Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Toen de morgen ran Woensdag, den 21sten, daagde, wa» de stelling nog in onze handen, behalve op één punt, waar de vijand zich genesteld had. Hij werd van dit punt verdreven door een tegen aanval en om drie uur 's middags waren de eenige Duitschers, die er nog op den heuvel waren, enkele bommen werpers, die zich nog aan de noordoost zijde vastklemden. De beschieting van den heuvel duurde gedurende den morgen en middag voort en uit drie richtingen regende het granaten en projectielen met verstikkende gassen ge vuld op de verdedigers. De Duitschers hadden nu veldgeschut tot op korten alstand van onze stelling gebracht. Later op den avond minderde het kanonvuur en onze intanterie veschans- te zich stevig in de vefoverde stelling. De aanval op en verdediging van de hoogte 60, die niet meer dan een episode in de Engelsche krijgsverrichtingen is, en een weinig beteekenende gebeur tenis op het geheele front, dat de bond- genooten bezet houden, zal niettemin in de geschiedenis tot de schoonste wapen feiten van de Engelsche troepen indezen oorlog blijven behooren. Officieren, die het bombardement hebben bijgewoond, dat voorafging aan den aanval door de Pruisische garde op 11 November en ook van het bombardement getuigen zijn geweest dat op hoogte 60 gericht werd, verklaren dan ook dat het laatste verreweg het zwaarste was van de twee. Wat onze troepen doorstonden kan eenigszins beseft worden, als men zich herinnert, dat het terrein waarop ge durende de vier en halve dag tusschen 17 en 21 April gevochten werd, slechts ongeveer 225 M. lang en ongeveer 180 M. diep was. Naar dat kleine stukje grond slingerde de vijand uren lang tonnen metaal en ontplotbare stoffen en af en toe was de top van de hoogte in wolken van vergiftigen damp gehuld. En toch week onze dappere infanterie niet. Zij stond pal onder het vuur, dat soms heele secties wegvaagde, de loop graven met lijken vulde en de toegan gen van het front zoozeer met hinder nissen bezaaide, dat de versterkingen dat front niet konden bereiken, zonder over hun neergevelde kameraden heen te klimmen. Ónder zulke omstandig heden zijn de verliezen natuurlijk zwaar geweest. Niettemin zijn onze manschap pen er niet door ontmoedigd. Allen zijn, met inbegrip van de gewonden, buitengewoon opgewekt, want zij weten dat de strijd om de hoogte den Duit schers veel meer gekost heeft dan ons. N. R. Crt. Aan de N. R. crt. ontleenen we de volgende telegrammen omtrent de krijgs verrichtingen: PARIJS, 27 April. Officieel bericht van vanmiddag Ten noorden van Yperen hebben de Franschen op hun linkervleugel aan merkelijke vorderingen gemaakt de Duitschers teruggedreven en hun zware verliezen toegebracht. De Duitschers bedienden zich opnieuw van verstik kende gassen, waartegen Belgen en Franschen met de beste resultaten een beschuttingsmiddel hebben aangewend. Een hevig infanteriegevecht is gele verd bij Fay, ten noorden van Chaulnes om het bezit van kraters, geslagen door de ontploffing van Duitsche mijnen. De Fransche troepen dreven de Duitschers eruit en handhaafden er zich, ten spijt van twee tegenaanvallen. In Champagne hebben de Duitschers bij Beau Sèjour een aanval beproefd, die onmiddellijk werd gestuit. Op de Maasheu^els zijn de aanvallen der Duitschers op het front Eparges St. RémyKloof van Colonne, voor hen op een volslagen mislukking uitgeloopen. Trots de buitengewone hevigheid van de pogingen der Duitschers, bleven de Franschen meester van de heele positie van Eparges, waarvan de hellingen met lyken Yan Duitschers zijn bezaaid. Bij de Kloof van Calonue is het wijken der Eranschen van eergisteren, dat slechts voor korten duur was en waarbij zij geen enkel kanon hebben verloren, onmiddelijk gevolgd door een tegenaan val met voor de Franschen gunstig gevolg. De Duitschers hebben in deze buurt met op zijn minst twee divisies storm geloopen. De stellingen op de Hartmannsweiler- kopf, waarop de Franschen zijn geweüen zijn dezellde waarin zij zich door hun aanval van den 25sten Maart hadden kunnen nestelen. Van deze stellingen uit, hadden zij zich den 26sten Maart in den tijd van 7 minuten van den top (die nu weer in handen der Duitschers is) meester gemaakt. KONSTANTINOPEL, 27 April. Het Turksche hoofdkwartier meldtDe oevers van de Sigin Dere ten westen' van Sedul Bahr zijn van vijanden ge zuiverd. De stellingen, die de vijand bij Kaba Tepe in de nabijheid van zijn schepen bezet hield, zijn vanochtend vroeg door onze troepen stormenderhand genomen waardoor de vijand gedwongen werd op het geheele front terug te trekken. Wij hebben hem buitengewoon zware verliezen toegebracht. Een deel der vijandelijke troepen, die naar zee vluchten, bergt zich over haast in sloepen, zij die niet kunnen ontkomen ontplooien witte vlaggen en geven zich in grooten getale over. Een vijandelijk transportschip is door ons geschutvuur getroffen voor Ariboer- noe gezonken. Een op het laatste oogenblik, van middag om halt vijf ingekomen bericht zegt dat de vijandelijke strijdkrachten aan de kust bij Kaba Tepe in zee zijn gedreven. Een vijandelijke kruiser is met kapot geschoten mast en zwaar beschadigd achterschip naar Tenedos gesleept. LONDEN7, 28 April. (Reuter.) Mede- deeling van het ministerie van oorlog Ondanks den voortdurenden tegen stand hebben onze troepen zich thans vastgezet over het (zuidelijke) einde van Gallipoli, van een punt ten noordoosten van Eski Hissarlik at tot aan de mou- ding van den stroom aan de tegenover gelegen zijde. Ook hebben zy alle aan vailen bij Saribair afgeslagen en vorde ren geleidelijk. De Turken hadden groote toebereid selen gemaakt om de landing te ver hinderen. O. a. waren 'er draad ver sperringen onder zee en aan land diepe putten met pinnen op den bodem. De moeilykheden werden door onze troepeD overwonnen. N. R. Crt. WEENEN, 28 April. (Wolff.) Officieel bericht van vanmiddag. De algemeene toestand is onveran derd. In de Karpathen zoowel als in Rus sisch Polen op zich zelf staande hevige gevechten. Onze artillerie heeft twee Russische opslagplaatsen van munitie door treffers in de lucht doen vliegen. Herhaalde nachteh ke aanvallen van den vijand in den sector ten oosten van de hoogte van Ostry zijn afgeslagen. In Zuid Oost Galicië en Boekowinais niets van belang gebeurd. Verschillende berichten. De Oostenrijksche duikboot 5, heeft in de Ionische Zee den Frauschen ge- pantserden kruiser Léon Gambetta ge torpedeerd en in den grond geboord. De kruiser is in 10 minuten gezonken. Alle officieren zijn op hun post omge komen. Van de bemanning (300) zijn 136 gered door schepen die door de Italiaansche autoriteiten te hulp waren gezonden. Een 15.000 ton metende Oceaanboot der Oriental Co., welke te Gibraltar ligt, is volgens de „Köln. Ztg." voorzien van 2 kauonuen tegen de Duitsche onderzeebooten. Eu alle Engelsche schepen, welke noordelijk varen, zullen zoo'n bewapening krijgen. Avp. De „Messagero" meent te, weten dat de Paus de Belgische Regeering formeel heeft beloofd, het volkomen herstel van België te zullen steunen, hoe de afloop van den oorlog moge zijn. Deze belofte zou de Paus herhaald hebben in een schrijven, dat mgr. Deplorge, hoogleeraar tè Leuven, moest overbrengen aan kardiuaal Mercier. De Paus behield zich overigens voor, biunenkort in een speciaal document zijn besluit publiek te maken. Avp. De „Quotidien" noemt als de ge neraals, die het bevel voeren over de zes divisies van het Belgische leger die nu te velde staan Bernbem (vóór den oorlog overste bij het 6e liniereg.), Bri deine, Jacques (tevoren majoor bij het 13e liniereg), Michel, Lechat en de Ceuninck. A vp. AXEL, 30 April 1915. Ter gelegenheid van den zesden jaar dag van prinses Juliana wapperde de nationale driekleur heden van tamelijk vele gebouwen. Van avond geeft Concordia op de kiosk een muziekuitvoering. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 2 Mei 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T, Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholta. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds J. H Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Le- skerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 57s ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 April 1915. A. V., 38 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot J 7 of 1 week hechtenis. Oplichting. Een sleepersknecht van de firma J. A. van der Schuijt te Rotterdam kreeg Maandag opdracht, met zijn wagen aan de Carsjensboot aaD de Wijnhaven at te halen 24 balen maismeel, 2 bussen olie en een tobbe reuzel, en deze goe deren te bezorgen bij den beurtschipper Goudriaan uit Krimpen a/d. IJsel, voor welke gemeente zij bestemd waren. Schipper Goudriaan zou ligplaats nemen aan den Toerijstuin. Toen de sleepers knecbl, na de goederen geladen te hebben, daarmee aan den Toerijstuin kwam, vond hij er schipper Goudriaan niet en hoorde hij, dat deze eerst 's avonds zou komen. Dus reed hij met zijn wagen terug over den Middensteiger door de Hoofdsteeg en langs de Mossel- trap. Gekomen bij de Spanjaarsbrug, werd hij aangeroepen door een man die hem vroeg, of de goederen, die bij op zijn wagen had, niet voor Krimpen a/d IJsel bestemd waren. Op het bevesti gende antwoord van den sleepersknecht zeide de mandan is alles is orde, ry maar naar het Bolwerk en los daar maar. Na eerst op de Spaanscbekade een paar kisten gelost te hebben deed de sleepersknecht als hem gezegd was, in de meeniug, met schipper Goudriaan te doen te hebben. Op weg naar het Bolwerk kwam dezelfde man hem weer tegen en deze gaf nu last, op de Wijn haven onder de viaduct te lossen. Aldus geschiedde, en toen alle goederen gelost waren, teekende de man de vier requ's met den naam Goudriaan en liet den sleepersknecbt, na hem eerst nog een glas bier gegeven te hebben,-met de ru^u's en- zyn wagen vertrekken. Later op den dag heeft zekere de V., die in veevoeder handelt, na ontvangen telefonisch verzoek, van de geloste goederen laten weghalen de 24 balen maismeel en deze doen brengen in zijn pakhuis aan de Vlietlaan. De 2 bussen olie en de tobbe reuzel liet men onder de viaduct staan zy zijn later door een in de buurt liggenden beurtschipper voorloopig aan boord genomen ter voor koming van diefstal. Dinsdag vernamen twee rechercheurs dat in de Vlietlaan al een paar malen twee mannen geweest waren, die bij het pakhuis van de V. rondliepen, naar zij zeiden om geld te ontvangen. Ter wijl de rechercheurs er nog waren, kwamen juist de beide mannen er weer. Zij werden dadelijk aangehouden. Ook is aangehouden de losse werkman die er op uit geweest is om een sleeper te zoeken voor het vervoer van de koop mansgoederen. De drie aangehouden personen zijn allen naar het politiebureau overge bracht. Van de koopmansgoederen was nog niets ontvreemd. N. R. Crt. - Moord. Zondagnamiddag j.l., omstreeks drie. uur, kwam men tot de ontdekking dat de gordijnen, in de woning van den heer K. Schagen, nog steeds omlaag hingen. Na herhaalde malen gebeld te hebben, besloot men tenslotte de woning binnen te dringen, waarbij bleek, dat de voordeur niet gesloten was. In de woonkamer geko men, vond men in een hoek achter de kachel, het lijk van den ongeveer 95- jarigen heer Schagen, overdekt met een jas. Vlak bij het lijk waren duide lijk bloedsporen te vinden. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd terwijl het parket in Alkmaar telegrafisch van het geval in kennis werd gesteld. Omtrent de drijfveer van den vermoe- deiijken moord verkeert men in het onzekere. Wal is over het algemeen bekend, dat de vermoorde eenig geld in huis had, doch men zou op de tafel in do woonkamer een portefeuille ge vonden hebben, waarin zich eenige bankbiljetten bevonden. Wellicht is de moordenaar in haast gevlucht en heeft hij de portefeuille laten liggen. Het bed van den vermoorde bleek onbeslapen te zijn, zoodat vermoedelijk reeds Zaterdagavond het misdrijf heeft plaats gehad. De vermoorde was een klein- manufacturier, die hoofdzakelijk handel dreef met klsine boeren. Avp. De heer Terhorst, directeur van# de Munstersche Bank, tevens consul der Nederlanden te Munster, die Zaterdag te Enschedé de alg. vergadering van aandeelhouders „Twentache Bankver- eeniging" bijwooude, werd tijdens de vergadering plotseling ouwel en stierf onmiddellijk. Avp. Dat er bijzonder veel Duitsche offi cieren zijn gevallen bewijst een mede- deeliug uit Detmold, dat een steen bakker op het Oosterfront tot luitenant is bevorderd. Avp. Volgens de „Voss. Ztg." is er in heel' Berlijn niet een petroleumlamp meer welke kau branden. Er is geen petro leum meer. Avp. In Pruisen zullen van overheidswege alle voorraden rijst en riistemeel, bij de handelaren aanwezig, worden onteigend. Avp. Het stoomschip „Ruth" met be stemming naar Gothenburg, is Woens dag op honderd mijlen ten Oosten van de Firtb of Forth door een Duitsche onderzeeboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. De bemanning is te Leith geland. Volgens te Stockbolm ontvangen berichten is het Finsche stoomschip „Fraack", dat in de nabyheid van Fin land is vergaan, door een Duitsche on derzeeboot getorpedeerd. Het is oumtd-

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2