No. 13. if oensdag 19 Mei 1915 3!e Jlnnrs. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. D IELE Al AN Buitenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X EL. 9 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. G roe te letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. DE OORLOG. Aan de Dardaneilen. Een telegram uit Mudros behelst De boudgenooten conceutreeren zich thans voor een offensief tegen de ver sterkte hoogten van Achibaba, ten oosten van Krithia. Deze worden onafgebroken gebombardeerd door onze schepen, ge holpen door de batterijen, die aan land zijn opgesteld. Dit bombardement dient om den weg te banen voor een reeks aanvallen, die thans zijn begonnen. Het Turksche leger is in dit deel van het schiereiland nu vastgezet en feite lijk omvat door de Engelscbe troepen uit 't westen en noordwesten, door de Australiërs uit het noorden en oosten, en door de Franschen uit het zuiden en zuidwesten. Naar men verneemt, winnen onze troepen voortdurend terrein en drijven zij den vjand vaD de eene linie loop graven tot de andere terug in de richting van hun hoofdstelling, waar de beslissen de strijd zal moeten worden uilge vochten De afzonderlijke tocht landwaarts aan den Aziatischen kant, door de Franschen ondernotneu vau KoemKaleh uit, was enkel een schijnbeweging om de aandacht van de Turken af te leiden van de ware punten van aanval, aan dfe overzijde van het water. De van te voren afgesproken terugtocht van de Franschen, die pas werd uitgevoerd nadat een aanzienlijk aantal gevangenen was gemaakt, gat den Turken de kans om de belachelijke tabels te verzinnen. Die Franscbe troepen werken nu met Üe onzen samen onder de hoogten van Achibaba. Onze landingstroepen wor den voortdurend versterkt door troepen transporten uit Egypte en Frankrijk. De in bezitneming van een belang rijke strook rotsachtig terrein, dat den f* omtrek beheerscht en dat zich uitstrekt van Kilidbahr naar thans zeker geacht. Naar beweerd wordt, beantwoorden enkel de forten aan den Europeeschen kant ons vuur nog zwak. Reuter meldt dd. 15 MeiEr zijn meer gekwetsteu van de Dardaneilen aangekomen. Een vertelde er, dat hij had deelgenomen aan de aanvallen van 2 en 3 dezer. De eerste begon vroeg Tin den morgen en duurde bijua zonder ophouden tot zonsondergang. Wij hiel den een lange linie loopgraven bezet de Franschen opereerden aan onzen linkerkant. Gemakkelijk sloegen wij een Turkschen aanval at en tuchtigden den vijand gestreng. Toch zette de vijand aanval na aanval voort. Den hevigsten aanval deed een overstelpen de vijandelijke macht tegen den avond toen de vijand alleen door zijn aantal trachtte onze liuie te breken. Herhaal delijk rukte hij in aaneengesloten gele deren voorts, aangevoerd door Duitsche officieren, maar alleen om met schrik wekkende verliezen teruggeslagen te worden. Wij wachtten totdat de vijaud skgoed onder schot was. Toen brandden Soeandera, wordt onze geweren los, terwijl de machine geweren de Turken ueermaaiden. De dappere vijand werd teruggewor pen, maar spoedig herstelde hij zijn gelederen en deed in dezelfde gesloten formatie met onverminderde heftigheid een aanval. Opnieuw joegen onzesalvo's hem in wanorde terug en de aanvallen werden langzamerhand minder hard nekkig, tot ze ten slotte niet meer dan schermutselingen waren. Op verschil lende punten bleef het echter den geheelen nacht levendig. Het aanbreken van den dag vond de Turken, ondanks hun verliezen, gereed om opnieuw aan te vallen. Opnieuw rukteu zij in massa's voor waarts en werden neergemaaid, maar met ongeloofelijke hardnekkigheid hiel den ze vol. Ten slotte kregen wij over onze geheele linie, ook de Franschen bevel de bajonet op te steken. In een oogwenk glinsterden duizenden bajonet ten in de zon en de geheele strijdmacht der bondgeuooten verliet de loopgraven en viel als een vaste muur van staal op den vijand. De Turken waren be stand gebleken tegen ons vuur, hoe doodend het ook was, maar voor ons koude staal misten zij den moed. Opnieuw en nogmaals chargeerden wij, den vijand in de grootste verwarring uiteen jagende. Zijn terugtocht werd door groots kauounen gedekt, maar niets kon de onstuimigheid van onze charge tegenhouden. Vele Turken vielen op hun knieën en gaven zich over, anderen namen overhaast de vlucht. Ons regiment alleen maakte meer dan honderddertig gevangenen en andere regimenten waren even fortuinlijk. N. R. crt. Uit een onderzoek, te IJmuiden inge steld naar het ongeval overkomen aan het Deensche stoomschip LiliaD Drost in de Noordzee is o.a. het volgende ge bleken. Het stoomschip was op weg van Blytn naar Kopenhagen. Op Zaterdagnamiddag te 7 u. 10 hoorde men een ontploffing in het voor schip. Het schip bevond zich toen mid den in de Noordzee, dicht bij de lijn Farn IslandLindesnaes. Er was nergens op zee iets te zien. Het voorschip begon te zinken en de bemanning werd bevolen in de reddiug- booten te gaan, die tot dadelijk strijken gereed hingen. Een dezer booten was lek geslagen, zoodat allen in de overgebleven sloep werden opgenomen. Na 10 minuten zonk de Lilian Drost. Den geheelen nacht en den volgenden voormiddag moest de sloep zich in een moeilijke zee drijvende houden. Te ongeveer 1 uur 's middags kwam de Vlaardiuger logger Noord-Brabant aau- zeilen en werden de schipbreukelingen in vrijwel uitgeputteu toestaud overge- uomen en op hartelijke gastvrije wijze door de opvarenden van den logger verzorgd. De Noord Brabant bracht de Denen naar IJmuiden, waar zij ua 4 dagen aankwamen. N. R. Crt. De Cunard Mij., die het vertrek van de Mauretania bepaald op 29 dezer heeft afbesteld, laat thans bekend ma keu, dat dit enkel geschied is omdat er niet voldoende passage was genomen. Echter zullen de vrachtbooten van de Cunard Mij. zoowel die uit Liverpool als die uit Londen wèl vertrekken. De White Star line heeft doen Weten, dat zij haar booten laat loopen, geheel als was vastgesteld. N. R. crt. De klopjacht op de Duitschers en hun bezittingen in Zuid-Afrika houdt aan Er schijnt een vlaag van waanzin over de Zuid Afrikaners te zijn gekomen, en voor wie in de geschiedenis van dat land niet geheel onervaren zijn, zal het niets bevreemdends hebben, dat Johan nesburg bij deze opstootjes voorgaat. Voor het overige zit erin deze waanzin wel eenige methode. Zoo seinde de Timescorrespondent te Johannesburg van de hervatting der opstootjes op Donderdag, „dat de menig te thans aan het plunderen was en de winkels vernielde, toebehoorende aan Duitsche juweliers!" Omtreut hetgeen den dag te voren Woensdag dus in Johannesburg was gebeurd, nog het volgende. In den loop van den avond werden 51 gebou wen geheel of gedeeltelijk vernield en de inboedels verbrand ot kapot geslagen. Onder de vernielde gebouwen waren 10 groote winkels, 7 draakgelegenheden, 3 bioscoopschouwburgen, 8 kappers of sigarenwinkels en meer dan 20 andere winkels. Een bende van 2000 marcheer de „ordelijk" naar de Duitsche club, waar, onder het zingen van „Rule Britaunia" en „Tipperary", de biljarts, piano's en stoelen naar buiten werden gegooid en aangestoken. Het pand werd in brand gestoken, maar de brandweer bluschte het vuur. Van de geschilderde portretten van den Duiucheu keizer, den keizer van Oostenrijk en Bismarck werd een vuurtje gestooktde Duitsche vlag werd aan flarden gescheurd. Daar op trokken de betoogers naar andere gebouwen, om het werk van brand stichting en vernieling voort te zetten. De handel in gedistilleerd van Roltes en Nebel ging in vlammen op. Daarna kwam een Duitsche winkel in de wijk der mijnkantoren aan de beurt. Om 9 uur 's avonds was het hart van de stad vroolijk verlicht door de brandende huizen en straatvaren, gesticht van de kapot gesiagen inboedels. Nergens werd eenig letsel toegebracht aan huizen, toebehoorende aan Eugelschen. Wel ging in Rissikstraat een reusachtig bier paleis in vlammep op ook de kantoren van Sir Gëorge 'Aibu zijn uitgebraad. Een beeld van koning Eluard, afkom stig uit het stadhuis, word op een pilaar geplaatst en verleende eenige waardig heid aan het tooueel. De manschen waren noch dronken, noch naar de Timesmau het kostelijk uitdrukt waaordelijk, behalve dan in legaal opzicht". De geheele vernielpartij werd metho disch ten uitvoer gebrachtmen werkte ouder behoorlijke leiding en volgens een zorgvuldig opgestelde lijst. De schade bij Roifes en Nebel (de grootste drankzaak van Zuid-Afrika) wordt ge schat om y4 y2 millioen gulden. Het gebouw van de Mining and Fi nance Corporation werd opengebroken at wat er in de kantoren werd aange troffen met name ook de paperas sen kwam op den brandstapel. Ook bij de firma Gundelfinger een bekend Durbansch en Londensch huis werd alles verbrand (schade 600,000 galden). De totale schade, Woensdagnacht te Johannesburg aangericht, zal een 3,000,000 gulden bedragen. Doch dit was nog 'vóór de belangstelling der betoogers zich richtte op de juwelierswinkels. De regeering van Transvaal tracht nu den toestand weer onder haar con trole te brengen. De minister van justitie heeft een proclamatie gericht tot het volk, en de minister van landerijen en die van justitie werken met hem samen. N. R. Crt. Te Londen zouden de niet-genatura- liseerde vijandelijke vreemdelingen van dienstplichtigen leeftijd (17 tot 55 jaar) reeds Vrijdag worden aangehouden, om te worden geïnterneerd. De interneering zal in geheel het land zoo snel mogelijk haar beslag krijgen; d.w.z. zoodra men onderdak voor allen, die in de termen vallen, heeft. Genaturaliseerde vijandelijke vreem delingen zullen, gelijk bekend, zooveel mogelijk met rust worden gelaten. Wanneer echter hun trouw aan ver denking onderhevig is, zullen zij zich voor een ad viseerende commissie moeten verantwoorden en als die over hun verklaringen niet tevreden is, zullen ook zij worden geïnterneerd. N, R. Crt. Koningin Margherita heeft de tweede verdieping van haar paleis te Rome beschikbaar gesteld om als hospitaal te worden ingericht. Een der grootste hotels te Rome is reeds in een hospitaal herschapen. In Lombardije worden alle kunstwer ken haastig in veiligheid gebracht. N. R. crt. De kouing van Griekenland heeft aan een medewerker vau het Amerikaaasche nieuwsagentschap United Press in een audiëntie meegedeeld, dat Griekenland zijn neutraliteit had bewaard, omdat het een ongeschikt oogenblik zou zijn geweest om die neutraliteit te laten varen. Griekenland zal zijn neutraliteit enkel verbreken, indien de belangen van Griekenland zelf, dat zijn de be- laugen van het Hellenisme, ernstig worden bedreigd. De koning heeft slechts één politiek, één wensch op de beste wijze de belangen te dienen van het Hellenisme in ziju geheel. Mocht Wenizelos later weer aan het bewind komen, dan zou de koning iu goede harmonie met hem samenwerken evenals vroeger ter verwez sniij ung van de nationale wenschen, n.l. tot de totstandbrenging der nationale eenheid, waarop het Grieksoha volk aanspraak meent te mogen maken. N. R. Cru MUNT.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1