Schoenkndel - Weststraat. N. V. Neuzensche handel in Bouw- materialen, Betonfakicage. enz. JE HOOP'. Firma P. H. YeenMzen, Axel. Gemeenteraad. Dames-, Heer en- en - Kinderschoenen. - Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertenties. Steeds in voorraad: REPARATIE: P. MALJAARS. Uitgifte van de 2e serie der geldleening groot fl. 27,500,- in bovenge noemde Yennootschap, waar van reeds een vierde gedeelte is geplaatst. Inlichtingen te bekomen bij den directeur G. F. P. v. d. PEIJL, Stationsweg en den secretaris J. J. DE JAGER, Heerengracht, te Ter Neuzen. i Appelen. I Pruimen. Pruimedanten Mr0* J Perziken. I Abrikozen. Enz., enz. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 25 April 1915. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. H. Z. de Mildt [van Oostburg. Nam. 2 ure Ds M. A. van Pernis. [van Heerjansdam.] Gebouw Stationstraat. Veorm. 9 ure Ds. M. A. van Pernis. [van Heerja sdamj Nam. 2 ure Ds. H. Z. de Mildt. (van Oostburg.) Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 51/, ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 April 1915. G. S., 23 j. te Wachtebeke, gedeti neerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevang., met mindering der preventieve hecht. A. Z., 26 j., koopman te Brugge, is wegens terugkeer na uitwijzing ver oord. tot 14 dagen gevang. F. C., 29 j., machinist op de sleepboot „Passepartout VII" te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. J. P., 20 j., vrachtrijder te Hoek, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. L. J. V., 35 j., herbergier te Brugge (B.), het yonuis van 9 Maart waarbij hij werd veroord. tot 1 maand gevang, wegens poging tot verboden uitvoer is bekrachtigd. B(j bevelschrift van bovenge noemde rechtbank is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen O. v. F., 18 j., arbeider, F. V., 19 j., werkman en A. J. S., 22 j., werkman, allen ge detineerd te Middelburg ter zake van diefstal van kippen en eenden bij ver schillende landbouwers te Westdorpe in Januari 1915. Verwezen naar de terechtzitting is de zaak tegen E. J. v. d S., 21 j.. student, wonende te Lokeren, gewoond hebbende te Overslag, ter zake van diefstal, met bevel tot zijne gevangen houding. In de toelichting tot twee wetsont werpen ter verhooging van de begroo- tingsposten voor bestrijding van mond en klauwzeer deelt de minister mee dat, voor deze bestrijding tot op dit oogenblik is uitgegeven f 1.246.000 (aan schadeloosstellingen 1.007.000). Met het Departement van Oorlog is overeengekomen, dat voor de provian deering van het leger een groot gedeelte van het vleesch zal worden betrokken van in beslag genomen vee, gezond, doch geslacht als verdacht mond en klauwzeer te zullen krijgen. Het vleesch niet voor het leger noodig, wordt publiek verkocht. Aan het Dep. van Oorlog werd geleverd voor 264 618. De totale opbrengst bedraagt 502.187. M. crt. Aankoop Chili-salpeter. De secretaris van het prov. Bemid delingsbureau voor deD Landb. meldt in, het Zeeuwsch Landbouwblad Naar aanleiding van den zeer onvol doeDden aanvoer van Chilisalpeter voor verschillende vereenigingeu in Zeeland, hebben meerdere dier vereenigingen zich tot het prov. bemiddelingsbureau voor den landbouw gewend met de vraag, wat gedaan zou kunnen worden om hierin verbetering te brengen. Het bemiddelingsbureau vroeg inlichtingen aan de Commissie voor de voorziening in en de distributie van Chilisalpeter en ontving van Er. Feith te Groningen ,het navolgend antwoord: ,Wat betreft den aanvoer van Chili salpeter ziet het er tot bevden niet erg rooskleurig uit en zal er zeer zeker met een aanzienlijk tekort rekening moeten worden gehouden, zoodat bet in elk geval wenschelijk zal zijn den aankoop van Norgesalpeter en andere stikstof meststoffen ter vervanging van Chili salpeter zooveel mogelijk te bevorderen. Ónze Commissie wordt overstelpt met aanvragen uit alle deelen van het land. maar hiertegenover staat zij natuurlijk geheel machteloos, daar alle beschik bare voorraden met den meest moge lijken spoed worden verdeeld. Voor eenige dagen leek de toestand geheel hopeloos en scheen het, dat alle ladin gen in Engeland zouden worden vast gehouden, doch thans schijnt daarin weer een gunstige wending te zijn ge komen, zoodat wij binnenkort weer eenige ladingen in Rotterdam denken te kunnen verwachten. Zoonls echter reeds gezegd is, zal de aanvoer wel niet voldoende zijn om aan alle aanvragen te voldoen." Uit bovenstaande blijkt, dat de kans zeer groot is, dat onze Zeeuwsche ver eenigingen slechts een gedeelte van de bestelde Chilisalpeter zullen ontvangen en dat de gewassen het dus met minder stikstof zullen moeten doen dan in andere jaren. Van Norgesalpeter (kalksalpeter) is nog een voorraad in ons land aan wezig en waar proeven, zeer in 't groot in Zuid Bevelaud met 200.000 K.G. geno men hebben aangetoond, dat de werking van deze meststof niet minder is dan van Chilisalpeter, verdient aankoop van deze meststof zeker aanbeveling. Waar schijnlijk zal aankoop kunnen geschie den door bemiddeling van de handelaren in kunstmeststoffen of door de super phosphaatfabriek Holland te Rotterdam. De meststof wordt in vaatjes gele verd, die pas aangebroken mogen wor den op 't oogenblik van 't uitstrooien. Norgesalpeter wordt, evenals Chili, als overbemesting gegeven. Men moet er op letten, dat de planten, tijdens het uitstrooien dezer meststof droog zijn Het gehalte aan stikstof bedraagt 13%- De redactie van het Landbouwbjad voegt hier nog aan toe, dat Norgesal peter thans verkrijgbaar is in korrel vorm en dus geen gevaar oplevert bij het uitstrooien. De prijs is tegenwoordig 15natuurlijk weer een oorlog» prijs. Woensdag had een 66-jarige schil dersknecht te Koudekerke het ongeluk op slechts 4 treden hoog staande met een trap om te vallen. De man die over veel pijn in zijn liakèrdijbeen klaagde werd per wagen uaar Middel burg vervoerd en daar op advies van dr. Bolle naar het gasthuis vervoerd. M. I 'rt. De paardenkooper M. J., uit Hees, heeft bij de politie te Rotterdam aangilte gedaan, dat hij Dinsdag heel den dag uit is geweest met een bewoner van- het Spuiwater en dat hij 's avonds op den Visschersdijk, waar ook een vrouw- in zijn gezelschap is geweest, tot de ontdekking kwam, dat hem een porte- icuille met 13UÜ aan Hollandsch en 300 tot 400 mark aan Duitsch geld is ontstolen. A. It. Crt. Toen Woensdagavond te Middel burg omstreeks halt zeven de tram uit de richting Vlissingen op den Tramsin gel stond te wachteu op die van Middel burg, liep vrouw G. K., echtgenoote van J. G., wonende op het Zand en 64 jaar oud, hard voor den motorwagen om en kwam daarbij in aanraking met een juist passeerende automobiel. De vrouw- viel en bleef bewusteloos liggen. De auto stopte en nam de vrouw op, die naar het Verpleeghuis werd gebracht. Een dokter gelastte haar opname in het gasthuis, waarheen zij vervoerd werd. De ongelukkige overleed daar na een paar uur. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de chauffeur geen schuld heeft aan het ongeluk. M. Crt. De Daily Tel. heeft van kapitein Piscaer, van het door een mijn ge zonken Nederl. stoomschip „Olanda" de Volgende bijzonderheden vernomen De „Olanda" is Zondagmorgen onge veer 8 uur in de Noordzee op een mijn gestooten, welke een geweldige ont ploffing heeft veroorzaakt, waardoor echter niemand gekwetst werd. Ruim 2 liep .spoedig vol water, ook de ma chinekamer, maar het schip zonk zoo langzaam, dat men zich niet behoefde te haasten om het te verlaten. Twee booten werden uitgezet, levensmiddelen en zeilen werden meegenomen. Ongeveer twee uur later zag de kapitein in de verte een groot stoom schip. Hij schoot eenige vuurpijlen af, maar op deze seinen werd geen acht geslagen. Daarop heeft hij in een van de kleine booten het zeil gpheschen, de Nederlandsche vlag laten wapperen, maar het stoomschip heeft niets gedaan, hoewel hij zoo snel als mogelijk was naar het schip zeilde. Het stoomschip was spoedig uit het gezicht verdwenen. Na 7 uren is de „Olanda" gezonken en de twee booten hebben de zeilen geheschen en roudgekruist, tot zij des middags om 4 uur door de „Onward" werden opgepikt. Het weer was kalm en de bemanning had weinig of niets geleden. De gezagvoerder is vol lof voor de bemanning van de „Onward", maar betreurde het de vlag van het ver dwenen stoomschip niet te hebben kunnen onderscheiden. Avp. Op last van het' militair gezag zijn te Buren, waar in den laatsten tijd verschillende typhusgevallen voor kwamen, de pompen in de door die ziekte besmet geweest zynde huizen, onbruikbaar gemaakt. Avp. Het lijk van den reeds geruimen tijd vermisten V., kassiersbediende te Breda, is onder de gemeente Stand- daarbuiten gevonden. Het verkeerde in verren staat van ontbinding. Avp. Te Rozendaal is de 70 jarige G. R., in een sloot achter zijn woning ge raakt en in den modder gestikt. Avp. De opgebrachte treilers, die weer te IJmuideD zijn teruggekeerd deelden weinig nieuws mee. Zij werden door ongemerkte torpedobooten aangehouden, terwijl op sommige der booten een onder-officier en eenige minderen aan boord kwamen. Een der onderofficieren vertelde, dat de treilers opgebracht werden, omdat een Eugelsche treiler onder Hollandsche vlag en merken gesnapt werd, toen hij aau het mijnen strooien was onder de Duitsche kust. M. Crt. De „Duisburger Generalanzeiger" deelt mede, uit onverdachte bron bericht te hebben ontvangen dat de z.g. ziekte van den Kussischen opperbevelhebber met in verband staat met een bepaalden aanslag op den grootvorst, doch wel niet de beantwoording van een aanval, waaraan de grootvorst zich tegeuover een zeer hoog officier is te buiten gegaan. Dadelijk na den verloren wiuterslag in Masuren werd de opperbevelhebber van het 10e Russische leger, generaal baron Sievers, bij den generalissimus ontboden om zich over de nederlaag te rechtvaar digen. De grootvorst heeft zich toen zoozeer vergeten, dat hij den generaal een oorvijg toediende. De generaal loste daarop een revolverschot op den grootvorst en bracht hem een wond in den buik toe. Generaal Sievers bracht zichzelf om het. leven met een revol verschot. Een en ander is bekend geworden bij Sievers' teraardebestelling. Het incident met den grootvorst wordt ge heim gehouden. Avp. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen Dinsdag 27 April a. des voormiddags 10 ure, ten Raadhuize, ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1914. 3. Af- en overschiijving van posten in de begrooting over 1914. 4. Verkoop grond aan de Zeeu wsch- Vlaamsche Tramwegmaatsch. 5. Benoemen leden schattiDgs-com- missie inkomstenbelasting (vier leden). 6. Vaststellen kohier uitgebreid open baar lager onderwijs. 7. Vaststellen kohier openbaar lager onderwijs. Axel, 22 April 1915. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. alle soorten Billijke prijzen. nette en vlugge afwerking. ZOLEN in een tijd van 10 minuten, wachten bestaat niet meer. Minzaam aanbevelend Machinale Schoenmakerij.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3