Xo. 5, Woensdag 21 IS) 15 31e Jaar«. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEM V\> b\ i ÖO Landbouw. Limieulanrl. D<t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdaa- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Stamboek Ned. Trekpaard (Belgisch type). Afd. Zeeland. Jl. Vrijdagmorgen vergaderde boven genoemde aid. in hotel „du Commerce" te Middelburg. Aanwezig waren 55 stemhebbende en 6 niet-stemhebbende leden. Van den heer Th. Daelman is een schrnren ingekomen, dat hij bedankt voor de benoeming tot wisselend lid voor de keuring van merriën. Mededeeling werd gedaan van de voorloopige goedkeuring van het huis houdelijk reglement. Tot plaatsvervanger van het reeds benoemde wisselend lid den heer Alc. Daelman voor keuring van dekhengsten werd aangewezen dhr. B. C. Puylaert met 28 stemmen. Hierop was aan de orde de benoeming van een wisselend lid voor de keuring van merriën om te voorzien in de vacature Th. Daelman. Een der aanwezigen stelde voor de merriekeuringen weer door de ver plichte commissie ot althans gelijk met de verplichte keuringen te doen ge schieden, dan zou dhr. Alc. Daelman waarschijnlijk bereid zijn in die com missie zitting te nemen. Benoemd wordt dhr. Alc. Daelman met 52 stemmen, 2 blanco, 1 op Th. Daelman en 1 op H. Aernouts. Den heer Daelman zal van zijn benoeming kennis worden gegeven. Tot plaatsvervangende leden van de keuringscommissie van merriën worden aangewezen de heeren B. C. Puylaert en P. Dekker. De heer Puylaert nam zijn benoeming aan, den heer Dekker zal bericht ge zonden worden. Hierop moet worden overgegaan tot de benoeming, van een derden com missaris in het hoofdbestuur in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer Hombach tot voorzitter der vereeniging. Benoemd wordt tot commissaris de heer P. Vael-Ysebaert met 30 stemmen Op den heer Ph. J. van Dixhooru waren 23 stemmen uitgebracht. Nadat besloten is, dat de algevaar digden ter algemeene vergadering voor een jaar gekozen worden en herkiesbaar zijn wordt tot de verkiezing van drie afgevaardigden overgegaan. De vorige afgevaardigden waren de heeren Van Dixhooru, Vael en C. J. vau der Werff, van wie de heer Vael, nu hij tot com missaris is benoemd, niet meer in aan merking kan komen. De heeren Van Dixboorn en Van der Werff worden herkozen en als derde wordt aange wezen de heer C. A. de Bruijckere met 30 stemmen tegen 21 op den heer Th. Daelm'an. Hierna was aan de orde de benoe ming van bestuursleden der afdeeling. Ingekomen was een schrijven van den heer Ph. J. van Dixhoorn, waarin hij zich uitspreekt tegen het kringenstelsel en meedeelt, daarom niet aau het op maken van 3-tallen te hebben willen i medewerken. Voorts stelde de heer Van Dixhoorn voor om de schofthoogte van 1.60 te doen vervallen en een diergelijk voor stel bij het hoofdbestuur in te dienen. De heer Van Dixhoorn zet zijn be zwaren tegen het kringenstelsel uiteen, dat volgens hem personen, die om hun verdiensteu voor de fokkerij in het bestuur thuis hooreu uitsluit en minder geschikten soms op den voorgrond komen. Hij doet echter geen voorstel om h.et stelsel te veranderen. De heer- Lako waarschuwt om niet op den schijn af te gaan, terwijl de heer Van Dixhoorn nog eens uiteenzet, wie er volgens hem in het bestuur hooren te zitten. Hierop wordt een panze gehouden, gedurende welke de bestuursverkiezing plaats heeft. Na de heropening der vergadering bleek dat bij eerste stemming gekozen waren, van den kring Schouwen de heer J. J. Geluk met 44; Duiveland E. Koopman Cz. met 37 St. Philipsland J. Wisse met 42; Tholen C. A. H. Wagtho met 41 Kruiningen A. van Hootegem met 28 Goes H. A. Hanken met 50Heinkenszand P. Dekker met 30; Cortgene P. Verburg Dz. met 39; Walcheren S. Janse Sz. met 43; Groede J. B. Becu de Hullu met 3*5Oostburg H. J. Aernou lts met 49; IJzendyke C. A. de Bruyckere met 49 Klooster- zande P. A. Stallaert rhet 45Hulst B. C. Puylaert met 39. Voor Axel moest herstemming plaats hebben tus schen de heeren Ph. J. van Dixhoorn, die 27 en J. de Putter Jz., die 20 st. had. Bij de herstemming werd ge kozen de heer Van Dixhoorn met 35 tegen 19 op den heer De Putter en één blanco. Deze heeren namen allen de benoe ming aan. De bestuursleden kozen uit hun mid den tot voorzitter den heer Hanken, vice voorzitter dhr. Van Dixhoorn en derde lid van het dagelijksch bestuur dhr. C. A. de Bruyckere. Tot secretaris penningmeester werd gekozen de heer G. A. Vorsterman van Oyen, die onder daverend applaus de benoeming aannam. Goedgekeurd werd de rekeniug over 1913 aanwijzend een nadeelig slot van f 63,51 en overgelegd die over 1914, welke een nadeelig slot geeft van 112,92. Aau de orde was het voorstel van het noofdbestuur om als beginsel aan te nemen, dat de hengsten, die door de algemeene keurings-commissie zijn goedgekeurd en waarvan door hen wordt verklaard, dat zij behooren tot het ras van het Nederlaudsch trekpaard (Belgisch type) zonder nadere goed keuring in het stamboek kunneu worden opgenomen. Hiermede in verband kwam ook in behandeling het idee van deu heer Van Dixhoorn om de bepaling der schofthoogte voor hengsten voorge schreven door het reglement op de stamboekhouding, te doen vervalleu. O. a. werd gewezen op de moeilijk heid dat de algemeene keurings-com missie geen bepaling dienaangaande kent. De heer Van Oyen stelde voor bij het hoofdbestuur er op aan te dringen, dat zonder meer de hengsten, die.door de algemeene commissie goed z\jn ge keurd, zullen worden opgenomen en dat de maat zal vervallen. Dit werd aangenomen. Bij de verdere besprekingen werd er o. a. op gewezen, dat het moeilijk heden oplevert als een hier afgekeurde hengst naar België wordt gebracht, daar wordt goedgekeurd en Nederlandsche paarden dekt' en men vraagt dan de veulens hier in te schrijven. Ook werd het nog door een der leden niet goedgekeurd, dat handelaren en commissionnairs in paarden lid zijn vau keuriugs-commissies, hetgeen ook bij art. 12 van het reglement is verboden. Hij meende, dat hier wel van is afge weken. Men merkt op, dat het zeer moeilijk is uit te maken, waar men begint koopman te zijn, iedere paarden fokker is eigenlijk koopman. Na nog meerdere opmerkingen van verschillenden aard, werd de vergade ring gesioten. M. Crt. De staat van gevallen van besmet telijke veeziekten in Nederland gedu rende Maart 1915, vermeldt uit Zeeland slechts 1 geval van mond en klauwzeer te Axel. In het rijk kwamen in die maand in totaal voor 46 gevallen van mond en klauwzeer, 2 van kwade droes, 70 van schurft, 18 van rotkreupel, 24 van vlekziekte en 20 vau'miltvuur. ontstaan, delen ter Hiervoor Nieuwe zilverbons en guldens, De omstandigheid, dat de nieuwe zilverbons slechts tot een waarde van 2.50 zijn uitgegeven, heeft, zoo schrijft men aan de N. B. rrt. de vrees doen dat er nu te weinig ruilmid- waarde van 1 zullen komen, is geen grond. Immers, be halve nieuwe zilverbons van 2.50 tot een bedrag van voorloopig 71/» millioen gulden, is er ook een behoorlijke hoe veelheid zilveren guldenstukken aange maakt en in deT laatste weken is er reels tot een bedrag van bijna 21/» millioen stuks in omloop gebracht. Niemand behoeft guldens op te zamelen uit vrees, ze binnenkort niet meer te zullen kunnen krijgen; immers met de aaurnunting' van guldens wordt voortge gaan en de voorraad worit elke week met ten minste 400,000 stuks aangevuld. Met de inzameling van alle oude zilverbons en de verspreiding van de nieuwe bons en de nieuwe guldens kan zeer tijdelijk hier en daar een tekort gepaard zijn gegaan, wijl veel ou le bons tegea baukpapier ziju inge wisseld en de uiauwe slechts geleidelijk (vooral door de loonbïtalingen) haar plaats innemen, doch binnen weinige dagen zal er overal weereen voldoende hooveelneid geld van minder dan 10 in o nloop zijn. Het is echter van groot belang, dat bij betalingen, waarbij zilverbons van 2.50 kunnen worden gebezigd, deze ook inderdaad zooveel mogelijk worden gebruikt. Het ligt in de bedoeling, de gelegen heid tot inwisseling van de oude zilver bons, welke nog in de circulatie zijn gebleven, binnenkort wederom open te stellen en wel voor eénige maanden. De inwisseling zal echter uitsluitend kunnen plaats hebben bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, tot wiens kantoor mitsdien zij, die nog zilverbons bezitten, zich persoonlijk of schriftelijk zullen hebben te wenden. Door bijvoeging van een postwissel met postzegel aan zijn eigen adres zal men de toezending van het bedrag, waarop men recht heeft, zeer vergemakkelijken. Paspoorten voor Duitscliland. De minisler van staat minister van binnenlandsche zaken, heeft aan de commissarissen der Koningin in de provinciën de volgende mededeeling bstreffende paspoorten voor Duitschland gericht Naar de minister van buitenlandsche verneemt, moeten door de Duitsche posten aan de Nederlandsche grens herhaaldelijk persouen worden terug gewezen, die zich naar Duitschland willen begeven, maar blijkbaar uit on kunde uiet zijn voorzien van een buitenlandsch paspoort met de vereisch- te verklaringen en het visum van een Duitschen consulairen ambtenaar. Ofschoon zoowel in de St. crt als in de dagbladen herhaaldelijk mededeelin- gen zijn verschenen nopens de eischen, die gesteld worden voor de toelating in Duitschland, schijnen velen nog steeds in de meening te verkeeren, dat men ook met andere legitimatiepapieren dan een buitenlandsch paspoort de grens naar Duitschland kan overschrijden. In verband hiermede heb ik de eer u te verzoeken, de burgemeesters der gemeenten in uwe provincie uit te noodigen, door aanplakking te doen be kend maken, wat voor de reizen naar Duitschland wordt vereischt, n.l. een buitenlandsch paspoort met photogra- phie op van den rechthebbenden, bene vens zijn haudteekening, geplaatst onder de photographie en de verklariug van den burgemeester, dat de op het pas poort geplakte photographie inderdaad die van den in het paspoort genoemden persoon is, eu dat deze het stuk eigen handig heeft onderteekendten slotte moet het paspoort aan deu bevoegden Duitschen consulairen ambtenaar ter viseering worden voorgelegd. Uitvoer van aardappelen. Aangezien blijkt, dat in sommige deeleu van ons land alle houders van aardappelen geen kennis hebben geno men vau den oproep tot aangifte van hun voorraden aardappelen ten verkoop is besloten, de lijst van aangifte Inplaats van 17 April, a.s.. Dinsdag 20 April te sluiten. De directeur van het rijks centraal bureau tot regeling van den uitvoer M. crt.

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 1