f I y Binnenland. gemengde commissies ter regeling ran de bijzonderheden ran den afstand zullen worden ingesteld11e. na sluiting van de overeenkomst zullen de soldaten van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger die uit het afgestane gebied afkomstig zijn niet meer aan de gevechten deelnemen. (Hoort 1 Hoort I) Ik kan hier nog aan toevoegen, dat Dui.tschland, om een minnelijke schikking tusschen zijn beide bondgenooten te be vorderen, aan het kabinet te Rome, in overleg met dat te Weenen, uitdrukkelijk I de loyale uitvoering van deze aanbiedin gen heeft gewaarborgd. Oostenrijk Hongarije en Duitschland hebben hiermede een besluit genomen, dat, indien het tot het doel leidt, naar mijn vaste overtuiging door de overgroote meerderheid van de drie volken zal werden goedgekeurd. Door bemiddeling van zijn parlement staat het Italiaansehe volk voor de vrije beslissing, of het de vervulling van alle nationale verwachtingen in vollen om vang langs vreedzamen weg wil bereiken, of dat het land zich in een oorlog wil «torten en tegen zijn bondgenooten van gisteren en hedenmorgen het zwaard zal willen trekken. Ik mag de hoop niet geheel opgeven dat de schaal van den vrede zwaarder zal blijken dan die van den oorlog. Hoe Italië ook moge besluiten, wij hebben in samenwerking met Oostenrijk- Hongarije al het mogelijke gedaaD om het verbond, dat in het Duitsche volk wortel had geschoten en dat voor de drie rijken nuttig en goed is geweest, te be houden en te schragen. Wanneer het verbond door een der partijen te Diet wordt gedaan, dan zullen wij gemeen schappelijk met den anderen bondgenoot nieuwe gevaren onverschrokken en met moed onder de oogen weten te zien. (Levendige betuigingen van instemming. De rijkskanselier buigt meermalen ten teeken van dank. Herhaalde toejuiching en handgeklap ook van de publieke tribunes.) Na de rede van den kanselier en na afdoening van enkele kleine ontwerpen wordt de Rijksdag verdaagd en de presi dent gemachtigd den datum voor de volgende zitting vast te stellen. N. B. crt. PORTUGAL. de burgerlijke bevolking, werd de geheime propaganda geleid door Antonio Maria Silva. Een der eerste gevolgen van de revolutie is geweest dat de aanzienlijke monarchisten Lissabon gaan verlaten. De generaal Xavier Brito is in arrest gesteld. Hij was bij het uitbreken van den opstand de regeering van Pimenta de Castro trouwgebleven en had aan den kapitein van de onderzeeboot Espadarte bevolen, de oorlogsschepen die Lissabon bombardeerden, in den grond te boren. Dit bevel was niet ten uitvoer gebrachtmaar Brito zit thans gevangen omdat hij het bevel had gegeven. Er zijn vele personen, tot de politie of de republikeinsche garde behoorende gevangen gezet. De Parijsche Temps beschouwt het gebeurde in Portugal hoofdzakelijk als een strijd tusschen de republikeinsche radicalen en de republikeinsche con servatieven, waarbij de marine den doorslag beeft gegeven ten gunste van eerstgenoemden. Hierdoor werd het extra-parlemen taire Kabinet van generaal Pimenta de Castro ten val gebracht, welke generaal op verzoek van president Arriga, de dictatuur zou hebben moeten uitoefenen tot na de algemeene verkiezingen in Juni a.s. De president verkeerde in de grootste moeilijkheden, toen hij zijn ouden vriend die opdracht gaf, want de parlementaire machine was vastge- loopen en geen der partijen had de verantwoordelijkheid der kabinetsvor ming willen dragen. W. R. Ctt. ENGELAND. De afgezette minister-president gene raal Pimenta de Castro, die zich in hechtenis bevindt, is uit de Carmo- kazerne overgebracht aan boord van het oorlogsschip Vasco de Gama. Nadat het eenigen tijd rustig was gebleven in Lissabon, braken Zondag middag nieuwe opstootjes uit. Het gepeupel plunderde de bureau's van het blad Intransigenteook is de Tauromachico club, van welke de meeste leden tot de royalisten bebooren door het grauw aangevallen. In een conflict tusschen de menigte en de leerlingen van de militaire academie, ging het bloedig toe. Aan beide kanten waren er dooden en ge kwetsten. Ten slotte gaven de kadetten zich over. Er zijn ter reede van Lissabon twee Spaansche slagschepen en een torpedo boot aangekomen. De afgezette ministerpresident Pimen ta de Castro heeft verklaard dat hij wel van te voren waarschuwingen had ont vangen over een dreigende samenzwe ring doch dat hjj den ernst der beweging had onderschat. President Arriaga schijnt aan te kunnen, of aan te mogen blijven. In een Times telegram van den 17den worden de dooden op 200, de gekwetsten op 500 gesteld. De meesten behooren tot de republikeinsche garde. Het voornemen om de regeering van Chagas ten val te brengen, was reeds drie dagen na het optreden van dien minister-president ontstaan. De mannen die de beweging hebben voorbereid waren de kapitein ter zee Letto, die de leiding op de vloot had op zich genomen aan den wal, en onder Minister Asqnith heeftin het Lagerhuis meegedeeld dat er maatregelen in over weging zijn geDomen welke een hervor ming van de regeering inbegrijpeu op een breederen perslijken en politieken grondslag. Er is nog niets bepaalds ge regeld, doch om misverstand te voor komen wenschte Asquith aan een ieder duidelijk te maken* ten eerste dat welke verandering er ook plaatsgrijpe, ze niet de portefeuilles zal raken van den mi nister-president en den minister van buitenlandsche zaken, die in dezelfde handen zullen blijven (toejuichingen); ten tweede dat men volstrekt geen verande ring, welke dan ook, op het oog heeft ten aanzien van 's lands politiek voor zoover betreft de voortzetting van den oorlog met alle mogelijke kracht en met alle beschikbare middelen (luide toe juichingen); ten derde, dat elke hervor ming van het kabinet alleen het oorlogs doel" zal dienen en niet mag worden opgevat als het prijsgeven door de een of andere partij van haar politieke idealen. Bonar Law sloot zich bij de verklaring van minister Asquith aan. Hij verzekerde dat de oppositie zich alleen zou laten leiden door de vraag wat de beste wijze is om aan den oorlog met goed gevolg een einde te maken, (luide toejuichingen.) In het Lagerhuis heeft de arbeiders partij vandaag de uitnoodiging van Asquith om in het hervormde kabinet vertegenwoordigd te zijn, aanvaard. De strijd in België en Frankrjjk. Van het Westelijke oorlogstooneel valt alleen te vermelden, dat de geheele Westelijke oever van het Yserkanaal weer door de Duitschers is ontruimd. Van Duitsche zijde wordt het voorge steld, alsof deze ontruiming geheel vrij willig heett plaats gehadis dat zoo, dan zal zulks toch wel het gevolg ziju geweest vau de omstandigheid, dat de toestand meer naar het Zuiden, langs het front Lilie-Arras, de aantrekking van versterkingen noodzakelijk heett gemaakt en er dus van een voortzetting van het offensief over de Yser voors hands geen sprake zal kunnen zijn. Voor de Belgen is de situatie dus weer geredhet gevaar, dat hun ook het laatste stuk grondgebied zou kunnen worden ontrukt, is voorloopig atgeweud. Men kan zich zoo voorstellen, dat het bewustzijn, dat het daarom ging in den strijd der afgeloopen maanden, aan de Belgische troepen enorme kracht heeft gegeven. Het Fransche middagcommuniqué vau Dinsdag zegtNa de ontruiming van de posities op den Westelijken oever van de Yser, lieten de Duitschers 2000 dooden achter eu een groot aantal geweren. Wij versterkten de onlangs op den Oostelijken oever genomen positie. Gedurende den nacht deden de Duitschers een buitengewoon heltigen tegenaanval op die stelling, na voorbe reiding door geschut en bommenwer pers, doch zij werden afgeslagen. Op den weg Aix Noulette naar Souchez hebben wij door ons vuur 2 Duitsche tegenaanvallen belet. Door een nachte lijk gevecht namen wij een groep huizen bij het kerkhof van Ablaing. Over het geheele front Noordelijk van Atrecht duurt het artillerie-gevecht dag eu nacht voort. Te Ville Au-Bois bij Berry au Bos, vielen de Duitschers 2 maal aan, wat beide keeren afgeslagen is. Het aantal door ons Zondag gemaakte on gewonde gevangenen bij Ville Sur Tourbe bedraagt 350, benevens 50 ge wonden. Aan den rand van het Bois des Prêtres waar 2 batalj. Duitschers trachtten om uit de loopgraven te komen werden zij door ons vuur tegengehouden. Avp. Verschillende berichten. Een correspondent van de Daily Mail seinde Vrijdag uit Lemberg, dat de Duitschers in het Oosten motorfietsen met op de stuurstang een klein macbi- nekanon gebruiken. Tien aldus bereden mannen ziju gevangen. Negen hunner konden hun rijwiel vernielen; het tiende viel de Russen onbeschadigd in handen. Hij meldt ook, dat de Russen op het groote petroleumveld bij Boroslav 80,000 ton olie verbrand hebben om ze niet den vijand in handen te laten vallen. N. R. crt. bruikbaar. Van deze zijn er reeds onge. veer 17,000 te werk gesteld en voort durend wordt er voor de anderen nog werk gezocht. Een groot aantal werkt er in bewapeningstabrieken. Van de 17,000 bruikbare vrouwen zijn er ongeveer 3000 aan het werk. Verscheiden duizenden vluchtelingen hebben dienst genomen in het Belgische leger. Er zijn nog een 2400 vluchtelingen in toevluchtsoorden, voor wie nog aanbiedingen van onderdak worden ingewacht. Zoodra het verkeer met Nederland hersteld is, zal het mogelijk zijn nog meer vluchtelingen naar Enge land over te brengen, indien er onder komen voor hen beschikbaar is. Maar in den laatsten tijd is het aanbod van gast vrijheid niet groot. N. R. Crt. De „Daily News" verneemt uit Noord- Frankrijk dat Maandagochtend vroeg, in het Kauaal door een Franscbe pa- trouilleerende torpedoboot een Zeppelin werd opgemerkt, komend uit de richting der Engelsche kust. Zij vloog laag en niet snel, waardoor het een goed doel wit oploverde voor de kanonniers aan boord der torpedoboot, die verscheiden schoten losten. Daarvan was er ten minste een raak, want onmiddellijk nadat het schot was afgevuurd, werd opgemerkt dat het luchtschip aanzienlijk naar eehe zijde overhelde. Dit werd steeds erger, totdat opeens het geheele luchtschip scheen iueeu te schrompelen; en nadat het een paar plotselinge dalingen had gedaan, viel het op 'n paar tnijl afstand van Grevelingen te water. Van den vuurtoren bij Grisnez at kon dit worden waargenomen. De Zeppelin verdween met haar be manning in de golvén later kon men daar dichtbij drijvende lijken opmerken. De „Daily Chronicle" heeft vau haar corr. in Noord-Fraukrijk een ander Zeppelin-verhaal. Twee Zeppelins en twee Tauben deden een aanval op Calais, doch werden ontvangen met granaatkartetsvuur en teruggejaagd. Toen zij voorbij de batterij van Marquise vlogen, slaagde een der kanonnen vau de batterij erin een der Zeppelins te raken, welke bij het fort Mandicb, twee mijl van Duinkerken, op het strand viel. De bemanning van het luchtschip 40 man tellende werd gevangen gemaakt. De „Daily Chron."corr. vermeldt dit echter enkel als gerucht. Avp. In de Times van 30 April, ons nu eerst geworden, vinden wij een mede- deeling die Samuel, de Engelsche minister van plaatselijk bestuur, daags te voren in het Lagerhuis had gedaan betreffende Belgische vluchtelingen in Engeland. Naar ambtelijke schatting, zei de mi nister, is het aantal Belgische vluchtelin gen (soldaten buitengesloten) in Engeland nu ongeveer 180.000. Van deze zijn er, ruw geschat, 29,000 mannen als arbeiders Nederland en de oorlog. Inzake bet werpen van bommen naar den IJmuider treiler 's Gravenhage is, bij een nader onderzoek, gebleken, dat bij het werpen van de bommen in de nabijheid waren de treilers Dolfijn en Dordrecht, beide uit IJmuiden. Aan boord van de Dordrecht is vastgesteld, dat het de Duitsche vliegmachine No. 85 was, die de bommen liet vallen. Het vliegtuig was grijs geschilderd en onder de vleugels was aan weerszijden een zwart kruis te onderscheiden. Bevestigd wordt tevens, dat de bom men op een afstand van ongeveer 10 meter aan bakboordzijde van de 's-Gra- venhage neerkwamen, en de ontplof fingen waterzuilen van ongeveer 10 meter hoogte deden opwerpen. N. R. Crt. Tot dusver heeft in de verschillende provincies het volgende aautal gemeeu ten zich bereid verklaard, tarwemeel van de regeering te betrekken, ter be reiding van regeeriDgsbrood a 12 cent per K. G.in Zuid-Holland 60, in Noord- Holland 30, in Zeeland 25, in Overijsel 9, in Groningen 1 (in de gemeente Groningen), in Gelderland 14, in Lim burg 2 (Maastricht en Roermond) in Noord Brabant 9, in Utrecht 8, in Fries land 7, in Drente 1, (de gemeente Meppel). N. R. crt. naerde, i Beverloo le-Comte, leroi, Cbi Dinant, Floreuvil Hasselt, Hoogstrai Landen, Maeseycl len, Mor teau (pre Ottignies Spa, Ta Tongerei Vielsalm De be worden i het max sel is bedragei den koei land ovi voor de cent vc deelte i postwiss medede bestellii plaats, niet toe kan nie geerden de pos welke tiemen De b in Bel 100 Mt munt s Steun aan miliciens. De Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens heeft een oproep aan het Nederlandsche volk gericht betreffende werkverschaffing en tijdelijkea financi- eelen steun aan miliciens en landweer mannen bij de mobilisatie onzer krijgs macht. - De vereeniging wenscht te voorkomen dat dan één milicien of landweerman, die zijn dienstplicht goed vervulde, naar ziju woonplaats terugkeert met bezorgdheid voor de toekomst. Daarom heeft zij in alle deelen des lands provinciale comité's, afdeelingen eu correspoudentschappen opgericht welke zich met de werkgevers in ver binding stellen, opdat alle oppassende miliciens en landweermannen, die ten gevolge van de mobilisatie hun betrek king in de burgermaatschappij verloren bij demobilisatie weder aan werk ge holpen worden. Intusscben zullen vele gedemobili seerde miliciens en landweermannen tijdelijk geldelijk gesteund moeten wor den. De vereeniging doet daarom be halve op de medewerking der werkge vers een beroep op den financieele steun van alle overige Nederlanders. Penningmeester is de heer B. van Haersma Buma, te 's-Gravenhage. N. R. Crt. Postwissels naar België. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, van 20 dezer af, onder de hierna genoemde voorwaarden, postwissels kannen wor den verzonden naar de volgende plaat sen in het door Duitschland bezette gebied van België Aalst, Antwerpen, Arlon, Ath, Aude- Tot bijzone noemd het hc de Re houde Huijss Tot J. de heer herbei te koi In voorn de he als g( te Ax Aai werd per kdiens Crt giftei broot burg A. B onde mej. D Tots nel ij waa Een mot Mei den van van ziel 1 Vo( 1

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2