,1 c- Binnenland. rm Over het verdere verloop van de krijgsverrichtingen der bondgenooten in West-Galicië wordt uit het groote hoofdkwartier volgens Wolffs Bureau gemelde Toen op 6 Mei het leger van Macken- sen de Wislok.i was overgetrokken en het leger van den aartshertog na de inneming van Tarnow den vyand tot ontruiming van de geheele Dunajec-linie I tot aan de uitmonding in den Weichsel had gedwongen, kon de doorbraakslag van Gtorlice en Tarnow als geëindigd worden beschouwd. Over een front breedte van 160 kilometer was de vijand in aftocht. Op 6 Mei heeft het Oostenrijksche legerkorps, dat in aansluiting met den rechtervleugel van Mackensen opereer de, in het dorp Tyalwa in de Karpathen de 48ste Russische divisie gevangen genomen, bestaande uit een generaal, een kolonel en 3000 mao, en 16 veld kanonnen, 6 nieuwe houwitsers en ettelijke munitiewagens en oorlogsma teriaal buitgemaakt. Op 7 Mei vertoonde het overschot van deze divisie zich op de hoogte van Hyrowagora, tegenover de troepen van generaal von Emmich. De divisiebe velhebber weigerde zich over te geven, legde het commando neer en verdween met zijn staf in de bosschen 3500 man gaven zich hierop over. Na een vierdaagsche omzwerving in de Karpathen heeft deinfanteriegeneraal Korneloff zich op 12 Mei met zijn ge- heelen staf overgegeven aan een Oosten- rijksche troepenafdeeling. By den opmarsch naar de Wislok werden 9 Russische kanonnen en 21 munitiewagens gevonden, die de vijand op zijn overhaaste vlucht had achter gelaten. Op 9 Mei hebben 12 Russische offi cieren en 3000 man zich met 6 kanonnen overgegeven aan een garderegiment dat bij Tropie de vijandelijke achterhoede verraste. Dien dag werden op een andere plaats nog 2000 gevangenen gemaakt, en 8 machinegeweren, een kanon en verscheidene gevulde patroon wagens vermeesterd. Bij het leger van den aartshertog steeg het aantal gevangenen tot den avond van 9 Mei tot 20,000. Voor het leger van Boroevic week de vijand uit de Karpathen ijlings in N.-O. richting uit. Hij was aanvankelijk voornemens aan de Wislok-linie stand te houden, maar moest dit opgeven onder den druk der onafgebroken ver volging. In den omtrek van Sanok trokken de Russen twee in allerijl bijeengebrachte divisies samen, waar mee zij op 9 en 10 Mei Besko en de hoogten in de omgeving aanvielen, terwijl zij meer naar 't Noorden onge veer een divisie in het vuur brachten tot een tegenaanval op de Oostenrijksch Hongaarsche troepen. De aanval mis lukte volkomen. Een uit Przemysl afkomstig regiment verloor er 1800 gevangenen en 20 machinegeweren bij. De verslagen Russen trokken met be kwamen spoed op Sanok tarug, hard nekkig gevolgd door de cavalerie der bondgenooten. Het slagveld bood de volgende dagen een somber tafereel. Heele bataljons hebben zich overge geven 6200 gevangenen, 6 kanonnen en 7 munitiewagens vielen in handen van het overwinnende leger in de Karpathen. Ook ten N. van den Weichsel trokken de Russen van de Nida in oostelijke richting terug. De doorbraak heeft zich over een frontbreedte van meer dan 300kilometer doen gevoelen. Terwijl de naburige legers den aftocht in nog betrekkelijke goede orde konden volbrengen, was het overschot van het beslissend verslagen leger van Radko Dimitriew geheel in verwarring geraakt. Wat er nog overbleef trok in N.-O. richting terug. De 49ate Russische divisie kon slechts 4 kanonnen redden. Een Kaukasiscbe divisie bracht van 36 kanonnen er slechts 9 terug. Van een bevelvoering en het onderhouden van onderling verband was niets meer te bespeuren. A. B. Crt. De Times verneemt uit Parijs nog het volgende over de overwinning der Franschen bij Carency „De overwin ning van Carency of hoe die genoemd moet worden is ongetwijfeld het grootste succes dat is behaald sinds aan het westelijke front de loopgraven-oorlog begon. In omvang en belangrijkheid was die overwinning veel grooter dan die bij Les Epargnes of Nieuw Kapelle. De Duitschers zouden kunnen spreken van Soissons of van hun recente vor deringen ten Noorden van Yperen, doch de Duitschers zijn te Carency niet overwonnen door de natuurkrachten (als de Pranschen bij Soissons) noch door vergiftige gassen als de bondge nooten bij Yperen, maar door de schit terende aanvalsqualiteiten van hun vijanden en door de stage vasthoudend heid van die laatsten, hetgeen aan hun overwinning een luister verstrekt, wel ken die van de Duitschers op in het oog loopende wijze ontberen. De weg van de Pranschen naar Lens ligt thans bergafwaarts, en deze groote en veelomvattende overwinning opent de mogelijkheid voor een verderen op- marsch van het grootste belang. Het is mogelijk ook de niet plaatselijke gevolgen van dit succes te schatten maar vaststaat, dat zij over het geheele Duilsche front in het Noorden zullen worden gevoeld. Drie weken geleden ondernamen de Duitschers een offensief dat beoogae, Yperen in hun handen te brengen, en hen tot Calais en de zee te doen doordringen. Dit offensief is gestuit en is thans beantwoord door een offensief van de bondgenooten, dat Lens rechtstreeks bedreigt en voor het geval dat de Duitschers tot de ontruiming van Lens mochten worden gedwongen Rijssel en Doornik in gevaar brengt evenals een groot gedeelte van de huidige Duitsche linie verder naar het zuiden. Men dient zich te herinneren dat het van Rijssel tot Noyon en Roye een verre weg is en dat indien de verbindings lijnen der Duitschers in het Doorden bij Rijssel bedreigd werden, zij het nauwe- lyks zouden kunnen wagen hun troepen te laten in de zuidelijke stellingen, wijl dat de kans zou geven op een gedwon gen overhaasten terugtocht noordwaarts. Mochten de bondgenooten door die linie heenbreken, dan zouden de Duitséhers hun troepen in het zuideD moeten terugtrekken vóór het gevaar te groot was geworden. Dit is een mogelijkheid die wij aldus besluit de Times-corres pondent vooralsnog op grond der feiten nog niet het recht hebben te verwachten, doch die niettemin een mogelijkheid blijft." Het Bureau Havas maakt een officieel relaas openbaar van de vermeestering van het dorp Carency, waarbij meer dan 2000 krijgsgevangenen zijn gemaakt en veel oorlogsmateriaal in onze handen is gevallen. Carency vormde een gevaarlijk uit springend punt dat in onze linies door drong. Het was geweldig versterkt door de Duitschers. Vierdubbele linies loopgraven verdedigden het dorp, waar van iedere straat, ieder huis in een vesting was herschapen, met ouder grondsche doorgangen van den eenen kelder in den anderen. Er waren alle mogelijke soorten artillerie en mitrail leuses opgesteld om de veiligheid van het garnizoen te verzekeren. Dit be stond uit 4 bataljons en 6 compagnieën genie onder een brigade-generaal. Het sein tot den aanval werd gegeven, op 9 Mei na een verschrikkelijke beschieting door ons geschut, die meer dan 20,000 projectielen op de verdedi gingswerken van den vijand wierp. De aanval werd 4 dagen voortgezet en onze troepen verrichtten wonderen van dapperheid. Aan hpt einde van den derden dag gaven de vijandelijke troepen die het zuidelijke en middelste gedeelte van het dorp bezetten, zich over, in totaal meer dan duizend Duit schers met de officieren, waaronder een kolonel, aan het hoofd. Zij hieven de armen omhoog, wuifden met zakdoe ken en riepen: „Kamrad!" Verschei- denen gaven in 't voorbijgaan hun indruk van onzen aanval te kennen. Op 12 Mei stelde de laatste aanval ons in 't bezit van de geheele stelling, ondanks den wanhopigen tegenstand der Duitschers, die hun eigen ambulance beschoten welke in onze handen was gevallen en zoo hun eigen gewonden doodden. Wij konden thans onze winst gaan boeken aan kanonnen, mortieren, gewe ren, patronen, telefoonmateriaal en een bezoek brengen aan hetgeen eens het dorp Carency was en nu niets meer ia dan een ophooping van puin. N. R. Crt. De Temps verneemt van betrouwbare zijde dat Japan modern zwaar geschut van de nieuwste vinding naar het Rus sische front heeft gezonden. Het ge schut i« uitgevonden door kolonel Ogata, het kan in vier stukkeu uit eikaar worden genomen, die elk door vier paarden worden getrokken. Er zijn 29 Japausche artillerie officieren voor de bediening van heti geschut aange wezen. N. R. Crt. Aan de „World" wordt uit Washington bericht, dat de Duitsche gezant Bern storff heeft verklaard, dat in het ant woord van Duitschland aan president Wilson in hoffelijke en minzame be woordingen geweigerd zal worden de tegenwoordige methode van oorlog ter zee op te geven en dat tevens verklaard zal worden, dat Duitschland zal voort gaan de schepen der oorlogvoerenden in den grond te boren. Blijven de Amerikanen met die schepen reizen, dan bestaat er kans, dat zij gedood worden. Uit Sluis seint men d.d. 17 Mei Hedenochtend vroeg werd tusschen Brugge en de kust een Zeppelin bestookt door een Franschen vlieger. De vlieger werd op zijn beurt beschoten door Duitsche kanonnen. De Zeppelin wist voorzoover hier na te gaan was te ont komen doordat zij gemakkelijker dan de vlieger rijzen en dalen kon. N. R. Crt. Naar de Times uit Toronto verneemt, is aan een diner te Montreal de eerste achttienpondsgrauaat, door een partiku- liere fabriek vervaardigd, met een op schrift en met goud beslagen aangeboden aan generral Hughes. Tot nog toe werden in Canada slechts in het staats- arsenaal granaten gemaakt, nu werken er, naar generaal Bertram bij de aan bieding getuigde, in het heele land tabrieken, die anders stil zouden liggen, dag en nacht aan. N. R. Crt. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de A. R. Crt. de volgende telegrammeu LONDEN, 16 Mei. (Reuter.) Maarschalk French deelt mede, dat de aanval van het eerste leger tusschen Richebourg, la Voué en Festubert de vijandelijke linie over het grootste gedeelte van het fiont ter lengte van twee mijlen doorbroken heetr. De aanval begon te middernacht ten Zuiden van Richebourg en la Voué, waar de Engelschen twee achtereen vol gende rijen loopgraven over een front van 720 mefer hebben veroverd. Een mijl verder zuid waarts hebben wij vervolgt de mededeeling met een anderen aauval bij het aanbreken van den morgen loopgraven ter lengte van bijna 1100 meter veroverd en het succes over een afstand van 540 meter zuid waarts uitgebreid door de Duitsche loop graven met geschut te beschieten. Hier overschreden wij den weg vao Festubert naar ia Q,uinque eu drongen wij nagenoeg 1,5 kilometer binnen de Duitsche linie. De strijd duurt in ons voordeel voort. Bij Yperen is het g'edurendede laatste 48 uur rustig geweest. BERLIJN, 16 Mei. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier Ten noorden van Yperen hebben sedert gisterenmiddag zwarte troepen zonder acht te geven op eigen verliezen onze stellingen ten westen van het kanaal bij Steenstraete en het Sas aangevallen. Alle aanvallen werden afgeslagen. Bij Steen straete duurt de strijd nog voort. Ten zuidwesten van Rijsel heeft de Engelsche infanterie, na een krachtige voorbereiding met geschutvuur, een aan val ondernomen tegen onze stellingen ten zuiden van Nieuw-Kapelle. De aanval is op de meeste plaatsen reeds afgeslagen op enkele punten wordt nog gevochten. Verder zuidelijk, aan beide zijden van den Loretto-heuvelrug, bij Soucfaez en ten noorden van Atrecht bij Neurille, zijn hernieuwde aanvallen der Franschen door ons vuur gefnuikt. Ernstige verliezen hebben de Franschen geleden op de Loretto hoogte en bij Souchez en Neuville. Ten westen van de Argonnen hebben wij ons 's avonds ten noorden van Ville sur Tourbe door een aanval in het bezit van een sterk Fransch steunpunt ter breedte van 600- en met een diepte van 200 meter gesteld. Wij handhaafden ons tegen drie nachtelijke aanvallen, welke den vijand op groote verliezen zijn te staan gekomen. Veel materieel en 60 gevangenen vielen in onze handen. Tusschen Maas en Moezel hebben over het geheele front levendige artilleriege vechten plaats gehad. Tot infanteriege- vechten kwam het slechts aan den wes telijken rand van het Priesterwoud, waar de strijd nog niet geëindigd is. PARIJS, 16 Mei. (Reuter.) De offici- eele mededeeling van hedenavond 11 uur behelst: In de namiddag zijn vier aanvallen der Duitschers op Steenstraate afge slagen. De mededeeling beschrijft het succes der Britten en zegt dat het een ernstige nederlaag voor de Duitschers was. Er is ten Noorden van Atrecht scherp man tegen man gevochten. De Fran schen hebben, als het resultaat van hun aanvallen, hun nieuw front kunnen versterken en bevestigen, en de Duit schers zyn verder teruggedreven. Zaterdagavond hebben de Duitschers by Ville sur Toubes in Champagne een mijn laten springen achter ons front. Acht Duitsche compagnieën deden daar op een stormaanval en wonnen terrein maar twee tegenaanvallen met de ba jonet en handgranaten herstelden de heele positie en vernietigden den vijand. Duizend lijken van Duitschers lagen in onze loopgraven. Wij maakten 377 gevangenen, waarbij 12 officieren. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zater dag met kiein gevolg een bezoek ge bracht aan het museum ten bate van het onderwijs, gevestigd in een ge meentegebouw aan de Nieuwe Markt in Den Haag. Terwijl alles in het museum zijn gewonen gang ging, leidde de directeur, dr. H. van Cappelle, H. M. rond. Eerst heeft H. M. een bioscoop-voor- stelling bijgewoond in het schoollokaal, waarhij de heer Van Cappelle aan de kindereu uitleggingen gaf en bijzonder heden meedeelde over het Zwit3ersche landschap, dat op het doek werd ge bracht. Vervolgens bezocht H. M. een der vertrekken, waar een gedeelte der afdeeling land- en volkenkunde is onder gebracht, en een onderwijzeres juist aan een kinderschaar een opiumpijp liet zien en van het opiumschuiven vertelde. In de dierkundeafdeejing wees, toen de Koningin-Moeder daar kwam, een onderwijzer aan een aantal jongens verschillende vogels aan, die men in en in zuster school te ondf H. Bij he een d< ruiken Hare directe met he Het be uur. heeft d land kolen schepe vervoe Op schiet' forten ten o grondj Het in Be! ouder de Di in op ernsti rensw Zat den voorz Puyh van Fokk' Het benof voor tento' De a. Meul J. J. schu< F. Ki b. de h Hanl Berg- Luyl c. merr Voge Hont van Koet d. heer Bres plaa Al weei en 1 heid Dek wer< heer a. Wes ver\ b. en J Hoe d. hov van M van D staa B t op van terr Een lede de wai zee: si i

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2