r afdruk tlUIESMIUli.lES. Schoenwerk U Kinderkoor - Axel. Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek Axel. Firma P. H. YEENHUIZEN. Marktberichten. WAARSCHUWING. Advertentien. Bekendmakingen. PUBLICATIE. een gummi MOTORRIEM. De Nieuwste Mijne Zomercollectie voor 1913 AXEL. P. MALJAARS. xekere S. te Poortvliet, die het dier voor 1500 te Bergen op Zoom trachtte te gelde te maken, is door de politie inge rekend. A'- R- crt ^en hevige boschbrand is Maandag namiddag ongeveer 3 uur te Epe uitge broken, vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende lucifer, in het bosch bij De Delle. Het vuur verspreidde zich snel naar den .kant van het Kamp en Tongeren. Om 6 uur had het vuur een oppervlakte van meer dan 100 H A. dennenbosch en heide aangetast; groote gedeelten bosch vormden weldra een vlammenzee, en telkens vatte, zelfs op grooten afstand, de heide elders we^r vlam. Behalve opgaand geboomte en heide geraakte ook weldra een groote hoeveelheid mijnhout. dat ter verzending gereed lag, in brand, benevens partijen hout, bestemd voor een papierfabriek. Door allerlei middelen werd getracht het vuur te sluiten, wat eerst na vele uren eenig gevolg had. Laat in den avond was men het vuur in zooverre meester, dat slechts nog hier en daar de heide smeulde, waarbij den geheelen nacht de wacht gehouden is. De bosschen en heide behoorden aan verschillende eigenaren te Epe, Zwolle en elders. Alleen de perceelen behoorende aan den heer Bervoets, te Zwolle, waren tegen boschbrand verzekerd. Te Kaatsheuvel heeft een hevige heide en boschbrand gewoed op de goederen van den heer Geluk. Verschei dene hectaren weiden vernield, eer men het vuur meester was. Het spel van kinderen met vuur had den brand ver oorzaakt. A- R- <"r(- Het stoomschip Rijndam, yan de Holland Amerika lijn, dat op reis was van New York naar Rotterdam, is, nabij Nantucket in aanvaring geweest met het Noorsche stoomschip Jos. J. Cuneo. Alle passagiers en het meerendeel der bemanning zijn in veiligheid aan boord van de J,os. J. Cuneo. De Rijndam, die zwaar lek is, keert naar New York terug, met hulp van de Jos. J. Cuneo en het Amenkaansche oorlogsschip Texas. N. R. Crt. De Dingdag te Rotterdam binnen gekomen Harwichboot Cromer, is op ongeveer 4 mijl ten noorden van het lichtschip Noord Hinder door een Duitsche duikboot aangevallen. Kapitein Barren, die op de brug was, vertelde van het voorval het volgende: Dinsdagochtend om half acht gat plot seling de uitkijk op »een voorwerp aan 8tuurboordsboeg.« Ik zag in die richting en ontdekte de periscoop van een duik boot. Dadelijk daarop zagen wij het spoor van een torpedo die, naar ik schat met een snelheid van 40 mijl in het uur op ons aankwam en 14 M. voor den boeg van het schip ons voorbij ging. Ik liet onmiddelijk sturen in de richting, waar ik de duikboot had gezien, want dat is de beste manier van handelen, maar zij moet dadelijk na het schot zijn ondergedoken, want niemand van ons heeft ze weer gezien. We hebben daarop de reis naar Rotterdam ongehinderd voortgezet. Kapitein Barren heeft al tweemaal eerder duikbooten gezien, maar dit was de eerste maal, dat zijn schip is aange vallen. R- Clt- Dinsdag heeft op den straatweg Arnhem-Ede, op de grens der gemeente Arnhem, een ernstig auto ongeluk plaats gehad. De auto van de familie L. uit Bloemendaal, welke familie te Arnhem gelogeeid had en naar Bloemendaal terug keerde, passeerde een sleeperswagen, die niet voldoende uitweek, waardoor de auto het wiel van den wagen pakte en toen tegen een boom aanreed. De auto werd in elkaar gedrukt en de, inzittenden twee dames, een jongetje benevens de chauffeur, werden er uit geslingerd. Eer wielrijder vond allen badende in het bloed op den weg liggen en reed naar het vluchtoord Ede om hulp te halen. De gewonden, van wie vooral een der dames en het jongetje zeer ernstig zijn gewond, zijn in de ziekeninrichting van het vluchtoord opgenomen. N. R. Crt. - Te Apeldoorn is de oudste inwoner, G. van Ekeren, jl. Zondag in den ouder dom van 101 jaar en 7 maanden overleden. Te Woltersum is de 64 jarige schoenmakersknecht J. V. bij het visschen in het Ter Posterdiep verdronken. Toen Maandagavond landlieden in den tusschen Jettingen en Burgau stop pende militairen trein liefdegaven en bloemen wierpen, reed een personentrein in de menschenmenigte. Vier personen werden gedood, 7 zwaar gewond. Hulp was vrij spoedig ter plaatse. Par ticulieren stelden hun huizen ter beschik king voor de gewonden. Vele doodpn en gewonden, waren vreeselijk verminkt. L)e overblijfselen van sommige lijken konden wel in een zakdoek bij elkaar worden gezocl f. Een jong officier kon zich slechts redden door zich een arm af te bakken. De machinist van de voorste sneltrein loco motief bemerkte eerst op 150 M. afstands, dat de weg niet vrij was. De snelheid kon toen nog maar van 60 tot 50 mijl verminderd worden. Door den schok schoof de lading steenkool uit de tender over de locomotief. De machinist raakte er tot aan den hals toe onder bedolven. Meer dan 20 minuten moest hij in dien toestand op hulp wachten. Intusschen kwamen de vlammen steeds dichter bij. Reeds schroeide zijn haar. Eindelijk trachtte hij zijn been, dat voor namelijk vastzat, met zijn mes af te snij den. Op het allerlaatste oogenblik kon hij evenwel nog gered worden. Bij 't onderzoek naar 't spoorwegon geluk bij Gretna Green heeft de sein wachter ruiterlijk zijn verantwoordelijk heid erkend. Hij had geheel vergeten, dat de lokaaltrein de lijn, waarop de troepentrein reed, blokkeerde. M. er'. Te Dinxperlo heeft de grenswacht Zondag een predikant uit het grens plaatsje Anholt aangehouden, wegens poging tot uitvoer. De predikant, komen- de^van een begrafenis te Suderwick, had te Dinxperlo negen broodjes gekocht, om deze over de grens te brengen. De broodjes werden, onder zijn kleediug geborgen, gevonden. De marechaussee heeft te Nieuw Beerta eenige landbouwers geverbali seerd, wegens in voorraad hebben van rogge, dat aan vee opgevoederd werd. Zondagnacht zijn bij Tilburg twee fietsrijders, sergeant D. en korporaal R., door een van Tilburg komende auto aangereden. Beiden werden gekwetst. Sergeant D. ia overleden. Spoorwegramp. De spoorwegramp bij Carlisle is een der ernstigste geweest sinds er treinen over ijzeren staven rollen. Drie treinen zijn daar op en over elkaar geloopen. Ruim 160 menschen vonden erbij den dood, ongeveer drie honderd werden er gewónd. En door de bijomstandigheden is het ontzettend karakter van dat alles nog verergerd. Zaterdagochtend was een locaal trein van Carlisle in Noordelijke richting ver trokken. Eigenlijk had de nacht sneltrein eerst door het station van die plaats moeten stuiven, maar deze was laat en daar ook de vertrektijd voor den locaal- trein al verstreken was, had men den laatsten maar eerst doen vertrekken. Natuurlijk zou hij door den express worden ingehaald. Daarom wachtte hij bij een plaatsje Noordelijk van Carlisle op het rechterspoor, totdat de sneltrein zou zijn voorbijgestoomd. Men denke hierbij, dat de treinen in Engeland in tegenstelling met het Nederlandse!) ge bruik steeds links houden. Terwijl de locaal dus stond te wachten kwam óp dezelfde lijn 'n troepentrein uit Edinburg, dus in tegengestelde rich ting, aar gestormd Deze trein reed dus op het goede spoor De fout was dat de machinist daarvan niet tijdig was gewaarschuwd voor den locaaltrein, die onregelmatig den weg blokkeerde. Daar heeft men de eerste ernstige nalatigheid. De botsing kwam hard aan. Onder de militairen móeten dadelijk veel dooden en gewonden zijn geweest. Nog geen twee minuten daarna, naderde, terwijl de verwarring uit den aard der zaak nog groot was. getrokken door twee zware locomotieven met 60 mijls vaart de boven genoemde sneltrein. Men stelle zich den toestand goed voor. Deze sneltrein reed op het goede spoor. Doch men begrijpt, dat na wat onmid dellijk aan de nadering van den expres- trein vooraf was gegaan, de baan niet meer vrij was. Die was onder allerlei wrakstukken van de beide andere treinen bedolven. Daarin boorde zich de sneltrein. En nog bleef het daarbij niet. Evenals vóór de laatste, hadden ook voor de wagenreeks, die de soldaten uit Schotland vervoerde, 2 locomotieven gestaan. Die vijf doorstookte kolossen lagen dientengevolge bij elkaar. Daardoor loeide weldra een felle brand door den hoogen puinhoop. Toen er, nadat de eerste opwinding wat bedaaid was, over de 500 schotsche sol daten appèl werd gehouden, antwoordden er maar 50. De rest was gedood ot ge wond. HULST, 2"> Mei. Ter graanmarkt van heden [Maandag] waren de prijzen als volgt Tarwe t 16,50, rogge 111 ,r 0, wintergerst i 16, zomergerst f 14,—, haver f 14, -, erwten f2 witteboonen f 19,— bruineboonen f20, utu- venboonen f 14,—paardenboonen f 13—, boek weit f0, lijnzaad f-,—koolzaad per 100 L. f—aardappels f4,75. Boter per kilo f 1,15, eieren per 26 stuks t t.lo, Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 8 stuks rundvee, 21 varkens en 0 paarden waarvan verkocht 5 stuks rundvee, 17 varken, en 0 paarden. van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. Ondanks mijn bevel tot inlevering van de munitie, bevinden zich thans nog in handen van de burgerij geweer patronen, waaruit het kruit is verwijderd en dan ongevaarlijk heeten. Gewoonlijk zit dan nog in den bodem van de huls het slaghoedje, dat niet is afgegaan. De patroon is dan niet ongevaarlijk, vooral wanneer men die in den zak draagt en nog meer wanneer men het heeft laten inrichten voor een zakpotlood ot zakmesje. In het slaghoedje bevindt zich slagkwik, dat in den zak tot deto natie kan komen, vooral wanneer in de huls een potlood ot mesje zit. Ik acht het zeer raadzaam dit onder de aandacht te brengen van ouders en onderwijzers. Een geweermaker bezit wel de mid delen om het slaghoedje alsnog te doen detonneeren, waarna de patroon ge vaarloos is. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., B R O C X. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 29 Mei Meest matige Noordelijke tot Weste lijke wind. Zwaar bewolkt. Wellicht enkele regenbuien. Iets zachter. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435;, van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) en van 11 Februari 1915 (Staats blad no. 81) waarbij de gemeenten in de provincie Zeeland zijn veiklaard „in staat van beleg" Gelet op Artikel 22 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad do. 128); Stelt bij deze de navolgende verorde ning van politie vast Artikel 1. Op Woensdag 26 Mei 1915 en vol gende dagen zullen schietoefeningen worden gehouden, gedurende welke de vaart in de Wielingen en de Deurloo verboden is. Art. 2. Wanneer schietoefeningen worden gehouden zal dit steeds worden aange geven door roode vlaggen, geplaatst op den lichttoren van Nieutvcsluis, te Zoutclande en bij het havenlicht van Vlissingen. Art. 3. Voor het vervolg zal deze aanduiding met roode vlaggen dus steeds beteekeneu dat er schietoefeningen worden gehou den en geldt dan het verbod in Artikel 1 genoemd. Art. 4. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet voor het dienstjaar 1915, verkrijgbaar gesteld ter Secretarie tegen betaling van 20 cent. De Burgemeester van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. NIEUWE LEERLINGEN kunnen weer toegelaten worden voor de lessen, welke iederen Vrijdagavond gehouden worden van half acht tot half negen uur. Zich aan te melden bij den Directeur p. c. VAN DELFT, muziekleeraar. VBR.LOR.EiIV op den weg Beoostenbiy, Fort, Kykuit, Kanaalweg Tegen belooning terug te bezorgen bij IIAN NIK p. a. Dr. Jens, Noordstraat. is geopend'. eiken Zaterdagavond van 5 61/, uur, in de Consistorie der Geref. Kerk tegenover de Nieuwstraat, alhier. kan alle concurrentie doorstaan. Neem daarom eerst een kijkje bij ons alvorens tot koopeu over te gaan. Aanbevelend, j i irnt por U lij UCDlouiv r j VAN HET

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3