No. 20. Woensdag 10 1915. 3te Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden tranee ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. De Duitschers zijn over den Dnjestr teruggeworpen. De beteekenis hiervan is allereerst dat het gevaar voor Lem- berg, de hoofdstad van Galicië, is afge wend. Na den val van Przemysl trokken de Russen den westwaarts vooruitspringen den hoek van hun front, waarvan Przemysl de punt vormde, in tot in de streek van Mosciska. Blijkbaar waren hun strijdkrachten voldoende om, op het nu kortere front tezamen gebracht, den Duitsch-Oostenrijksche aanvallen met succes het hoold te bieden. Deze hebben althans van het Westen af, van de streek van Przemysl uit Lemburg niet dichter kunnen naderen. Was daardoor het gevaar, dat Lem berg van het Westen dreigde, voorhands opgehouden, uit het Zuiden was een nieuwe bedreiging ontstaan, doordien een deel van de troepen van von Lin- singen bij Zurawno den Dnjestr was overgetrokken. Dit gevaar gingen nu de Russen allereerst te keer, en wel, naar de Duitschers meldden met nieuwe strijd krachten, dus niet met strijdkrachten die aan andere deelen van het front waren onttrokken. Het heeft dus wel veel langer geduurd dan de vorige malen maar toch zijn de Russen er nogmaals in geslaagd uit hun onuitputtelijken menschenvoorraad nieuwe strijdkrach ten te vormen en naar het front te werpen. Voor dezen heeft von Lin singen tot achter den Dnjestr moeten wijken. Is aldus het gevaar voor Lemberg ^oorloopig geheel geweken, het offensief ^van von Linsingen heeft de spoorver binding LembergKolomea verbroken en door een opmarsch in Oostelijke richting ten Zuiden van den Dnjestr de Russische legers, die aan de Pruth stonden, tot den terugtocht naar den Dnjestr gedwongen, een terugtocht voor dezen noodig geworden om het verband met de hoofdmacht te herstellen Dit hebben de Russen niet meer kunnen voorkomen. Een nieuwe groote slag aan den Dnjestr is nu te wachten, want meer dan het negatieve succes dat het gevaar voor Lemberg uit den weg is geruimd hebben de Russen nog niet behaald of zij op hun beurt de Duitschers weer op de Karpathen kunnen terugdrijven, moet nog blijken. Dezen zullen hunner zijds nog wel op een andere plaats, verder stroomafwaarts waarschijnlijk, den Dnjestr over zien te komen. Zoo beproeven zij ook in het hooge Noorden, waar hun uieuw offensief taaien tegenstand ontmoet, een nieuwen opmarsch over de Windau iu de richting van Szakiuow, een 30 K.M. ten Noorden van Sjawle. Of nu de tegenslag, door de Duitschers aan den Dnjestr geleden, ook daarmee verband houdt, dat zij troepen naar het Westen hebben getransporteerd, zullen de gebeurtenissen van de eerstvolgende dagen op het Westelijk front ons spoedig leeren. Volgens verschillende berichten zijn er Duitsche versterkingen onder weg. Op het Westelijk operatietooneel heeft de aanvallende beweging der Franschen zich meer naar het Zuiden uitgebreid; de terreinen tusschen de samenvloeiing van Aisne en Oise, waar langeren tijd betrekkelijke rust heerschte, zijn nu mede het. tooneel van den strijd ge worden. Ook hier is het, evenals in de omgeving van Arras al vestigen zelfs de berichten uit Berlijn den indruk, dat het offensief der Bmigenooten de overhand behoudt ook hier is het tot nu toe gebleven bij het veroveren van enkele vijandelijke steunpunten of loopgra'ven. Het plaatsje Neuville, ten Noorden van Arras gelegen, is nu ook door de Franschen genomen. Men herinnert zich, dat al op 1 en 2 Juni de strijd om dit punt begon eiken dag vorderde de verovering, doch eerst nu is het geheele plaatsje in het bezit der Fran schen en wie weet, voor hoe lang 1 Wat een offers worden er tot het be halen van dergelijke weinig beteeke nende successen gebracht 1 Zou het wonder zijn, als zich lAugzamerhand hier op 'het Westelijk oorlogsterrein een zekere Kriegsmü ligkeit" ging openbaren? vraagt de Aop. rtaliaansche bladen uiten hun toorn over het uitblijven van de oorlogsver klaring van Duitschland. Zelfs was er een blad, dat betoogde, dat men etr zeker van kon zijn, dat Duitschland een of andere „schurkenstreek" tegen Italië in hel schild voerde. Nu kan men dat land toch moeilijk kwalijk nemen, dat het afs bondgenoot van Oostenrijk Hongarije een politiek volgt, die italië in strategische moeilijkheden moet brengen. Waut dat het uitblij ven der Duitsche oorlogsverklaring deze uitwerking heeft gehad, kan gereedelijk worden aangenomen. Italië heeft natuurlijk gerekend op een oorlog naar twee fronten. We meenen niet zoo ver mis te ta3ten, wanneer we het vermoedën opperen, dat het, iedereen bevreemdende, lang zame verloop der Italiaansche operaties, waarover zelfs de Oostenrijksche pers zich verbaast in verband met den ge- ruimen tijd van voorbereiding, die aan Italië is gelaten, moet worden geschoven op rekening van het uitblijven der Duitsche oorlogsverklaring. Evenwel de tijd drong de omstandig heden waarin de bondgenooten ver keerden, waren niet gunstig, de be slissing moest worden genomen. Uit de officieele Italiaansche en Oosten rijksche berichten krijgt men den in druk, alsof nu dan toch de opmarsch is begonnen. De kwestie van Monfalcone is er nog niet helderder op geworden, doordat de Italianen melden, na die stad, ook de stelling te hebben bezet, die de stad beheerscht. Mag 'deze volgorde mis schien eenigszius bevreemdend voor komen, aan den audereu kant is een tegenspraak van Oostenrijksche zijde uitgebleven. Avp Verschillende berichten. De Oostenrijksche professor Ludwig Szadeczki, die als eerste burgerlijke persoon het heroverde Przemysl bezocht heeft, heeft den oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt in Oostenrijk het volgende verhaal gedaan Den morgen van den vierden Juni gingen wij naar Przemysl. Wij volgden den San tot Radymno. Dit stadje is verlaten, de straten zijn door granaten omgeploegd, de huizen platgeschoten. Ook de orthodoxe kathedraal Vertoont ;apende wonden. Achter déze onge lukkige plaats werd hel op de wegen voortdurend levendiger. In bonte men ging marcheerden Duitsche en Oosten rijksche troepen voorwaarts. Treinco lonnes trokken in een onafzienbare reeks langs de wegen en daartusschen door de hoog opgeladen karren van de inwoners der ontruimde Roetheensche dorpen, die in de vuurlijn lagen. Langs den weg overal kampementen. Uit het noorden kwamen 21ceutimeter-motieren van Krupp, die de pogingen tot door braak hadden afgeweerd. Het landschap begon golvend te worden. Loopgraven en draadversperringen sioten de eerste Heuvelreeks af als een vestingpoort. Een Beiersche divisie had deze poort met bajonet en geweerkolf moeten in slaan. Alle loopgraven lagen nog vol doode Russen, die door hun gevangen landgenooten begraven werden. Duizenden zyvarte kraaien zaten als eeD bedrukte stoet van treurenden in een kring. Overal lagen doodea ver spreid, terwijl de stad in het dal voor ons ongedeerd en door de zon beschenen een bekoorlijk tooneel van vrede bood. De San, dien wij door de straat van een voorstad bereikten, bespoelde het traliewerk van de vernielde ijzeren bruggen. De houtèn brug, die de Russen hadden gebouwd, hadden zij bij hun aftocht weer sterk beschadigd en is daarom alleen voor voetgangers te ge bruiken. De Duitschers hadden echter reeds twee pontonbruggen over de rivier geslagen. Over de linkerbrug kwamen wij in de eigenlijke stad, die wemelde van vroolijke menschen met muziek en Oostenrijksch Hongaarsche, Duitsche eu Beiersche vlaggen. Wij kregen gelegenheid de veroverde noor delijke lorten te bezichtigen. De Oostenrijksche bezetting had de forten 10 en 11 voor de capitulatie in de lucht laten springen. Het kleinere tusschen- werk 10a daarentegen was met zijn kanonnen betrekkelijk ongedeerd geble ven. Nu is het een puinhoop als de audere. Tkoda's 30,5 en 42 centimeter granaten hebben grondiger opruiming gehouden dan het dynamiet van de bezetting. Een treffer had den koepel van een geschuttoren dertig meter weg geslagen. Vele van de gedoode Russen wier aderne door den luchtdruk waren gesprongen, waren geheel met bloed overdekt. Anderen waren geheel naakt. Uit eeu puiühoop kwamen vier voeten te voorschiju. Iu een kazemat zaten alle Russen schijubaar nog iu gebogen houding. Ze waren echter dood. De kazematten en de officiersvertrekken van het fort waren nog in vrij goeden staat, maar zeer verwaarloosd en vol lijken. In fort 11, dat onder den naam Doenkowiczki bekend is, zagen wij een onontplofte 42 centimeter-granaat in den muur steken en in een schuilplaats zagen wij 25 dooden en bedolven Russen. Munitie en geweren lagen in menigte in het rond verstrooid. Onderweg zagen wij zware Russische kanonnen, die de Russen tevergeefs hadden geprobeerd nog mee te nemeij. Het vuur van de Duitsche artillerie had ze ingehaald,, vernield en de paarden, wier cadavers nu de lucht verpestten, gedood. Toen wij in de stad terugkeerden, was daar reeds een groote menigte slachtvee binnen gedreven. In de koffihuizen heerschte gebrek aan sigaren en mine raalwater, maar daarentegen was er genoeg brood en meel, omdat de Russen voor de ontruiming der stad deze dingen evenals schoenen, enz. voor spotprijs aan de bevolking hadden verkocht. De koffie was als vroeger, met dit verschil alleen, dat men eerst voor een kop dertig heller, daarna dertig kopeken, maar nu dertig pfennig betaalde. Aan Russische spionnen schijnt tjjdens de belegering reeds geen gebrek geweest te zijn. De burgers vertelden in ieder geval, dat de'binnenrijdende Russische officieren door verschillende vrouws personen als oude kennissen werden gegroet. W. R. crt.' In een rede, die de bisschop van Londen in de St. Pauls-kathedraal heeft gehouden, zeide hij voor een gehoor van 3000 leden van de nationale garde vau Londen „Ik geloof met geheel mijn ziel ik een bisschop van de kerk van God dat de rechtvaardige oorlog, dien wij in Augustus verkozen, meer over eenkomstig den wil van God was dan een onrechtvaardige vrede." Ten slotte zeide de bisschop, dat hij de geheele natie gemobiliseerd hoopte te zien. Als het kon niet door dwang, want het zou schoon zijn als het vol strekt vrijwillig geschiedde; maar, hoe dan ook, de natie meest als een man gemobiliseerd worden, indien zij den oorlog wiide winnen. N. R. Crt. De correspondent van de Matin seint uit Havre Luitenant-generaal de Witte, inspec teur-generaal van de Belgische cavale rie, is vol geestdrift uit Rusland terug gekomen. Het Russische leger, zegt hij, is het mooiste, best gedisciplineerde en moedigste ter wereld. Volgens den generaal, wa3 de terugtocht der Russen van geen belang. De chat van den generalen stat had tegen hem gezegd: „In 1812 zijn wij wel tot Moskou toe teruggetrokken. Als wij terugtrekken, geschiedt dit alleen om zooveel te beter te kunnen oprukken. Wees onbezorgd!" N. R. Crt. De Times verneemt uit Rotterdam, dat het westelijke front van de Duit schers binnen eeu week met eeu half millioeu soldaten, meerendeeis versche troepen uit Duitschland, versterkt zal worden. W. R. Crt% AXEL COURANT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1