Binnenland. minder. Hopende, dat wij hiermede iets goeds doen, blijven wij, met vriend schappelijke groeten de Duitschers." De andere luidde „Waarde Pransche en Engelsche kameraden. Het wordt nu tijd, dat gij er mee ophoudt, want ik denk dat gij spoedig van den oorlog genoeg zult hebben. Onze verliezen zijn groot, maar de uwe moeten drie maal eiger zijn. Eiken dag wordt het weer mooier. Het ware beter om thuis te zijn by vrouw en kinderen, die ons dagelijks verwachten, zooals de uwe op u. Laten wij vrede op aarde hebben voor de kersen bloeien, maar hoe eer hoe beter. Of wilt gij voor eeuwig in deze vervloekte loopgraven zitten Met vriendelijke groeten de Duitschers. N. R. Crt. De Manchester Guardian schrijft over Italië's deelneming aan den oorlog Italië is nu gereed, Bij het begin van den oorlog ontbraken en kanonnen, geweren en munitie. Daarin is voor zien. Toch zal het nog eenige weken duren voor Italië te velde trekt. De Italiaansche Kamers zijn tot midden Mei op reces. Als ze weer bijeenkomen is het ook de tyd, dat het krijgsbedrijf tegen Trentino kan beginnen. Eerst een goed eind in Mei smelt de sneeuw op de passen. Toi zoolang kan men, volgens de M. G., verwachten, dat Italië het diplomatieke spel voorzet. N. R crt. De correspondent van de Daily Mail te Bern zegt vernomen te hebben, dat de Duitschers weer een datum noemen waarop ter zee groote gebeurtenissen zullen beginnen. Van Maandag af zouden zy de duikbootblokkade van Engeland veel afdoender maken. Zoo zou een aantal personen boven den militairen leeftijd, die aanstalten maak ten om zich naar Engeland te begeven, medegedeeld zijn, dat zij haast moesten maken, aangezien zij na Maandag wei eens, ten gevolge van het gebruik van nieuwe duikbooten, niet meer in staat zouden ziju, Engeland te bereiken. Van deze duikbooten, van een nieuw type, moéten er nu elke week twee te water gelaten worden. Vermoedelijk hebben enkele van die nieuwe bodems reeds zee gekozen. N. R. Crt. Volgens Duitsche bladen, meldt de Newyork Tribune dat Engeland nu toch duikbooten uit de Vereenigde Staten krijgt. Zij worden in onderdeelen ge leverd en te Montreal in elkaar gezet. Dat is een publiek geheim, zegt het blad, te Quiney, waar nieuwe arbeiders aangenomen worden in plaats van hen, die naar Canada gezonden zijn. Aan hangers van Duitscbland hebben op wat er te Quiney gebeurt, vergeefs de aandacht gevestigd. De booten worden gebouwd door de Pore Rivier Company, die ook in den Russisch Japanschen oor log duikbooten, kant en klaar, aan Japan leverde. W. R. Cit. De Roeski Wadomosti meldt, dat Przasnysz bij de gevechten tusscheu de Duitschers en de Russen bijna tot een puinhoop in elkaar geschoten is. De huizen die niet in puin liggen, zijn door projectielen zwaar gehavend. Uit Czernowitz meldt men aan de „Berl. Lokal Anz." dat de Russen aan de Rumeensche grens hebben getracht de Pruth over te steken. Zij maakten gebruik van de duisternis om ongemerkt naderbij te komen. De Oostenrijkers en Duitgchers op den rechteroever bemerkten hen echter bijtijds, lieten hen op de smalle oever strook komen en openden toen een hevig machinegeweervuur en geschut salvo's. Het gevecht duurde vier uur, van 's avonds 11 tot 's morgens 3 uur. De Russen leden zware verliezen. Overdag wierp een Russische vlieger een bom op Czernowitz zonder schade aan te richten. Avp. De Mexicaansche consul te Londen heeft het volgende officieele telegram vati zijn regeering uit Vera Cruz van den 16den dezer ontvangen: „De troepen van generaal Obregon hebben aan het reactionaire leger onder aanvoering van Villa en 42 van zijn generaals ten N. van Celaya een nieuwe en verpletterende nederlaag toegebracht. Hun verliezen bedragen 30 kanonnen, 5000 Mausers met veel munitie en 14,000 man. Villa is met het overschot van zijn mannen na deze nieuwe en volkomen ramp naar het Noorden ont komen." N. R. Crt. Aan de N. R. Crt. ontleenen we de volgende telegrammen BERLIJN, 21 April. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Dicht bij de hoofdkerk van Reims is een nieuwe batteiij van den vijand onderkend en dadelijk onder vuur genomen. In de Argonnen hebben d^ Franschcn bommen met braking verwekkende uit werking geworpen'. Een aanval van den vijand ten N. van Four de Paris mislukte. Een tusschen Maas en Moezel gisteren bij Flirey met breed front begonnen aanval is met zware verliezen voor de Pranschen afgeslagen. In het Bois le Prêtre hebben wij weer terrein gewonnen. In de Vogezen heeft de vijand ver geefs onze stellingen ten N.W. en ten Z.W. van Metzeral en bij Sondernaph aangevallen. Ook daar leden de Pranschen zware verliezen. Gisterenochtend heeft een vijandelijk vlieger bommen op Lörrach geworpen. De aan een Zwitser behoorende zijde fabriek en twee huizen werden bescha digd, verscheidene burgers gewond. PARIJS, 21 April. (Reuter.) Officieele mededeeling van hedenmiddag (met weglating van hetgeen reeds in het avondcommuniqué is gemeld) In het bosch van Mort Mare zijn twee tegenaanvallen van de Duitschers op de ioopgraaflinie, die de Pranschen op den 20sten hadden genomen, afgeslagen. Vrij levendig kanonvuur en voorpos tengevecht aan den zoom van het Bosch van Parroy. Belgische vliegers hebben het arsenaal te Brugge en het vliegveld van Lisse wegge bestookt. BERLIJN, 21 April. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Op het oostelijke oorlogsterrein is de toestand onveranderd. Als antwoord op het gooien met bom men door de Russen op Insterburg en Gumbinnen, die open steden zijn, welke buiten het operatie-tooneel liggen, heb ben wij gisteren het spoorwegkruispunt Bielostok met 150 bommen bestookt. KAAPSTAD, 20 April. (Reuter, part.) Generaal Smuts heeft in een legerorder aan zijn troepen gezegd, dat indien deze niet zulke ernstige gevechten hadden doorgemaakt als het noordelijke leger van Botha, dit uitsluitend te wijten was aan den vijand, die zich ertoe bepaalde den opmarsch van deze Unie troepen te belemmeren en te vertragen, terwijl hij weigerde slag te leveren. Generaal Sir Duncan Mackenzie's troepenmacht heeft na een vertraging, welke te wijten was aan den Zuid- Afrikaauschen opstand, zijn opmarsch sedërt het einde van den opstand krach tig voortgezet Zijn verkenners hadden de troepen van kolonel Celliers ontmoet die oprukte naar Seeheim. Kolonel Berrange, die van Kimberley wa« uitgegaan, trok over Koeroemau door de Kalahari en legde honderden mijlen ouder moeilijke omstandigheden in het hart van het vijandelijke land at. Bijzondere vermelding verdient kolo nel Van Deventer, die met de zuidelijke strijdmacht door de vijandelijke linies aan de grens is getrokken en na de overgave van den rebel Kemp van de Oranje rivier noordwaarts rukte, drie honderd mijlen ver, door eeu moeilijke, bergachtige, zandige streek, die de vijand in een woestijn had veranderd door de voorraden weg te voeren en de bronnen te vergiftigen. Van Deven ter rukte met talrijke bereden kolonnes door en om beide uitloopers van de Karasbergen naar Seeheim en Keetmans- hoop. Hij is voor zijn verrichtingen bevorderd tot brigade generaal De Rijksmiddelen. Met een opbrengst -van f 11,774,985 zijn de rijksmiddelen in Maart, met uit zondering van de thans als zelfstandige bedrijven geexploiteerde posterijen en telegraphic, f 1,34 millioen bij het vorig jaar ten achteren gebleven. Het leeu wendeel van dezen teruggang valt op de indirecte belastingen, die nog steeds sterk den invloed der abnormale om standigheden ondervinden, De zegel rechten hebben slechts 372,868 opge bracht tegen' J 573,915 verleden jaar, de registratie 376,419 tegen 660,321, hypotheekrechten 132.968 tegen f'64,996, terwijl bovendien ook de successierech ten ruim 21/3 ton bij Maart 1914 ten achteren zijn gebleven. Voorts is uit het gedistilleerd wederom 364,000 minder ontvangen, waarbij nog steeds het feit dat in het oude jaar enorme hoeveelheden uit entrepöt zijn uitgesla gen ten einde nog van den lageren accijns te genieten, zijn invloed doet gevoelen. Daarentegen is de opbrengst der directe belastingen wederom bijzon der bevredigend geweest. De bedrijfs belasting bleef, wat de hoofdsom betreft slechts 134,000 ten achteren bij het vorige jaar toen een vermeerdering van f 474,000 een exceptioneel hoog bearag was ingekomen. Bij de verraogensbe lasting toont de hoofdsom nog'n kleinen vooruitgang van f 21 000 aan, na een a&cres van 185,000 verleden jaar, waardoor toenmaals een record was bereikf. Voor de toekomst behoeven de verwachtingen omtrent de opbrengst uit de op 1 Mei in werking tredende inkomstenbelasting niet ongunstig te zijn, nu de koersen vau vele effecten zich inmiddels buitengewoon krachtig hebben hersteld. De invoerrechten hebben 1,437,500 opgeleverd tegen 1,464,114 in Maart .1914. Na een laagste cijfer van 526,430 heeft dit middel zich geleide lijk hersteld, In Maart was de opbrengst wederom hooger dan in Februari, ook bij de loodsgelden valt eenige vooruit gang waar te nemen. In Maart werd 124,464 ontvangen tegen 106,475 in de vorige maand. Het verschil tegen over 1914 blijft echter bij de loodsgelden nog zeer groot. In de afgeloopen maand bedroeg het 219,624. Van de accijnzen die op suiker bij ,1914 ten achteren. Zout en bier leverden aanmerkelijk meer op. De opbrengst van het geslacht steeg enorm, nl. van 455,816 tot 730,642, wat natuurlijk een gevolg is van de groote vraag voor export. De posterijen zijn weder ruim 2 ton bij 1914 ten achteren gebleven. Tele graaf en telephoon gingen daarentegen met een nog iets grooter bedrag vooruit. In het eersje kwartaal hebben de rijksmiddelen f32,46 millioen opgebracht tegen 36,23 millioen in 1914. Van deze ruim 4 millioen komt 2,85 mil lioen op rekening van den jenever accijns. Nadat de bovenbesproken in vloed zal hebben uitgewerkt, zal dit middel natuurlijk, als gevolg der accijns verhooging, de schade dubbel en dwars inhalen. Uit de directe belastingen is met inbegrip der opcenten die ten bate der algeraeene middelen worden gehe ven, dus afgezien van die welke aan het 1 -eningsfouds 1914 ten goede komen 11 tou meer outvangen, uit suiker en geslacht elk circa 5 ton meer, uit de invoerrechten ruim 5 ton minder, uit de indirecte belastingen 2 millioen min der dan in de eerste drie maanden van het vorig jaar, waarvan bijna zeven ton uit de zegelrechten, bijna 1 millioen uit de registratie en circa 3 ton uit de successierechten. De loodsgelden heb ben in het eerste kwartaal slechts 345,577 opgebracht tegen 910,058 ten vorigen jare. {Alg. Hbld.) De afschriften van de hier te lande opgemaakte rapporten in zake de „Kat wijk", zijn Woensdag naar den Neder- landschen gezant te Berlijn verzonden, om aan de Duitsche regeering te worden overhandigd. Het passagiersvervoer met de mailbooten van de maatschappij Zeeland te Vlissingen, zoowel van als naar En geland, is van Woensdag af voor een week stop gezet. Dit geschiedt op last van de Engelsche admiraliteit. Met de Prinses Juliana zijn des mor gens nog passagiers van Vlissingen vertrokken. Ook de Batavierlijn te Rotterdam heeft een week lang geen personen mogen vervoeren. Tem. crt. Jolian Schmier, j Johan Schmier, de bekende baszanger is Woeusdag op 63 jarigen leeftijd te Heerenveen overleden. In de eerste jaren van de Nederland sche Opera, onder leiding van de Groot, heeft Schmier zijn besten tijd gehad zijn vertolkiug van den Kardinaal in La Juive of van Marcel (Les Huguenots) was terecht vermaard. Zij behoorden tot de meest complete creaties, welke wij ons van Nederlandsche Operakun stenaars herinneren. Later is Schmier nog verbonden ge weest aan het Nederlandsch-Lyrisch Tooneel te Antwerpen en aan een Opera te Parijs. Zeer bekend geworden zijn Schmier's humoristische composities op verzen vau Van Alphen en den Schoolmeester De Pruimeboom, Coruelis had een glas gebroken, De Leeuw, De Zelfmoordenaar enz. Zooals de lezers weten kunnen is Johan Schmier nog onlangs opgetreden bij een soiree van de Simphonie te Ter Neuzen. N. R. crt. AXEL, 23 April 1915. Te Middelburg zijn voor het onder wijzers examen o. m. geslaagd de heeren I. W. Nieuwenhuijzen, Oostburg; L. J. Versprille, Oostburg N. A. Lafarre, Boschkaptle; J. T. Lansu, Klinge. By koninklijk besluit van 16 April is als blijk van goedkeuring tevreden heid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffe lijk getuigschrift toegekend aan J. J.( Versluys, milicien soldaat bij het 14de regiment infanterie, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van het kanaal te Sas van Gent op 7 September 1914 M. crt. Dinsdag bracht de Belgische minis ter van kunsten en wetenschappen een bezoek aan IJzendijke. Z Exc. was o. m. vergezeld van den heer J. N. Pattist, gedelegeerd commissaris voorZeeuwsch Vlaanderen. De heer Poullet werd be groet door den burgemeester der ge meente in de zaal van den heer P. de Witte, waarbij veel Belgische vluchte lingen hier nog steeds vertoevende, tegenwoordig waren. In hartelijke bewoordingen sprak Z. Exc. zijne landgenooteu toe, hen aan manende den moed niet te verliezen. In deze gemeente huizen nog onge veer eeu 300 vluchtelingen. Minister Poullet vertoefde Woensdag te Sluis. In het hotel de Korenbeurs werd bevestigd, dat men van redevoeringen alleen niet leven kan en werd de wel voorziene disch alle eer bewezen. Onder de aauzittenden merkte men den vice- consul vau België op. In den namiddag bracht de heer Poullet, eeu bezoek aan de gemeente Cadzand. M. Crt.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2