I Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. M Buitenland. 2e. of de minister geen anderen weg weet om dat zelfde doel te bereiken 3e. of hij een middel heeft om het behalen ran oorlogswinst door de bui- tenlandsche handelaren te beletten 4e. of zijn gedrag ten aanzien ran aardappelen berust op ervaring, opge daan met andere artikelen. Beschikbaarstelling levensmiddelen. Naar aanleiding van de bekende cir culaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 24 Maart j.l., inzake, de beschikbaarstelling van le vensmiddelen heeft de provinciale com missie van advies voor tarwe en brood voorziening in Zeeland besloten, binnen kort een circulaire te zenden aan de gemeenten in Zeeland. Genoemde commissie meent, dat het voor de gemeenten in Zeeland aan te bevelen is, om op het voorstel van den Minister, inzake het verkrijgbaar stellen van ongebuild tarwebrood tegen 12 cent per K.G. en van goedkoop ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 16 cent per K.G. in te gaan. De regeling van een ander zal voor de gemeentebesturen ongetwijfeld heel wat werk medebrengen doch dat mag in dezen het aannemen van het voorstel niet in den weg staan. Met het oog op de buitengewone hooge broodprijzen, is het toch zeker van overwegend belang dat de gelegen heid tot het verkrijgen van goedkoop brood aangegrepen wordt. De commissie meent dat, wanneer door de gemeente besturen gehandeld wordt in overleg met de broodbakkers, er zeer goed een doelmatige regeling te treffen zal zijn. Belgische vluchtelingen. Met uitzondering van zieken, ouden van dagen, bewoners van schepen en woonwagens zijn ongeveer alle onver mogende vluchtelingen die tot nu toe in Noord-Brabant en Zeeland rijks on derstand genoten, overgebracht naar de vluchtoorden Ede, Nunspeet on Uden. Meer bepaaldelyk zijn de vluchtelingen verblijven te Hontenisse en Bergen op Zoom geheel het vluchtelingenoord „Java" te Roosendaal bijna geheel ont ruimd. Hierdoor is in beide genoemde pro vincies het vraagstuk van de verzorging der onvermogende vluchtelingen, die op last der militaire overheid de in staat van beleg verklaarde gemeenten ver lieten vrij wat eenvoudiger geworden. Tengevolge daarvan zal het kantoor van den regeeringscommissaris voor de vluchtelingen in Noord-Brabant en Zee land jhr. mr. Ch. Ruys de Berenbrouck dat tot dus ver te Roosendaal gevestigd was, worden overgebracht naar Uden. Als plaatsvervanger van genoemden regeeringscommissaris om hem bij af wezigheid ten kantore te vervangen, treedt op de regeeringscommissaris van het vluchtelingenoord Uden, overste Wilhelm. M. Crt. De stamboekkeuringen voor het Ne derlandsch trekpaard (B,A.) afdeeling Zeeland zullen gehouden worden van 17 Mei tot en met 29 Mei. Aangegeven zijn voor Oostburg 92 paardenIJzendijke 80 Middelburg 19 Kattendijke 22; Goes 63Cortgene75; Zierikzee 62St. Philipsland 33St. Maartensdijk 35; Hulst 111; Klooster zande 71; Axel 145; Terneuzen 52; 's Heerenhoek 24 en Kruiningen 77. Totaal 1061 paarden. M. Crt. AXEL, 7 Mei 1915. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend dat vanaf Maandag 10 Mei e. k. des morgens de postver zending naar Neuzen enz. plaats zal hebben per trein van 8.35 u. uit Axel. Laatste buslichting 8.15 u. Op het groote vischwater teLuo tershoek onder de gemeente Stoppeldijk doet zich sedert eenige dagen een zeer eigenaardig verschijnsel voor. Zoowel snoek als paling komen in groote hoeveelheden aan de oppervlakte en naar den dijk gezwommen en laten zich dikwijls met de hand grijpen. Bij karper en baars, die hier even veelvuldig voorkomen als de genoemde visschen, merkt men niets deze houden zich rustig onder water. M. Crt. Maandag 10 dezer bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeeuten Zaamslag, Bochkapelle, Stoppeldijk en St. Jansteen en Dinsdag daarop Clinge, Graauw en Langendam en Hulst. M. Crt. Te Ossenisse werd Maandag door mgr. Hopmans, bisschop van Breda, de prachtige nieuwe parochiekerk gewijd. Wegens de tijdsomstandigheden hadden geene openbare feestelijkheden plaats. Daags te voren was door Z. D. H. 't H. vormsel toegediend. Gisteren heeft deze plechtigheid alhier plaats gehad. Dinsdag vierde te Hontenisse het zeer krasse echtpaar F. Moorthamer A. de Schrijver, wonende in de wijk Kuitaert, zijn gouden huwelijksfeest- Van alle huizen aldaar wapperde de driekleur, en vóór de woning der jubi larissen was een prachtige eereboog opgericht. Des voormiddags werd in de paro chiekerk eene H. Mis uit dankbaarheid opgedragen en des namiddag» bracht onder toeloop van zeer veLe belangstel lenden, de fanfare eene serenade. Prachtige geschenken werden aange boden. M. crt. Blijkens opgave van den Centra- len Gezondheidsraad kwamen in de week van 28 April tot en met 4 Mei uit Zeeland ter kennis van dien raad 2 gevallen van typhu» of febris typhoï- dea uit Vlissingen, 2 gevallen van rood vond uit Clinge, 1 geval van die ziekte uit Kruiningen en Sluis, 2 gevallen van diphteritis uit Zierikzee en 1 geval van die ziekte uit Hulst, Kattendijke, Rilland Bath. Stavenisse en Wemeldinge. De hoogstaangeslagenen. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks-directe belastingen in de provincie Zeeland, welke is vastgesteld bij besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie van 30 April 1915, komen voor de volgende personen uit Zeeuwsch Vlaanderen Adama Zijlstra, Pieter, te IJzendijke, geb. te Harlingen 23 Juli 1866. Bruyne Izn., Pieter de, te Cadzand, geb. te Cadzand 28 October 1838. Buysse, Edmoud, te Sas van Gent, geb. te Philippine 26 Augustus 1860. Collot d'Escury, Karei Jan Andró Guijon baron, te Hontenisse, geb. te '8-Gravenhage 15 December 1858. Cortvrieudt, Vital, te Hoek, geb. te St. Kruis 27 November 1855. Cruyuingen, Jannis Hubregt van, te Oostburg, geb. te Schoondijke 10 De cember 1855. Dekker Fz., Dirk, te Zaamslag, geb. te Zaamslag 24 Februari 1868. Dieleman Petrusz., Jacobus, te Zaam slag, geb. te Zaamslag 11 Nov. 1852. Dieleman Wz., Petrus, te Axel, geb. te Hoek 6 November 1835. Dumoleyn, Emile Bernardus, te Hon tenisse, geb. te Westdorpe 17 Oct. 1866. Erasmus, Jannis, te Cadzand, geb. te Cadzand 22 November 1838. Feyter, Levinu» de, te Axel, geb. te Neuzen 23 April 1838. Hennequin, Jobanne» FranQois, te Sluis, geb. te Sluis 24 September 1826. Hoeve, Frans van, te Axel, geb. te Axel 1 December 1851. Hombacb, Fernand Corneille Octave Mari, te Hulst, geb. te Hulst 9 Mei 1863. Kaan, Fran§ois, te Hoek, geb. te Hoek 23 December 1853. Kerf, Cerillus Johannes de, te Sint Jansteen, geb. te St. Jansteeu 31 Janu ari 1873. Koster, Abraham, te Axel, geb. te Axel 27 Mei 1844., Kraker, Abraham de, te Zaamslag, geb. te Za-tmslag 15 Januari 1864. Leusen, Abraham Cornelia, te Neuzen, geb. te Neuzen 3 Juni 1875. Luteyn, Abraham, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 14 Maart 1836. Luteyn, David, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 31 Maart 1866. Maertens, Henricus Ludovicus Jose- phus, te Hulst, geb. te Hulst 29 Febru ari 1848. Malotaux, Pierre, te Sas van Gent, geb. te Valenciennes (Frankrijk) 28 Juni 1863. Meijer, Auguatinus Bernardus de, te Neuzen, geb. te Neuzen 11 Oct. 1856. Moer, Lambertu8 Jan van der, te Neuzen, geb. te Colijnsplaat 9 Nov. 1859. Nortier, Abraham Isaac, te Oostburg, geb. te Oostburg 18 April 1847. Risseeuw Izn., Izaak, te Oostburg, geb. te Cadzand, 24 September 1841. Risseeuw Izn., Johannes, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 1 September 1849. Riaseeuw I. Az., Johannes, te Zuid zande, geb. te Cadzand 28 Nov. 1849 Risseeuw Izn., Johannis, te Cadzand, geb. te Cadzand 16 September 1848. Rompu, Johannes Adrianu9 van, te Neuzen 17 November 1855. Seydlitz, Josephus, Augustinus Johan nes Berchmans Maria Gislenus, te Hulst, geb. te St. Nicolaas (België) 28 Sep tember 1868. Velde, Pieter Abraham van de, te Neuzen, geb. te Hoek 27 Januari 1838. Verhagen, Petrus Desiderius, te Hulst, geb. te Graauw en Langendam 7 Mei 1867. Vogelvanger, Georges, te Hulst, geb. te Hulst 18 Januari 1879. Waes, Camillu» van, te Westdorpe, geb. te Westdorpe 23 November 1838. Waesberghe, Frauciscus Josephus Ludovicus Maria van, te Hulst, geb. te Antwerpen 7 Juli 1868. Waesberghe, Louis Francis Marie van, te Hulst, geb. te Huist 6 Sept. 1881. Wauters, Ferdinand Johanne», te Sas van Gent, geb. te Sas van Gent 17 Februari 1862. Wauters, Henri Houoré Marie, te Hulst, geb. te Hulst 1 Juni 1849. Wauters, Petrus, te Sas van Gent, geb. te Sa» van Gent 22 Augustus 1848. Wieland, Gerard, te Neuzen, geb. te Zaamslag 6 October 1845. Het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is 512,35. De bevolking der provincie bedraagt 232.515, het getal hoogstaangeslagenen 155. PREDIKBEURTEN TE AXEL Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank tc Middelburg. Zitting van 7 Mei 1915. V. A. d. L., 24 j., arbeider te Koe wacht, uit anderen hoofde gedetineerd te Middelburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. C. L. P., 15 j., zonder beroep te Sluiskil, is wegens diefstal veroord. tot 7 of 14 dagen tuchtschool. A. V., 15 j., koewachter te Zuiddorpe, i» wegens als voren veroord. tot 7 of 14 dagen tuchtschool. P. F V., 34 j., sjouwerman en her bergier te Ossenisse, is wegens als voren veroord. tot 1 week gevang. A. M. S., kleermaker te Hulst, tegen het vonnis van 12 Febr. j.l., waarbij hij ter zake van overtreding der rijks belasting is niet ontvankelijk verklaard in zijn verzet veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Het gerechtshot te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen A. L. arbeider te Hoek, door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot 3 dagen gevaugeDisstraf ter zake van de verduistering van een zakje aardappe len. Het vonnis werd vernietigd en beklaagde vrijgesproken. M. Crt. Een ernstige ontploffing. Woensdagochtend om half twaalf heeft een hevige ontploffing plaats gehad in de ammoniakleiding, welke dient om de kelders af te koelen in de bierbrou werij 'd Oranjeboom, aan de Nassaukade hoek Oranjeboomstraat te Rotterdam. In die kelders waren op dat oogen- blik nog 16 personen werkzaam. Een dier werklieden vertelde, dat de ont ploffing van de leiding plaats had op een punt, waar twee aangrenzende en een daar boven gelegen kelder samen komen. Hij hoorde eeD knal, zag witte ammoniakdampen te voorschijn komen en nam de vlucht. De ingenieur C. Hahnart, uit Zürich, onder wiens toezicht men bezig is be- tonvaten te maken, verklaarde evenwel, dat de leiding gesprongen is ter plaatse, waar twee met pakking omwoelde ein den bijeenkomen. Zoodra het ongeluk gebeurd was, haastte men zich de leiding af te schroe ven toch kon men niet voorkomen, dat eenige honderde kilo's ammoniak ont snapten en ga,nsch de omgeving ver pesten. Eenige werklieden hadden zich reed» dadelijk in veiligheid gesteld door langs den grond naar buiten te kruipen, an deren werden met groote krachtsinspan ning en levensgevaar te voorschijn ge haald. DertieD personen werden tevoorschyu gebracht, van wie een naar het zieken huis moest worden overgebracht. Rook- helmen deden bij het reddingswerk goeden dienst. De brandweer, die met tal van spuiten aanwezig was, spoot massa's water in de kelders om de ammoniakdampen op te lossen. Toch duurde het tot 2 uur eer men de drie nog vermisten vond, bij wie men slechts den dood kon vast stellen. Brand werd niet veroorzaakt. M. crt. De bemanningen van drie treilers ui Huil zijn Dinsdag aldaar aangekomen Hun schepen zijn Maandag in de Noord zee opgeblazen door een Duitsche duik boot. De strjjd in België en Frankrflk. Aan de N. R. crt. ontleenen we de volgende telegrammen omtrent de krijg» verrichtingen Berlijn, 5 Mei. Officieel bericht uit het groote hooidkwartierDe Engelschen* trekken met de zwaarste verliezen in de richting van Hart, een ten Oosten van Yperen gelegen bruggehoofd, terug, y Een vijftal hoeven zyn vermeesterd. Tusschen Maas en Moezel heerscht groote bedrijvigheid. In het Priesterbosch hebben de Fran- schen ten N.W. van Pont a Mousson met sterke strijdkrachten een aanval ondernomen, die ondanks langdurige voorbereiding door de artillerie met zware verliezen voor den vijand is mislukt. In het bosch van Ailly en ten oosten daarvan zijn wij tot den nanval over gegaan, die goeden voortgang maakt. Wij hebben daar tot dusverre 10 offi cieren en 750 man gevangen genomen. Parijs, 5 Mei. In België hebben wy Dinsdag een Duitsche loopgraaf geno- Zondag 9 Mei 1915. Voorm.-9 ure Nam. 2-ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholt* Voorm. 9 ure Ds J. H Lammertsma Nam. 2 ure ,Ds. R. Koolstra (van Numansdorp). Vaorm. 9 ure Ds. R. Koolstra (van Numansdorp), Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 57, ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2