gemaakt en sedert maanden krachtig ▼erdedigd hadden. Alle Duitsche loop graven ten zuiden van de kapel werden genomen. Honderden gesneuvelden la gen er in. Nadat wij een Duitschen tegenaanval hadden afgeslagen, rukten wy verderop en sloten de Duitsche stelling Souchez Carency nauwer in, terwijl wij de vijandelijke verbindingen verder be dreigden. Wij namen na een hevig gevecht het versterkte kerkhof van Neuvil'.e St. Vaas, in de flank van welk dorp wij nu zitten. Het aantal gevangen geno men Duitschers noemt voortdurend toe. BERLIJN, 12 Mei. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Vijandelijke vliegers hebben gisteren bommen op Brugge geworpen, zonder militaire schade aan te richten. Ten oosten van Yperen hebben wij een belangrijke, door Schotsche hoog landers verdedigde hoogte genomen. Duinkerken zijn wy onder vuur blij ven nemen. Ten oosten van Dixmuiden hebben wij een Engelsch vliegtuig neergeschoten. De loopgraven tusschen Carency en Neuville, door de Franschen de laatste dagen veroverd, zijn nog in hun bezit. Overigens zijn ook gisteren alle pogin gen van den vijand om door ons front heen te breken vergeefsch geweest. Zijn aanvallen waren hoofdzakelijk gericht op onze stellingen ten oosten en zuid oosten van Vermelles, op de Loretto- hoogte, de plaatsen Ablaing en Carency en op onze stellingen ten noorden en noordoosten van Atrecht. Al deze aan vallen zijn onder de zwaarste verliezen voor den vijand mislukt. Een krachtig door de artillerie voor bereide poging van den vijand om ons den Hartmannsweilerkopf weer te ont nemen is verijdeld. De Fransche Alpen jagers zijn ons op den top gelegen blokhuis binnengedrongen, doch er dadelijk weer uit verdreven. PARIJS, 12 Mei. (Havas.) Het officieele communiqué van hedenmiddag 3 uur zegt o.m. De aanval op het door de Belgen ingerichte bruggehoofd ten N. van Dix muiden in den nacht van 10 op 11 Mei geschiedde door 3 Duitsche bataljons. De Belgen hebben hun gevoelige ver liezen toegebracht en 50 gevangenen gemaakt. In den nacht van 11 op 12 Mei hebben de Duitschers bij een tegenaanval een deel van het veldwerk en do loopgraven, die de Franschen aan den weg Loos - Vermelles hadden vermeesterd, her overd. De Franschen hebben hun succes by Notre Dame de Lorette voortgezet en drijven de Duitschers tusschen de kapel van Notre Dame de Lorette eener- zijds en Ablaing en St. Nazaire ander zijd» krachtig achteruit. De Duitschers hebben van Ablaing uit een tegenaanval gedaan, die i» afge slagen. In den heelen sector LoosAtrecht, waar de Franschen sedert Zondag 3 linies Duitsche loopgraven hebben ge nomen, wordt thans om de 4e linie gevochten. Duitsche krijgsgevangenen, wier aan tal steeds toeneemt, verklaren dat er order was gegeven om tegen eiken prijs Nieuw-Kapelle en het steunpunt Notre Dame de Lorette te verdedigen. ST. PETERSBURG, 11 Mei. (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Na een aantal gevechten met de voorhoede zijn onze troepen de door den vijand bezette stad Sjawie genaderd. Bij het gevecht, dat in dezelfde streek begon, oefent onze cavalerie over een breed front druk uit op de vijandelijke cavalerie. Wij maakten verschillende patroeljes gevangen Aan het overige gedeelte van het front is het tot de grenzen van Galicië rustig. Aan het front tusschen den Weichsel en de Rarpathen zet de vijand zijn aanvallen voort. In den avond van den 9den ontstond in den hootdsector van den strijd, in de streek van Stry chew en Brzozow, een voor ons on gunstige toestand. Een onstuimige aan val van onze reserve op den sector Besko Jarzmiz tegen den rechtervleugel van den vijand, die door ons front trachtte heen te breken, heeft echter den druk van de Duitschers tegenge houden, het begin van de voor den vijand gelukkige ontwikkeling der ge beurtenissen opgehouden en onze troe pen op den bedreigden sector in staat gesteld zich kalm op de hun aangewezen stellingen terug te trekken. De dappere 48ste divisie, die den 7den juist uit een zeer moeilijke toe stand was ontkomen, trad den yden op een anderen sector weer met goed gevolg tegen den aanvallenden vijand op. In de streek van Dembica leed de vijand groote verliezen door een aanval van onze gepantserde automobielen. In het middengedeelte van de Kar pathen hebben wij met succes ver schillende zwakke aanvallen afgeslagen. In de Boekowina hebben onze troepen den 9den hun succes voortgezet. Zij maakten nog 500 gevangenen en ver meesterden 3 groote kanonnen en 1 klein kanon, benevens verscheiden mitrailleurs. BERLIJN, 12 Mei. '(Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Bij Sjawli is een nog onbeslist gevecht gaande. Aan de Bzura is een Russisch bataljon, bij «en poging om over de rivier te trekken, vernietigd. Tusschen de Rarpathen en den Weichsel is onze vervolging der Russen nog in vollen gang. Op het geheele front hebben wij den vijand groote af breuk gedaan. Zoo heeft een bataljon van het vierde garderegiment te voet alleen 14 officieren, o.w. een kolonel, en 4500 man gevangen genomen,' vele kanonnen en een bereden machinege weer compagnie met bagage buitge maakt. Dq Duitsche en Oostenrijksch-Hon gaarsche troepen zijn tusschen Sanok en Dynow de San overgestoken. De Lnsitania. Een correspondent van de A7. R. crt. heeft bij de Admiraliteit te Londen inlichtingen ingewonnen omtrent de waarheid van het bericht der Continen tal Times, door Wolff op 21 April ver- spieid in verband met de torpedeering van de Lusitania, dat dit schip, toen het op 8 Februari onder Amerikaansche vlag te Liverpool aankwam, twee in Amerika gebouwde duikbootenaanboord had. Het bericht was volgens de Admiraliteit voor een ieder die de Lusitania kende en de kleine lading die zij innam, te belachelijk om er een algemeene tegenspraak van te geven. De correspondent is echter gemachtigd mee te deelen dat de Engelsche admi ralileit volstrekt de waarheid ontkent van genoemde bewering, waarvoor geen ander bewijs wordt aangevoerd dan de inleiding van de meeste valsche geruch ten „dat het algemeen bekend is Het Wolff-bericht werd gekenschetst als een der vele lasteringen waarmee de tomedeering van de groote mailboot zorgvuldig was voorbereid. Na Wilsons redevoering tot de 4000 pas genaturaliseerden kan er niet meer worden getwijfeld aan zijn wensch om den vrede te bewaren, doch de New- Yorksche correspondent van de Daily Telegraph haalt het oordeel aan van verscheidene invloedrijke Amerikanen om te bewijzen dat ten minste een deel van het publiek niet instemt met de politiek van „vrede tegen eiken prijs George Wickersham, de voormalige procureur-generaal, wiens vervolgingen van de trusts iu de dagen van Tatt hem een grooten naam in den lande hebben bezorgd, heeft Maandag een ernstig beroep gedaan op zijn landge- nooten om Duitschland tot de orde te roepen en een beweging op touw te zetten tot handhaving van de bescha ving. John Griggs, een ander gewezen procureur-generaal, oud-gouverneur van New Jersey, heeft eveneens een pleidooi voor den oorlog gehouden. Cabot Lodge, republikeinsch lid der senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, noemde het ombrengen van de Amerikanen aan boord van de Lusitania een moedwillige moord en voegde er aan toe: „We moeten het niét kalmweg dulden dat onze burgers die aanspraak kunnen maken op onze bescherming, op deze wijze worden ter dood gebrachtwe moeten niet nalaten herstel en vergoe ding voor zulk een onrecht te eischen." De laatste dagen is er een toenemende woede van het publiek in Engeland tegen de Duitschers waar te nemen. Er zijn aanslagen gedaan op Duitsche winkels te Liverpool en beurzen zyn voor Duitsche leden gesloten, zelfs voor genaturaliseerden. De Evening News heropent de bewe ging voor het interneeren van alle Duitschers. Volgens dat blad zijn er alleen iu Londen 20,000 van dienstplich tigen leeftijd. Heden zijn er te Smithfield anti Duitsche relletjes uitgebroken. De slagers weigeren er vleesch te verkoo pen aan Duitsche winkel». De groot handelaren zijn er Engelschen, Ameri kanen en Nederlanders, maar een groot deel der kleinhandelaren zijn Duitschers. De magistraten veroordeelen de men schen die aan anti-Duitsche relletjes hebben deelgenomen, doch spreken de hoop uit dat de regeering de Duitschers in veiligheid zal brengen door hen te interneeren. Turner, een stoker van de Lusitania, die gered werd, had ook de ramp van de Titanic en die van de Empress of Ireland meegemaakt. De familie Vanderbilt heeft een be looning van 5000 mk. toegezegd voor het vinden van het lijk van Alfred Vanderbilt. Volgens mededeelingen van een der geredden, de Canadeesche mevr. Lines, had Vanderbilt zich prachtig gedragen en zonder aan eigen veiligheid te denken er voor gezorgd, (dat tal van kinderen in de booten kwamen. Ook moet bij nog op het laatst zijn zwem gordel hebben weggegevenwel een mooie daad, in aanmerking genomen dat Vanderbilt niet kon zwemmen. De Corriera della Sera noemt de tor pedeering van de Lusitania een krasse gewelddaad, die de grens van hetgeen in den oorlog toelaatbaar is, overschrijdt en de koude oorlogswreedheid bewijst, die ook in de uitingen van den Duitschen generalen staf over het uitbreken van den oorlog voor den dag is gekomen. „Terwijl men op zee moordt" zegt het blad „vergiftigt men den vijand te land met giftige gassen." Volgens een telegram uit Washington is Woensdagavond de nota van de Ver- eenigde Staten naar Duitschland ge seind. Zij is nadrukkelijk in haar be woordingen en roept Duitschland ter verantwoording voor het omkomen van Amerikaansche burgers en de schending van Amerikaansche rechten.Zij verlangt dat zulke gebeurtenissen zich niet zullen herhalen en zegt dat de Ver- eenigde Staten op alle gebeurlijkheden zijn voorbereid, indien Duitschland met deze nota geen rekening houdt. N. R. crt. Generaal Pierson over den oorlog. Generaal Pier3on, die tot bij liet uit breken van d«n Boerenoorlog Ameri- kaanseh consul te Johannesburg was, en dien oorlog als generaal-kwartiermees ter heeft medegemaakt, is, na sedert het begin van den Europeeschen oorlog in Duitschland te zijn geweest, in Amerika aangekomen en heeft daar tegauover een verslaggever van de New Yorksche Staats zeilung zich o. a. als volgt uitgelaten >De Duitsche duikbooten zullen ten langen leste den oorlog winnen en ik geloof niet, dat daarvoor meer tijd dan tut aan den herfst zal behoeven te ver- loopen De eigenlijke duikbootoorlog is nog heelemaal niet begonnen, want de meeste der 116 Duitsche duikbooten zijn thans in hoofdzaak bezig met het leggen van 30 duizend mijnen in een kring rondom Engeland. Zoodra het werkelijk gaat beginnen, zal Engeland de grootste ver rassing beleven, die hun tot dusver ten deel vielde Duitsche 42 c.M. mortieren zijn niets daarbij Op de Duitsche werven werken 40 duizend man dag en nacht om nog meer duikbooten in elkaar te zetten. Mij is medegedeeld, dat er elke week eenige üieuwe booten van stapel loopen. Bouwmateriaal is er ge noeg, geld erveor in overvloed en aan soldaten en zeelieden geen gebrek. Mag Amerika ook al aan de bondge- nooteo kanonnen en munitie afleveren, zooveel het wil, Duitschland fabriceert al wat het noodig heeft zelf «n heeft genoeg voedingsmiddelen tot aan den volgenden oogst; de »neutraliteit" der Vereenigde Staten kan den oorlog rekken, doch op den afloop heeft zij niet den min sten invloed. >Met de Zeppelins ben ik minder in genomen, dan met de Duitsche duikboo ten, maar ik ben niet genoeg vakman, heb de groote luchtschepen niet in actie gezien om een gezaghebbend oordeel daarover te vellen. Zij bieden mijns in ziens een te groot doelwit aan, al mag het ook juist zijn, dat zij vele malen getroffen moeten worden, om onschade lijk te worden. Een Zeppelin kan bom men meenemen tot een totaal gewicht van 4 ton, en zonder twijfel kan hij in een vijandelijke vesting zwaar onheil aanrichten, doch zijn trefzekerheid bij het bom men werpen is uiterst beperkt en bepaalde gebouwen, waarop het toch hoofdzakelijk aankomt, te beschadigen, is bijna altijd een kwestie van toeval. »Ik voor mij ben niet van meening, dat de manier van oorlogvoeren thans, voor zooverre betreft een langdurig strij den in loopgraven, iets nieuws is. Wy hebben ze toch in den Boerenoorlog met het beste succes tegen de Engelschen toegepast, en Grant gebruikte ze reeds in den Burgeroorlog tegen Lee. Omtrent de Davdanellen breekt men zich in Duitschland wel allerminst het hoofd. Ze zijn al sedert vijf jaren door de Duitschers modern versterkt, terwijl ook de vestingwerken vernieuwd werden. Ik weet, dat op de engste plek van de doorvaart op beide zijden Duitsche 42 cM mortieren staan, en al mocht het de pantserschepen der bondgenooten wer kelijk gelukken, tot zoover door te drin gen, verder komen zij vast en zeker niet." Tenslotte zei generaal Pierson, dat hij spoedig naar Duitschland wilde terug- keeren, omdat hij voor niets ter wereld het zou willen missen, de Duitsche zege praal bij het sluiten van den vrede samen met de Duitschers te vieren. N. R. Crt. Dii onderwij: Blok ra Hontenis Terneuzi Woens en orde Minjon, - Bij gewezen juli 19 voor de pensioen - In geven I gemeent Januari dien da' vrouwei Voor 8825, 1( voor 21,846 - D is door ingang per IOC PREI Voorm. S Nam. Ge V eorrn. Nam. Voorm Nam. Voorm. Nam. 's Av. 5 Arrc C. d zonder stroopi tot c J. 1 A. M. is weg of 15 I. C zonde <A m weger 5 dag E. blijve gedeti last sprok beroe bank verwi zake bied AXEL, 14 Mei 1915. Bij gelegenheid van den jaardag van Prinses Juliana is ook namens de Bel gische uitgewekenen alhier een telegram van gelukwensch gezonden aan onze Koningin. We vernemen, dat als antwoord hier op van den particulieren Secretaris van H. M. de Koningin, Jhr. Van Geen het volgende schrijven is ontvangen door den heer Em. van 'Haelst, notaris te Zwijndrecht, (België), thans tijdelijk alhier „Ingevolge de bevelen van H. M. „de Koningin heb ik de eer de Bel- „gische vluchtelingen te Axel Hoogst „derzelver dank over te brengen „voor de gelukwenschen Hare Maje steit aangeboden ter gelegenheid van „de herdenking aan den geboortedag „van H. K. H. Prinses Juliana." deel* Wi aan ecu de 1 kann meer Het Het zoodi In 7. Elisa

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2