Binnenland. te Dixmuiden te forceeren. Onder dekking van een verwoed artillerie-vuur •troomde de Duitsche infanterie uit de stad en wierp schipbruggen over de rivier, welke echter dadelijk door het Belgische geschut vernield werden. De infanterie, die er overheen trachtte te komen, werd door geweer- en ma chinegeweervuur weggemaaid. Drie maal werd de poging herhaald en drie maal werden de Duitschers met groote verliezen teruggedreven. Het dappere Belgische leger houdt den overgang nog altijd bezet. N. R. Crt. Een Zeppelin of vliegtuig heeft ver scheidene brandbommen op Ipswich geworpen. Een trof een huis, waarin een gezin van drie personen. De bom viel in de slaapkamer van het dochtertje van 12 jaar, dat door haar vader werd gered. Twee belendende huizen vatten vuur en alle drie werden verwoest. Ook te Bury St. Edmunds verbrandden drie huizan. De slryd ter zee. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam in de St. Jobshaven uit Londen te Rotterdam aan, het met stukgoederen geladen Noorsche stoomschip Varild, kapitein O. Maeland. De tweede stuurman van dat schip, dhr. H. Larssen, vertelde het volgende Zaterdagmiddag werden wij tusschen de Galoper en Noord Hinder, gepraaid door twee Duitsche torpedobooten. Wij stopten en nadat gevraagd was van waar wij kwamen, waarheen de reis ging en welke lading wij hadden, konden wij de reis vervolgen. Kort daarna, het was omstreeks halt ▼ier in den namiddag geworden en wij bevonden ons 2 mijlen ten Noordwesten van het vuurschip Noord Hinder, en ik stond op de brug, zagen wij drie Engelsche treilers, die als mijnvegers dienst doen, opdagen. Een van deze treilers, de Mauri van Cardiff, liep recht op de Duitsche torpedoboot D 6 in, met het doel deze boot te rammen. Dit gelukte inzooverre dat de Duitsche torpedoboot averij ter hoogte van de brug bekwam en dat eenige lieden van de bemanning, de stuurman meent van vyf, overboord sloegen door den schok. De torpedoboot bleef drijvende. De andsre Duitsche torpedoboot had in middels het vuur geopend op de twee andere Engelsche treilers, die een goea heenkomen zochten totdat aan den horizon vijf Engelsche torpedobooten verschenen. Nu was het de beurt van de Duitsche torpedobooten om de wijk te nemen, hetgeen zij, al vurende deden in de richting van Zeebrugge. Tot 6 uur in den namiddag heeft men aan boord van de Varild het kanongebulder gehoord met welken uitslag weet men niet. Terwyl de torpedobooten en treilers elkander bekampten en over en weer meer dan honderd schoten gelost werden heeft de 2e stuurman van de Varild, mot de werkboot, een Duitsch zeeofficier gered, die door den schok van de Duitsche torpedoboot D 6 in zee was gevallen. Aan boord van de Varild is deze zeeofficier in de kajuit van den kapitein van droge kleederen voorzien. Deze zeeofficier, wiens naam men niet vernam, is later, na ontvangen last geving, aan een van de Engelsche torpedobooten overgegeven, die hem krijgsgevangen verklaarde. Een tweede Duitscher van de D 6 is door de be manning van den Engelschen treiler Mauri uit zee opgtvischt. N. R. Crt, Telegrammeni Aan de N. R. crt. ontleenen we de volgende telegrammen omtrent de krijgs verrichtingen BERLIJN, 1 Mei. (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofd kwartier De gisteren gemelde gevechten op den westelijken kanaaloever ten N.W. van Yperen zijn met een mislukking en zware verliezen voor den vijand geëindigd. Ten O. van het kanaal ten N. van Yperen heeft de vyand weer herhaal delijk Vergeefs een voorwaartsche be weging ondernomen. De vesting Duinkerken is verder onder artillerievuur gehouden. Tusschen Maas en Moezel zijn intan terie-gevechten alleen geleverd in de streek tusschen Ailly en Aprémont. Aanvallen van de Prauschen mislukten alle met zware verliezen. Op 29 April is Reims, als antwoord op de beschieting van onze achter de linie gelegen rustplaatsen voor de troe pen met eenige granaten beschoten. Daar de vijand de beteekenis van dit optreden van ons zeer goed kent, zou het hem gemakkelijk vallen Reims voor een beschieting te behoeden. De vijand verloor gisteren weer drie vliegtuigen. Een Engelsch werd ten Z.W. van Thielt neergeschoten, een ander vliegtuig bij Wieltje, ten N.O. van Yperen, tot vallen gebracht en in elkaar geschoten, het derde werd uit een vijandelijke groep bij Niedersulz- bach in Elzas gedwongen te landen. LONDEN, 1 Mei. (Part.) Het bericht, dat Duitscheoorlogsschepeu Duinkerken bombardeeren, heeft Londen gisteren in opschudding gebracht, doch het schijnt op een zonderling misverstand te be rusten. De Daily News verneemt d.d. gisteren uit Noord-FrankrijkDe Duitschers hebben Donderdagmorgen een hevig bombardement op Duinkerken geopend. Het begon kort na 11 uur en werd voortgezet tot 3 uur, toen het plotseling ophield. Meer dan 60 30,5 c.M. granaten werden in de stad geworpen. Eerst was iedereen verbaasd, want niemand kon vermoeden, waar de granaten van daan kwamen. Eén daarvan viel op de kazerne en sloeg het dak aan stukken. Andere vielen in verschillende gedeelten van de stad en hebbed geduchte schade aangericht. 150 menschen, meest bur gers, werden gedood of gewond. Er was een stormloop naar de kelders en honderden verborgen zich daar, totdat het bombardement voorbij was. Heden morgen kwamen meer dan 2000 vluch telingen te Calais aan en zij werdeu later door meerderen gevolgd. Gisteren was het verwijderde gebul der en het rollen van de kanonschoten ver zuidwaarts op de kust duidelijk te hooreu. Ikzelf heb het van Kaap Gris- nez gehoord en met den tijd nam het toe en scheen het versterkt te worden door een zwaar vuur van zee uit. Een reiziger, die 's middags van Veurne kwam, vertelde, dat de oorlogsschepen der bondgenooten een hevigen aanval deden op Westenae, dat bijna aan Lom baertzijde grenst. Het feit, dat het bombardement van Duinkerken om 3 uur in den middag gestaakt is, schijnt steun te geven aan de meening, dat ons scheepsgeschut het vijandelijke ge schut „gevonden" heeft en er na een aantal salvo's uit zee in slaagde het tot zwijgen te brengen. De admiraliteit maakt bekend, dat de stelling der Duitsche kanonnen, die Duinkerken bombardeeren, bij een luchtverkenning is vastgesteld. Zij werd 's avonds aangevallen door het werpen van 12 kleine en 2 groote bommen. BERLIJN, 2 Mei. In Vlaanderen trachtte de vijand, na een sterke voor bereiding van de artillerie, weder tegen onze stelling ten N.-O. van Yperen op te stormen. De Pranschen vielen ons tusschen het kanaal en den weg van Yperen naar St. Julien krachtig aan. Oostelijk daarvan ondersteunden hen de Engelschen, echter minder krachtig. De pogingen waren echter tengevolge van ons zeer werkzaam flanken- en rug-vuur, uit de streek van Broodseinde en Veldhoek geheel zonder resultaat. Drie mitrailleurs bleven in onze handen. In de Argonnen maakten onze aan vallen ten N. vau Four de Paris, goede vorderingen; niettegenstaande hun "he vige verdediging verloren ds Franschen meedere loopgraven en 156 gevangenen. Tusschen Maas en Moezel kwam het slechts in het Bois de Prêtres tot hevige gevechten, waarde Franschen meerdere malen in groote massa's aanvielen. Wij sloegen deze aanvallen, welke op enkele plaatsen onze loopgraven bereikten, ouder zware verliezen voor den vijand af en maakten 90 gevangenen. Gisteren werden weder twee vijande lijke vliegmachines buiten gevecht ge steld. Eén werd bij Rheims in elkaar geschoten, de andefe werd bij Veraun uit een vliegeskader geschoten en tot een snelle landing gedwongen. PARIJS, 2 Mei. In België geen nieuws. In de Argonnen werden in den nacht van 30 April op 1 Mei twee Duitsche aanvallen gemakkelijk afgeslagen bij Bagatelle In het Bois le Prêtre hebben de Franschen zich van verscheidene loop graven meester gemaakt, 130 gevange nen gemaakt en 1 mitrailleur genomen. De Franschen hebben zich op het veroverde terrein gehandhaafd. Een Fransche vlieger welke in den morgen van den eersten Mei kruiste boven Somme-Py, werd bereikt door een granaatscherf welke zijn reservoir vernielde. Hij is er echter in geslaagd in de Fransche linies terug te keereu, terwijl hij op 400 M. hoogte over de eerste Duitsche linie moest vliegen. Overal doorschoten door geweerkogels gedurende dezen moeilijken tocht werd hij op het moment van de landing door de Duitsche artillerie onder vuur geno men. D 3 aviateurs zijn echter behouden in de Fransche linies teruggekeerd. Een deserteur heeft bekend gemaakt, dat gedurende bijna twee maanaen in genieurs van Krupp bezig geweest zijn in de omgeving van Dixmuiden met de opstellingewerken, in een sector, waar sedert verscheidene maanden niet gevochten is, van een mariuekanon, dat over een zeer langen afstand kon schieten. Dit kanon zou Duinkerken gebombardeerd hebben van een afstand van 30 38 K.M. Negen granaten werden slechts bij het tweede en laatste bombardement afgeschoten en erisreden om te denken, dat, of het kanon ver woest is door een manier van schieten waaraan de meest krachtigste construc ties geen weerstand kunnen bieden of de voorgezette verkenning der Fransche vliegers in die streek het schieten heeft doen ophouden. De Franschen hebben gisteren één der verstencingeu aan het Zuidelijk front van het verschanste kamp van Mets gebombardeerd. LONDEN, 2 Mei. (Reuter.) De ad miraliteit deelt het volgende mede Een aantal kleinere gevechten zijn Zaterdag in de nabijheid van de licht schepen Galloper en Noordhinder ge leverd. De Engelsche torpedo-jager Recruit werd door een duikboot in den grond geboord. Daarentegen werden twee Duitsche torpedo booten door een divisie Engel sche torpedojagers nagezet en na een levendig loopend gevecht in den grond geboord. BERLIJN, 1 Mei (Wolff.) Officieele mededeeling van het groote hoofd kwartier Het gevecht bij Szawle is gunstig voor ons uitgevallen. Na zware verliezen vluchtten de Russen, nadat zij Szawle aan alle vier kanten in brand hadden gestoken, in de richting van Mitau verder. De vervolging wordt voortgezet. Tot dusver zijn ongeveer 1000 ge vangenen gemaakt. Tien machine geweren, een groote hoeveelheid ba gage- en munitie wagens en vooral veel munitie vielen in onze handen. Aanvallen van den pijand tegen Kal vvaria en ten Z.W. daarvan zijn met groote verliezen afgeslagen, waarbij weer 350 Russen gevangen genomen werden. Daarentegen gelukte het den Russen ten Z.O. van Augustowo een Duitsche voorpostencompagnie in den nacht te overrompelen en zwaar te havenen. J'en O. van Plock aan den zuidelijken oever van de Pilica zijn zwakke voor waartsche bewegingen van de Russen afgeslagen. BERLIJN, 3 Mei. (Wolff.) Officieele mede'deeling uit het groote hoofd kwartier Onder opperbevel van maarschalk von Mackensen zijn de verbonden troe pen na verbitterde gevechten door het geheele Russische front in West Galicië van de nabijheid der Hongaarsche grens tot aan de Dunajec en de Weichsel op tal van plaatsen heengebroken en heb ben dat front overal ingedrukt. De gedeelten van den vijand die konden ontkomen, zyn in snellen aftocht naar het Oosten en worden door de verbonden troepen scherp vervolgd. De overw inningsbuit is nog niet by benadering te overzien. Prinses Juliana's verjaardag. De Anp. schrijft uit 's-Gravenhage Evenmin als 's Prinsen verjaardag werd de verjaardag van Prinses Juliana met het gewone uiterlijk feestvertoon van andere jaren herdacht. Geen ver lichtingsstukken vóór de departements gebouwen waaruit ook niet de vlag was ontplooid geen „Kleine Kermis" voor de jeugd en de daar mede als van zelf gepaard gaande drukte op straat. Intusschen werd behalve van gemeen te- en gezantschapsgebouwen, vooral in de binnenstad uit particuliere woningen druk gevlagd. En de schooljeugd had vrijaf. Het regt. grenadiers trok met muziek naar het „Huis ten Bosch" en defileerde daar voor de Koninklijke familie. De minister van FiüaDciën maakt bekend, dat, ten behoeve van 's Rijk» sehatkist. van onbekenden is ontvangen uit Amsterdam, onder letter H. B. M., f 120 aan bankbiljetten en uit's Graven hage onder letters N. N., f 103,60 per postwissel, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting. St. crt. Naar gemeld wordt, hebben de stappen door mr. R. Janssen namens ladingeige- naren bij het prijsgerecht te Hamburg gedaan, reeds in zooverre succes gehad dat de Duitsche autoriteiten besloten hebben, de lading, voorzoover deze klaarblijkelijk niet uit contrabande be staat, reeds vrij te geven. Er zijn nog onderhandelingen loopende over de vraag, op welke wijze het transport van dezê waren van Zeebrugge naar Neder land, of, zoo dit niet mogelijk mocht blijken, de opslag te Zeebrngge zal moeten plaats hebben. N. R. Crt. AXEL, 4 Mei 1915. Heden werd alhier door den notaris Dregmans verkocht krachtens art. 1223 B. W. de onrdecende goederen in eigen dom toebehoorende aan Krijn Hamelink Janszoon—Van Drongelen te Axel-Spui. Kooper werd de heer L. J. van der Moer, notaris te Ter Neuzen voor f 4050. - Bij Kon. besluit van 30 April is aan P. Wauters, op zijn verzoek, met ingang van 25 Mei 1915, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Sas van Gent. Men meldt uit Sas van Gent aan de M. Crt TeD tweeden male heeft zich het feit voorgedaan, dat er door een militair een kogel afgeschoten is, die een huis trof. Ditmaal werd een raam doorboord in het meubelmagaziju op de Veemarkt. Blijkbaar is de kogel afkomstig van een Duitschen grenswachter langs de z.g. Vrij straat. Uit het feit dat de kogel in een grooten boog zijn weg genomen heeft over de daken van al de tusschen grens en de

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2