Bericht. MATADOR Hoofd Eau de Cologne. Een Zenuw- stillend Zomer- SPROETEN Uit de hand te koop Een WOON= en WINKELHUIS Voorhanden: Joz. de Feijter Pz., Axel. Kantoor «Ir. P. DIELEMAN. Bekendmakingen. VERORDENING Advertentien. UITGESTELD. „Het voor hem uitverkoren regiment, regt de „XXme Siècle" is het voetvolk, de heldhaftige groep, die te Dixmui den, in een gloeienden oven van bom men schroot, veertien dagen vastge klampt bleef aan de verkalkte puinen en de bloedige bruggen van de Yser, de groep die nog steeds geschaard staat rond haar vaandel, dat hoogste eere onder den klauw van den leeuw het kruis der dapperen draagt. De plechtigheid der inlijving is over heerlijk geweest van grootschheid en van eenvoud tevens. Het regiment, met gevelde bajonetten en schetterende klaroenen, heett voor zijn gelederen den koning, de koningin en den prins ontvangen. Deze had de zwarte overjas en de grijze broek aangetrokken, en droeg een hemelsblauwe oorlogsmuts. Het mooie kind de hertog van Bra bant is, zooals men weet, geboren den 3en November 1901 stond er reeds krijgshaftig voor, hoeveel gracie zijn teere jeugd en zijn nog zoo blonde haren, aan zijn figuur mogen bijzetten. De koning sprak. Hij zei de trotsche woorden van een generaal die een soldaat aan 't leger geeft, en ook de ontroerende woorden van een vader, die zijn jong kind aan oudere broeders toevertrouwt. En als de koning gespro ken had, en de prins, met vasten stap, zijn ouders had verlaten om plaats te gaan nemen in de rangen der eerste compaguie, o zeker, dan waren de hoofden nog, zooals het reglement het eischt, recht voor zich uitkijken, maar de oogen waren vol tranen en de monden trokken zich samen in een heeschen jubelkreet. Dan donderde als op de grootste nationale feestdagen, het kanon niet het jubelkanon maar het kanon vau den strijd en van de zege. „Pour défilercommandeerde de kolonelHet was het schoonste défilé der wereld. Het regement trok op,- zooals de triomfeerende legers op trekken door de veroverde hoofdsteden. En de prins, die zijn stap verhaastte, zooveel zijn kleine beenen het hem toelieten, difileerde op dezelfde lijn als de wakkere soldaten, hoofd links en hand in de rang. Nachtblindheid. Een typische oorlogsziekte is de zg nacbtb'liudheid, die zich daarin uit, dat de lijders over dag niets van hun gezichtsvermogen missen, maar 's nachts zooveel te meer. Medici verklaren haar door onvoldoende afscheiding der voor het zien elemische producten door het netvlies, -of door gebrekkige aanpassing van het oog aan de verminderde lichtsterkte. Zij uit zich in, tot hulpeloosheid gaande, onbeholpenheid in het donker, waarbij de manschappen zich niet kunnen oriënteeren, struikelen en vallen en hun dienst niet verder kunnen waarnemen. Bij het Duitsche leger korps was meer dan 20 pet. der oog lijders door nachtblindheid aangetast. Nevens bindweefselkatarrh treedt mees tal bijziendheid of verziendheid op, die zich met een bril laat verhelpen. De oorzaak zit echter dieper en wordt gezocht in te groote inspanning van lichaam en geest. De nachtblinden kunnen door rust, d. w.z. een vertrek van het front van pl, m. 3 weken, in den regel genezen. Een bekend middel is overigens tegen nachtblindheid volgens de N. R. Crt. het gebruik van runderlever, een middel dat den ouden Griekschen geneesheeren reeds bekend was en waarover de Middelburgsche oogarts dr. Bijlsma in dertijd gunstige uitkomsten heeft mede gedeeld. De Matin" zegt, na een zeer nauwkeurige persoonlijke berekening te kunnen vaststellen, dat de Fransche troepen thans een front van 870 kilo meter innemen de Engelsche troepen houden een front van 50 kilometer, de Belgische 28 kilometer bezet. In het geheel 948 K.M. In het Oosten staan de Russen over «en fFont van 1370 kilometer opgesteld in het Zuiden bezetten de Serviërs en de Montenegrijuen een front van 350 K.M. y Er wordt dus over een front van 2668 kilometer gestreden. Nooit te voren is dit in de geschiedenis voorgekomen. M. crt. In het antwoord van Duitschland op oen eiscb tot schadevergoeding van Amerika voor het in den grond boren van de „Frye" door de „Eitel Friedrich" wordt de verplichting daartoe erkend, maar wordt teyens verzocht de zaak voor het prijsgerecht te brengen opdat dit zal kunnen onderzoeken aan wie schip en lading behoorden. M. Crt. In een feit dat de Engelsch Re geering bevolen beeft de door h'un trouwe plichtsbetrachting in Engelsche macht geraakte bemanning van onder zeeërs te bestraffen, door hun een eer volle krijgsgevangenschap te ontzeggen en hun onder te brengen in de marine gevangenis, heeft de Duitsche Regeering aanleiding gezien tot 't nemen van de volgende respresaillemaatregelen. Zij zal voor iederen krijgsgevangen gemaakten onderzeeboot officier, zoolang deze in strjjd met het volkenrecht wordt behandeld, een krijgsgevangen Engel schen officier, zonder aanziens des pet- soons op dezelfde wijze behandelen. Ingevolge dit besluit zijn reeds 39 officieren, tot nu toe geïnterneerd in kampen voor officieren, in soortgelijke gevangenschap naar de militaire ge vangenis overgebracht. Avp. Om de reis van den Franschsn generaal Pau naar Petrograd is veel gerucht gemaakt. Men weet, boe zijn opdracht officieel luidde overhandiging van onderschei dingen aan den opperbevelhebber van het Russische leger, grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj en andere hooge officieren uit dat leger. Dit zal wel waar zijn, maar men kan niet mistasten, onder stellende, dat Pau van die gelegenheid partij heeft getrokken voor het houden van besprekingen omtrent de militaire samenwerking met de leidende personen in het tsarenrijk. Tevens werd zijn reis door den Balkan tot een soort propaganda-tocht ten gunste van Frankrijk. De hoofdsteden der christelijke staten in Europa's Z.O. hoek werden aangeda m en de ontvangst was zeer vriendelijk. Nu is hij weer terug te Parijs. Ook daar werd hij aan't station toegejuicht. M. cr 's „Het is de plicht van alle vader landers, den alcohol in al zijn vormen te bestrijden. Iedereen moet begrijpen dat alles wat de moreele en materieele kracht van ons leger kan verminderen, een wezenlijke misdaad is tegen de verdediging der natie, ten overstaan van den vijand gepleegd." Met deze woorden begint een door generaal Joffre genomen besluit, opge nomen in de te Nancy verschijnende nieuwsbladen, waarbij hij den verkoop van alcoholhoudende dranken aan troe pen in de leger zone geheel verbiedt. De eenige alcohol, die aan de soldaten wordt toegestaan, is de hoeveelheid die bij het rantsoen verstrekt wordt. Trac- teeren is ook ten strengste verboden en een ieder, herbergier of niet, die de voorschriften van geueraal Joffre over treedt zal voor den krijgsraad moeten verschijnen. N. R. crt. De Burgemeester van Axel brengt ter algemeene kennis de volgende vastgesteld door den TERRITORIALEN BEVELHEBBER in Zeeland, enz. De Territoriale Bevelhebber in Zee land enz., ter standplaats Middelburg; Gezien de Koninklijke Besluiten van 29 Augustus 1914 (Staatsblad no. 435), van 8 September 1914 (Staatsblad no. 448) cd. van 11 Februari 1915 (Staats blad no. 81), waarbij de gemeenten in de Provincie Zeeland z(jn verklaard ,,in Staat van beleg Gelet op artikel 29 van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128); Stelt bij deze de navolgende veror dening vast Artikel 1. Alle ingezetenen, niet tot het Leger, de vrijwillige Landstorm, of tot de Politie behoorende, zich ophoudende op het eiland Walcheren, of Zuid Beveland, of in Zeeuwsch Vlaanderen, zijn ver plicht alle in hun bezit zijnde wapenen en ammunitie in te leveren op éen plaats door den Burgemeester van elke gemeente te bepalen. De inleveriug moet binnen tweemaal vier en twintig uren, nadat deze verordening op de in elke gemeente gebruikelijke wijze be hoorlijk zal zijn afgekondigd, plaats hebben gehad. Artikel 2. De Burgemeesters der betrokken ge meenten zullen van deze verordening onverwijld afkondiging doen en de onder hunne bevelen staande Politie opdragen aan de naleving streng de hand te houden. Artikel 3. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge Artikel 49 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden. Door bovenstaande verordening ver valt de Publicatie van den 28 Augustus 1914 betrekkelijk de inlevering \ian vuurwapenen. Uitgegeven te Middelburg, 13 April 1915. De Territ riale Bevelhebber in Zeeland enz B R O C X. De plaats voor inlevering van wape nen is het Gemeentehuis. Axel, 15 April. 1915. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend, naar aanleiding van een schrijven van den heer Directeur van het Rijksbureau tot regeling van den uitvoer van aard appelen te 's Gravenbage, d.d. 13 April 1915, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heett besloten nog van eene beperkte hoeveelheid aardappelen uitvoer toe te staan en wel van die soorten welke wegens hare geringe duurzaamheid anders grooteD- cTeels tot bedert zouden moeten overgaau. De Minister wenscht echter te voor komen, dat deze uitvoer ten gevolge zal hebben eene verbooging van den prijs der aardappelen voor de binnen- landsche consumptie en tevens dat wederom handel in consenten zal wor den gedreven. Tot directeur van het opgerichte Rijks Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen is benoemd de heer R. P. Bonthuis, van wiens bureau het voorloopig adres is Tour- nooiveld 6, Den Haag. Genoemde directeur noodigt nu allen, die aardappelen ten verkoop in voorraad hebben, uit daarvan vóór of op 17 April a. s. schriftelijke mededeeling te doen aan de navolgende adressen voorzoover die aardappelen liggen In de provincie Zeeland en in dat gedeelte van de provincie Noord Bra bant, dat gelegen is ten westen van de spoorlijn Turnhout Baarle Nassau Til burg 's Hertogenbosch Hedel, met inbe grip der gemeenten Baarle-Nassau, Alphen en Riel, Tilburg, Barkel, Udeu- hout -en Ilelvoirt aan P. Lindenberg, te Wemeldinge. Deze mededeeling behoort vergezeld te gaan van eene nauwkeurige opgave vaü 1 de hoeveelheid van elke soort afzonderlijk en waar (bij wien) die aard appelen zich bevinden, alsmede van den uitersten prijs per H.L. van 70 K.G., tegen welken de houders eventueel bereid zijn die aardappelen af te staan. De prijs moet zijn franco wagon of schip van het naastbijgelegen spoorweg station of laadplaats. Indien bij controle blijkt, dat de op gaven onjuist zijn komen de aardappelen m geen geval voor uitvoer in aan merking. De Burgemeeiter voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Het verblijf der ONROERENDE GOEDEREN van L. VERDURMEN te Sint Jansteen en de verkooping der ROERENDE GOEDEREN is tot nadere aankondiging Notaris DREGMANS. Axel, 15 April 1915. middel, dat aan elke zenuwachtige toestand een einde maakt, dat U kalmte en rust schenkt en een verkwikkende slaap, dat gejaagd heid en onrust doet ophouden is een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten. Per koker 50 cent, 3 kokers 1,40. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. In 't groot Pharm. Fabr. A. MIJNHARDT, Zeist. zelfs de grootste en donkerste verdwijnen door het gebruik van slechts één potje SPRUTOL. Alle goede drogisten in iedere plaats verkoopen Sprutol. In 't groot Pharm. Fabr. A. MIJN- HARDT, Zeist. te AXEL Korte Kerkstraat, waarin sedert jaren met succes handel in Koloniale Waren en Comes tibles wordt gedreven, eigendom van J. H. van Dixhoorn. Te bevragen bij Notaris DREGMANS te Axel. is de eenigste antiseptische en reuklooze Verkrijgbaar te AXEL, bij (10) Advocaat Procureur te Middelburg. Zitdag te TER NEUZEN den eersten en derden WOENSDAG der maand vanat des morgens 9 uur in het hotel „Des Pays Bas" (Nieuwstraat). Zitdag te AXEL eiken ZATERDAG bij J. v. d. BON, vroeger L'Elcuse Maiiu, II III I

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 3