Binnenland. De 4° Paardententoonstelling. groepen van het sedert 9 Mei voor het grootste deel in het bezit der Franschen zynde dorp Neuville, werd hedennacht aan den vijand overgelaten. Ten Zuiden van Neuville sloegen wij herhaalde aanvallen onder zware verliezen voor de Franschen af. In de streek ten Z. O. van Hébritane is de strijd na des mor gens mislukte aanvallen der Franschen weer aan den gang. In het Bois le Prêtre werd een vijandelijke aanval bloedig afgeslagen. Om een klein ge deelte der voorste loopgraven wordt nog gestreden. Parijs, 9 Juni. (Havas). Gisteren heeft de Fransche artillerie overal de tot dusverre veroverde stellingen versterkt en nieuwe voordeelen behaald. Wij namen de geheele westel. huizengroep van NeuvilleSt. Vaast en eenige huizen in de hoofdstraat. Ten Z.O. van Hébuterne behielden de Franschen het op 7 dezer en de volgende nacht ver overde terrein, ondanks een krachtigen aanval van 2 Duitsche bataillons. In de streek ten O. van Armentières hebben de Franschen in automobielen aangevoerd hunne vorderingen naar het O. voortgezet over een front van circa 1200 M. De Duitschers beschoten hevig de loopgraven die de Franschen hun, den 7 dezer ten N. van de Aisne bij Moulin Sous Touvent hebben ontnomen. Dit bombardement dat de Franschen krachtig beantwoordden is door geen enkele tegenaanval gevolgd. Aan de zoom van het Priesterbosch hebben de Franschen 2 en op sommige punten 3 loopgravenlinies veroverd en een 50tal gevangenen gemaakt. in den grond is geboord en 6 officieren en 21 man gevangen zijn genomen. PE3 ROGR AD, 10 Juni. Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat een Russische onderzeeër 3 Juni in de Oostzee een Duitsch smaldeel ontmoette en bet aanviel. De torpedo's troffen doel, de bemanning van de duikboot hoorde althans twee ontploffinger. De onderzeeër boorde ver volgens nog eeu transportschip in den grond. Een vijandelijke torpedoboot werd beschadigd een derde werd door een onzer mijnen vernietigd. M. Crl. Verstehillende berichten. Niet minder dan 10 Duitsche soldaten afkomstig vau hei Belgische front, kwa men Zaterdagnacht te Sas van Gent over de grens, wordt aan de Tel. gemeld. Allen droegen over de militaire kleeding burger kleedingstukkeu, zoodat de man nen, die er afgemat eu ontredderd uit zagen, niet geïnterneerd werden. Na een reeks van nachtelijke tochten laags onbegane wegen en sluippaden, wierpen zij zich op de grens in het dichte rietgewas eeuer k*eek, die zij tot aan het middel doorwaadden en zoo den Nederlandschen grond bereikten. De Tel. kau beslist tegenspreken, dat burgemeester Max, die zicb, zooals men weet, te Glatz in Silezië bevindt, aan tuberculose lijdende zou zijn. Vrienden van hem te Brussel ontvangen dikwijls brieven van hem, waaruit blijkt, dat hij het goed maakt en met vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Parijs 10 Juni. (Havas). Een mede deeling van het front verhaalt de ver overing van het vooruitspringende ge deelte van het front bij Quennevières, een sterke stelling oVer een breedte van 1200 meter, die stormenderhand genomen is. Na' achtmaal tevergeefs beproefd te hebben de stelling te her nemen, waagden de Pruisische troepen in den ochtend van 7 Juni opnieuw een aanval, doch werden weer verhin derd binnen te dringen. Er zijn op het slagveld 2000 lijkeu gevondende verliezen van den vijand worden op 3000 man geschat, behalve de gekwet- aten. Wij hadden 250 dooden en 1500 gekwetsten. Wij hebben 20 machinegeweren en veel materiaal buit gemaakt. Aan de aanvoerders van onze bataljons is op plechtige wijze het oorlogskruis uitge reikt en de bataljons eervol vermeld. Berlijn 10 Juni. (Wolff). Ofïïcieele mededeeling van hetgroote hoofdkwar tierDe gevechten bij Souchez en Neuville duren voort. Ten N. W. van Souchez zijn alle pogingen van de Franschen om aan te vallen in de kiem verstikt. Ten W. van Souchez in de buurt van de suikerfabriek, behaalden de Franschen enkele kleine voordeelen Aanvallen van den vijand tegen onze stellingen ten N. van Neuvile mislukten. Een voorwaartsche beweging van den vijand ten zuidoosten van Hébu therne mislukte. Iu deD loop van de laatste gevechten daar zijn ongeveer 200 Franschen gevangen genomen. In Champagne hebben wij ons nadat wij mijnen met succes hadden laten springen in de buurt van Souain en ten N. van Hurius in het bezit van yerscheidene loopgraven van den vijand gesteld. Tegelijkertijd zijn ten N. van Lemesnil de Fransche stellingen over een breedte van ongeveer 200 M. be stormd en tegen nachtelijke tegenaan vallen behouden. Een machine geweer en 4 mijnwerpers vielen daarbij in onze handen. In het westelijke gedeelte van het Bois le Prêtre bleef een stuk loopgraaf van onze voorste stellingen iu het bezit van den vijand. Londeu, 9 Juni. Minister Balfour deelde iu'het Lagerhuis mede, dat eenige dagen geleden een Duitsche onderzeeër De Vluchtelingen. Blijkens de Memorie van antwoord inzake de uitgaven voor de vluchtelin gen zijn er thans in de vluchtoorden te Veenhuizen, Ede, Uden en Gouda ruim 20.000 personen, terwijl het aantal over het heele laud verspreide behoef- tigen thans op 50.000 geschat kan worden. Over cijfers van de hier vertoevende uiet-behoeftige Belgen beschikt de regee ring niet. De Minister beaamt de wenschelijk heid dat de vluchtelingen in hun eigen belang zoo spoedig mogelijk is, naar hunne haardsteden terugkeeren. De groote moeilijkheid is evenwel, dat niet kan worden uitgemaakt in hoever terug keer mogelijk is of hardvochtig zoude zijn. Zoolang deze toestand bestaat, moet de regeering zich van drang tot terug keer onthouden, hoezeer zij ook toestemt dat het werkeloos verblijf hier te lande voor vele vluchtelingeudemoraliseerend moet werken. Er is een meer of minder groot aantal vluchtelingen, dat aan ledigheid de voorkeur geeft boven nuttige bezigheid ondanks alle aansporingen en prikkels Zoolang deze vluchtelingen zich overi gens behoorlijk gedragen, kan het hoofd van het vluchtoord die ledigheid be zwaarlijk met dwang tegengegaan. De vraag of de mannen niet waren te werk te stellen bij den hooibouw, waar voor in- sommige deeleu des lands waar schijn lijk handen te kort zullen komen, wordt door den minister overgebracht aan den minister van Landbouw. M. Crt. Een vlag aau New-York. Naar het schijot, heeft het gemeente bestuur van Amsterdam aan New York eeu gemeentelijke vlag ten geschenke aangeboden. De New York Times schrijft aldus seint men ons uit New York uaar aanleidiug van dit feit: Het geschenk van de gemeentelijke vlag is reden tot verheugenis over de sympathieke belangstelling van het Nederlandsche volk. D j vlag is het symbool van onze verwantschap met het stoere, doortastende eu hoogstaande volk. Oas antwoord op het bewijs van vriendschap en verwantschap, door Amsterdam gegeven, kan niet te har telijk zijn. A. E. crl. AXEL. 11 Juni 1915. In de gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Siuis- poider is benoemd tot plaatsverv. dijk graaf de beer D. Scbeele Az. te Ter Neuzen. y rr De Si. cl. van heden bevat in bijv. o21 de statuten van de Mariavereeniging te Sluiskil. De beer P. F. Wijne te Philippine is benoemd tot plv. dijkgraaf van het waterschap Groot en Klein Isabella. De Vereeniging van Zeeuwsche Fok kers van het zware Trekpaard (Belgisch type), welke is gevestigd te Axel. gaf gisteren (10 Juni) haar vierde tentoon stelling van Zeeuwsche Fokpaarden. Voorop zij gezegd, dat deze tentoon stelling prachtig geslaagd is. Inschrij vingen, weder en bezoek, alles werkte mede tot verhooging van het succes. En te meer voelde men zich dankbaar voor dit resultaat, waar men in het begin dezes jaars nog niet durfde te droomen over een tentoonstelling, laat staan plannen maken. Maar het is hier meer gezegd, de voorzitter als kapitein met zijn secre taris als stuurman, zijn niet zoo gauw bevreesd om met hun schip in zee te gaan al is het ook, dat soms stormen dreigen. Immers, het is toch weer gebleken, dat de oorlog, die geheel Europa in vuur en vlam zet, en ook hier dreigend zÜn gedreun doet hooren, toch zoolang er geen oorlog is, ook geen invloed doet gelden op den landbouw en vee teelt in deze streek. Zelfs overtrof het getal bezoekers dat van het vorige jaar nog met een paar honderd vijftig en waren daaronder nog kooplustigen uit andere streken van ons land, die flinke prijzen besteedden. Wat de handel betreft, kon het echter drukker geweest zijn. Weliswaar viel het bezoek uit andere deelen des lands mede, maar men schijnt daar nog niet overtuigd van het feit dat, om hier een puik paard te kunnen koopen, men over de brug moet komen met zijn portemon- naie. Er is echter alle hoop, dat dit wel komt. Gaandeweg komen er meer bezoekers en dwingt de liefhebberij hun tot aanschaffing van een goed stuk materiaal voor den stal, wat ook in hun voordeel is. Als officiëel genoodigden waren aan wezig de heer F. C. O. M. Hombach, eere voorzitter der vereeniging en alge- meen voorzitter van de vereeniging .Het Nederlandsch Trekpaard" en de heer H. Hanken, te Wilhelminadorp, voorzitter van de afd. Zeeland van het Ned. Trekpaard. Wat de inzending betreft, deed deze niet onder voor andere jaren. Toch moet men vakman zijn om de kwaliteit te kunnen beoordeelen. We waren daarom zoo vrij bij een deskundige te vragen naar zijne meening hieromtrent. Welwillend werd deze ons onomwonden als een zuiver oordeel verstrekt. Zoo wist men ons te zeggen, dat de vooruitgang van het vrouwelijk fokvee kolossaal was, terwijl ook de jongere hengsten veelbelovend zijn, maar wat betreft de oude hengsten is wel geen achteruitgang te constateeren, maar dient toch nauwlettend acht te worden geslagen, dat deze minstens blijven, wat ze zijn. Tn het algemeen dus was de inzending magnifiek Zooals we zeiden werkte ook het weer mede. Zoo was het 's morgens wel heet, een echte Juni-temperatuur, doch 's middags liing er in het Zuiden een onweersbui, die op het terrein nog wel enkele regendroppels deed neer vallen, maar overigens de warmte zoo danig deed verkoelen, dat het bepaald aangenaam was door het gras te wandelen. De keuringen, die bij vroegere ver geleken, buitengewoon vlug van stapel waren geloopen, waren reeds, op één afdeeling na, om twee uur afgeloopen, zoodat al vroeg met de prijsuitreiking kon worden begonnen. Dit was ook aangenaam voor de eigenaren der paa-. den, daar die dan ook in even redigheid vroeger konden vertrekken. 1 een dan de keuringen zoover waren geschied, vereenigde men zich aan tafel, tot het gebruiken van een ge- meenschappelijken maaltijd. Daarna werden de werkzaamheden door de jury voortgezet en kwam in- tusschen ook het muziekgezelschap .Concordia" op het terrein. Dit corps wist door menig muziekstukje de feeste lijke stemming op te luisteren. I oen de laatste keuring was afge loopen, reikte de voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn, in tegenwoordig heid van den Burgemeester onzer ge meente en den heer Commandant van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, de HoogedelGestr. Heer C. W. J. Rink, de medailles uit aan de eigenaren, v ier bekroonde paarden één voor één defileerden voor de bestuurskamer. De uitslag der bekroningen was als volgt Afdeeling Hengsten. Klasse I. Vierjarige eu oudere hengsten. 9 inschrijvingen. Zes prijzen, 1 verguld zilveren, 2 zilveren en 3 bronzen medailles Bij elke verguld zilveren medaille wordt f5 gevoegd; bij elke zilveren medaille I 2.50. Dit geldt ook voor de volgende 3 klassen. Als het beste paard in deze afdeeling werd weer genoemd MonRèvedeRoeulx, van de vereen. „De Toekomst", secr. W. Dieletnan Pz., te Axel. Daar die echter reeds vorige malen een le prijs had en als kampioen hengst werd be kroond, werd dit paard dezen keer een eereprijs toegekend. Voorts hadden de Ie prijs Jules de Kiel van Jan de Putter. 2e Bourgogne II, van W. Diele- 3e 4e man Pz.. Axel. 5e 6e 2e i Monaco, van „De Toekomst". Orange de Mullein, van M. de Craene, Hulst. Alfred, van W. Dieleman. Arceau, van de vereen. „Eigen Hulp", secr. C. Haak, Axei. Klasse II. Driéjarige hengsten van 1912. 2 inschrijvingen. 4 prijzen, le prijs Cambrinus, van Gebr. Adriaan- sens, Stoppeldijk. Dodu, van ,wed. Hoefnagels, CliDge. K lass s III. Tweejarige hengsten van 1913. 12 inschrijvingen. 5 prijzen, e prijs Vampire van Ph. J. van Dixhoorn, Axel. Couriet, van P. Vael, St. Jan steen. Sultan, van Jan de Putter. Autocrate, van Ph. J. van Dixhoorn. Blis, van F. van Driel, Axel. Eervol vermeld werden Grenadier en Dauphin van Ph. J. van Dixhoorn. Klasse IV. Eenjarige hengsten van 1914. 16 ioschrijvingen. 5 prijzen, le prijs Edelman van S. de Feijter, Axel. Erasmus, van Ph. J. van Dixhoorn. Erfgraaf, van S. de Feijter. Gloran, van Auth'. de Cock, St. JuDsteen, Max, van C. de Putte, Hengat- dij k. Eervol vermeld Essag'eur van Ph. J. van Dixhoorn. Klasse V. Hengstveulens vdn 1915. 25 inschrijvingen. 5 prijzen, ie prijs Faljat. van Joh. Scheele, Wz. Boschkapelle. 3e 4e 5c 2e 3e 4e 5e

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2