Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Buitenland. eind aan deze zijde bad aan den binnen kant een schroefdraad en was daar blijkbaar afgebroken. Toen het stuk van de machine losliet zagen de ooggetuigen iets als vlam metjes ol lichtvonken. Dit kan echter wel zijn geweest het flikkeren van de zon op het vallend metaal. Wat het is, kunnen we niet zeggen. Misschien is het een stuk dat van een der draagbuizen van het toestel is af geschoten. Volgens bewering van sommigen heeft men op andere plaatsen papieren uit het toestel zien vallen. Het is echter niet gelukt iemand te vinden diezoo'n papiertje gezien heeft. De beide inzittenden van het vlieg tuig, dat in den Wilhelminapolder landde waren de luitenant Veermann en de mecanicien Tonetski. De officier verklaarde verdwaald te zijn geraakt en daarom geland te zijn. Zijn toestel was wel door enkele kogels getroffen, maar niet zoo beschadigd, dat hij daarom moest landen. De mijnen. Sedert de vorige opgave omtrent de op de Nederlandsche kusten aange troffen mynen, kunnen thans weder de volgende bijzonderheden worden ge meld. De opgaven loopen tot 1 April jl. Benoorden den Helder werden vier mijnen in den grond geschoten en 9 op het strand vernietigd. Hiervan waren 5 van Engelschen en 1 van Duitschen, de overige van onbekenden oorsprong. Tusschen den Helder en den Hoek van Holland werden er 44 in den grond geschoten en 22 vernietigd. Van dit getal waren 41 van Engelschen, 1 van Franschen en 5 van Duitschen oor sprong. Van de overigen bleef de oorsprong onbekend. Sedert het uitbreken van de vijande lijkheden zijn thans in het geheel 487 mijnen op onze kust aangetroffen, aldus naar oorsprong verdeeldEngelsche 259, Fransche 54, Duitsche 28onbe kende oorsprong 146. TV. R. Crt. De minister van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat in de Duitsche Reichsanzeiger van 7 dezer belangheb benden bij de aangehouden stoom,- schepen Zaanstroom en Batavier V en bij de ladingen daarvan zyn opgeroepen om binnen 14 dagen hunne vorderingen ter zake bij het prijsgerecht te Hamburg in te dienen. Deze vorderingen moeten ondertee kend zijn door een bij een Duitsch gerecht toegelaten advocaat. St. Crt. Nederlandsch stoomschip getorpedeerd. Woensdagavond is het Nederlandsche stoomschip Katwijk (groot 2040 ton van de Maatschappij Stoomschip Kat wijk, Erhardt Dekkers te Rotterdam), van Baltimore naar Rotterdam, ten anker liggende bij het liphtschip Noord- Hinder, om 8 uur aan bakboord getor pedeerd door een duikboot. De Katwijk lag, toen de torpedo haar trof, sedert ongeveer een kwartier voor anker. Het schip is na 20 minuten gezonken. De bemanning werd gered en op het vuurschip opgenomen. Zij wordt door de marine afgehaald ter overbrenging naar Vlissingen. De Katwijk was geladen met graan, geconsigneerd aan de Nederl. regeering. Het vaartuig voerde de gebruikelijke onderscheidingsteekenen, als naam in groote letters op den zijwand, lichtbak met seinletters en stalen vlaggen. N. R. Crt. Vier stoomtrcilers opgebracht. Bij de betrokken reederijen te IJmui' den is telegrafisch bericht dit Cuxhaven ontvangen, dat Duitsche torpedobooten 4 te IJmuiden thuisbehoorende stoom- treilers, hebben opgebracht. N. R. Crt. AXEL, 16 April 1915. In een te Ter Neuzen onder leiding van overste Klontje, uit Middelburg, gehouden vergadering, waarin genoem de heer een inleidend woord sprak en de heer jhr. Boogaert, luitenant bij den landstorm te Domburg, een rede hield om aan te sporen tot toetreding bij den landstorm en verder mededeelingen deed omtrent de inrichting dier korpsen en wat de ervaringen bij het Domburg- sche korps reeds hebben geleerd, tee kenden 55 personen de lijsten van toetreding. De vergadering was goed bezocht. crt- Dinsdagmiddag reed te Hoofdplaat een landbouwersknecht van den afrit aan de haven met een wagen, waarvan 40 zakken haver gescheept moesten worden. Een paar zakken gleden bij het rijden van de afhelling van den wagen en sleepten den voerman mede naar den grond, waardoor de wielen van den wagen over het lichaam van den knecht gingen. Op advies van een aanwezigen ge neesheer is de knecht op een bed gelegd en zoo per as naar de hoeve, halfweg Biervliet—IJzendijke, langs grintwegen vervoerd. crt. In de week van 7 tot en met 13 April kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 9 gevallen van tyhus of febris typhoïdea uit Vlissingen, 1 geval dier ziekte uit Middelburg, 1 geval van roodvonk uit Biervliet, Honteuisse, Krabbendijke en Oud Vossemeer en 2 gevallen van diphte ritis uit Middelburg. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 April 1915. Ned. Herv. Kerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Gebouw Stationstraat. Gereformeerde Gemeente. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 April 1915. E. J. v. d. S., 21 j., student, gedeti neerd te Middelburg, is wegens terug keer na uitwijzing uit bezet gebied veroord. tot 14 dagen gevang. J. L. D., 51 j., visschet te Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 15 of 12 dagen hecht. D. v. A., 34 j., matroos te Neuzen, is wegens het beletten van een bande ling van een ambtenaar veroord. tot 10 ot 10 dagen hecht. M. L. W„ 33 j., huisvr. van E. F. te Sluiskil, is wegens eenvoudige be leediging veroord. tot 5 of 5 dagen hechtenis. A. H., 67 j., deurwaarder te Neuzen, beklaagd van overtreding der ijkwet, is vrijgesproken. De officier van Justitie te Middel burg is ook in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der rechtbauk van 26 Maart j.l., waarbij A. L., 54 j., werk jnan te Hoek, ter zake van verduistering was veroord. tot 3 dagen gevang - Door bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met instructie tegen V. A. d. L., 24 j., arbeider te Koewacht als verdacht van diefstal van kleederen. Door de politie te Middelburg is aangehouden J. G. de V., een uit Amersfoort ontvluchte geïnterneerde Belgische ouderofficier der artillerie. Hij is onder militair geleide naar Amers toort teruggebracht. M. crt. Te Bergen op Zoom is aangehouden de 18 jarige dienstbode W. M. Zij wordt verdacht zich ten nadeele van haar patroon, den vleeschhouwer P. de Pater aan den Zwaanshals aan diefstal van een kistje met 700 aan specie en zes spaarbankboekjes, waarop ongeveer 600 ingeschreven staat, te hebben schuldig gemaakt. Zij is gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. N. R. Crt. Dinsdagnacht is ingebroken in een pakhuis van de Nederlandsche Handel maatschappij aan de Boompjes te Rot terdam. Men heett zich aan de zijde van de Scheepmakershaven, waarop het pakhuis uitkomt, toegang verschaft na twee ijzeren spijlen doorgezaagd te hebben. Twee en dertig blokken Ban katin, elk blok wegende 35 kilogram en een gezamenlijke waarde van J 2400 tot 2500 vertegenwoordigende, zijn gestolen. Het vervoer van het gestolene heeft waarschijnlijk met een roeiboot plaats gehad, waarmede men tot onder het plankier, dat aan de zijde der Scheepsmakershaven langs het pakhuis loopt, was genaderd. TV. R. Crt. Men schrijft van de Geldersch- Pruisische grenzen aan de TV. R. Crt. De landbouwers in de Pruisische grensplaatsen vinden wegens h«t gebrek aan voeder het fokken van jonge var kens lastig. Vandaar dat deze varkeus weinig waard zijn. Het smokkelen van joDge varkens over de Hollandsche grens is nu in vollen gang, daar men in Nederland een goeden prijs wil betalen. De TV. R. Crt. deelt mede dat aan den gezagvoerder van het getorpedeerde Engelsche stoomschip „Harpalyce" door den Duitschen gezant in Den Haag een pas was uitgereikt, waarbij dat stoom schip gedurende de reis tegen aanvallen van Duitsche onderzeebooten zou wor den gevrijwaard. Het blijkt dus, dat zoo'n pas, al hecht men er oogenschijnlijk heel wat waarde aan, in werkelijkheid niets meer is, dan een vodje papier. Over de Harpalyce" gesproken is het nog wel vermeldenswaard, dat veer tien schipbreukelingen van dat schip door inwoners van Ter Neuzen gered zijn- Het Nederlandsche stoomschip „Elisa beth" tbui8hoorende te Ter Neuzen, was op rei» van Hoek van Holland naar New York, toen ze in de Noordzee 7 mijlen N van het vuurschip Noord- hinder de „Harpalyce" zagen zinken. De kapitein van de Elisabeth stuurde een reddingsboot uit om de drenkelingen te redden. In deze boot zaten volgens de Tem. Crt. D. van Alten, Jac. Leunis M. van Doeselaar, allen van Ter Neuzen. Het gelukte den dapperen mannen 14 personen te redden, die iD het water ronddreven. aan, die te Wezel krijgsgevangen hadden gezeten en wien 't gelukt was op Hol- landsch gebied te komen. Vier dagen en nachten waren ze onderweg geweest, 's nachts loopend en overdag zich in de bosschen ophoudend. Uitgehongerd en afgemat kwamen ze hier aan. Te Tegelen arresteerde de grens wacht een persoon met een zakje rijst. De arrestatie ging zeer vlot, daar de man het er blijkbaar op had toegelegd zich te laten betrappen. De truc, dien de smokkelaar daarbij voorhad, mislukte echter, want even later werden zijn beide kameraden aangehouden, die klaar stonden om 2 paarden over den paal te bréngen, als maar eenmaal de militairen verdwenen zouden zijn met hun eerste slachtoffer. De grenswach ters kregen hun premie, een pluim, en een sigareuduit van den dienstdoeudeu luitenant. Hbld. Uit Bergen (L.) wordt aan de L. K. gemeld Zondag kwamen hier twee Russen DE OORLOG. Aan den Yser. Men schrijft aan de TV. R. Crt. Toen het Belgische veldleger, na zijn terugtocht uit Antwerpen de opdracht kreeg den linkervleugel der bondge- uooten voor een omtrekking te behoeden en den Yser koos als verdedigingslinie, kon de nu befaamd geworden inundatie slechts zeer langzaam plaats hebben. Met de mogelijkheid, dat het Belgische leger ooit aan den Yser zou moeten strijden, was nimmer en kon nimmer rekening gehouden, zoodat de inundatie, die den zwaarbeproeiden Belgen ge legenheid gaf tegen een zeer aanzien lijke overmacht van de beste troepen der wereld stand te houden en aldus het leger der bondgenooten voor een ramp te behoeden, in vredestijd absoluut niet was voorbereid. Sedert de eerste dagen van den strijd aan den Yser zijn door de Belgen eenige belangrijke werken uitgevoerd, waar door zij thans het hoogtepeil van het water in het overstroomde gebied nauw keurig kuDnen regelen. In den tijd, verloopen sedert den val van Antwerpen, heeft de Belgische re geering het grootsche werk volbracht een nieuw leger te vormen, dat talrijker is dan de legermacht, die in de eerste dagen van Augustus gereed stond, de onzijdigheid van België te verdedigen. Nu het oogenblik mogelijk nadert, dat de bondgenooten en de Belgen tot een offensief zullen overgaan, werd de inundatie, die bij het defensief zulke goede diensten bewees, tot een nadeel voor hen, die haar tot stand brachten en reeds eenige weken geleden werden de voorbereidende maatregelen getroffen om het geïnundeerde gebied weder droog te leggen. Zoodra de Duitscbers de geregelde, zij het langzame daliug van den waterspiegel opmerkten, be- gopnen zij een hevige beschieting van de sluizen bij Nieuwpoort, doch veel uitwerking had dit niet en de droog legging geschiedde zonder veel moeilijk heden. Behalve de laagst gelegen gedeelten staat het terrein niet meer onder water, wat niet* zeggen wil dat het droog is. Voor troepenbewegingen op groote schaal is het nog niet geschikt en deze toestand zal waarschijnlijk nog wel vele weken duren. De door de Belgen aangelegde werken maken het thans mogelijk om, indien hun offensief mocht falen, de inundatie binnen zeer korten tijd te herstellen. Prins Leopold by 't leger. De correspondent te Havre van de „Daily Telegraph" weet te vertellen, dat de dertienjarige en oudste zoon van den koning der Belgen zijn vader eindelijk heeft overgehaald om toestem ming te verleenen, dat hij in het leger dienst neemt. De prins werd opgeno men in een regiment, dat zich verdien stelijk heeft gemaakt bij de verdediging van Dixmuiden. Het paradeerde daar- by vóór koning Albert en koningin Elisabeth. Reeds heeft prins Leopold, deelge nomen aan een défilé van de troepen voor zijn vader. Men kon veronder stellen. dat het hier slechts een kleine ceremonie gold, om geestdrift en moed in te boezemen aan het dappere Belgi sche legertje, maar uit een roerend relaas in de „XXe Siècle" blijkt thans, dat de jonge prins nog een kind, want hij is nog maar pas dertien jaar - wel degelijk bij bet leger ingelijfd is. ,Het zegt de de den, ie men s klampt en de de gro' rond h ond kruis c De p heerlijl van ei met ge klaroei den ki ontvan en de droeg Het mi bant is 3en Ne krijgsh teere haren, De 1 vroorde soldaat ontroer die zijl toevert ken hï zijn oi gaan r compaj hoofdei eischt, de oo monde heesch op de kanon kanon „Pot kolone défilé op,» zc trekke En de zoo vee toeliete de wa hand i oorlogï die zie dag n missen Medici afschei produe gebrek de ver L Zij gaande waarb kunne en hi waaru korps lij der 8 Neven tal bij zich n De gezocl lichaa kunne van 1 den re Een nachtl het ge dat de reeds Midde der tijd gedeel nauw! kunne troepe meter houde Belgis* geheel In 1 een tr Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure V#orm.-9 ure Ds. C. J. de Kruijter. Nam. 2 ure (van Oostkapelle.; Ds. J. H Lammertsma. Voorm. 9 ure Ds. J. H Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. C. J. de Rruijter. (van Oostkapelle.) Voorm. 9 ure Ds. J. R. van Oordt. (Bediening H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oordt 's Av. 57, ure Ds. J. R. van o0rdt. [van Middelburg. i

Axelsche Courant | 1915 | | pagina 2