Gemengd Nieuws. Landbouw. Na bespreking stelt dhr. C. Haak voor, om de niet-bekroonde paarden om 4 uur te laten vertrekken en bekroonde te doen blijven, tot de prijzen zijn uitgereikt. De heer Zonnevijlle stelde voor om aan degenen, die uitsluitend voor het concours-hippique contributie betalen, dezen keer voor de tentoonstelling gratis toegang te verleenen, omdat er geen concours plaats heeft. Dit wordt goedgekeurd. Als een bewijs, dat reeds een goeden naam van de tentoonstellingen is uit gegaan, kan dienen de mededeeling van dhr. J. de Putter, die zeide een schrijven ontvangen te hebben, dat de leerlingen van' de Rijks Landbouwwintercursus uit Groningen een veertig personen, plan maakten deze tentoonstelling' te be zoeken. De voorz. deelde nog mede, dat aan de vergadering advies was gevraagd, omtrent den prijs, die van de militairen gevraagd werd om gebruik te mogen maken van het terrein der vereeniging. De meening der vergadering was, dat J. Scheele de huur alhoewel niet laag, toch niet buitengewoon hoog had gesteld, waar men meende er voor te moeten waken, dat het terrein voor de ver eeniging ten volle beschikbaar blijft, als zij dit noodig heeft zooals b. v. met de aanst. tentoonstelling. Daar de vergadering vóör het sluiten reeds grootendeels uiteen was gegaan, besloot men een nieuwe vergadering te beleggen voor het benoemen van juryleden en commissarissen. Zaterdag glaagden te Middelburg voor het onderwijzers-examen de heeren J. P. Dhont te Üzendijke en I. J. van Vliet te Axel. Heden slaagden nog de heereu A. A. A. Minjon en A. J. Platteeuw beiden te Axel. Vanmorgen toonde men ons, dat tot de viervoetige dieren ook ganzen kunnen behooren. Bij den laudbouwer L. Wolfert aan de brug alhier was gisteren een gansje uitgevallen, dat behalve twee gewone pooten nog twee kleine pootjes bezat met teenen en zwemvliezen, evenals de andere, doch veel kleiner. Ze hingen aan een uitwas bij den staart en konden zich niet be wegen bij het loopen sleepten ze al thans mede, zoodat het dier er weinig gemak van ondervinden zal. Op de Zaterdag alhier gehouden markt vauZeeuwsch Belgische paarden waren 32 stuks aangebracht, waaronder prachtexemplaren. De handel was vrij levendig. Er werd naar men zegt nog een paard verkocht voor 1000. Er werden 4 prijzen van 5 uitge reikt, n.l. 2 aan den heer F. van Hoeve, landbouwer alhier en 1 aan de heeren Ph. Pauwels koopman te Hulst en Adam Schieman koopman alhier. PREDIKBEURTEN TEJVXEL Donderdag 13 Mei 1915. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreet. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. B. woonde sedert 4 jaar te Emmerik waar hij met een Duitsche vrouw was getrouwd, die daar een zaak had. B., die volstrekt niet anti Duitsch gezind was, deed uitsluitend zaken in Neder land en was g :woonlijk alleen van Vrijdagavond tot Maandagmorgen te Emmerik. Op l Maart toen hij op reis naar Arnhem was, werd hij té Elten aange houden en zonder eenige nadere uit legging te Emmerik gevangen gezet Eerst ua eenigen tijd vernam hij, dat men hem van spionnage verdacht. Zijn reizen in Nederland scheen aanleiding tot -argwaan gegeven te hebben en bovendien getuigde tegen hem, dat hij 8 maanden geleden een uitstapje naar het gevangenenkamp te Wesel had gemaakt. Er werden hem vragen gesteld om treut zijn handelsrelaties in Nederland maar persoonlijk is hij nimmer voor eenig rechterlijk college in Duitschlaud geweest. Pogingen tot zijn invrijheidstelling aangewend, leidden er toe, zegt de A crt. dat hij 19 Apjril werd vrijgesproken doch eerst Donderdag j 1. in vrijheid gesteld, met de mededeeliug, dat hem het yerblijl in Dnitschland gedurende den oorlog was ontzegd. Te Vriezenveen geraakte de tim merman J. G. iu dronkenschap iD het Overijselsche kanaal. Des morgen» werd zijn lijk opgehaald, een Üesch met jenever werd nog op hem bevonden. De ongelukkige laat een vrouw met zes kinderen achter. Avp. Het goederenverkeer met Duitsch- land was in de afgeloopen week zeer belangrijk, zoowel wat den invoer van diverse goederen als wat brandstof betreft Op sommigedagen was de drukte zelf verbazend. Er kwamen toen treinen aan met 60 wagons, alleen met goederen. Behalve een 200 tal leège wagens brachten de 66 treinen ruim 1750 beladen wagens mee, waar van pl.m. 1300 met steenkolen, cokes en briquetten eD 450 met allerlei goe deren. Behalve tal van stukgoederen, alk, gietijzer, rails, gips cement, glas werk, petroleum- en benzinevaten, enz. Ook de verzending van goedereu naar Duitschland begint weer levendiger te worden, vooral nu de uitvoer van varkensvlee»ch op consent is toegestaan en ook tal van wagens aardappelen worden verzonden. Overigens bestaat de verzending uit allerhande levensmid delen, als boter, eieren, kaas, groenten, geslachte runderen, kalveren, planten vet enz. Avp. Het vlieg eng evaar. Een ernstig woord van waarschuwing voor ieder die prijs stelt op zijne gezondheid', ver spreidt de Centrale Gezondheidsraad. Na uiteengezet te hebben dat vliegen behooren tot de voor ons menschen lastige, vieze en voor onze gezondheid gevaarlijke dieren, geeft de Gezond heidsraad het volgende aan de hand om van de plaag verlost te worden Zorgt in de eerste plaats zooveel mo gelijk, dat ze er niet komen. De vliegen vermeerderen zich in mest en vuilnis hoopen. Houdt deze daarom, zoo het n eeuigszins mogelijk is, van dcomge ving uwer woning verwijderd. Eu kunt gij een mest of vuilnishoop niet uit uwe nabijheid weren, zorgt dan ten minste hem elke week op te ruimen, en dekt de hoopen toe, b.v. met plaggen of zoden. De larven der vliegen hebben ongeveer 10 dagen noodig om tot vlieg te worden. Worden mest en vuil dus binnen de 10 dagen weggeruimd, dan wordt de ontwikkeling van nieuwe vliegen belet. Kunnen de mesthoopen niet worden weggeruimd, begiet ze dan met een ruime hoeveelheid kalkmelk (versch te bereiden door een deel gebluscbte kalk te mengen met dïje deelen water) of met een mengsel van' gelijke deelen petroleum residu, paraffine olie of een dergelijke stof en water (vóór hetgebruik ;oed te roeren). Goede middelen zijn ook ruwe petroleum en saprol in een verdunning van 5 op 100 en daarvan 10 liter op iederen kubieken meter mest. Deze gaat daardoor in waarde niet achteruit. Vuil verzamelingen, als van oud stroo, papier enz. moet men door verbranding vernietigen, alvorens zij den vliegen tot broeinest kunnen verstrekken stort in riolen en goten carbol of chloorkalk werpt in de trechters der privaten eene carboloplossing van 5 pet.reinigt kwis pedoors dagelijks en giet ze gedeeltelijk vol met een vijtprocentige carboloplos sing. Ruim ten slotte alles wat vuil en stof is, zoo spoedig en zoo volledig mogelijk op. Op die wijze zult gij de vermeerdering der vliegen afdoende kunnen tegengaan. Wenschelijk is het alle deze maatre gelen aan te wenden, zoodra de eerste vliegen zich beginnen te vertoonen Begin met de zich iu het voorjaar vertoonende overwinterde vliegen door vliegenpapier, plakstrookeu eu glazen vliegenvallen zóóveel doenlijk weg ie vangen. Krijgt ge er verder in den zomer weer last van, plaatst dan iu uwe ver trekken vlakke borden, waarin een slappe oplossing van tormaline (een theelepel op een bord water) of een aftreksel van kwassiehont met suiker laten de vliegen zich verleiden om Wil men ze zeer snel uit een vertrek verdrijven, zoo verbrande men op eene test met gloeiende kolen insectenpoeder. De hierdoor veroorzaakte dampen bedwelmen de vliegen, zij vallen neer en moeten dan weggeveegd en verbrand worden. Tracht door de aangegeven middelen de vliegen in 't bijzonder uit de zieken kamer en van het bedje van uw kind verwijderd te houden. En vergeet vooral de zindelijkheid niet* „Waar geen vuil is, zijn geen vliegen." Al. Crt. daarvan te snoepen, dan sterven zij deu dood door vergittiging. Ook hier weer de drank. In het Engelsche Witboek over het slechte werk, dat aan de werven, in munitie fabrieken, enz. wordt geleverd, komen verscheidene rapporten voor over het drinken van werkvolk, dat met het vele geld, dat het tegenwoordig ver dient, zich erger te buiten gaat dan anders. Behalve dat de arbeiders daardoor dikwijls verzuimen, werken ze minder en minder goed. Een kapitein vertelt van een geval dat een herstellingswerk aan den bodem van een oerlogsschip zoo slecht was uitgevoerd, dat het on mogelijk door nuchter werkvolk gedaan kon zijn. Het was gevaarlijk en moeet overge daan worden. Aan dezelfde werf waren dronken arbeiders, die zoogenaamd werkten, verwijderd. En dergelijke dingen kwamen aanhoudend aan de werven voor. Avp. Kantongerecht te Ter Neuzen. Telegrafisch. Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 12 Mei Zwakke tot matige winden uit Noor delijke richtingen. Waarschijnlijk licbt- tot haltbewolkt. Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Overdag iets koeler. leend ann hen, die in het bedrijf onmis haar zijn, onverschillig of het bedrijfs leiders, landbouwerszoons, landbouwers- knechts ot arbeiders zijn. Het verlof zal worden genoten op het door de belang hebbenden zelf, in overleg met hunoe superieuren te kiezen tijdstip, voor een door den Minister van Oorlog, op advies van de bemiddelingsbureaus te bepalen aantal dagen. Door de plaatselijke aldeelings bem. bureaus in Zeeland zullen lijsten opge maakt worden van allen, die geacht worden voor de bovengenoemde verloven in aanmerking te komen. Het is dus^niet noodig, dat de betrokken personen zich tot het krijsen van verlof wenden tot den Min. v. O of tot het Prov. Bem. Bureau te Goes. Aangezien op de bovenbedoelde lijsten voor iederen gemobiliseerde moet ver meld het regiment, bataljon, compagnie ot ander korps en korpsonderdeel, waarbij hij diept en de plaats, waar hij gede tacheerd is, verdient het aanbeveling dat door alle gemobiliseerden, die meenen voor een verlof in aanmerking te komen vóór 15 Mei a.s., die gegevens per brief kaart gezonden worden aan de betrokken secretarissen van de afdeelings beraid delingsbureau'szijnde voor de atd. Tholen en St. Philipsland jhr J. van Vredenburgh Tholen; voor de afd. Goes (W. Z. Beveland) J M. Slegt te Goes; afd. Kruiningen (O. Zuid Bevelandj Joh. Kooijman, Kruiningen afd. Zierikzee (Schouwen en Öuiveland) M. C. Mulock Houwer, te Zierikzee; afd. N. Beveland J. G. v. d. Linde, Kortgene atd. Hulst Fr. van Waesberghe, Hulst; afd. Axel W. Dieleuian Pz., Axel; pfd. Oostburg M. Lucieer, Oostburg en afd. Walcheren C. Zwagerman, Middelburg. Af. Crt. Naar we vernemen is wegens de groote deelname voor de aanstaande stamboekkeuringen voor het Nederlandse!) trekpaard voor de gemeente Axel ver andering gebracht in de datum en uren, zoodat deze zullen zijn 26 Mei van '2 tot 7 uur nam. eu 27 Mei van 7 tot 12 uur voorm. HEMELVAARTSDAG. Ned] Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Ds, J. H. Lammertsma. Voorm. 9 ure Geen dienst. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. &'/t ure Dhr. H. Kok. Dhr. H. Kok. Dhr. H Kok. Militaire verloven voor den landbouw. De Minister van Oorlog heeft aan de Provinciale Bemiddelingsbureaus ver zocht hem van advies te dienen inzake de toekenning van landbouwverloven in den wied en hooitijd en in den oogsttijd. Deze verloven kunnen worden ver- Verdacht van spionnaqe. Eenigen tijd geleden werd te Elten aangehouden de heer A. Broekmau, vroeger te Arn hem, thans te Emmerik woonachtig, verdacht vau spiouuage. Dezer dagen is zijn zaak voor het Reichsgericht te Leipzig behandeld en is hij vrijge sproken. Veroordeeld zynJ. J. H., landbouwer te Ter Neu'en, ter zake van het niet voldoen aan een bevel van de .Militaire Macht tot hechtenis van 1 dag. N. B., winkelierster te AxelP. J., winkelier te Zaamslag; A. B., winke'ierster te Hoek; W. d. B., winkelier t« Ter Neuzen, ter zake van Rijkswetovertreding, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 d"g hecht, met verbeurdver klaring der in beslag genomen maten en ge wichten. S. d. P., werkman te Westdorpe, ter zake van het niet beletti n dat zijn hond wild drijft, tot eene boete van f subs. 3 dagen hecht. M. d. V., kl.-landbouwer te Axel, ter zake vau Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van f sub-*. 3 dagen hecht. L. M. S., chauffeur te Ter Neuzen, terzake van een motorrijtuig niet verlichten, tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hecht. A. v. S., werkman te Zaamslag; A. M., zonder beroep te Clinge, ter zake van een voertuig niet verlichten, ieder tot eene boete van f 1 subs. 1 dag hecht. A. v. C., arbeider te Axel, ter zake van het loopen over eens anders grond tot eene boete van f Isubs. 1 dag hecht. I. H., knecht te Te - N« nzen en J. D., land bouwer te Zaamslag, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene bo te van f2, subs. 2 dagen hecht. F. d. S., arbeider te Sas van Gent, ter zake van ordeverstoring en dronkenschap, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. J. C. V., werkman te Axel, ter zak'- van openbare dronkenschap bij le herhaling, tot hechtenis van 4 dagen. P. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het spelen om geld, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. D B landboirwer te Westdorpe M. D., idem te Hoek; C. d. J., zonder beroep te Zaam-1 g; J. K d. C., koopman en E P. d. B., land bouwer te St. Jansteen L. H. v. K., idem te Axel; I. P., werkman en L. d. P, knecht, beiHen te Hoek, er zake van het fietsen zonder licht, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. E. C. D., landbouwer te Sas vau Gent, ter zake als voreu, tot eene boete yan f 0,51', subs. 1 dag hecht. Vrijgesproken: G. A. G., landbouwer te Ter Neuzen, ter zave van niet dadelijk kennis geven van een besmettelijke veeziekte. A. en L. v C., jagers te Axel, ter zake van Jachtwetovertreding. Ootslageu van rechtsvervolging: I. B. v. U., werkman te Axel, ter zake van Rijwielover treding. Tem. Crt.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3