een Woonhuis en Aanhoorigheden Jaarlijksohe Alp, Vergadering Kinderkoor - Axel. Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsiiikerfabriek, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Bekendmaki ngen. POLITIE VERORDENING. Advertentien. ▼an belang: te achten is uit de. verschil lende reglementen en voorschrilten. In verband met bovenstaande order van den opperbevelhebber, moeten de vrijwilliger8 bij den landstorm, die tot nu toe wegens studie-belangen of werk zaamheden vrijstelling van de oefeningen hadden gekregen, zich opnieuw tot hun afdeelings commandant wenden met een schriftelijk verzoek, waarin wordt, aange geven de tijd, gedurende welken zij vrijstelling wenschen, benevens de reden die hpt hun onmogelijk maakt aati alle of een gedeelte der oefeningen deel te nemen. De afdeelings commandanten zullen elk geval afzonderlijk beoordeelen. AXEL, 1 Juni 1915. Zaterdag werd alhier iu het café van den heer Gilijamse eene buitengewone vergadering gehouden van de maat schappij „Axel-Station". Met algemeene stemmen werd be sloten de vereeniging coöperatief te maken. Verder werd besloten aan- deelen te nemen in de op te richten coöperatieve superphosphaatfabriek en staande de vergadering werd voor plaatsing van 161 aandeelen geteekend. Wegens bedanken van den heer Jan de Kraker Cz. als bestuurslid werd gekozen de heer Jan de Feijter Lz, te Axel. Zaterdag gebeurde hier een onge val, dat betrekkelijk goed afliep. Een kleine bengel wilde achter een auto aanloopen, die een langzaam gangetje had. Toen echter de automobiel sneller begon te rijden, kon de deugniet de auto niet meer bijhouden en durfde deze ook uit vrees voor vallen niet loslaten. Het slot er van was, dat de jongen toch viel en met bebloed gelaat en gescheurde kleereu huiswaarts kon gaan. Het zij verre, dat we hiervoor de ouders aansprakelijk stellen, maar toch meenden we van dit feit melding te moeten maken als waarschuwing voor anderen. Zondagavond is "de heer Aug. Eeckhout uit Hulst die van een door hem gedirigeerd concert in de Buiten sociëteit te Terneuzen huiswaarts keerde zoo hevig van zijn rij wiel gevallen, dat hij na in een naburige woning voorloopig te zijn verpleegd, per auto naar huis moest gebracht worden. In de week van 19 tot en met 25 Mei kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 2 gevallen van typhus uit Sluis, 2 van roodvonk uit Ter Neuzen en 1 geval van diphteritis uit IJzendijke en uit 's Heerenhoek. Te Haarlem is op 62-jarigen leef tijd overleden mr. L. Stevens, van 1884 tot '90 burgemeester van Sas van Gent en van 1886 tot '90 lid der Prov. Sta ten van Zeeland. M. crt. Briefwisseling met België. De aandacht van belanghebbenden wordt er bij herhaling op gevestigd, dat voor stukken gewisseld in het ver keer met het door Duitschland bezette gedeelte van België de in het verkeer met Duitschland geldende tarieven van toepassing zijn. Voor brieven van enkelvoudig ge wicht (wegende niet meer dan 20 gram) is derhalve niet 10 doch 126 cent bij vooruitbetaling te voldoen. Wegens ontoereikend gefrankeerde stukken wordt ter plaatse van bestemming het voor elk geval vastgesteld verhoogd port geheven. Brieven moeten open verzonden worden. St. Ct. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 Juni 1915. F. d. S., 18 j., te Koewacht, is wegens verboden uitvoer veroordeeld tot 1 week gevaugeuisstral. D. d. S., 42 j., te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot 1 week gevang. C. v. P., 57 j., te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 1 'tveek gevang. Verder werden nog 87 Belgen ver oordeeld tot geldboeten van ƒ0,50 tot 3 en tot gevangenisstraffen van 5 dagen, 1 week of 1 maand. 1 Belg werd vrijgesproken. Men meldt uit Roosendaal Het wordt steeds moeilijker België Ie verlaten. Dienstplichtige mannen worden niet doorgelaten. Andere mannen worden slechts doorgelaten, indien zij kunnen bewijzen zich in een neutraal land te gaan vestigen, of daar werk te zullen krijgen. Belgische vrouwen konden tot dusver vrij gemakkelijk passeeren als zij hare mannen gingen opzoeken. Ook dit mag niet meer. Alleen als de man in een neutraal land een vaste woonplaats heeft of als de vrouw een aanstelling heeft, dat zij in een neutraal land in betrekking gaat, krijgt zij een pas om België te verlaten, doch mag dan niet meer terug- kèeren. Avp. Plattelandstoestanden in Limburg. Te Baexem (Limb.) zijn de burgemeester en het hoofd der openbare school, vroeger zeer intieme vrienden sedert geruimen tijd danig gebrouilleerd. Het schoolhoofd is voorzitter van de dorpsfanfare, en de variatie brengt daar mee, dat telken jare in den voormiddag van den Nieuwjaarsdag aan het hoofd der gemeente een aubade wordt gebracht. Bij de laatste gelegenheid, toen ook het hoofd der schooi als voorzitter van de fanfare meende niet te mogen ontbreken gebeurde het, dat hij op last van den met muziek gehuldigden burgervader door een rijksveldwachter we:d verwijderd. Dit geschiedde op de wijze, die processen verbaal en een justitieel onderzoek ten gevolge had. Het hoofd der school is ongehuwd, doch maakt ambtshalve aanspraak op de aan de school grenzende woning voor het schoolhoofd, hetgeen hem meermalen door den burgemeester werd betwist. Ondanks dit woont hij er en heeft hij de woning gemeubileerd. Enkele dagen geleden kwam hij evenwel tot de minder aangename ontdekking, dat tijdens de schooluren op last van den burgemeester al zijd meubels en verder huisraad door den gemeenteveldwachter naar buiten waren gedragen en op het speelplein vóór het schoolgebouw in wauotde waren neergezet. Protest van den eigenaar mocht niet baten zelfs werd hem ver boden de leegstaande woning binnen te treden. Na verloop van een viertal dagen, gedurende welke de meubels steeds zonder eenige bedekking buiten stonden, werden deze, ook weer op last van den burgemeester, naar hun plaatsen in de onderwijzerswoning teruggebracht. De justitie heeft de zaak in handeD teneinde haar van juiste voorlichting te dieueD, heeft het schoolhoofd vau een en ander foto's gemaakt. N. R. crt. De kolenwerker W. W., uit Heer jansdam, en de doofstomme kleermaker M. W. uit Barendrecht, redeo Vrijdag per fiets op den Dordtschen straatweg te Rotterdam bij deD Smeetslandschendijk. De stoomtram uit Barendrecht reed hen achter op. De kolenwerker stopte plot seling om de tram te laten voorbijrijden doch de doofstomme man, die de tram niet hoorde reed door en kwam in bot sing met den kolenwerker die daardoor viel, onder den laatsten wagen van de stoomtram terechtkwam en onmiddellijk dood was. De doofstomme kleermaker, die eveneens viel, kreeg een paar lichte kwetsuren ziju rijwiel is vernield. De tram reed door. A'. R. crt. Wederom is te Harderwijk een geval van nekkramp in het interneerings kamp geconstateerd. De nu reeds iuge- irokken maatregelen zijn weer in wer king gesteld. Avp. Een kantoorbediende van een kan toor aan de Mnaskade te Rotterdam wien een brief met 2170 gulden was toever trouwd om naar Deu Haag te brengen heeft (jeze verloren. Avp. De 70jarige heer Hv te Hoogkar- spel zag een zoontje van den heer K. aldaar in het water vallen. De heer H. sprong te water en na een paar vergeef sche pogingen smaakte hij het genoegen den joDgen te redden. Avp. HULST, 31 Mei. Ter graanmarkt1 van heden [Maandag] waren de prijzen als volgt Tarwe t 16,75, rogge f 12,50, wintergerst f 16, zomergerst f 1haver f 15, erwten f22,— witteboonen f 20,-bruinebotjpen f 21,dui- venboonen f 1 paardenboonen f 13,boek weit f0, lijnzaad f koolzaad per 100 L. faardappels f5,52. Boter per kilo f 1.20, eieren per 26 stuks i 1,45, Er waren ter veemarkt te koop gesteld 4 stuks rundvee, 21 varkens en 0 paarden waarvan verkocht 2 stuks rundvee, 16 varken, en 0 paarden. Van 16—31 Mei 1915. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 20. Willem Kaijser (van Ter Neuzen), 24 j., jm. en Catharina Schieman, 21 j., jd. Emile Franciscus de Kind (van Sint Jansteen), 28 j., jm. en Philomena Schoof, 22 j., jd. 27. Cornelis Deij, 24 j., jm. en Geertruida Elisabeth Bureman, 21 j., id. Geboorten. 22. Albert Honoré Edou- ard Alphons Francois, z. van Jan Baptist Mascaux en Joanna Helena Brijs (van Boruhem). 24. Maria, d. van Adriaan Pieter Dieleman en Cor nelia Rosalia Verplancke. Overlijden. 17. Clara Margaretha Augusta de Paepe (van Koewacht), 10 mnd., d. van Alphonsus en Coralia Maria Theophila van der Bilt. 20. Marinus van Driel, 5 mnd., z. van Gerard Adriaan en Pieternella Adriana van Es. 22. Daniël Drabbe, 73 j., weduwn. vau Pieternella Jansen van Rosendaal. 25. Florentinus Franciscus de Roos, 1 j., z. van Jan Francies en Leonie van den Acker. 27. Maurice Adolt ran Hoije (van Exaarde), 1 j., z. van Gustavus Joannes en Idalia Maria Gijsel. Telegrafisch Weerbericht van het Kpn. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 2 Juni Zwakke tot matige winden uit Ooste lijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer, behoudens kans op onweer. Iets warmer. De Territoriale Bevelhebber iu Zee land enz., ter standplaats Middelburg Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staatsblad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland zijn verklaard „in Staat van beleg" Gelet op artikel 22 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) Stelt bij deze de navolgende nieuwe verordening van politie vast en besluit te bepalen Artikel 1. Deze verordening is van toepassiug op de wateren genoemd iu Art. 1 van het Bijzonder Reglement van Politie voor het Nederlandsche gedeelte van het Kanaal van Gent naar TerneuzeD, vastgesteld bij Kon. besluit van 27 Januari 1912 (Staatsblad no. 16), voor zoover deze wateren niet vallen onder de gemeente Neuzen. Artikel 2. In deze verordening wordt verstaan onder schipper ieder gezagvoerder over een vaartuig, of die dezen vervangt, of geacht kan worden dezen te vervangen. Artikel 3. Het is verboden een vaartuig, hetzij bewoond of onbewoond, hetzij geladen of ledig, zonder vergunning van of van wege den Territorialen Bevel hebber in Zeeland op te leggen, of te l&ten opliggen. Artikel 4. De schipper, die de lastgeving heeft ontvangen, zijn vaartuig buiten de wateren, vallende onder deze verorde ning te brengen of te doen brengen, ii gehouden daaraan zoo spoedig mogelijk te voldoen. Bij nalatigheid in de uitvoering dezer lastgeving kan daarin op kosten van den schipper worden voorzien, onver minderd de strat bepaald bij Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), zijnde hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. Ondergeteekende zal trachten aan te besteden Het bouwen van met alle bijwerken, in drie perceelen, zijnde le. metselwerk, 2e. timmerwerk en 3e. schilderwerk, op Maandag a. s. den 7 Juni, namiddags 2 uur, ten huize van J. E. Blansaakt (café „De Roode Leeuw") te Axel, alwaar bestek en teekening ter inzage liggen van at Donderdag 3 Juni 1915. S. DIELEMAN. Axel, Mei 1915. te Sas van Gent. van LEDEN op Vrijdag II Juni 1915 des voor- middags half elf te Axel bij M. A. Koole op de markt. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Jaarverslag. 4. Vaststellen Winst- en Verliesreke ning en Balans. 5. Verkiezing Bestuursleden. 6. Verkiezing leden Financiëele Com missie. 7. Voorstellen van het Bestuur waar ouder Statutenwijziging. De Secretaris, A. E. C. KRUYSSE. Sas van Gent, 29 Mei 1915. NIEUWE LEERLINGEN kunnen weer toegelaten worden voor de lessen, welke iederen Vrijdagavond gehouden worden van half zeven tot half acht uur. Zich aan te melden bij deu Directeur P. C. VAN DELFT, muziekleeruar.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3