Binnenland. Aan de Star wordt uit Queenstown gemeld, dat passagiers vertellen, dat de twee torpedo's, die de Lusitania hebben getroffen, afgeschoten zijn door Duitsche „duikbooten" (meervoud). Een trof de machinekamer, de andere het voorschip. Bij de ontploffing van de torpedo's, zoo vertelde men ook, werden verstik kende gassen ontwikkeld, welke «enige passagiers het bewustzijn deden ver liezen. De ontploffingen joegen de passagiers naar dek en toen het schip snel zonk, ontstond er een paniek. Onmiddellijk was bevel gegeven om de sloepen te strijken. Tien daarvan met passagiers werden neergelaten. Verscheidene van de reizigers sprongen met hun reddings gordels in zee en werden door de booten gered. Bijna alle officieren van het schip zijn verdronken en zagen den dood koelbloedig tegemoet. De kapitein ging met het schip onder, doch werd door zijn reddingsgordel drijvende gehouden en gered. Er waren aan boord Eerste klasse: 179 Engelschen, 106 Amerikanen, 3 Grieken, 1 Mexicaan, 1 Zwitser en 1 Zweed. Tweede klasse: 521 Engelschen, 65 Amerikanen, 3 Russen, 1 Belg, 3 Neder landers, 5 Franschen, 1 Italiaan en 2 van onbekende nationaliteit. Derde klasse: 256 Engelschen, 59 Russen, 17 Amerikanen, 21 Perzen, 3 Grieken, 1 Fin, 4 Scandinaviërs en 1 Mexikaan. De bladen vernemen uit New York: Het Duitsche gezantschap zegt, dat in verband met de waarschuwing die tot de Amerikanen is gericht, Duitsch- land geen verantwoordelijkheid treft voor hetgeen er met de Lusitania is gebeurd. Dit blijft van kracht zoolang de oorlog duurt. Het gezantschap hoopt, dat het geval van de Lusitania de Amerikanen zal duidelijk maken, welk een gevaar er aan verbonden is zich in de oorlogszone te wagen. Het is du zeker, dat bijna 1500 men schen van de Lusitania zijn omgekomen. Alle berichten stemmen daarin overeen, dat de passagiers na den eersten schrik bewonderenswaardig koelbloedig zijn ge bleven. Men meldt ook, dat de Lusitania niet met volle kracht stoomde De passagiers schatten de snelheid tusschen 16 en 18 knoopen. Dit feit en het ontbreken van een geleide van de vloot zulleg onge twijfeld bij het onderzoek, dat lord Mersey zal leiden, opgehelderd worden. Van Duitsche zijde worden de mis drijven opgesomd, waarvan de „Lusita nia" zich tot dus ver tijdens den oorlog had schuldig gemaakt. Ze heeft destijds tegen het verbod van president Wilson in twee duikbooten naar Engeland ver voerd en in Februari j.l., Liverpool naderend de Amerikaansche vlag ge heschen. Ook zou de hoeveelheid oor logsbehoeften, welke het schip vervoer de, zoo groot zyn geweest, dat de troepen der Entente er weken mee geholpen zouden zijn. Volgens de „Korr. Norden' te Berlijn was dit het oorlogsdoel, de militaire noodzakelijkheid voor het tor pedeeren van de .Lusitania". In tegenstelling met het bovenstaande wijst de .Times" er evenwel op, dat de boot maar heel weinig in had. N. R. Crt. Verschillende berichten. De »Tel.c corr. te Brugge verneemt uit goede bron, dat het cijfer der buiten gevecht gestelde Duitschers in deD laat sten tijd bij Ypereu, van Zillebeke en heuvèl 60 tot Steenstraete, Langemarck en Poelcapelle ongeveer 150.600 bedraagt Hij herinnert aan de treinen met ge wonden en dooden, aan het requireereu van burgers, om op de slagvelden lijken te begraven. De geestdrift der militairen is dan ook niet groot meer, terwijl de stemming van het volk verbetert. En wat de wiDst der Duitschers betreft zegt hy: Zonnebeke is in hun handen maar eeno psomming in de communiqué's van hoeven als de >Ileule" en »Het Papotje", is een bespottelijk schermen met nietszeggende namen, 't Zijn bij elkander gelegen ruïnen van kleine hoefjes van één kasteel, terwijl het *Pap potje" een oud herbergje was en deze huizengroep stond tusschen Gheluwvelt en Zillebeke, op een binnenweg aan den voet van deD bekenden heuvel »60", de groote redoute voor Yperen, gelijk de hoogte van St. Elooi er een is. Al die namen kunnen niet meer dan één loop graat beteekeneu. Avp. Den 7den is -voor Zeebrugge de En gelsche torpedojager Maori door het vuur van onze ku3tbatterijeD in den grond geboord. De torpedojager Crusader, die ter hulp kwam, werd gedwongen zich terug te trekken en zijn gestreken redding booten achter te laten. De geheele be manning van de Maori en de beman ningen der booten van de Crusader, in t geheel 88 man, werden door onze vaartuigen gered en naar Zeebrugge gebracht. A7. R. crt. De .Temps" meldt, dat een Fransche vlieger de plaats van de Duitsche bat terij, welke Duinkerken beschoten heeft zeer nauwkeurig bepaald heeft. De vlieger is tot op 150 M. boven de kaze matten gedaald, welke van gewapend beton vervaardigd bleken en de reus achtige Duitsche kanonnen in de buurt van Dixmuiden verborgen. Hij heeft een foto genomen en vervolgens zijn er 2000 bommen op de kazematten ge worpeD. Men veronderstelt, dat de Duitsche batterij vernietigd is. - N. R. Crt. Het Japansche gezantschap alhier heeft een ambtelijk telegram uit Tokio ontvaugen, behelzende, dat China de voorstellen van Japan, in diens laatste nota vervat, heelt aangenomen. N. R. crt. De Engelsche admiraliteit maakt be kend, dat Duitsche onderzeebooten in de week, eiudigende 5 Mei, vijf Britsche koopvaardijschepen met een gezaam lijke touneumaat van 11,000 en zestien visschersschepen met een totale tonneu- maat van 3000 hebben in den grond geboord. In diezelfde week kwamen er in de havens van het Ver. Koninkryk aan of vertrokken van daar 1604 schepen. N. R. Crt. Zeppelins. Gisternacht zijn twee Zeppelins boven Westcliff bij Southênd (op den noorde lijken oever van, de monding van de Theems) verschenen, Op Southend en Westcliff, niets anders dan badplaatsen waar de menschen hun vacantiedagen komen doorbrengen, zijn een dertigtal bommen geworpen. Enkele brandbommen hebben een aantal bran den gesticht. Naar tot dusver bekend is, zijn 2 vrouwen gedood en een aantal inwoners gewond. Een op de gasfabriek geworpen bom miste haar doel N. R. Crt. Een >Havasc telegram meldt, dat Tug liester, een Zwitser, die 6 jaren, tot Februari j.l te Leuven woonde, te Genène een voordracht hield over Leuven waarin hij nieuwe beschuldigingen uitte tegen de Duitschers in verband met de verwoesting van Leuven. Hij deelde o.a. mede dat de bibliotheek en de St. Pieterskerk met. een licht ont vlambare stof bestreken waren. Ondanks hun ontkenningen, staat het vast, zegt hij dat de Duitschers alles deden om het stadhuis in brand te steken. Het gebouw draagt daar onmiskenbare sporen van. Avp. Het rapport van den Franschen gene ralen staf over het mislukken van het offensief der Duitschers gedurende de laatste twee weken besluit, naar een Havas telegram uit Par-ijs meldt, als volgt jDe Duitschers lieten een half dozijn van hun beste divisies vernietigen en in België waar zij erin geslaagd waren een deel van het front der Bondgenooten te doen terugtrekken, was hun succes zonder alle gevolgen.* N. R. Crt. De Kölmsche Zeitung verneemt uit Zurich, dat de Zwitsersche spoorwegen bericht hadden gekregen, dat de ver- zendiug van vracht en ijlgoederen op de lijnen, die Daar Verona en Venetië voeren, heeft opgehouden. De treinen hebben ook een meuigte Duitschers uit Italië aaugebracht. Zij vertelden o. a. dat alle Duitsche scholen in Italië zijn gesloten en het onderwijzend personeel naar Duitschland is vertrokken. Verder dat, nadat dezer dagen de lichtingen van 1891, 1890 en 1889 onder de wa penen waren geroepen, den 5en dezer de dienstplichtigen van 1888 schriftelijk zijn opgeroepen, zich binnen het etmaal te meldenalsmede de infanteristen van de jaten 1876— 1880, op 15 dezer. A. 3. Crt. De Vossische Ztg. verneemt uit Sofia dat volgens geloofwaardige, berichten uit Odessa een Russische landing aan den Bosporus eerstdaags zal plaats hebben. Reeds zouden zes divisies lan dingstroepen, te zamen 100,000 man, in de haven van Odessa en Sebastopol zijn ingescheept en de schepen gereed zijn om uit te stoomen. Na een kortelings gedane verkenning door de Russische vloot bij Iniada uitgevoerd is uitge maakt dat een landing aan de Euro- peesche kust geen kans van slagen zal hebben. De Russische generale staf moet nu besloten hebben de landing te doen geschieden in een haven aan de Klein- Aziatische kust. N. R. Crt. De verstikkende gassen. Het derde rapport van de commissie tot onderzoek van daden door den vijand bedreven, die tegen het volkenrecht indrui3chen, houdt zich bezig met het gebruik van verstikkende gassen. Het resultaat van het onderzoek, dat berust op getuigenissen van officieren en van geneesheeren, die de slachtof fers behandelden, laat geen plaats voor twijfel aan deze nieuwe inbreuk op het oorlogsrecht. Den 22sten April zag een vlieger een gele rook op verschillende plaatsen in de loopgraven van de Duitschers tus schen Bixschote en Langemarck op stijgen. Om vijf uur 's avonds stegen er dikke wolken van een zware geel achtig groene damp uit dezelfde loop graven op. Onze manschappen voelden onmiddellijk een onduldbare prikkeling en irritatie aan keel en oogenhevige benauwdheden met zware pijn in de borst volgden, vergezeld door een on bedwingbare hoest. Velen vielen om niet weer op te staan. Anderen wag gelen, aan het hevigste lijden ten prooi, onder hevige brakingen blootgesteld aan de kogels en de granaten van den vijand. De meesten van hen, die ont komen zijn, zijn dagenlang ziek geweest; sommige zijn bezweken ondanks aile zorgen. Den 22sten April heeft de vijand ook in de streek van Boesinghe granaten met verstikkende gassen gebruikt. Her baaldelijk heeft hij daarna dezelfde middelen gebezigd. Het scbijnttrouwens, dat de Duitschers van "plan zijn op deze manier algemeen te werk te gaan, hoewel deze wijze van doen door inter nationale overeenkomsten verboden was. Ook blijkt, dat de Duitschers sedert geruimen tijd tot deze manier van strijd voeren besloten hadden, want zij hadden alles er voor gereed. Een gevangene zeide, aat op elke veertig meter van een gedeelte van het front twintig flesschen met het gas gevuld beschik baar waren. Een krijgsgevangen ge maakte onderofficier heeft verteld, dat hij de verstikkende gassen als een nieuw wapen ten dienste van Duitsch land beschouwde. Het gebruik van de giftige gassen moet lang voorbereid zijn, wat wel blijkt uit het feit, dat de Duitsche troepen op 22 April toestellen tegen de verstikking droegen. Sommigen droegen omvangrijke maskers, gelijken de op dia welke duikers dragenmaar de meesten droegeD voor neus en mond een respirator van gummi, waarin een prop zat, die gedrenkt was in een stof, welke de uitwerking van het gas neutraliseert. Het onderzoek van het gemeentelijke laboratorium heeft uitgewezen, dat het door de Duitschers gebruikte gas chloor gas is, dat den dood door secondaire verstikking kan veroorzaken. N.R.crt. Nederland en de oorlog. In aansluiting aan de vroeger jegens de Nederland8che regeering afgelegde verklaring heeft de Duitsche regeering thans schriftelijk doen kennen, dat zij, na vergelijking van de verklaringen af gelegd door de bemanning van het stoomschip Katwijk met het rapport van den commandant van eene Duitsche duikboot, de overtuiging heeft gekregen, dat het zinken van de Katwijk door die duikboot is teweeg gebracht. De eommandant heeft in de overtuiging verkeerd, een vijandelijk schip voor zich te hebben, aangezien hij de thans voor neutrale schepen gebruikelijke kentee- kenen, welke de Katwijk bij de ingevallen duisternis nog niet had verlicht, aan die zijde, waar het schip is getroffen, niet kpD onderscheiden. De Duitsche regeering spreekt haar oprecht leedwezen uit wegens het gebeur de, waaraan alle 'opzet vreemd is ge- weest en verklaart zich bereid de veroor zaakte schade te vprgopden. ./V. R. Crt. AXEL, 11 Mei 1915. Zaterdag werd alhier bij den heer M. A. Koole onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn verga dering gehouden van de „Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers". Punt 1 van de agenda was bespreking van een te houden concours-hippique op 24 Mei (2e pinksterdag). De voor zitter leidde dit punt in met de mede- deeling, dat men over dit punt kort kon zijn, daar de militaire autoriteit hier ter plaatse, meende geen vergun ning te mogen of kunnen geven voor een concours-hippique, wat werd be schouwd als een volksvermaak, evenals de kermis, met dit verschil bovendien, dat aan de kermis iedereen kan deel nemen, terwijl een concours hippique niet voor iedereen toegankelijk is. De voorz. achtte het overbodig hiervan veel te zeggen, daar men er zich nu eenmaal bij ueer moest leggen; intus- schen speet het hem, temeer daar het houden van een concours hippique steeds een groote financiëele steun geeft frpi aan de vereeniging. Daarmede was dit punt afgehandeld en kwam aan de orde punt 2, vast stellen van het programma voor de te houden paardententoonstelling, waar tegen van militaire zijde geen bezwaar bestoud. De datum hiervan werd be paald op Donderdag 10 Juni aanstaande, d. i. vóórdat de premie-keuringen zijn aangevangen. Het programma van de tentoonstelling in 1914 kou gevoegelijk gevolgd worden voor die in 1915. Ten opzichte van de heugsten werd bepaald, dat de 3- qu 4 jarige hengsten, voor deelnam# goedgekeurd moeten zijD voor den dek- dienst 1915. Uitwerking van het programma is hier overbodig, daar belanghebbenden het programma gratis kunnen bekomen bij den secretaris, dhr. F. C. Zonnevijlle. Aan den wensch door sommige aan wezigen uitgedrukt, om voor de prijzen der veulens meer geld beschikbaar te stellen, kon niet worden voldaau, daar de kas zulks niet toelaat en men op 'toogeublik nog niet genegen zal zijn om in den zak te tasten om hoogere pxemie's te kunnen uitreiken. Omdat reeds gebleken is, dat sommige inzenders hunne paarden op zeer wille keurige tijdstippen van het terrein huis waarts zenden, wenscht dhr. J. de Putter, daarvoor een uur te bepalen. o

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2