BEKMMIJIG. Een nette Dagmeid, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Bekendmakingen. Advertentien. GEVRAAG kom der gemeeDte liggende huizen moet de conclusie getrokken worden dat men hier niet te doen heeft met een schot op een persoon gericht. Gelukkig blijft de schade tot eenige materieele beschadiging van een Neder landsch burger bepaald, doch het had evengoed kunnen gebeuren, dat het projectiel in de drukke straten terecht ware gekomen en persoonlijkeougelukkeu teweeg had gebracht. Aan de Tijd wordt gemeld Zaterdagmorgen ongeveer negen uur zweefde vanuit de richting der Bel gische kust een ballon boven Sluis over de grenzen. Hij hing op naar schatting 200 M. hoogte. Onze soldaten openden direct een geweldig vuur op dezen schender van onze neutraliteit, wat in Sluis nog al opschudding veroorzaakte en de menschen zelfs uit de kerk deed loopen. Al spoedig was het effect van dit schieten waar te nemen, want de ballon daalde langzaam. Per fiet» volgde ik de richting, welke hij ging en ik was bijna gelijk met den ballon ter plaatse, waar hij neerviel, ouder de gemeente Aardenburg, en wel circa 2 K.M. van Draaibrug in de richting van Water landkerkje. De ballon was onbemand. Op het omhulsel las ik: ,1405 Feld- artillerie, Schiesschule, Jüterhog, bei Berlin". Twee marechaussees waren spoedig ter plaatse, die den ballon gauw op rolden. Hij was op verschillende plaatsen door kogels doorboord in zijn rood en geel omhulsel en ten slotte blijven hangen aan het prikkeldraad over een sloot, midden in de weide. Zooals ik nog gauw gelezen heb, werd er 10 mk. uitgeloofd voor den vinder. Onder den ballon hing een zak, geheel gevuld met kurken. Naar men aan De Zeeuw meldt, trof het Eerste Kamerlid, den heer Mr. C. Lucasse Woensdag hef ongeluk, toen hij op weg was naar zijn hofstede onder 's Heer Arecdskerke, dat op een draai van den weg het rijtuig waarin de heer L. zat, kantelde. De heer L. die er tijdig wist uit te springen, bezeerde daarbij zijn been zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het blad verneemt dat de toestand zeer bevredigend is. Ter waarschuwingAan het bureau van de Avp. vervoegde zich een jonge man, Duitsch sprekend, die verklaarde deserteur te zijn. Hij had *den strijd aan de Yser meegemaakt, en was daarna in burgerkleeren naar Holland uitgeweken. Óp onze vraag, waarom hij dit gedaan had, gaf hij ten antwoord, dat hij niet op tijd op „appèl" geweest was, en dat hij, uit vrees voor straf, maar liever deserteerde. Het eind van het lied was natuurlijk een bedelpartij. Papieren had hij niet, brieven ook niet, hij kon niets bewijzen, doch had een prachtig verhaal van den Yser-slag op papier staaD, dat hij niet ongenegen is te verkoopen Na onderzoek kunnen wy mededeelen, dat de man is... 'n echte Rotterdamsche jongen, die héél goed comédie speelt, uitstekend de Duitsche taal machtig is, en het beroep van meubelmakersknecht uitoefent in een fabriek te Rotterdam. Maar aan de Yser is hij niet geweest De harmonicaspeler Johannes Bogers, bijgenaamd Jantje Donks, de vermoedelijke dader van den moord te Roosendaal, is te Antwerpen gearre steerd. M. crt. Door een auto op de Haringkade in Den Haag is een vijfjarig jongetje uit Scheveningen overreden. Het kind kreeg een schedelbreuk en is in het ziekenhuis overleden. N. R. Crt. Gisterennacht 3 uur is er een groote brand uitgebruken in de Henkes' Jamfabriek (in liquidatie) te Prinsenhage bij Breda. De Bredasche brandweer kreeg om 4 uur verzoek n:n hulp te verleenen toen zij op het terrein ver scheen, stonden de directeurswoning en de daarachter liggende fabriek in lichte laaie, en was dé brandweer vpn Prinsen hage nog niet op het terrein aan wezig. De directeurswoning en ongeveerde helft van de groote fabriek zijn geheel verbrand. De machinekamer en het ketelhuis zijn ongeschonden, zood :t, de fabriek, die zeer belangrijke orders onder handen heeft, gedeeltelijk nog kan doorwerken. Verzekering dekt de schade. Van den heer .Henkes zijn eenige kostbare schilderijen verbrand, w. o. een Maris. Persoonlijke ongelukken zijn bij den brand niet voorgekomen. De oorzaak is onbekend, 's Nachts was men bezig geweest met het stellen van dynamo's, kortsluiting zou wellicht de oorzaak kunnen zijn. N. R. Crt. Vevalsohing van akten. Uit Enschede schrijft men aan het Hbld. ThaDs is geblekeD, dat de agent der levensverzekering-maatschappij Dordrecht wiens aanhouding werd gemeld, de maat schappij in de laatste tien jaren vermoe delijk geregeld oplichtte door zich de gelden te laten uitbetalen, waarvoor een 100 tal personen verzekerd was en die hij achtereenvolgens opgaf als te zijn overleden. De hiervoor overgelegde akten en ge neeskundige verklaringen blijken alle valsch te zijn. Bij de opmaking van de akten is gebruik gemaakt van een valsch gemeentestempel, terwijl gedrukte formu lieren zijn gebruikt, gelijk aan die, welke ten stadhuize worden afgegeven, zelfs werd in één geval een in alle opzichten aan de eischen voldoende valsche nota rieele akte van erfrecht overlpgd. De zaak is aan het licht gekomen, doordien een verzekerde bij de maatschap pij, reeds lang als overleden geboekt, zich om inlichtingen tot haar wendde. Van de nu aan de maatschappij als overleden opgegeven personen werd na tuurlijk nog geregeld de premie, ook weer op valsche quitantie, gpïnd. Een vreeselijke misdaad, welke de bewoners van Goslar sedert drie weken in toenemende opwinding hield, is einde lijk tot klaarheid gekomen. Den Twee den Paaschdag verdween uit een sanato rium spoorloos de 41/2-jarige knaap Leo oard Bettels uit Hannover. Het kind was met zijn moeder in het sanatorium geweest om dieht in de nabijheid te zijn van den vader, die zwaar gewond van het slagveld terug was gebraoht. De verdenking viel op den 16 jarigen stoker Rudolf Hagemann die plotselng verdwenen was. Men vond in de kamer van den jongen man een briefje, waarin hij mededeelde, dat hij door een dolleu hond gebeten was, dat hij van den kleinen Bettels niets wist, doch gevlucht was uit vrees, te midden van zijn oude omgeving dol te worden. Later voud men in zijn kamer een tweeden brief, waarin hij mededeelde, zich door verdrinking van het leven te hebben beroofd. L' 1. Donder dag ontving zijn moeder echter plotseling een telegram, waarin hij mededeelde, dat hij zijn lijfgoederen zou komen halen en bij de marine zou gaan dienen. De politie arresteerde hem en na ver hoor legde hij de volgende bekentenis afDe kleine Bettels was op den be wusten Paaschdag met hem naar de stookkamer van de centrale verwarming gegaan. Toen hij een heete ijzeren stang hanteerde, viel het gloeiende ijzer om en trof' den kleine zoo ernstig dat bet kind met een kreet neerviel. Ten einde het huilen van het kind te verhinderen, had hij het een handdoek in den mond ge stopt, doch daarna door de opening vau den oven geschoven. Na de bekentenis viel de dader flauw. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of zijn verhaal van den dollen hond waar is. Een zoogenaamde detective, dia de arme moeder, onder voorwendsel haar het kind binnen enkele dagen terug te zullen bezorgen verscheidene hondtrden marken had weien af te zetten, is door de justitie gearresteerd. Tem. Crt. De gevangenneming vau Garros. Hoe deze iu haar werk is gegaan vertelt de Feldwebel Schlenstadt die de compagnie commandeerde, welke Garros gevangen nam in een veldpost- brief, gepubliceerd in de „Kriegsztg." der vierten Armee. „Tegen 7 uur 's avonds verschenen 2 vijandelijke vliegers op groote hoogte boven de landerijen tusschen St. Kathe- rine eu Lendelede. De eene werd be schoten door het luchtgeschut, en ver dween in de richting van Meenen. De andere vloog iu noordoostelijke richting weg over Lendelede. Op dit oogenblik naderde op de lijn IngelraunsterKort rijk een trein van uit het Noorden. Nau welijks had de vlieger dezen gezien, of hij daalde plotseling als een valk in steile glijvlucht van bijna 60 graden uit 2i;00 M. hoogte tot ongeveer 40. Hij beschreet een zeer korten kring om den trein met bijna loodrecht staande vleu gels en wierp een bom uit, die echter haar doel miste en geen schade aan richtte. Dn machinist had ondertusscheu den trein tot staan gebracht. Toen de vlieger in het bereik kwam, openden de spoorwegwachters het vuur op hem. Hij werd beschoten op een afstand van nauwelijks 100 M. Hij be proefde na het werpen der bom te ont komen, zette zijn motor weer in bewe ging en steeg behendig onder het vuur der landstormers loodrecht tot een hoog te van 700 M. Plotseling wankelde echter de aeroplane, het geruisch van den motor verstomde, de vlieger begon een vlakke glijvlucht en daalde in de richting van Hulste. De aanvoerder der landstormers be gon aanstonds met een deel zijner wacht de achtervolging. De vlieger stak ech ter na de landing zijn vliegtuig in brand eu vluchtte naar een boerenhof stede van Hulste. De Feldwebel-luite- nant Schlenstadt kwam het eerst aan op een fiets. Langzamerhand arriveer den ook anderen en hielpen naar den vlieger zoeken. De inwoners antwoord den met beslistheid, dat slechts één man de aeroplaan had bestuurd. Men ont dekte Garros onder een dichte doorn haag. Hij beproefde zich nog eenmaal te verbergen door in een gracht met water te duiken, doch hij werd er door twee landstonnheden uitgetrokken. Toen men hem naar zijn begeleider vroeg, verzekerde hij op eerewoord, dat hij alleen iu het vliegtuig geweest was en 2 bommen meevoerde op de achter ste zitbank zijn motor had slechts 80 paardekrachteu bij eenige kenuis der vliegtuigen kon men berekenen, dat zijn apparaat een Moran eendekker geen tweeden persóon kon dragen. Op de Kommandantur van Lendelede werd zijn naam opgenomen. Hij verklaarde dat zijn motor op 700 M. hoogte door 'n schot getroffen was en toen bleef stilstaan. Het halfverbrande vliegtuig en het daarop ingebouwde machinege weer werden naar Iseghem gebracht. Avp. Bij het station Briesen in de nabij heid van Fiirstenwalde aan de $pree zijn vier kinderen van 9 tot 14 jaar door een sneltrein overreden. Drie bleven op de plaats dood; het vierde is zwaar gekwetst. De kinderen ston den tusschen de sporen een anderen trein, die militairen vervoerde, toe te wuiven en hadden daardoor het naderen van den sneltrein niet opgemerkt. De trein had r.e veel vaart om nog bijtijds te stoppen. N. R. Crt. De typhushacil gevonden. - MeD meldt uit New York,,d. d. 15 April aan de N. R. Crt. De bladen bevatten het volgeqde be richt »Dr. Hariy Plotz, bacterioloog, die pas 24 jaar oud is heeft den bacil, welke typhus veroorzaakt, gevonden, en ver scjieidene doctoreB, die thans op weg naar Servië zijn ötn deze ziekte te be kampen zijn met een serum, dat aan de door dr. Plotz gedane ontdekking haar ontstaan te danken heeft, ingeënt. Het feit dat het dr. Plotz gelukt was den bacil te isoleeren was reeds meer dan een jaar in geneeskundige kringen bekend, maar met het oog op de beroeps etiquette gaven de medici er de voorkeur aan, er niet eerder openlijk over te spre ken totdat dr. Plotz zelf het resultaat zijner onderzoekingen had gepubliceerd. Dit geschiedde gisterenavond toen dr. Plotz voor het New-Yorksche Pathologi sche Genootschap een lezing hield, welke door 250 voorname geleerden en doctoren met de grootste aandacht werd gevolgd. De uiteenzetting van den jeugdigen medicus werd met daverend applaus, dat twee volle minuten aanhield, begroet. Men was van meening, dat dr. Plotz zonder twijfel de juiste ziekte kiem had gevonden. Twee medewerkers van dr. Plotz, dr. P. K. Olitzky en dr. Baekr, gaven even eens hun inzichten- weer Dr. Olitzky, die heel veel met het bereiden van het seium te doen heeft gehad, gaf daarom trent uitvoeringe bijzonderheden. Toen dr Plotz, enkele jaren geleden, nog student iu de medicijnen was, wijdde hij zijn bijzondere aandacht aan de z. g. ziekte van Brill. Het wilde hem n. 1. voorkomen, dat deze ziekte feitelijk typhus was of er veel op geleek. Hij besloot meerdere aandacht aan dit punt te wijden en vond volop gelegenheid daartoe in het laboratorium van het Mount Sinaï gast huis (Dit gasthuis is het grootste en voornaamste Israëlitische gasthuis in de Unie en beslaat een groot terrein in New York). HULST, 3 Mei. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 16,50, rogge f 13,wintergerst f 13, zqmergerst fll,"A haver f 13,—erwten f 15,—, witteboonen f 18,— bruineboonen f 1 r>,dui- venboonen f 14,—, paardenboonen f 12,—, boek weit f0,lijnzaad fis,koolzaad per 100 L. fi'—, aardappels f4, Boter per kilo f 1,1eieren p er 26 stuks f 1,05, Er waren ter veemarkt te koop gesteld: 0 stuks rundvee, varkens en 0 paarden waarvan verkocht 0 stuks rundvee, varken, en 0 paarden. Ie. Het is verboden, zoowel van als naar Belgiö, de grens te passeeren langs andere dan de daarvoor aangewezen wegen, deze zijn voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen de weg van Ha- pellebrug naar Trompe, en van Selzaete naar Sas van Gent. 2e. Het is aan ieder verboden de grens te naderen binnen een afstand van 50 M. behalve aan hen die binnen dien afstand wonen, of die daar wegens noodzakelijke werkzaamheden aanwezig moet zijn. Axel, 30 April 1915. De Majoor Commandant van Oost Z.-Vl., R I X IC. ooi 1 Juni in dienst te treden. GASFABRIEK AXEL.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3