No. tn Zaterdag 20 Mei 1915, 31e «Jtiartr Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. DIELEMAiV Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Economische nota. Ten vervolge op die van October 1914 en van Januari 1915 verscheen een derde economische nota van den minis ter van landbouw Uit deze nota blijkt dat de meeste bedrijven weer op den ouden voet worden voortgezet of zelfs uitgebreid zijn. Alleen in de hayenbe drijven (vooral in Rotterdam), de dia mantindustrie en de bouwbedrijven met de daaraan verwante nijverheid is de toestand nog ongunstig. De nota waarschuwt voor te groot optimisme in de nijverheid en wijst op de groote risico die in veel bedrijven geloopen wordt. Daartegenover staan lichtzijden, die wellicht zelts van blij venden aard zullen I ziJa- Het feit, dat de Nederlandscbe gloei- 1 lampenindustrie de glasbollen, die zij gewoon was uit Oostenrijk en Duitsch- land te betrekken, niet meer of in be t perkte mate ontvangt, heeft aanleiding gegeven thans het vervaardigen dezer voorwerpen hier te lande ter hand te nemen. Zoutzuur, dat tot voor korten tijd slechts in één fabriek uitsluitend voor eigen gebruik werd gemaakt, wordt thans voor een belangrijk deel der vaderlandsche consumptie hier te lande vervaardigd. De groote vraag naar pharmaceutische artikelen heeft de bereiding van ver schillende praeparaten, die vroeger uitsluitend uit het buitenland werden aangevoerd, doen ter hand nemen. Velen der meer gegoeden, die gewoon waren in het voorjaar hunne kleederen Ép het buitenland te koopen en dan vaak expresselijk daarvoor naar Brussel of Parijs gingen,, zijn thans verplicht' hunne bestellingen in het binnenland te plaatsen. Wellicht dat zulks een blij venden invloed ten goede zal uit oefenen. Met betrekking tot de ondersteuning door de steuncomité's wordt gemeld, dat in de laatste week in Maart door de centrale organisatie een bedrag van t 74000 aan de plaatselijke comité's werd uitgekeerd. Ook in het onderhavige kwartaal was ^et mogelijk de steeds aangroeiende uitgaven van het Kon. Nationaal Steun comité te bestrijden uit de binuenge- f"komen giften. Toch is het te voorzien, dat zulks niet lang meer het geval zal zijn. De gelden, die bij het thans bij de Eerste Kamer der Staten Generaai aan hangige wetsontwerp aangevraagd wor den, als subsidie voor het comité, zullen dan waarschijnlijk moeten aangesproken worden. Toch hoopt de minister dat vooral uit die streken en uit die be drijven, waar de huidige tijdsoinstau digheden niet alleen geen nadeeligeu invloed uitoefenen, doch waar zelts groote oorlogswiusten gemaakt worden, de giften ruimer zullen gaan vloeien, zoodat het leunen op de staatskas nog lang zal kunnen worden uitgesteld, ja, wellicht achterwege zal kunnen blijven. M. crt. Versterking onzer weerbaarheid. Het bestuur van de afd. 's-Gravenbage van de Kou. Ned. Weerbaarheids ver eeniging verzoekt plaatsing van het volgende Oproep gericht tot de leerlingen en oud-leer lingen van gymnasia, H. B. S. en daarmede gelijkgestelde inrichtingen van onderwijs, alsmede tot de oud-(K.) N. W. V.'ers. Alhoewel de internationale toestanden een steeds ernstiger karakter beginnen aau te nemen en steeds meer landen en volkeren in den grooten wereldkrijg worden tnedegesleept, kunnen helaas nog zoovelen zich de mogelijkheid niet indenken, dat ook ons zoo dierbaar vaderland wel eens gedwongen zou kunnen worden aan den krijg deel te nemen. Houderden, om niet te spreken van duizenden' blij ven echter doof voor de reeds zoo menigmaal van particuliere zijde als nu ook van hooger hand besproken wenschelijkheid om zich toch zoo veel en zoo goed mogelijk weerbaar te maken. Laat ons toch bedenken, dat indien ook ons land onverhoopt in oorlog mocht komen, ook hier evenals in de andere oorlogvoerende landen niet gedraald zal worden alle beschikbare en geschikte mannen te wapen te roepen. Wachten wij echter tot zoolang met ons te oefenen, dan is het mogelijk te laat en zullen wij voor onze laksheid moeten boeten. De Kon. Ned. Weerbaarheidsvereeui- ging, welke nu reeds ruim 20 jaar hier ter stede aan tal van studeerende jon gelieden hun eerste militaire opleiding heeft gegeven en wier naam daardoor alom voldoende bekeud is, meent daar om nogmaals een beroep te moeten doen op allen, die daartoe in de termen vallen, om zich te oefenen in den wapenhandel. Zij richt zich daarom in de allereerste plaats tot hen, die zij gewend is id haar gelederen te zien toetreden, nl. de jongeren, de leerlingen van gymnasia H. B. S. en daarmede gelijkgestelde inrichtingen van onderwijs, doch ver volgens met het oog op de buitenge wone omstandigheden ook tot u, ouderen in leeftijd, oud leerlingen van gymnasia H. B. S. enz. bijv. tot den 35-j. leeftijd. Wij vragen u, treedt toe tot onze Vereeniging Laat ons u onderrichten iu de begiuseleu van datgene wat de moderne soldaat noodig heeft te weten in het schieten, schermeD, gymnastiek, tirailleeren, pionieren enz. Het land stormkorps van de Kon. Ned. Weerbaar heidsvereeuiging zal u gaarne zien toetreden. Ten slotte rneenen wij onzen oproep te moeten richten tot hen, die reeds vroeger in onze gelederen hebben gediend. Mogen zij zich allereerst beschikbaar stellen of bedenken, dat er iu de militaire opleiding iu de laatste jaren veel gewijzigd is zoodat een herhaling van het geleerde zeer ge- wenscht is. Inlichtingen betreffende toetreding tot de K. N. W. V. verkrijgbaar des Dins dags- en Vrijdagsavonds vau 7—8 uur. Aan de navolgende adressen kan men zich voor den Vrij willigen Landstorm verbindenBij luitenant Plokhooy, Anna Paulownastr. 114; luitenant Zon nevylle, Heerengracht 15; luitenant Mertens, Javastraat 194 kapitein Oudeudal, Laan van Meerdervoort 456 H. W. Haring, Newtonstraat 89. Avp. Geneeskundige contrdle. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft, nu gebleken is dat met verlof zijnde militairen soms „wegens ziekte" in hun woonplaats achterblijven terwijl zij zonder bezwaar naar hun korps kunnen terugkeeren, althans naar een ziekeninrichting kunnen reizen, bepaald Wanneer een geneeskundige verkla ring van ziekte van een verlofganger bij het korps inkomt, zal de commandant daarvan onmiddellijk telegrafisch mede- deeling doen aau den chef van den militairen dienst, waar de man achter bleef, of bij achterblijven van verlof in plaatsen, niet tot het gebied van een der chefs van den militairen ge neesk. dienst behoorende aan den in specteur van den Geneesk. Dienst der Landmacht onder raededeeling van den naam van den geneesheer, die de verklaring opgaf en z. m. van den aard der ziekte. Deze militaire geneeskundige autori teiteu doen ten spoedigste ter plaatse een onderzoek instellen naar den toestand van den verlofganger en zullen dit z.n. herhalen. De geneeskundige, die een achterge bleven verlofganger krachtens deze order onderzocht heelt, zendt den com mandant bericht omtrent den afloop van het onderzoek, opdat zal kunuen wor den overwogen of er aanleiding is den verlofganger te straffen. Avp. Verbod van uitvoer van rundvleesch. Het St. bid. No. 109 bevat een Kon. besluit van den 18den Februari, waarbij de uitvoer van alle rundvleesch wordt verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit ver bod tijdelyk op te heffen of in bijzondere gevailen daarvan ontheffing te doen verleenen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft ontheffing van dit verbod verleend voor verduurzaamd rundvleesch en voor versch vleesch, afkomstig van nuchtere vette en gras kalveren, onverminderd de verplichte keuring ingevolge de wet op de uit voerkeuring" van vleesch 1907 St. bid. No 217. Aardappelenuitvocr. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat alle Nederlaudsche aardappel handelaren vergunningen kunnen be komen tot uitvoer van aardappelen in de soorten „Eigenheimers", „Borger" en „Industrie", alsmede van alle soorten witvleezige. Ten einde de voor dezen uitvoer benoodigde geleidebiljetten in orde te kunnen maken, wordt belangstellenden in overweging gegeven zich te wenden tot het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen, Ama- liastraat 2 te 'sGravenhage, met opgaven van plaats van bestemming en te pa«- seeren grensstations, alsmede in geval van overlading per schip, den naam van het schip en van den schipper. N. R. Crt. Valsehe zilverbons. De minister van financiën brengt ter kennis, dat een valsehe zilverbon van 2,50 (nieuwen vorm) is aangetroffen, dragende als serieletters B. F. en als nummer 09237. Bij vergelijking met de echte bons springt het verschil terstond in het oog. Reeds aanstonds blijkt, dat de blauwe rand en de cijfers 2,50 in het midden van de bons aanmerkelijk flauwer van kleur zijn. Zeer duidelijk is dit zelfde verschil te bemerken bij vergelijking van de strafbepaling in den rand aan de onderzijde van de bons voorkomende. Op de echte bons is deze strafbepaling scherp en duidelijk gedrukt, op den valschen bon daarentegen 'zeer flauw, gevlekt, en in lichter blauw. Voorts is de zwarte tekst van den valschen bon onduidelijk en gevlekt, zoodat nagenoeg alle letters afwijkingen vertoonen. De streep onder den naam van den minister van financiën eindigt op den valschen bon in een vlek, terwijl ook onder die streep een zwarte vlek zichtbaar is. Noch het een noch het ander komt op de echte bons voor. Zeer duidelijk is ook de valsehe bon te onderkennen, indien men dezen tegen het licht houdt. Men ziet dan, dat de vervaardiger van den valschen bon getracht heeft een watermerk aan te brengen. Boven elkander bespeurt men twee malen onduidelijk de C(jfers „ƒ2,50". Houdt men de echte bons tegen het licht, dan ziet men het water merk slechts eenmaal en wel in duide lijke cijfers „ƒ2,50". Eindelijk worde nog opgemerkt, dat de ondergrond van den valschen bon een andere kleur vertoont dan die van de echte bons. De ondergrond van de echte bons is lichtblauw met figuren van zeer licht gele kleur. Van den valscheD bon is de ondergrond lichter van kleur en zijn de daarin voorko mende figuren wit. Aangezien valsehe bons niet door het rijk zullen vergoed worden, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en dezen, indien zij de bovenomschreven kenmerken vertoonen, te weigeren of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van het ministerie van financiën te Amster dam (Korte Spinhuissteeg uo. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. St. Ct. Regeeringsinais. De regeering is, in verband met het resultaat der laatste verkoopingen, voor- loopig niet voornemens, veilingen of inschrijvingen van regeeringsmaïs te doen plaats hebben. N. R. crt.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1