Binnenland. Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. Wel tal samenwerking getocht wor den met de vereeniging tot verbetering ▼an het rundvee in Zeeland. Getracht tal worden in een commissie samen werking te vinden in het belang dezer kwestie. Bij de rondvraag bepleitte de heer Boogerd den vrijen uitvoer van schok kers en kroonerwten. De voorzitter zeide dat reeds tweemaal bij de regeering een poging in deze richting is gedaan. De heer I. G. J. Kakebeeke acht een derde keer, wellicht de goede en wil nog eens probeeren. Men zal ten derde maal requesteeren en tevens vragen de consenten niet aan de handelaren doch aan de landbouwers af te geven. De heer van Vredenburgh zou het een goede reclame voor de maatschappij vinden, als alles wat tij in deze mobili satie voor de landbouwers gedaan heett, byeen werd vertameld en verspreid. Dit tal het dagelijksch bestuur over wegen. De heer de Ruijter de Wildt vond gelegenheid erop te wijzen, dat er een artikel voor gerst verkocht wordt dat geen gerst is en hij vindt het daarom zeer verwonderlijk in den loop van de vergadering te hebben gehoord, dat er zooveel gerst ligt dat op uitvoer wacht. De heer I. Kakebeeke wees op de opname van de landbouwers in de in komstenbelastiug en de daaruit voort vloeiende wenschelijkheid, dat zij goed boekhouden. In Groningen is reeds een bureau aangewezen, dat zich belast met het bijhouden van boeken van landbou wers en spreker acht het zeer gewenscht dat in de algemeene vergadering deze kwestie eens wordt ingeleid, zoo moge lijk door iamand uit Groningen, die met de zaak op de hoogte is. Aldus werd besloten. De heer van den Broek bepleitte de wenschelijkheid van gezamelijk contrac teeren van suikerbieten. De secretaris wyst erop, dat dit in Oost en West Z.-Vlaanderen reeds plaats vindt door de tgn. bietenbonden. De heer van Dixhoorn meent dat deze bonden over het algemeen maar een kort bestaan hebben. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Zilverbons. Het St.bld. No. 204 bevat het Kon. besluit van 21 dezer houdende nadere voorziening omtrent de inwisseling van de zilverbons van 1, van 2.50 (ouden vorm) en van 5. Tot en met 31 December 1915 zullen de, bij Kon. besluiten van 20 Maart 1915 St.bldNo. 158) en van 31 Maart 1915 {St.bld. No. 174) ingetrokken, zilver bons van 1, van 2.50 en van 5 ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Amster dam tegen wettig betaalmiddel kunnen worden ingewisseld. St. Ct. Uitvoer anthraciet. De Duitsche bladen melden, dat de Engelsche regeering een uitvoerverboc op anthracietkolen heeft afgekondigd. Bij informatie aan het Engelsche consulaat te Amsterdam is het Hbld gebleken, dat deze mededeeling inder daad juist is. Dankbaarheid. In de Antwerpsche Tijdingen schrijft L. H. Donwer een hooggestemd loflied op Amerika en Holland „Amerika! Holland!Beide deze namen moeten voor immer met eerbiedige vereering in ons gemoed blijven gegrift. Beide deze namen moeten door onze na komelingen van later met ontzag uitge sproken, met erkentelijkheid herdacht wordenDaarom hoop ik, dat onze kunstenaars, als beeldhouwers, schilders, graveerders, zich zullen beijveren om met beitel, penseel en graveerstift in allego rische en andere groepen of tafereelen onze dankbaarheid tegenover Amerika en Holland af te beelden, te vereeuwigen. Op die kunstgewrochten zullen, nanst het portret van Neerlands geliefde vorstin, de beeltenissen prijken van voorzitter Wilson, den edelmoedigen heer Rockteller en anderen. Ook op eene gansch bijzondere wijze diene de hoogst-edelmoedige gast vrijheid, door 't Hollandsche volk aan de Belgische vluchtelingen geschonken, hier bij herdacht. In alle grootten, aan alle prijzen moeten zulke afbeeldingen ver krijgbaar zijn in beeltenis, in plaaster medaljon, in gravuur-en elke woon moet er ten minste een exemplaar van bezitten. In onze lieve Scheldestad zouden daar naast, als waardigen tegenhanger, de afbeeldingen van 'tmoedigedriemanschap. De Vos, Franck en Ryckmans, kunnen prijken. De schrijver stelt zelf voor in alle belangrijke plaatsen van het rijk een monument in brons en marmer op te richten, als zinnebeeld van »onvergan kelijke dankbaarheid" der Belgen. N. R crt. AXEL, 27 April 1915 Bij de Rijksnormaallessen alhier zijn bevorderd Van de derde naar de vierde klasse C. Baert, HontenisseH. J. Pauw en P. de Zeeuw, Ter Neuzen A. C. Pluym, Westdorpe J. Serrarens, Stoppeldijk A. J. Waelput, ZuiddorpeW. V. d'Haens, Hulst en L. J. Nijssen, Sluiskil. Van de tweede naar de derde klasse A. L. J. Bouwmans, Westdorpe; V. Gilson en P. Hamelynck, Sas van Gent J. J. de Gijael, Hontenisse J. J. Kaan, G. J. Kamerik, C. P. Kolijn en R. B. Hellinga, Ter Neuzen K. M. van Houte, AxelP. M. Risseeuw, Sluiskil en E. E. M. Waelput, Zuiddorpe. Van de eerste naar de tweede klasse P. J. van de Bent, Ter Neuzen G. Lauret, Overslag A. L. S. Lockefeer, St. JansteenC. J. Overbeeke en M. Vinke, Ossenisse; A. J. M. Serrarens, Stoppeldijk; H. A. J. de Vries en B. Damsté, HontenisseF. M. Mangold, AxelA. F. Reinhoud, Hulst en E C Verstraeteu, Clinge. Van de eerste afdeeling der voorbe reidende klasse naar de tweede af deeling: C. T. R. Hameilinck en J. M. van Mossevelde, KoewachtC. P. Oly- slager en W. A. van Maris, Axel en J. A. van der Velden, Ter Neuzen. Donderdagnamiddag werd te Koe wacht op het gemeentehuis door Burg. en Weth. aanbesteed het verbouwen van de openbare scholen van den Ouden Molen en op St. Andries. Voor de school Oude Molen hadden ingeschreven de heeren D. Galle en W. Galle te Zaamslag voor f 5020, J. C. Keijser en K. R. Dieleman te Zaamslag voor f 4777, P. F. Voet te Hontenisse en Wisse te Zaamslag voor f 4710, A. van 't Hoff te Axel voor 4600, C. Vermeulen en Kaijser te Sluiskil voor 4342, Arth. P. Geerards te Koewacht voor 4265, Edm. de Bruijne te Koewacht voor f 3750 en Ph. Baert te Koewacht voor 3700. Voor ne school te St. Andries de heeren D. Galle eq W. Galle te Zaam slag voor 2670, U. C. Keijser en K R. Dieleman te Zaamslag voor 2485 C. Vermeulen en Krijger te Sluiskil voor ƒ2465, A. van 't Hoff te Axe zoor 2300, Bauwens en Bleijeubergh te St. Jansteen voor 2272, P. Voet te Hontenisse en Wisse te Zaamslag voor 2200, Arth. P. Geerards te Koewacht voor ƒ2187, Edm. de Bruhne te Koe wacht voor 1990, Edm. van Mosse velde te Koewacht voor 1990, Ph. Baert te Koewacht voor 1970. Het werk is, behoudens nadere goed keuring, aan den laagsten inschrijver gegund. Tem. Crt. Belgische vluchtelingen. Het plaatselijk comité voor de vluch telingen te Middelburg heeft van den minister van binnenlandsche zaken het volgend antwoord ontvangen op een telegram, waarin verzocht werd de van rijkswege ondersteunde Belgen Middel burg niet te doen verlaten. De maatregel, dat alle van rijkswege ondersteunde vluchtelingen, onder wie ook de pauvres honteux zijn begrepen, vóór den te uwer kennis gebrachten datum de provincie Zeeland moeten verlaten, wordt geboden door het mili tair belang en door het militair gezag verlangd. Uit den hoofde kan daarin geen verandering worden gebracht. In verband hiermede blijft het ver rek van weder ruim honderd arm lastige vluchtelingen, die tot heden in een tweetal lokalen in Middelburg ver toefden naar het vluchtelingenoord te Uden, ongewijzigd. N. R. Crt. De Belgische minister van weten schappen en kunsten, de heer Poullet, heeft, naar aan de Tijd wordt gemeld, de vorige week West Zeeuwsch Vlaan deren bezocht. Te Breskens werd hij opgewacht en verwelkomd door den burgemeester dier gemeente en door ds. Pattist, regeeringScommissaris voor de vluchtelingen in Zeeuwsch Vlaan deren. Achtereenvolgens bezocht Z.Exc. Breskens, Schoondijke, IJzendijke, Aar denburg, Eede en kwam per auto in Sluis aan, waar nog ruim 1000 vluchte lingen vertoeven. Op het stadhuis werd Z.Excdie op zijn tocht overal door ds. Pattist begeleid werd, door den burgemeester ontvangen. De minister heeft de Belgische vluch telingen hartelijk toegesproken en zich hoogst tevreden en dankbaar uitgelaten over de vluchtelingenverzorging in ons land. Bij het bezoek van minister Poullet aan Z. Vlaanderen W. D. vroeg een correspondent van de Tijd den minister over zijn bevinding in Holland. „Over de vluchtelingen-verzorging in Holland ben ik hoogst tevreden en dankbaar", aldus liet de minister zich uit. „Alles wat gedaan kon worden is overvloedig gedaan en 't is interessant om te hooren, hoe de vluchtelingen dit eenstemmig toegeven en dankbaar er kennen. Ook in de vluchtelingenkam pen als Nunspeet en elders, zijn de vluchtelingen zeer tevreden en vol lof.' „Vindt uwe Excellentie dus ook in de kampen den toestand goed „Maarexcellent zelfs, excellent!" „En hoe denkt Uwe Excellentie over den terugkeer der vluchtelingen „Ja, daarover spreek ik juist nooit, om de menschen daarin geheel vrij en naar eigen goeddunken te laten han delen." „En zij die openbare functies be kleeden „Die moetenterug. Onderwijzers b.y., burgemeesteis en rechters, die behooreri zoo spoedig mogelijk terug te keeren." Uit alles bleek, dat de Belgische re geering Holland onnoemelijk dankbaar is voor de verzorging der vluchtelingen, M. Crt. H ER IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1915 voor de hierna vermelde ge meenten zal plaats hebben op de vol gende dagen Neuzen Neuzen 5, 6, 7, 8, 9 en 12 Juli. Sluiskil 13 Juli. Hoek 20 Juli. Sas van Gent voor Philippine 21 Juli voor Sas van Gent 22 e(h 23 Juli en 24 Juli des voormiddags. Westdorpe 3 Augustus. Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Overslag 4 Aug. Zaamslag 5 en 6 Augustus. Axel voor Axel 10 Augustus des voorm 11, 12 en 13 Augustus en 14 Augustus des voormiddags voor Koewacht 10 Augustus des nam. Hulst voor Hulst 23 Augustus des namiddags 24 en 25 Augustus voor Clinge 26 Augustus; voor St. Jansteeu 27 Augustus. Rapenburg voor Boschkapelle 30 Augustus de» namiddags voor Hengstdijk 31 Augustus des voormiddags voor Stoppeldijk 31 Augustus. Graauw en Langendam 1 September. Kloosterzande voor Hontenisse en Ossenisse 2 en 3 September en 4 September des voorm. M. Crt. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Met v voorstel IV. onttrek] zijn ing v thans v der Zee schappi centiar* f grond, van set Met voorste] V. 1 Zitting van 27 April 1915. Veroordeeld wegens poging tot ver boden uitvoer zijn C. v. d. H. 19 j arbeider te Clinge, tot 1 week gevangenisstraf. A. W. 18 j., J. W. 18 j., arbeiders te Koewacht, ieder tot 1 week gevange- v nisstraf. Ch. L. 18 j., werkman te Clinge, tot 1 maand gevangenisstraf. A. H. D. 42 j., reiziger te Rotterdam, tot 1 week gevangenisstraf. Ch. v. V. 24 j., werkman te Axel, tot 1 of 1 d. hecht. P. B. 40 j., te Clinge tot 14 dagen gevangenisstraf. A. B. 31 j., 1 week gevang. M. v. d. Br. 31 j„, 3 d. gevang. C. B. 30 j., 1 week gevang. R. V. 40 j., 1 week gevang, allen wonende te Clinge. Vrijgesproken: F. de B. 62j., werk man, eveneens beklaagd van poging tot verboden uitvoer. Verder werden nog een 120 tal Belgen j veroordeeld tot geldboeten van 0,50 tot 10. en tot gevangenisstraf van 3 dagen tot 1 maand. Alle veroordeelden met verbeurdverkla ring van de inbeslaggenomen goederen. Zitting van 27 April 1915. Afwezig de h.h. Dregmans en Oggel, de laatste wegens uitstedigheid. Voorzitter de heer Den Hollander, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. I. Geschiedt mededeeling van inge komen stukken, w. o. goedkeuring van een genomen raadsbesluit en een schrij ven van de Ned. Fabriek van Stoom- brandspuiten te Rotterdam dat de fabriek die de Gardner motoren vervaardigt vergunning verkreeg haar een paar motoren te leveren, zoodat de door deze gemeente bestelde motorbrandspuit spoedig zal kunnen worden afgewerkt. Voorts bericht de gemeente opzichteifc dat het urinoir op de Axelsche Sassing, welks plaatsing de Raad goedkeurde, niet zooals eerst was geïnformeerd - tegen het gebouwtje eener weegbrug aldaar mag geplaatst worden. Hij geeft nu in overweging een op zichzelf staand cement ijzeren 2 persoons urinoir te plaatsen, waarvan de kosten hoog stens 100 zullen bedragen. Met algemeene stemmen wordt deze wijziging in het plan goedgekeurd. II. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente, ge^ durende het jaar 1914, dat bij de leden ter lezing zal circuleeren. III. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd eene af en overschrijving in de begrooting voor 1914, tot een bedrag van j 15. De Voorzitter stelt voor om thans in de begrooting voor 1915 den post voor opname van kasgeld te verhoogen met 2000, daar de mogelijkheid niet is uitgesloten dat het beschikbare bedrag niet toereikend is, daar in verband met voorschotten voor de militie enz. op sommige tijden nogal uitgaven moeten geschieden en de gemeente niet altijd geld in kas heeft. Daar het opgenomen kasgeld uiterlijk 31 Dec. a. s. weer moet worden afgelost moeten zoowel de ontvangsten als de uitgaven met 2000 worden verhoogd. wegens onderw vastges VI. wegens wordt 245,4 De bare v in beslc VII. in ver der we met M dier w schattii noemd. slagen voorzit teur di Raad d Hij ming Bene den H en J. De Vesser noemii De berade De Alsn en n< Kruysi die de VIII in ver dit ja gehoui laire zoo we geheel militai Hiei Om schen wekk< •terke «cheri Belgis bewsu men is ge nog v tot hi comrr Blij volge BE de a aanvi lijk v lijke Ooste drong K.M. van Tegel gevec van waar vastz Steen onze Frans waar^ in on f

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2