li Binnenland. 4 uur. Frankrijk vrerd onmiddellijk ver wittigd, en Millerand, de minister van oorlog, seinde het bericht dadelijk aan Joffre in het groote hoofdkwartier. Met nauwelijks een seconde oponthoud vloog het de gelederen langs, de telefonisten aan het front verspreidden het onder de troepen die op de Duitschers in de loopgraven stonden te vuren iedereen vernam het overal. Langs de linie scheen een stilstand in te treden. Zware kanonnen hielden met schieten op, als uit eerbied. Plot seling werd de vreemde, bijna onbe haaglijke stilte verbroken. Uit eigen beweging hieven de troepen de Mar seillaise aan, eerst zacht, daarna met een daverend refrein dat zich langs het tront voortplantte in het grootste* koor, dat de wereld ooit gehoord heeft. Instinctmatig begrepfen de Duitschers in de tegenovergestelde schansen wat dit donderende koor beteekende. Zij riepen terug „God straffe Italië" en daarna steeg uit de Duitsche loopgraven de wijs van die Wacht am Rhein op. De Fransohen drukten plakkaten met het opschrift„Jelui krygt er van langs" en plantten die te midden van een golvend veld van Italiaansche vlaggen die, de hemel weet hoe, langs de borst weringen geïmproviseerd waren." N. R. Crt. Ook in België merkt men dat er oorlog is tusschen Italië en Oostenrijk en de bondgenooten. Nog voor de oorlog verklaard was, Zaterdag passeer den te Luik en Namen treinen met soldaten die naar het nieuwe front schenen te gaan. De treinen waren volgeteekend met Italiaansche soldaten die verslagen werden of zooals eerst de Engelschen hangende aan een galg werden afgebeeld. De avond voor en na de oorlogsverklaring waren de café's propvol met burgers die den toestand bespraken. Men verdrong zich voor de aanplakborden om te zien of einde lijk de door de Belgen lang gewenschte oorlog was uitgebroken. Zij verwachten veel goeds van deze inmenging van Italië aan de zijde der geallieerden. Reeds zijn er speldjes en zakdoekjes gemaakt waar behalve die der geallieer de ook de Italiaansche vlag op voorkomt. De Duitschers waken er echter streng voor dat deze niet gedragen worden. Zelfs werden met de Pinksterdagen in Brussel massa's doekjes en speldjes enz. met het Amerikaanscbe wapen in beslag genomen. Avp. Uit Budapest wordt aan de „Köln. Ztg." geseind, dat de Grieksche minister president heeft verklaard, dat Grieken land met beslistheid aan zijn neutraliteit vasthoudt. Over een ingrijpen van Griekenland is nooit met Italië onder handeld. Omtrent Albanië had de minister zekere mededeelingen ontvangen welke evenwel niet voor openbare bespreking geschikt zijn. Het blad verneemt dat de Albaneesche bevolking van Valona, voor zoover zij in staat is de wapenen te dragen, in het binnenland is terug getrokken om zich tot den strijd tegen Italië aan te gorden. Te Durazzo, waarvan de bezetting niet zal uitblijven heerschen onlusten. De Italianen zetten sterke troepenafdeelingen aan land, op verschillende punten van de kust. De bevelhebber van het Italiaansche expe ditiecorps, kolonel Custone, is te Valona aangekomen. De Albaneezen kampeeren om het Ogridameer en hebben besloten krachtigen weerstand te bieden. Avp. De Engelsche bladen kunnen niet veel bizonderheden meedeelen over de ramp van de Princess Irene te Sheer ness, daar niemand 'kon vertellen wat de oorzaak was van de ontploffing en er van het schip zoo goed als niets is overgebleven. Volgens ooggetuigen ge schiedde de ontploffing met de hevig heid van een vulkanische uitbarsting. Het schip werd in duizendeu stukken de lucht iugeslingerd en tusschen de rondvliegende deelen konden duidelijk menschelijke lichamen en afgerukte lichaamsdeelen worden waargenomen. Behalve de hulpkruiser zijn ook twee lichters in de lucht gevlogen. Er moeten 76 werklieden bij zijn omgekomen. Bovendien zijn verschei dene menschen op naburige schepen door rondvliegende stukken gewond. Na de ramp was er niets te zien dan wat wrakstukken en deelen van men schelijke lichamen. De Princess Irene was een van de nieuwste mailbooten vau de Canadian Pacific Cy-, kort na 't uitbreken van den oorlog door de Admiraliteit over genomen. tA'. R. Crt. De Petit Parisien schrijft over den laatsten vliegeraanval op Parijs: Zaterdagavond om zeven uur werden de talrijke wandelaars op de brug van Passy een vliegtuig gewaar, dat op een hoogte van 2500 èt 3000 M. snel na derde. Kort daarop volgden verscheidene ontploffingen, waarvan de beide laatste 't hevigst waren. Men zag het vijande lijke vliegtuig, door 12 Fransche vliegers vervolgd, verdwijnen. Het bleek, dat Duitsche officieren een buitgeroa ikt Fransch vliegtuig hadden gebezigd om ongemerkt binnen Parijs te komen. De eerste bom is in de Seine ge vallen, 200 a 300 M. van den Eifeltoren, de tweede viel door het dak van een huis in de Rue Charles, de derde drong in de eerste verdieping van een huis in de Rue Grenelle, de vierde in een kolenbergplaats. De andere 4 bommen hebben geen noemenswaarde schade aangericht. Door de kracht der ont ploffingen zijn tal van vensters op de boulevards verbrijzeld. N. R. Crt. Lord Barrymore te Fota heelt mooie bloemen geschonken „voor het graf van de Lusitania". Een regeeringsvaartuig is Donderdag naar de plaats van den torpedo-aanslag gevaren en heeft ze op de golven uitgestrooid. N. R. at. Er gaan opnieuw geruchten overeen eventueele verplaatsing van het Vati kaan naar Spanje. Aan de Vossische Ztg. wordt nu uit Madrid geseind dat het officieus zou zijn bevestigd.' Er zouden beraadslagingen hebben plaats gehad tusschen den pauselijken nuntius, den koning van Spanje en de Spaansche regeeriug over een dergelijke verplaat sing. Nadat verschillende steden waren genoemd, had de koning ten slotte voorgesteld, het Escuriaal voor den zetel van den paus te bestemmen, daar dit groot genoeg is om het geheele Vatikaan onderdak te bieden. Het aanbod moet in beginsel zijn aan genomen, doch men gelooft niet dat de verhuizing van den paus noodzakelijk zal worden. N. R. crt. Te Glasgow hebben 200 slagers moe ten sluiten wegens vleesch schaarschte. Iu Engeland zijn de prijzen van het rundvleesch thans al hooger dan de beruchte hongersnoodprijzen van 35 jaar geleden. N. R. crt. Van reizigers, die uit Milaan te Lu gano zijn aangekomen, heeft de corres pondeut van den Lokal-Anzeiger nadere bizonderheden vernomen over de ver grijpen aan Duitsche eigendommen. Sedert twee etmalen is Milaan in han den van het gepeupel. Soldaten, in fanterie en cavalerie, houden het geweer bij den voet en laten alles op zijn be loop. Meubels worden op straat ge worpen en de overblijfselen in brand gestoken. Het Duitsche consulaat is volkomen verwoest. Vele Duitsche winkelhuizen, fabrieken, magazijnenen woningen trof hetzelfde lot. Op het consulaat stelde het plebs zich iu het bezit van de naamlijsten der Duitsche ingezetenen en trok in talrijke beuden vau huis tot huis, overal plunderend en vernielend. Ter verontschuldiging wordt het praatje rondgestrooid dat te Berlijn een filiaal der Miiaueesche Union Coöperatieve is verwoest, waarbij 40 mauschen levend zijn verbrand. Wat te Milaan geschiedt zou nog niets j zijn tegenover de barbaarschheid der Duitschers. De buitensporigheden vinden scherpe veroordeeling bij het beschaafde publiek van Milaan en een groot deel van het werkvolk. N. R. Crt. In verband met uitingen van Engel sche miuisters over de grenzen der macht van Duitsche duikbooten. schrijft kapitein Persius in het Berl. Tagebl. Het is gebleken, dat de tweede zee mogendheid, n.l. Duitschland, ondanks de tegenovergestelde meening van den heer Churchill, in staat is geweest om nagenoeg uit niets en in zeer korten tijd zich een zeer krachtig wapen in de duikbooten te verschaffen. Het lijdt geen twijfel of het wapen dat wjj in onze duikbooten bezitten i3 van hoe danigheid het beste gebleken. De ver nietiging van de Triumph is zeer ge schikt dit feit voor iedereen opnieuw duidelijk te maken. Het in den grond boren van hef Engelsche slagschip is vooral opmerkelijk wegens de plaats, waar de Duitsche duikboot de daad heeft verricht. De Dardanellen zijn van onze Noordzeehavens ruim 3400 zeemijlen verwijderd. Dezen afstand moeten, naar uit de berichten blijkt, de duikbooten (want het laatste bericht uit Kinstantinopel spreekt van meer dan één) afleggen, zonder dat zij van steunpunten of bases van welken aard gebruik kunnen maken, waar zij brand stof enz. kunnen innemen. Bovendien is de afstand grooter dan 3400 zeemijlen, want dit cijfer slaat op den kortsten weg. Vermoedelijk hebben onze duik booten eenige omwegen moeten maken. Onze duikbooten kunnen niet alleen om de Britsche eilanden varen, maar zij gaan ver in den Atlantischen Oceaan, zij zijn door de Straat van Gibraltar gevaren onder de oogen van de met kanonnen bezette rotsen, zij hebben zich in de Middellandsche Zee gewaagd tot zij bij de Dardanellen een waardig doel voor hun torpedo's hebben ge vonden. Die tochten zijn niet genoeg te bewonderen. N. R. Crt. De Zeppelin aanval op Southend heeft Woensdagavond om 11 uur plaats gehad. Een dochter van een tandarts, die met haar moeder en schoouzuster haar vader van het station was gaan halen, werd door een bom uit een luchtschip, waar voor zij zich tevergeefs had trachten te bergen, op slag gedood. Een vrouw die voor haar deur stond, werd zwaar getroffen door scherven van een midden op straat ontploffende bom. Een zeven jarig meisje kreeg zware brandwonden van een bom die door het dak heen in haar slaapkamer was gevallen. Anderen liepen lichte kwetsuren op. Volgens een correspondent van de Times zijn er op zijn minst twee Zep pelins geweest. A7. R. Crt. Het Belgisch Informatie Bureau ver neemt uit Havre De Belgische minister van oorlog, baron de Broqueville, heeft den 'vol genden gewichtigen omzen'dbrief rond gestuurd Uit de op de departementen van Oorlog en van Buitenlandsche Zaken ingekomen inlichtingen blijkt, dat sedert enkelen tijd talrijke Belgische vluchte lingen passen vragen om zicli naar Zwitserland of Nederland te begeven met het min of meer verborgen doel naar België terug te keeren. Onze landgenooten vermoeden niet aan welke gevaren en moailijkheden zy zich blootstellen terug te keeren in het door Duitschers bezette gedeelte van België, iu het bijzonder die onzer landgeuooten welke de Duitschers in staat achten de wapens te dragen. De regeering wil dien staat van zaken aan •de belanghebbenden bekend maken en dient tevens voorzorgen te nemen ten einde ongepaste openbaringen en ge vaarlijke onbescheidenheid te beletten. Ten ge olge daan a i heeft men ouze diplomatieke en consulaire agenten doen weten dat zij geen passen voor Zwitser land noch Nederland mogen afleveren aan personen die, on welke wijze ook, aan het leger verbonden zijn geweest. Indieu, om bizonder ernstige redenen, personen die tot vermelde categorie behooren, evenwel vragen zich naar Zwitserland of Nederland te mogen begeven, zal daarover door het toedoen van het ministerie van Buitenlandsche zaken, een verslag aan mijn departe ment worden gedaan. N. R. crt. Te Stratford is Vrijdag tegen twee mannen, die ëen Duitschen winkel hadden geplunderd en er zakken meel uit hadden gestolen, rechtsingang ver-* leend. Uit hun verklaringen bleek tevens dat vijf politie agenten zich. door een meelhandelaar hadden laten omkoopen. Een der beklaagden had hun de zakken meei, waarmee hun diensten waren gekocht, in huis gebracht. De politierechter vond het geval, waaraan de beklaagden ruchtbaarheid gaven, hoogst ernstig, hij kreeg er, naar hij zei, „een naren smaak van in zijn mond" en zou er werk van maken. N. R. crt. Een extra-blad van de „Reichsan- zeiger" maakt een keizerlijk besluit openbaar over de oproeping van den landstorm d.d. 28 Mei 1915, volgens hetwelk alle landstormplichtigen van den eersten ban, voorzoover ze niet by besluit van 1 en 15 October 1914 zijn opgeroepeu, worden opgeroepen. M. Crt. De minister van financiën maakt be kend dat de schrijver van den in de St. Ct. van 23124 Augustus 1914 gepubliceerden brief gedateerd Amsterdam 16 Augustus 1914, aan het Rijk heeft geschonken 40 schuldbekentenissen in de 5 pCt. Neder- landsche Staatsleening, elk groot f1000, met alle daarbij behooi endecoupons. Deze schenking geschiedde als tegemoetkoming in de door den Staat gemaakte en te maken buitengewone uitgaven tengevolge van de ernstige tijdsomstandigheden. Zij is in dank door de regeering aanvaard. St. Ct. De vry willige landstorm. »Allen Weerbaar" meldt De opperbevelhebber van Land en Zeemacht heeft bepaald, dat ter bereiking van een intensieve oefening van den vrijwilligen landstorm aan de landstorm mannen de verplichting wordt opgelegd, zich wekelijks beschikbaar te «tellen voor een minimum aantal oefeningen. I)it aantal verplichte wekelijksche*^ oefeningsuren bij de landstorm-afdeelin- gen is bepaald op 10 uren per week, te verdeelen over 3 èi 4 oefeningsdagen voor recruten en op 6 8 uren per weck, te verdeelen over 2 oefeningsdagen j voor meer geoefenden. Mocht dit aantal uren door omstaudighedeu niet kunen worden bereikt, dan moet getracht worden den achterstand een volgende week in te halen. In elk geval zal voor eiken landstormman afzonderlijk zorgvuldig be oordeeld dienen te worden, of er redenen bestaan hem tijdelijk toe te staan een q geringer aantal oefeningsuren per week bij te wonen. De bepaling van het aantal oefeniDgs uren berust op het beginsel, dat de land stormman na drie maanden als geoefend man moet kunnen worden beschouwd, terwijl het daarvoor vastgestelde program ma iu niet minder dan 130 uren (liefst door vrijwillige oefeningen op te voeren tot 150 ureu), gekend kan worden en hef in de tegenwoordige tijdsomstandig heden aanbeveling verdient het recruten tijdperk niet langer te doen duren dan 3 maanden. In bewerking is een oefeningstableau, waarin zal worden aangegeven op welke wijze de leerstof over de aangegeven 130 uren is te verdeelen, benevens een boek je, waarin wordt opgenomen alleen dat gene, wat voor de landstorm afdeelingen

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2