeeringsraad. De gemeente Melle, die, zooals ge meld, tot 20,000 mark boete was ver oordeeld wegens vernieling van tele- graafleidingen, had slechts 5000 mark kunnen storten. Toen nu de tijd van uitstel verstreken was, meldde men zich op het gemeentehuis en nam, nadat het gemeentebestuur verklaard had in de onmogelijkheid te verkeeren het ontbrekende te betalen, den burge meester, baron van Pottelsberghe de la Potterie gevangen en voerde dezen naar Gent. Dit gebeurde op 3 Juni. Nu meldt de Geütsche Bien public van 10 Juni, dat de inwoners van Melle de resteerende 15,000 mark hebben bijeengebracht en de burgemeester weer in vrijheid is gesteld. N. R. Crt. Bij besluit van 7 Juni zijn de prijzen van levend slachtvee te Brussel be paald opvette ossen en ygarzen fr. 145, stieren en magere ossen fr. 130, koeien fr. 120, varkens fr. 210, kalveren fr. 155, schapen fr. 165, alles de 100 kilogram. iV. R. Crt. Spionnen. Wolff's Bureau meldtSedert het begin van den oorlog hadden onze vijanden een aantal spionnen aan het werk, die in het binnenland en in de door onze troepe.n bezette gebieden inlichtingen inwonnen en aan bepaalde centrale adressen verstrekten. Het be treft hier een wijdvertakte organisatie, die iu al haar onderdeelen buitenge woon handig werkt. Reeds sedert lan gen tijd was het aan de Duitsche over heid bekend, dat ei in verscheidene Nederlandsche steden spionnen-organi saties waren, waarvan de werkzaamheid vooral in België viel waar te nemen. Kort geleden is het nu gelukt een or ganisatie, waarvan de hoofdzetel te» Maastricht gevestigd was, te ontdekken en onschadelijk te maken. Niet minder dan .17 spionnen zijn er gevangen ge nomen en voor het gerecht gebracht. Er werd vastgesteld, dat deze spionnen van België uit aan hun hoofdman in Maastricht aanhoudend berichten over troepenvervoer langs de Belgische spoorwegen toezonden Zij gingeu daar bij zoo slu w te werk, dat hun mede deelingen in geheim schrift gesteld waren, dak slechts met behulp van een sleutel leesbaar was. Het gerecht te Luik heeft over deze spionnen reeds den 5en dezer vonnis gewezen. Elf beschuldigden zijn ter dood veroordeeld en doodgeschoten; zes zijn er tezamen tot 77 jaar tuchthuis veroordeeld. Ten opzichte vin drie hunner zal er nog over een verzoek om genade beslist worden. De Duitschers in Luik gaan voort met het doen van huiszoekingen. Twee spionnen zijn gefusilleerd. Meerdere arrestaties hadden plaats. Men zegt een zeer groot spionnagecomplot op het spoor te zijn. TV. R. rr'. Omtrent de krijgsverrichtingen in het Westen ontleenen we aan de N. R. Crt. de twee volgende officieele berichten, d.d. 14 Juni Parijs. Gisteren fiebben wij een ver sterkten heuvelrug ten noorden van de suikerfabriek Souchez genomen. De stelling werd door ons gehouden niet tegenstaande zij hevig werd gebom bardeerd. In den ochtend namen wij drie linies loopgraven bij den weg van Serre, waarbij wij honderd gevangenen ge maakt hebben. Deze erkenden, dat de Duitsche verliezen de laatste dagen allerzwaarst waren geweest. Een Duitsche tegenaanval noordelijk van de Aisne is afgeslagen. Soissons is daarop gebombardeerd i 120 granaten zijn in de stad geworpen. Berlijn Aan het front tusschen Lievin en Atrecht hebben de Franschen zware verliezen geledeD. Nadat de vijandelijke bestormingskolonnes door ons artillerie vuur gedreven waren, begou de vijand tegen den avond twee krachtige aan vallen aan weerskanten van de Lorette en het front NeuvilleRoclincourt. De vijand is overal met zware verliezen teruggeworpen. Zwakke aanvallen aan het Yser- kanaal zijn afgeslagen- De voorwaartsche bewegingen tegen de door ons veroverde stellingen in Champagne zijn in de kiem verstikt. EERSTE KAMER. Mond en klauwzeer. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp betreffende kosten van maatregelen ter bestrijding van het mond en klauwzeer en regeling wacht gelden (suppletoire landbouwbegrotin gen voor 1914 en 1915) waren hoewel- de energieke pogingen der regeering om door afmaking het mond- en klauw zeer te beteugelen moesten worden op v prys gesteld eenige leden van oordeel dat thans het afmakingssysteem moet worden gestaakt. Nu, terwijl al het vee in de weide is en de ligging der landerijen het in nauwe aanraking komen van het vee der verschillende boerderijen in de hand werkt, achten vele der zake kundigen het afmaken niet langer gemotiveerd. Het is gebleken, dat na het dooden van alle vee op een boerderij, en na eenige dagen in- de naaste omgeving en zelfs op eenigen afstand, nieuwe gevallen voorkwamen, die weer tot afmaking aanleiding gaven. Wanneer echter de veestapel door ziekt zal men, naar de meening van deze leden, voor eenige jaren van het mond en klauwzeer af zijn, terwjjl, wanneer het afmaken blijft doorgaan, I men er nooit zal afkomen. De bezwaren, voortspruitende uit de verhoudingen iu de weiden van Zuid- Holland, worden, naar de meening dezer leden, te licht geteld en het zal onmo gelijk blijken, waar eenmaal de ziekt^. ouder het weidvee is uitgebroken, d^^ besmetting vau nog niet aangetaste I diereu, op welke manier ook, op den I duur te voorkomen. Waar dus geen succes verwacht wordt van het afmaken I van vee, daar moet dit als roekeloos s kapitaal verspillen worden veroordeeld aangezien het vleesch slechts een ge ringen prijs opbrengt. Tegen het afmaken van melkvee in Zuid Holland bestaat het nog gewichti ger bezwaar, dat de boeren, al krijgen zij een hoogen prijs voor hun afgemaakte koeien, totaal uit hun bedrijf zijn enJ de grootste moeite zullen hebben dieren I van g*elijke waarde als de afgemaakte terug te koopen. 4 Verder moet naar voren gebracht j worden, meende men, dat de schade, I door het mond en klauwzeer veroor zaakt aan den veestapel, niet zoo groot is als sommigen meenen. In den regel sterven de dieren aan de ziekte niet en zijn de meeste in acht dagen weder in zoover hersteld, dat zij hun normaal quantum'melk leveren. De meeniug, dat de melk van aan mond en klauwzeer lijdende dieren waardeloos is, kan naar de meening van deze leden geen stand houden en gevaar voor de volksgezondheid is er ook niet aan verbonden. Nog werd er op gewezen, dat ook de landerijen geducht lijden door het af-

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2