Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand. Bui te ii laud. ran aardappelen vestigt er voorts, voor zoover noodig, nog de aaudacht op, dat alle soorten aardappelen dienen te wor den opgegeven. Zaterdag had te Rotterdam op het plein voor de, Hoogere Burgerschool aan den 's Gravendykwal de plechtige onthulling plaats van het standbeeld van Rotterdam's grooten geleerde prot. Jacobus Henricus van 't Hoff. De overdracht geschiedde zonder eenige feestelijkheid door prof. dr. A. F. Holleman, president van het uitvoe rend comité te Amsterdafn, terwijl het standbeeld door den burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman, namen3 de gemeente aanvaard werd, waarbij beiden redevoeringen hielden. Briefwisseling met Belgen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat voort aan over Aken ook naar Hasselt in België stukken ter verzending ziju toegelaten onder dezelfde voorwaarden en bepalingen als waaronder thans naar Brussel enz. kan worden verzonden. M. crt. AXEL, 20 April 1915. Bij Kon. besluit van 7 dezer zijn tot voorzitters en leden van de onder scheidene militieraden en tot hunne plaatsvervangers, voor de lichting der militie van 1916 benoemd in de Provin cie Zeeland Tot voorzitter mr. J. W. Zijlstra, rechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg tot zijn plaatsvervanger mr. D. van der Vliet, burgemeester van Zierikzee tot leden mr. J. J. Heyse, wethouder van Middelburg, en mr. M. van Toulon van der Koog, griffier van den raad van beroep (ongevallenver zekering) te Middelburg; tot hunne plaatsvervangers dr. J. Chr. Kinder maun, arts te Middelburg, en mr. H. C. J. Groot, advocaat en procureur te Middelburg. Bij Kon. besluit is aan den heer W. van Petegem te Zaamslag, als ge meenteveldwachter aldaar een pensioen verleend van f 391 en als bode con cierge een pensioen van 37 aan den heer K. van Giesen werd, als gemeente veldwachter te Westdorpe een pensioen verleend van 275. Honderden belangstellenden waren Zondagmiddag te Kuitaart aan het groote vischwater „de Vogel", om den heer R. v. d. Velde, smid te Terhole, (gem. Hontenisse), op zijn waterrijwiel te zien manoeuvreeren. Gecompliceerd is de machine niet men ziet een paar holle, ijzeren balkeD, waarop zij is bevestigd, een enkel staafje meer dan aan een gewoon rijwiel, en van achter de draaiende schroef, die met gewone trappers wordt rondgedreven, en daardoor de drijf kracht brengt als bij eene schroefboot. De manoeuvres slaagden prachtig. M. Crt. Op verzoek van den territorialen bevelhebber in Zeeland heeft de politie te Middelburg heden vijf Chineezen aangehouden en uit Zeeland verwijderd. N. R Crt. Bij het te Middelburg gehouden examen voor onderwijzer slaagden o m. de heeren J. A. van den Broeke, A. Dees, beiden van Ter Neuzen en de dames M. J. Rijnberg van Ter Neuzen, C. van Wijk van Sluiskil en A. L. Lombaard van Zuidzande. „De Katwijk." De Duitsche regeering heeft naar het Wolffbureau meldt, naar aanleiding van het torpedeeren van de „Katwijk" een onderzoek doen instellen, dat het gebeurde spoedig zal .ophelderen. Naar de Midd. Crt. verneemt heeft de Duitsche regeering uit eigen beweging verklaring van de volgende strekking 1 gedaan Noch bij haar, noch bij de Duitsche marine heeft zooals van zelf spreekt, eenige bedoeling bestaan dat een aanval op een Nedeilaudsch schip aan den Nederlands'chen gezant een zou worden gedaan. Zij neemt niette min de mogelijkheid aan, dat tengevolge van een ongelukkig toeval de „Katwijk" door een Duitsche onderzeeboot is in den grond geboord. Aanstonds na bet bekend worden van het gebeurde, is door de Duitsche re geering een onderzoek bevolen en zij verzocht aan die van Nederland om mededeeling te doen van. de door deze ontvangen officieele rapporten betreffen de de feiten die aanwijzingen kunnen opleveren. Indien het onderzoek uitwijst dat de „Katwijk" docrr een Duitsche duikboot is in den grond geboord, verklaart zij aanstonds haar levendig leedwezen te betuigen en volledige schadeloosstelling toe te zeggen Te Schin op Geul (Lira.) is Donder dag de ongehuwde arbeider M. bij het snoeien van een heg van de ladder in een snoeimes gevallen. De slagader van-het rechterbeen werd doorgesneden. In het hospitaal te Maastricht is de man overleden. Van de bemanning van de Ptar migan der General Steam Navigation •Cy., dat Donderdagochtend 6 mijlen ten W. van het lichtschip Noord Hinder door een Duitsche duikbodt in den grond is geboord, zijn 9 overlevenden te Graverend aangebracht door het Neder landsche ss. Veghtstroom.- Een der overlevenden heeft aan een correspondent der Dally News een verhaal gedaan van het voorgevallene. Kapitein Hoare bad evenals de eerste stuurman de periskoop van een duikboot gezien. De stuurman liet dadelijk alle hens aan dek roepen. Zonder de minste waarschuwing .schoot de duikboot haar torpedo af; die de Ptarmigan midscheeps trof en er een geweldig gat in boorde. Het grootste deel der bemanning' nam plaats in de sloep aan stuurboord. De schroef der Ptarmigan werkte nog toen de sloep te water ging en het schroef water vulde de boot en wierp alle in zittenden in 't water. De kapitein inet twee man waren nog aan dek. Met behulp van den takel, die nog vastzat, haalden ze de sloep naar 't schip terug. Ze hoosden er 't water uit, sprongen er in en roeiden rond om de drenkelingen te redden. Zes van de veertien werden opgepikt. Onderwijl ging de Ptarmigan de diepte in met den steven 'teerst. In een kwartiertijds is ze gezonken. De kapitein moet zich voorbeeldig hebben gedragen. De Veghtstroom was op 't geluid der ontploffing naar 't zinkende schip toege stoomd en heeft de overlevenden opge nomen en alle mogelijke hulp verleend Zij zijn dan ook vol lof over de op weg naar Gravesend ondervonden behande ling. A'. Ii. Crt. Men meldt, dat het tweede slacht offer van den moord te Roosendaal, de heer J. Th. Vermeulen, in het gasthuis overleden is. Verscheidene leden der bemanning van het Zaterdagmiddag getorpedeerde Grieksche stoomschip Ellipontos hebben verklaringen afgelegd voor den Griek- schen consul, den heer Ruyter, die uit Amsterdam naar Vlissingen was ver trokken. Bovendien heeft de Nederlandsche loods, dien het schip aan boord had, eene verklaring afgelegd aan een der marine autoriteiten te Vlissingen. Het torpedeeren geschiedde te 4 uur Zaterdagnamiddag. In Heeswijk (N.B.) zijn twee dicht bij elkaar gelegen eigen boerderijen afge brand. Naar de N. R. Crt. verneemt, is een der beambten van het postkantoor in den Haag, Donderdagavond op heeterdaad betrapt op diefstal van post stukken. Tegen bedoelden beambte bestonden reeds geruimen tijd zware vermoedens van oneerlijke handelingen, te meer, omtat hij zeer onsolide leefde. Opzettelijk is iu één der bijbussen een brief gepost, waarin onder getuigen een baukbiljet van 10 was geborgen, terwijl op de enveloppe stond; „aatitee- kenen". Bij het gereedmaken voor verdere expeditie werd deze brief opgevraagd, doch hij bleek vermist te zijn. Onmiddellijk werd het personeel ge last het lokaal niet te verlaten de be steller die bedoelde wijk gereden had, en tegen wien de vermoedens van diefstal bestonden, poogde zich onder een of audei voorwendsel te verwijde ren, doch hem werd op duidelijke wijze te verstaan gegeven dat zulks overbodig was. De recherche, die reeds aanwezig was, ging nl. dadelijk bij bedoelden besteller tot fouilleericg over en vond spoedig het biljet van 10. De dader wilde eerst nog ontkennen, dat het geld van diefstal afkomstig was, maar de nummers vau het verzonden biljet waren genoteerd en kwamen ge heel overeen met de nummers van het biljet dat op den besteller gevonden werd. De verdachte viel daarop door de mand. De enveloppe had hij verscheurd. Een uit Londen te IJmuiden gekomen stoomschip heeft nabij den Noordhinder 5 torpedobooten gezien. Een van Newcastle binnengekomen stoomschip heeft 25 mijl NW. ten N. van IJmuiden 1 torpedoboot en vier duikbooten gezien, koersende om de West van niet te herkennen nationali teit. Een binnengekomen stoomtrawler is thuisstoomende door een flottille van vermoedelijk Duitsche oorlogsschepen gestoomd. R. N. Crt. Een typograaf uit A'dam, N. J., die te Alkmaar werkloos was, genoot de werkloozen-uitkeering. Hij kreeg echter werk in IJmuiden, doch gaf hiervan geen kennis aau zijn betrokken bestuur, zoodat hij opzettelijk en wederrechtelijk de werkloozen-hitkeering bleef genieten. Na herhaalde malen gesommeerd te zijn, het teu onrechte genotene terug te be talen, heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenbond zich genood zaakt gezien bij den officier van justitie tegen J. een aanklacht in te dienen wegens frauduleuze handelingen. Avp. Een tweede geval van nekkramp heeft zich bij het garnizoen Amersfoort voorgedaan. Was in de tweede helft van Maart een artillerist aangetast, thans heeft zich een geval voorgedaan bjj de cavalerie Avp. Zondag is baron Herbert von Reuter de directeur van Reuter Tel. Co., in zijn woning te Reigate, dood gevonden. Een ontladen revolver lat bij hem. Waar schijnlijk heeft hij zich doodgeschoten wegens het leed over den plotselingen dood van zijn vrouw, wier lijk boven aarde staat. Baron Reuter heeft twee brieven nage laten, waarvan een was gericht aan »den geest van mijn lieve vrouw Edithc Zijn dood heeft groote emotie gewekt te Lon den. I)e slag kwam geheel onverwacht. Reuter bezat een groot persoonlijk ver mogen en het Telegraaf-Agentschap, dat hij bestuurde, bloeit. De daad kan alleen worden toegeschreven aan een geestes- storing door het groote verdriet over den plotselingen dood van zijn vrouw, die hij zeer liefhad. Avp. Men schrijft aan de N. R. Crt: CJit Oost Friesland, de aangrenzende dealen van Oldenburg en uit het noor delijk deel van het Eemsgebied zijn in de laatste dagen bijeéngekocht circa 1500 stuks rundvee, om naar België te worden verzouden, waar de dieren zullen verweid worden. Deze koeien mochten niet ouder zijn dan zes jaren en moeten ten minste 500 pond wegen. Er waren er echter onder van meer dan 1000 pond. Er werd voor de 100 pond levend gewicht 43 mark betaald. Deze verkoop bewijst wel, dat er aan rundvee in die streek nog geen gebrek is. Slechts aan vette runderen heeft men gebrek, maar nu de weidetijd weer nadert, hoopt men spoedig weer in de behoefte te kunnen voorzien. Ook koopen particulieren uit alle deelen van 'tland nog paarden tegen zeer hooge prijzen op. In Papenburg zijn twee paarden, in gewone tijden op zijn hoogst elk 1000 mark waard, verkocht voor 6100 mark. Voor een 15-jarig paard betaalde men er 9150 mark, voor een paard van meer dan 20 jaar 2500 mark. Geen wonder, dat er in die streken weldra geen paard meer te krijgen zal zijn. N. R. Crt. Men herinnert er aan, hoe een „Laatst Bericht" niet lang geleden uit Londen meedeelde, hoe iu Engeland vrouwen werden opgeroepen tot het verrichten van werkzaamheden, welke op het oogenblik door mannen worden uitgeoefend. Deze zouden daardoor vrij komen voor den dienst in het veld. Deze oproep heeft succes gehad. Vijf- en dertig duizend vrouwen waaronder vele ervaren krachten, hebben zich volgens Reuter vrywillig beschikbaar gesteld vaar werk in wapentuigfabrieken militaire kleermakerijen enz. M. crt. Ondanks pogingen om verbetering in den toestand te brengen, is er nog opstopping in de haven van Londen, waar een ongewoon aantal schepen op ligplaats wacht. Het aantal schepen, dat de Thames opkomt is inderdaad grooter dan onder normale omstandig heden, tengevolge van den invoer van graan entourage. Er is behalve andere artikelen in het bijzonder zooveel graan aangevoerd, dat er in de dokken voor het oogenblik geen ruimte is om het te bergen, tengevolge waarvan de schepen ongelost blijven. Men verwacht echter dat er binnenkort schot in den toestand komt, daar nieuwe opslagplaatsen in enkele maanden gereed zullen zijn. N. R. Crt. Van 115 April 1915. Axel. Huwelijks-aang. 10. Petrus l'Ecluse, 61 j., jm. en Clementina Dieleman, 52 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8. Willem Pieter van Meurs, 30 j., jm. en Tanneke Janna van Hoorn, 21 j., jd. Geboorten. 7. Catharina, d. van Willem de Feijter en Adriana Sara van Hoeve. 10. Pieter, z. van Dominicus Matthijs Jansen en Geertrui Dieleman. Antoiue Beni Canaille, z. van Benignus Leonardus Ysebaert en Maria Ludovica de Smet. 15 Jacobus Willem, z. van Bastiaan de Groote en Pieternella van Drongelen. Cornelia, d. van Johannes de Bel en Johanna Maria Malipaard. Overlijden. 1. Janueke Jansen, 85 j., wed. van Meeuwis de Bruijne. 9. Jacobus Mattheus vau Doeselaar, 48 j echtg. van Josina van Doorn. 15. Debora Krina Magdalena van Es, 8 m., d. van Adriaan en Leuutje Maria Pladdet. DE OORLOG. Schrijvende over den algemeenen toestand zegt de N. R. Crt., dat er van beide fronten weinig nieuws is. Van de gevechten, waarvan de Fran sche en de Duitsche communiqué's melding maken, en die zij natuurlijk op geheel verschillende wijzen waar- deeren, is slechts dat bij Metzeral aan de Fecht in de Vogezen van eenig belang. De Franschen boeken daar aan beide oevers van die rivier een plaatselijk succes. De Schnepfenrieth-

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2