'I Buitenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. DE OORLOG. Het krijgsbedrijf aan de Italiaansch- Oostenrijkscbe grens is dadelijk na de oorlogsverklaring begonnen met een invaf Italiaansche troepen in Oosten- rijksch gebied. Voor de oorlog uitbrak hadden de Italianen hun mobilisatie reeds ten deele voltooid en ook vol doende troepen voor een eerste onder neming tegen de Oostenrijksche grens samengetrokken. In de streek van Carnia, het Italiaansche landschap aan den voet van de Karnische Alpen, die dear de grensscheiding vormen, heett de Oostenrijksche artillerie de Italiaan sche stellingen beschoten, waardoor een artillerie duel is ontstaan. In du bergland zal de infanterie voorloopig nog wel niet ernstig in actie komen. Meer naar het Zuidoosten waar de Juliiche Alpen met hun uitloopers de Noorditaliaansche vlakte bereiken, heb ben de Italianen in de streek van Iriaul (Italiaansch Friuli) hun opmarsch begon nen. Zij zijn de grensrivier Judrio (nietIndrio) overgetrokken en hebben de hoogten van Capo Petta, tusschen de Judrio en de Isonzo, de rivier die op Oostenrijksch gebied van de Julische Alpen naar de golf van Triest loopt, bezet Terwijl de overgang over de Judrio door de Oostenrijkers niet krach tig verdedigd is, is reed3 lang van te voren van Oostenrijksche zijde alles er op voorbereid om de lijn van de Isonzo sterk bezet te houden en er de eerste verdedigingslijn tegen een aanval van Italië van te maken. De Isonzo is dus waarschijnlijk bestemd om een niet minder gewichtige rol in de krijgsver richtingen te spelen als op de andere oorlogsterreinen het geval is geweest met rivieren als de Marue, de Aisne, Oise, IJzer, Weichsel, Pilica, Bzura, San enz. Van den kant van de entente was met de waarschijnlijkheid gerekend, dat de Oostenrijksche vloot binnengaats zou blijven, maar haar optreden, dadelijk na de oorlogsverklaring, tegen de Oost kust van Italië heeft getoond, dat zij door een offensieven geest bezield is en den Italianen vermoedelijk nog heel wat te stellen zal geven. Om dezelfde reden lijkt het twijfelachtig, of de geallieerden aan de Dardanellen van den nieuwen bondgenoot, een verster king van hun landingstroepen daarge laten, hulp ter zee mogen verwachten. Het Turksche hoofdkwartier heeft gemeld, dat daar weer een Engelsch linie schip, de Triumph, het slachtoffer van een torpedo-aanval is geworden Van Engelsche zijde is het bericht nog niet bevestigd. Met de Triumph zouden de Engelschen dus weer een van hun oudere, kleinere linie-schepen verloren hebben, die bij het bombanit- ment van de Dardanellen en de dekking der landingstroepen nog groote diensten bewijzen. Reeds vroeger heeft de Engelsche vloot daar de linie-schepen Irresistible, Ocean en Goliath verspeeld. Van het Westelijke oorlogsterrein melden beide partijen eenigen voortgang der Duitschers ten O. van Yperen. Dezen hebben daar weer met begunsti ging van den Oostenwind een van hun fameuze gasaanvallen gedaan, die de geallieerden zich voorstellen binnenkort met gelijke middelen te beantwoorden. Daar in Westelijk Europa de dagen waarop in deu zomer de wind uit het Westen en Zuidwesten waait, veel tal rijker zijn dan die met Oostelijken of Noordoostelijken wind, loopen de Duit schers gevaar de slachtoffers van hun eigen vindingrijkheid te worden. Uit de mede'deeling van French, dat de houding van de Engelsche suldaten heett aange toond dat „met de noodige voorzorgen" aau dezen vorm van aanvallen het hoofd kan worden geboden, valt op te maken, dat die voorzorgen niet overal bijtijds genomen waren. Anders is niet te verklaren, dat enkele gedeelten van de Engelsche linie verloren zijn gegaan. De Duitsche communiqué's zwijgen weer volstrekt over de wijze, waarop de voordeelen behaald zijn, zoodat men moet aannemen, dat zij er tegen et eigen volk niet voor uit w illen komen, dat de Duitsche troepen zulk een strijd middel gebruiken. Voor den vijand, die de uitwerking van het gas aan dea lijve merkt, behoeft het toch zeker met, ver heimelijkt te worden. Zoodra de gealli eerden deze strijdwijze van ae i uit sobers over hebben genomen, zullen de Duitsche communiqué's op dit punt wel mededeelzamer worden. In Galicië zijn de Oostenrijkers en Duitschers, volgens hun eigen mede deelingen, nu weer van Sieniawa, bij de samenvloeiing van Wmcbsel en ban, tot aan deu Dujestr tot het offensief overgegaan. Het aantal gevangenen, dat de Oostenrijkers en de Duitschers maken, wordt tegenwoordig vooraf met elkaar in overeenstemming gebracht, zoodat beide communiqué's nu 2.,UUU gevangen Russen opgeven. Dok het aantal buitgemaakte kanonnen (39) en machinegeweren (40) is nu volkomen gelijk, waardoor er geen reden meer is, om zich te Berlijn meer te verheugen dan te Weenen. Radymno, dat de Duitschers onder Mackensen genomen hebben, is een kleine plaats aan den spoorweg tusschen Jaroslau en Przemysl, voor den ban. De Duitschers zijn na de bezetting van Radymno in Zuidoostelijke richting „naar den San" voortgerukt dus nog niet erover. Dit is alles Dinsdag ge beurd. Het jongste Russische commu niqué loopt daarentegen slechts tot Maandag en zegt dat dien dag een ver woede strijd aan het front Jaroslau— Przemysl aan beide oevers van den San gaande was. Ten Z.O. van Przemysl melden de vechten met zijn gebeelq macht en niet maar 1/4 van zijn kracht." AT. Rcrt- De Weensche bladen geven uitdruk king aan hun meening over de schaam telooze wijze, waarop Italië's regeering door een fraseoorlogsverklaring een trouweloos verraad aan den bondgenoot van lange jaren en zijn eigen matelooze begeerte naar land wil bemantelen. Ze wijzen op enkele schrifturen, welke de eeuwige schande van Italië in de oogen der geheele wereld zullen blijven en merken in het bijzonder op, dat de verstgaande concessies van Oostenrijk Hongarije gewoon doodgezwegen zijn, de monarchie zelfs als bedriegster van Italië werd voorgesteld. Tegenover deze arglistigheid en valschheid van brans Joseph's waardige eenvoudige woorden het document der waarheid, welke de gewaarwordingen der volken vauOosten rijk-Hongarije duidelijk weerspiegelen, en ieder bezielen en tot het hart spreken. Terwijl de bladen het toejuichen, dat ook tegenover dezen arglistigen oud bondgenoot eindelijk een heldere situatie is geschapen, herhalen ze eenstemmig de gelofte van trouw van het geheele volk aan de dynastie der monarchie, voor welker vast bestaan het volk ook in dezen nieuwen strijd is gegaan en tegen gemeenheid en verraad onwan kelbaar zal volhouden. Volgens de Duitsche Tageszeitung is in alle deelen van België, behalve op het oorlogsterrein, het postverkeer ge deeltelijk met Duitsche krachten her steld. Het Zweedsche stoomschip Hernodia van Hernösand is ten oosten van het loodsstation Söderarm op een veranker de mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered. De uitslag van eerstbedoelde was, dat de 87 deelnemende schutters den hoogvogel niet konden treffen en deze bij loting ten deel viel aan den heer C. Verhelst te Westdorpe. De zij vogels werden gescholen door de heeren Em. van Acker en Aug. Puijlaert, beiden te Westdorpe en de kallen door de heeren Jan de Kort te Hulst en Cyr. Lammens te Zuiddorpe. Op het liggend doel werd geschoten door 44 schutters, onder wie ook de hoogvogel moest verloot worden. De gelukkige was P. Stevens te Ciinge. De zij vogels werden resp. getroffen door Van deu Berge van Koewacht en Lammeus van Zuiddorpe. Ook de volgende dagen gaven nog blijk dat men de 3e en 4e Pinksterdagen als zijnde kermisdagen, niet gewoon is deu geheelen dag in touw te zijn. Menigeen maakte een uitstapje of zocht zijn vermaak in het café. Zoo werd Dinsdagavond bij den heer G. Gilijamse een concert gegeven door het militaire muziekcorps en Woensdag avond trad bij den heer J. E. Blansaart op de bekende humorist P. Leenhouts uit Vlissingeu, die eenige komische voordrachten ten beste gaf. Een ge zellige soirée was alzoo het slot der vermakelijkheden alhier met Pinkster 1915. Bij de gisteren door de handboog maatschappij „Ons Vermaak" alhier gehouden koningschieting werd de hoog vogel afgeschoten door den heer Em. J. Ysebaert alhier, die dus dit jaar koning is. De zij vogels werden ge-L schoten door de heeren Phil. Baert ter Spui (Zaamslag) en F. Weemaes alhier en de kallen door de heeren E. de Maat en L. B. A. Rolff alhier. PREDIKBEURTEN TE AXEL Oostenrijkers voortgang maar de ring om die vesting ia nog geenszins ge sloten. De deelneming van Italië aan den oorlog zal wellicht op dit gedeelte van het oorlogsterrein den druk die nu op de' Russische legers wordt uitgeoefend, spoedig verlichten. De uitingen van vreugde waarmee te St. Petersburg het bericht van Italië's oorlogsverklaring ontvangen is, waren natuurlijk op die hoop gegrond. A'. R. crt. Verschillende berichten. Op eeD politieke vergadering te North wich, heeft een kapitein de Knoop, die juist met eenige verwondingen van het front in Vlaanderen terug was iu Enge land, zijn hart gelucht over de ongeloof lijke en misdadige slappe houding van het Engelsche. publiek in dezen oorlog. Vooral het feit dat in Engeland en Schot land de stakingen voortduren, ofschoon geen 100 K.M. van Londen allerafgrij selijkst wordt'gevochten, had hem pijnlijk getroffen. Duizenden Britsche soldaten waren gesneuveld, omdat de Engelschen niet genoeg munitie hadden om het over stelpend vuur der Duitsche batterijen te beantwoorden. En dat vuur van de Duit sche kanonnen was »de hel«. Aan het front lazen de soldaten van lui die gingen staken voor een paar cent meer loon per uur, of omdat men wat overwerk van hen had verlangd. Wat zou er gebeuren als een bataljon weigeide in een loopgraaf te gaan, omdat de man nen na 48 uur dienst maar één dag v i ij hadden Wat zou er van het Rijk terecht komen als in de loopgraven zoo'n geest heerschte? De mannen in. de loopgraven beschouwen die lieden thuis als kratii, zinnig, razend krankzinnig. Van stakin gen mocht men in het geheel niet liooren. I Et- moest meer munitie wordert afgeleverd. I Lord Kitchener moest zijn 300,00') man hebben, liever vandaag dan morgen. Wij zouden liet winnen, maar er moest een oorlogsmachine worden kapot geslagen, waaraan 45 jaar gewerkt was om haar te vervaardigen. Het was nóg een .von der dat wij zooveel hadden gedaan. Maai men moest den Franschen .iet, beset geven, dat Engeland voornemens »vus> te AXEL, 28 Mei 1915. De Pinksterdagen zijn voorzeker in onze gemeente wel heel wat rustiger vervlogen dan in andere jaren. Zooals den meesten onzer lezers bekend is, begint met Pinkster-Maandag de eerste kermisdag en geeft deze dag ieder jaar een zeer groote drukte aan ons stil stadje, door het buitengewoon bezoek uit de omliggende plaatsen. Geen wonder dus, dat het, nu de kermis achterwege bleef, betrekkelijk stil was. Toch was er nog vrij wat verkeer van wandelaars en wielrijders, terwijl boven dien menigeen den ook dit jaar weer schoonen Piuksterdag benutte, om per rijtuig .te geuieten van den fraaien aanblik, die de met jeugdig groen om geven landerijen in onze omgeving bieden. 's Middags bracht bet tijdens de mobi lisatie gevormd militair muziek corps uit Hulst, ons een tweedaagsch bezoek en liet tot groot vermaak van de vrou welijke jeugd vooral, menigmaal zijn opgewekte marschen hooren. Maandagavond gaf het corps een concert aan de brug, dat door een talrijke menigte werd bijgewoond. Dien dag hadden hier ook nog een tweetal voetbalwedstrijden plaats, welke niet ongunstig voor de Axelsche ver eeniging uilliepen. De eerste wedstrijd werd gespeeld tusschen Wilhelmina II van Axel en S. E. O. L. T. O. van Hulst eu eindigde met 10 voor Axel. De tweede match was belangrijker en moest beslissen tusschen een elftal militairen van Zuiddorpe en Wilhelmina I, alhier. Laar in eerstgenoemd elftal bepaald goede spelers zetelen (vooral de keeper) was voor de Axelsche jongens oppassen en uitkijken het wachtwoord. Een goed samenspel hunnerzijds was dan ook de oorzaak dat de uitslag 1 1 werd. Zonder de handigheid van den Zuiddorpscben keeper zou Wilhelmina (niet ouverdiend) als winnende partij uit het veld zijn getreden. Behalve de voetbalsport werd nog beoefend de kunst der boogschutters. Op een tweetal plaatsen hadden schie- tingeu plaats eu wel op een staande prang en een liggende. Zondag 30 Mei 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. W. J. van Lindonk [van Kloo-terzande]. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm 9 ure Da. A. M. van den Berg [van Landsmeer], Nam. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. V®orm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. A. M. van den Berg [van Landsmeer] Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 51/, ur- Leeskerk. Arrond. Rechtbank tc Middelburg. Zitting van 28 Mei 1915. A. J. S., 22 j., werkman te Westdorpe^ gedetineerd te Middelburg, is wegens^ heling veroord. tot 3 maanden gevang, met aftrek der preventieve hechtenis. O. F v. T., 18 j., arbeider, F. V., 19 j., arbeider, beiden wonende te Westdorpe en gedetineerd te Middel burg, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 6 maanden gevang, met aftrek 'der preventieve hecht. A J. S O. F. v. T. en F. V., boven genoemd, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 2 maanden gevang. M. J. R 23 j., zonder beroep te Hoek, is wegens beleedigiug veroord. tot 1^ of 10 dagen hecht. Bij bevelschrift van bovengen rechtbank is buiten vervolging gesteld met last tot zijne invrijheidstelling A. v. H., 28 j., landbouwersknecht te Zaandam beklaagd geweest van diefstal vau een groote hoeveelheid vlas te Koewacht in Jan. 1915. Van den landbouwer Stols te Sint Philipsland is Zondagavond uit een weide onder Poortvliet een paard gestolen. EejL

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2